Строительство »

Вони не включаються

  1. Битва при Туколоні
  2. Байкал і Путін
  3. Капусту довірять козі

Мистецтво добре жити в Росії полягає в тому, щоб з катастроф щоразу вичавлювати вигоду для себе. Ось і грандіозні лісові пожежі останніх років в Прибайкалля досі годують. Це довгий процес, називається СОМ - «санітарно-оздоровчі заходи». Вони повинні покращувати стан лісів. Реальність - інша.

Тисячі і сотні тисяч гектарів Горельніков не цікавлять, потрібна господарсько цінна деревина. Під це і призначають суцільні санітарні рубки. Шукають у нас під ліхтарем, а СОМ проводять там, куди легше дістатися, де ліс менше пошкоджений, де він краще і дорожче. І це не приватна ініціатива, не підступи китайських «жучків» (скупників лісу), це відбувається виключно з волі російської держави (це його функція - піклуватися про ліс, і це воно призначає СОМ). А держслужбовців і держструктури, які бачать роль держави іншої, просто прибирають.

13 державних природних заказників регіонального значення в Іркутській області опікується служба з охорони і використання тваринного світу. На неї ж, як виявляється з її назви, покладені «повноваження в сфері охорони і використання об'єктів тваринного світу». Наглядовий орган держвлади. На величезні території - всього-то 120 інспекторів і єгерів, але працюють вони - за всіма показниками - добре.

З 1 червня цю службу ліквідують: вона заважає освоювати лісу. Функції передають в обласне міністерство лісового комплексу (МЛК).

Битва при Туколоні

Те буде фінал, а передувала йому сутичка за заказник «Туколонь», створений в 1976 році для збереження унікальних природних комплексів і відтворення звірини. Промислова рубка лісів суперечить цим завданням і тут - за законом - неприпустима. 9 лютого фахівець першого розряду служби охорони тваринного світу Олександр Городничий встановлює в заказнику факт порушення його охоронного режиму - суцільні санітарні рубки. Служба видає розпорядження про їх негайне припинення, матеріали направляє в прокуратуру.

І нічого. Тому що - ще раз - це боротьба не з «чорними лісорубами», а з російською державою. Рубає обласне державне автономне установа «Казачинське-Ленський лісгосп» (підвідомче МЛК). Госзаданіе №6 на 2018-2020 роки видано на підставі актів Лісопатологічне досліджень (затверджені МЛК). Дослідження ці проведені Центром захисту лісу (філією ФБУ «Рослісозахист», його очолює колишній керівник агентства лісового господарства, перейменованого тепер в МЛК). Договір купівлі-продажу лісу укладений з Казачинське-Ленським лісництвом (територіальним органом МЛК). Держава - це ми.

«В Іркутській області декларований статтею 1 Лісового кодексу РФ принцип неприпустимості використання лісів органами державної влади явно не працює», - констатує керівник лісового відділу Грінпіс Росії Олексій Ярошенко.

Грінпіс підключається і вимагає розібратися з аферою. Департамент лісового господарства Сибірського округу проводить перевірку і 15 лютого відповідає: рубка мала не санітарний, а комерційний характер (96,3% ділової деревини) і за цим фактом має бути організовано службове розслідування, а після сходу снігу і не пізніше 10 травня - огляд; санрубкі в заказнику слід припинити, ліси повинні бути переведені в категорію захисних (як лісу особливо охоронюваних природних територій). Департамент направляє інформацію про порушення МЛК в прокуратуру і вимагає притягнути до відповідальності посадових осіб мінлеса. Далі прокуратура переправляє матеріали в СК - для вирішення питання про кримінальне переслідування посадових осіб.

Проте на урядовому порталі МЛК звітує: «Необхідність проведення суцільних санітарних рубок була підтверджена». І продовжує рубати як ні в чому не бувало. На лютневих і березневих космознімків це чудово видно.

