Строительство »

Усиновлення. Маленькими кроками до щастя. Частина 2

Читайте також: Усиновлення. Маленькими кроками до щастя. Частина 1

Етап перший. бюрократичний

Документи для усиновлення ми збирали двічі: вдруге (навесні 2009 року) довелося на деякий час відкласти, оскільки, коли вже займалися пошуками малюка, з'ясувалося, що ми вагітні (і це після одинадцяти років безпліддя!). Переживали страшно. До сих пір відчуваю себе зрадницею по відношенню до того малюкові, якого могли б взяти. Але зупинила потенційна різниця між дітьми - рік і два місяці між першим і другим, сім місяців між другим і третім. Думали і так, і так, але виходило, що злощасні сім місяців - вже дуже мало. Втішилися тим, що дитинку в нашій лікарні, де ми знайшли нашого старшого сина, все не було і не було (як здорово, що не було - значить, діток не кидати батьки!). Але ми не закрили для себе тему усиновлення. Коли дізналися, що і другий наш малюк теж син, чоловік весело сказав: «Ну, дочка-то у нас все одно буде, неважливо, яким шляхом». На цьому і порішили. Та ще не забуваємо і про те, що у нашого старшого синочка можуть народитися кровні братики-сестрички - Бог дасть, візьмемо їх до себе. Це я до того, що в зборі документів ми люди досвідчені.

Так що я все про нас і про нас.

Дорогі потенційні усиновителі, зараз в інтернеті багато корисної і дуже потрібної інформації. Можна знайти і те, які документи потрібно зібрати, і навіть бланки. Тому я лише узагальню і уточню необхідні відомості, враховуючи наш досвід зі збору документів.

Відразу обмовлюся: все те, що ви прочитаєте нижче, засноване, перш за все, на особистому досвіді. Точної сухої інформації багато. Але теорія - це теорія, а в житті є деякі нюанси і відступу. Ось про них-то я і розповім. Сприймайте все не як істину в останній інстанції, а праця з серії «поради бувалих» або «плавали - знаємо». Тому, якщо під час вашого особистого шляху до щастя, вам не все стане в нагоді, а щось і взагалі виявиться марним - будь ласка, не судіть строго, а краще напишіть про ваш досвід, поділіться з іншими. Адже тим, хто тільки на самому початку, дуже потрібна допомога досвідчених усиновителів, а ситуації бувають різні.

Отже, ви, майбутні усиновителі, зважилися. Пишу це і посміхаюся, тому що розумію, які почуття ви відчуваєте зараз. Розумію і трохи по-доброму заздрю: впевнена, потім ви будете з теплотою і ніжністю згадувати ваші нинішні страждання і сумніви. Не бійтеся. З Божою допомогою все обов'язково буде добре.

Почніть ваш шлях до щастя з походу до відділу опіки - той, який курирує ваш район. У Москві вони часто знаходяться в муніципалітетах. Раджу перед цим зателефонувати, бо в більшості опек прийомних днів, як правило, один - два, є і обід, а робочий день закінчується о шостій. З вами поговорять, уточнять вашу рішучість. Не переживайте, якщо будуть говорити сухо і не виявлять неймовірну радість від того, що ви готові взяти малюка. Інспектори опіки думають, перш за все, про дітей, а не про нас - і це правильно. Не нам шукають дітей, а дітям батьків. Соціальна реклама, якої зараз досить багато, робить свою справу. І часто, піддавшись пориву, приходять в опіку люди, які не готові стати усиновлювачами.

Буває всяке. Наша інспектор з гіркотою розповідала, що нещодавно до них приходила сімейна пара. Між потенційними батьками і нею стався ось такий діалог:

- Так ось, думаємо, чи знаєте, собаку взяти або вже дитини ...

- Вже краще собаку. Та й то не раджу. Шкода собачку.

Тому справа інспекторів - відсікти таких «батьків». Звідси і сухість. Хоча, звичайно, можна зіткнутися і з банальними хамами і сухарями. Але нехай це вас не зупинить.

В нашій опіці зазвичай двері відчинені навстіж - жарко. Тому я, коли приходжу з важливих справ, завжди прошу дозволу закрити двері. Мене відразу розуміють, налаштовуються на серйозний лад і не заперечують трохи попаритися. Одного разу, ще в перший раз, зіткнулися з тим, що начальниця одного з опек гучно запитувала в коридорі в присутності інших людей: «Ви з якого питання ?!» Мій чоловік спокійно відповів: «Давайте увійдемо в кабінет, закриємо двері, і там я вам все поясню ». Не соромтеся, що не тушуйтесь. Спокійна ввічливість здатна пробити всі бюрократичні стіни.

Під час вашого першого візиту в опіку (якщо ви всиновлювати удвох, то бажано удвох ж і прийти, хоча в перший раз можна обмежитися і тільки одним батьком) вам дадуть зразок (або бланк) заяви про видачу запитів в міліцію і медичні установи (без запитів навіть не намагайтеся туди звертатися) і список документів, необхідних для усиновлення. Не забудьте заздалегідь дізнатися прізвища, імена та по батькові (повністю) головлікаря поліклініки (поліклінік), до якої ви прикріплені, і начальника ОВС, який курирує ваш район (райони, міста). Це потрібно, щоб запити були написані на їх імена. Тоді вони виходять адресними, дрібниця, але людям приємно, тому опіки обов'язково попросять вас надати таку інформацію. Приблизно через тиждень-два після подачі заяви ці запити (видаються на спеціальних бланках) будуть готові.

Але ще до видачі запитів ви можете почати збір інших документів. Всі довідки дійсні рік. І лише медичні висновки - лише три місяці (а в ці три місяці потрібно не тільки знайти свого малюка, але і дочекатися суду). Тому дуже раджу медицину залишити на самий кінець.