На лютневих і березневих космознімків це чудово видно

Грудня 2017. Заказник до санітарних рубок Грудня 2017 Лютого 2018. Заказник відразу після перевірок і вимог санрубкі зупинити Березня 2018. Рубки продовжилися як ні в чому не бувало

А Іркутський губернатор Сергій Левченко - мабуть, щоб ні у кого не залишалося сумнівів, який підхід в битві за ліс саме державний - підписує 27 лютого два укази, в той же день підписано і постанову обласного уряду. Сенс паперів один - ліквідація занадто самостійної служби охорони тваринного світу та заказників; МЛК, передає лісу під рубки, тепер саме буде і плекати особливо охоронювані природні території, саме їх і «санітарів». Якщо в задачі скасовуються служби входила організація держнагляду у сфері охорони і функціонування заказників і тільки, то в новому положенні мінлеса пропонується крім цього і організація держнагляду у сфері використання заказників.

Сюжет не новий. Наприклад, комуніст Левченко повинен пам'ятати, як в його улюбленому СРСР з початку 70-х відважні красноярські лісничі складали протоколи за загибель лісів на Норільський гірничо-металургійний комбінат і регулярно пред'являли стратегічного підприємству багатомільйонні позови. І воно сплачувало. На початку 90-х позови стали мільярдними. Героїв, звичайно, давили, але нікому в голову не приходило закрити геть Красноярське управління лісами або Східно-Сибірське лісовпорядне підприємство, а функції контролю за викидами комбінату передати самому комбінату. (До цього, натурально, додумалися тільки нинішня держава.)

Туколонь - правило, а не виняток, до цього аналогічна сутичка відбувалася за заказник «Кадінскій»: агентство лісового господарства, майбутнє МЛК, ведучи там промислові рубки, також ігнорував приписи і протести прокурорів - міжрайонного, потім обласного, програло суд, однак так і не перевело лісу заказників з «експлуатаційних» в «захисні».

Це позиція. «Природа - не храм, а майстерня». І, можливо, не випадково указам про ліквідацію служби охорони тваринного світу передувала піймання їх інспекторами на браконьєрстві в заказнику «Магданском» начальника Качугского філії держустанови «Ангарський лісогосподарське об'єднання» (підвідомчого МЛК) з колегами. Приїхали ті в заказник на гусеничному всюдиході, виданому за кілька місяців до цього лісництву для гасіння пожеж. Всюдихода знайшли інше застосування - є такий заборонений варварський спосіб нічного полювання: бити звірина з-під фар.

Представники служби охорони тваринного світу, з ким «Нова» поговорила, журяться, що на місце фахівців пролізуть випадкові люди. Добре хоч в районах вибирати нема з кого, тому інспекторів служби їх колишні керівники просять йти працювати в МЛК: в інтересах справи. Самі вони до останнього билися - зустрічалися з головою уряду області, писали відкритого листа губернатору, віце-прем'єру Хлопоніну. Відповідей немає.

Ця драма - один з нервів російської повсякденності останніх років: професіонали думають, що державою ще будуть затребувані, вони не можуть повірити в те, що ними нехитро влаштоване нинішня держава нехтує саме тому, що вони непрофесійні. Адже ось говорить же Путін про Байкалі: «Це і гордість, і наша особлива відповідальність», «безсумнівний державний пріоритет»; говорить не про необхідність вирубувати тайгу і знищувати звірина і уречевлює Байкал в енергію, а потім в алюмінієві чушки, а навпаки - виключно про збереження і заощадженні унікальної природної системи. Так вони, профільні фахівці, про те і печуться.

Так вони, профільні фахівці, про те і печуться

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

Байкал і Путін

Нищівні пожежі в тайзі у Байкалу і його обміління і цвітіння, зміна донних співтовариств, загибель ендемічних губок, погіршення стану рибного стада. «Захистом найглибшого озера в світі президент зайнявся особисто. Володимир Путін приїхав в Байкальський біосферний заповідник і випустив молодь омуля, а також доручив генпрокуратурі перевірити Байкал на предмет незаконної і шкідливою діяльності ». Це цитата з урядового офіціозу, і «особистій участі» Путіна в долі Байкалу ось уже скоро рік. Оскільки лов омуля незабаром заборонили, путінські мальки, мабуть, виросли, а прокуратура всебічно Байкал перевірила (виявивши півтори тисячі правопорушень).

Путін в долі Байкалу особисто бере участь не рік, зрозуміло, а весь час перебування при владі. Ще будучи в.о. президента, в лютому 2000-го, обговорював з ученими, як захистити озеро, в резиденції «Ангарський Хутір». Це Путін в 2006-му відвів від Байкалу нафтову трубу, а ще в 2000-му продублював рішення Єльцина (як той раніше Горбачова) про перепрофілювання / закриття Байкальського ЦБК. Це Путін говорив: «Якщо є хоч найменша частка ймовірності забруднення Байкалу, ми повинні зробити все, щоб цю небезпека не мінімізувати, а виключити». І це Путін же в 2010-му дозволив знову варити в Байкальске целюлозу і зливати в Байкал відходи. І це кабінет Путіна в 2013-му нарешті поховав цей безглуздий і стабільно збитковий бізнес.

В останні місяці президент дійсно Байкал згадує частіше звичайного: 8 лютого, зустрічаючись з Сибірським відділенням РАН в Новосибірську, через тиждень - в Москві на зустрічі з прокурорськими, 1 березня - в московському Манежі з Федсобраніем, 18 квітня - в Ново-Огарьово з членами уряду . 12 доручень щодо Байкалу дані 14 серпня минулого року, ще 12 - 25 жовтня. Немає підстав сумніватися в щирості президента.

Але вертикаль влади присікається горизонталлю товарно-грошових відносин; для російського чиновника, починаючи з певних сум, Володимир Путін втрачає будь-яку значущість. І тоді його вказівки виконуються точно навпаки, і не правильні слова президента визначають протягом місцевого життя, а прості даності. Наприклад, така: кожен сантиметр водної товщі Байкалу, що є, по суті, верхнім бьефом Іркутської ГЕС ( «Іркутськенерго» Олега Дерипаски), якщо переводити в кВт * год, а потім в алюмінієві чушки, - це близько півтора мільярдів рублів. І зараз, в екстремальне маловоддя, уряд не водозабори на Ангарі змушує поглиблювати, а дозволяє більш ніж вдвічі збільшити діапазон регулювання рівня води в Байкалі - без будь-якої оцінки екологічних наслідків.

Це при Путіні в 2001 році встановили метрову призму регулювання Байкалу. І розширили тепер до 2,3 метра - теж при Путіні. Путін закликає зберігати екосистему Байкалу, і для цього важливо прагнути до природного гідрологічного режиму та ходу коливань, проте в реальності робиться зворотне.

Або. Ще до Путіна Байкалу дали ексклюзивні права на захист від забруднень, оскільки він через свою особливої ​​чистоти дуже яскраво реагує і на самі мінімальні обсяги забруднень. При Путіні нормативи гранично допустимих впливів затвердили - їх повинно встановлювати з урахуванням наукових досліджень і щорічно переглядати. В кінці минулого року уряд вирішує привести водойму до спільного знаменника, обійшовшись без щорічного перегляду, тупо застосовуючи понижуючий коефіцієнт.

Або. Масова загибель минулої осені на Байкалі нерпа спонукала про них подбати: замість вивчення сьогоднішнього стану їх популяції Росриболовство і Мінсільгосп запропонували відновити відстріл.

- Всі останні розпорядження мають одну чітко переглядається тенденцію: послабити природоохоронні обмеження, закріпити право на нестримну експлуатацію ресурсів Байкальської природної території, - каже «Нової» Олександр Колотов, член Ангаро-Байкальського басейнової ради. - Дозволено ще три роки зливати Байкал нижче мінімально допустимого рівня. Оголошено про нові межі водоохоронної зони навколо Байкалу - без врахування думки вчених, на користь бізнес-освоєння прибережної території. На черзі перегляд кордонів Центральної екологічної зони Байкалу. Зрозуміло, в такому контексті дозвіл відстрілювати байкальскую нерпу виглядає навіть закономірним.

І ось ще даність, навколо якої - а не правильних слів президента - будується реальність. Прибайкалля - це дві третини незаконних рубок лісу всій Росії. Це чорна діра: держава відшкодовує місцевому лісовому бізнесу ПДВ, і він протягом довгих років перевищував усі зібрані в іркутської лісової галузі податки на 4 млрд рублів щорічно (тобто якби держава просто заборонило рубати в Прибайкалля ліс, воно б економила щорічно 4 мільярди) . Лише недавно, в 2016-м, податкові платежі іркутських лісорубів вперше перевищили відшкодований ПДВ (на 2,9 млрд). Втім, в тому ж 2016 м, наприклад, притиснули ТОВ «ВУД Континент», скуповують ліс у «чорних лісорубів» в Чунском районі Іркутської області. За півтора року це невелике ТОВ збуті продукції на 5 трлн рублів (до слова, вся дохідна частина бюджету РФ становила в тому році 14 трлн рублів), а запрацювало 650 млрд (6,5 бюджету області).

Капусту довірять козі

У листопаді 2016 року Іркутський активіст ОНФ Сергій Апанович запропонував президенту наділити інспекторів лісового нагляду, охотнадзора, рибнагляду загальними повноваженнями, що дозволить безболісно для бюджету збільшити природоохоронний штат. «Повністю згоден», - схвалює Путін і менш ніж через тиждень доручає уряду реалізувати ідею про перехресних повноваження.

У минулому році президент запускає на Байкал генпрокуратуру, по її доповіді знову доручає розширювати природоохоронний контроль. На Байкалі з грудня з'являється природоохоронна прокуратура, збільшують місцевий штат Росприроднагляду.

В кінці грудня генпрокурор надсилає Путіну новий доповідь (1-ГП-218-2017 від 28.12.2017), і 13 січня Путін пише на ньому (Пр-55): «Медведєву Д.А. Пр. розглянути і доповісти про вжиті заходи ». Мова знову про розширення переліку посадових осіб, контролюючих «використання об'єктів тваринного світу». Секретаріат віце-прем'єра Хлопоніна розсилає доповідь з президентським зазначенням відомствам, термін доповіді про його виконанні - до 5 лютого.

Активність Кремля, уряду, прокурорських в той же самий час «на місцях» нівелюють: Іркутський губернатор - це теж держава. Права рука держави знизує ліву. Губернатор має повне право змінювати структуру регіонального уряду, і його рішення погодило Мінприроди РФ.

Мої співрозмовники з місцевої природоохорони кажуть, що в Іркутській області розширення і перехрещення повноважень не дасть належного ефекту. Оскільки федеральний лісової нагляд, федеральний нагляд за охороною, відтворенням і використанням об'єктів тваринного світу та середовища їх проживання, а також регіональний екологічний нагляд здійснюватиме один держорган - МЛК. А в ньому інтереси лісової промисловості тяжіють над лісовпорядкування, доглядом, охороною, відновленням лісів; в останні роки хвойні ліси тотально знищують.

І подібні оптимізації вже не раз показували неспроможність. Наприклад, в 2005 році Россільгоспнагляду передали охотнадзора, рибнагляд, держпожнагляд в лісах, а територіальні спецуправління ліквідували. Експеримент з блиском провалився, функції знову перерозподілили. До речі, ось тоді, з ліквідацією облохотуправленія, що залишився нічийним заказник «Туколонь» і пішли дербаніть - службі охорони тваринного світу потім довелося воювати з браконьєрами і лісорубами. Тоді з'ясувалося, що частина заповідного лісу віддана в оренду ТОВ «Лесінформ». Довідкові платформи видають дані на два однойменних ТОВ. Відрізняються вони ОГРН, реквізитами, роками створення (2010 і 2013), але в одному власником і директором, в іншому просто керівником значиться один і той же Сергій Васильович Шеверда. Той самий, що працює міністром лісового комплексу, а до цього очолював агентство лісового господарства. Треба думати, з бізнесом він на держслужбі розлучився. Тим більше що рід його широко представлений в лісовому бізнесі, на інших представників родини зареєстровано безліч лісозаготівельних компаній.

Левченко міг передати повноваження служби близькій їй за змістом міністерству - природних ресурсів і екології. Ні, він віддав їх саме МЛК. Тим, хто ліс рубає. Він доручає охорону природи тим, хто її гробить. Тим, хто показово ігнорує охоронний статус заказників: ліси тут за законом повинні отримати статус захисних і ніяких вирубок бути не повинно і близько, проте в МЛК їх вважають експлуатаційними. Регіональні заказники - це 776 тис. Га, з них 95 тис. Вже віддані в оренду під заготівлю деревини. З ліквідацією служби охорони тваринного світу все, до чого дотягнуться, поза всякими сумнівами, вирубають. Підданий СОМ. Це - деградація середовища проживання звірини, браконьєрство, зниження біорізноманіття. Заказники просто за фактом втрачають сенс.