Якщо ви з чоловіком (дружиною) прописані в різних місцях, то все довідки буде необхідно отримати і там, і там. Теоретично ви повинні спілкуватися лише з однієї опікою (тієї, куди звернулися спочатку), але практично виходить, що в разі різної прописки ви будете «клієнтами» обох опек.

Отже, ось документи, які потрібно підготувати вам самим:

1. Заяви усиновителів (зразок дадуть опіки).

2. Автобіографії усиновителів (найпростіші, у вільній формі, вкажіть, чи є діти; жінкам треба написати і про зміну прізвища).

3. Згода повнолітніх осіб, зареєстрованих на одній площі з заявниками (завіряти у нотаріуса не треба).

4. Копії дипломів про освіту (бажано, але не обов'язково).

5. Копія свідоцтва про шлюб.

6. Копія паспортів (якщо з вами прописаний хто-небудь ще, то бажано підготувати копії і їх паспортів).

Смішно, але, дізнавшись, що у нас є кіт і собака, нам порадили підготувати і документи про те, що тварини щеплені (ми зробили копії їх ветеринарних паспортів, в яких вказані всі щеплення). У результаті суддя дуже сміялася над цими документами, але вони справили на неї найкраще враження.

Тепер довідки і документи, які доведеться збирати в самих різних місцях:

1. Копія фінансово-особового рахунку і виписка з будинкової книги (якщо житло знаходиться в приватній власності, приватизовано, то ще й копії документів, що підтверджують право на власність).

2. Довідки про стан здоров'я усиновлювачів (на вимогу органу опіки та піклування).

3. Довідка з місця роботи (із зазначенням займаної посади та заробітної плати).

4. Характеристика з місця роботи (для непрацюючих - з РЕУ (ЖЕУ) за місцем проживання).

5. Довідка з ОВС за місцем проживання (за запитом органу опіки та піклування).

6. Довідка про відсутність судимості (видається тільки самому заявникові і тільки при наявності паспорта).

7. Акт обстеження житлово-побутових умов сім'ї (складається опікою після відвідин вашої квартири).

Дуже раджу всі документи готувати в трьох-чотирьох примірниках (копіях), тому що доведеться залишати за повним пакетом документів у вашій опіці, опіки, яка займається малюком, а також надавати всі папери до суду (якщо ви прописані в різних місцях, то і у другу опіку теж). Копії завіряти нотаріально не потрібно, все необхідне запевнять представники опіки. Природно, що ви повинні надати і оригінали всіх документів. Ми, растеряха, не змогли знайти своє свідоцтво про шлюб, тому довелося робити дублікат, ніяких проблем з цим не було, видали відразу і без нотацій. Не забудьте простежити, щоб паспорти були дійсні, а то всі ваші муки будуть марні.

З нашого досвіду можу сказати, що довідка з ОВС за місцем проживання робиться дуже швидко (тиждень-два), за нею йде звертатися до дільничного. Але зараз мало де погоджуються видати готову довідку на руки, відправляють в опіку поштою або відносять особисто. Це, звичайно, трохи затягує справу. Тому заздалегідь запитайте, як надійдуть у вашому випадку і де потім шукати довідку. Пояснювати, навіщо вона вам, не потрібно. Якщо все ж поцікавляться, можна обмежитися відповіддю: «У опіку». Цей же відповідь раджу давати і в РЕУ. Подробиці їх не цікавлять, але нас запитували завжди, тому будьте морально готові до таких питань. У характеристиці не потрібно вказувати, куди вона дається, можна обмежитися класичною формулюванням «дана для надання за місцем вимоги».

Довідки про судимість видаються уповноваженими органами (в Москві це ГУВС по м.Москві, вул. Смоленська, д. 57/65). І замовляти, і отримувати довідку ви повинні самі, якщо ж буде отримувати ваша дружина або чоловік, то необхідна довіреність, видана нотаріусом. Довідки готуються від двох тижнів до місяця. Останнім часом в Москві довідками в опіку приділяють особливу увагу і роблять максимально швидко (приблизно за два тижні).

Зверніть увагу, на медичних документах обов'язково повинна бути така приписка (або можливо оформлення окремою довідкою):

Висновок ВК - за результатами проведеного медичного огляду Іванов Іван Іванович, який бажає усиновити неповнолітню дитину, може бути визнаний усиновлювачем неповнолітньої дитини (нижче підпису голови і членів ВК).

У нас через відсутність цієї фрази (в опіці не попередили, що вона потрібна, а в поліклініці не знали, як треба оформляти документи, тому що дуже рідко стикаються з усиновителями), були проблеми в суді.

Дія медичних документів - три місяці. Кожен лікар, якого ви будете відвідувати, проставить дату. Термін дії визначається за останньою датою. Врахуйте, що інфекціоніст обов'язково зажадає результати аналізів на ВІЛ, гепатит та сифіліс, тому рекомендую спочатку звернутися до нього, отримати направлення на аналізи, а потім вже проходити інших лікарів. За цей час якраз і результати аналізів будуть готові (хоча їх можна зробити і платно, тоді вийде швидше).

Отже, всі документи зібрані. Тільки тепер Ви знову йдете в опіку і домовляєтеся про дату відвідування вашої квартири (будинку). Зазвичай це теж відбувається протягом тижня-двох після вашого візиту. Якщо в квартирі прописані ще повнолітні мешканці, то бажано, щоб були і вони. З ними поговорять, переконаються, що вони згодні на появу в квартирі малюка (не забувайте про письмової згоди). Я думаю, що немає сенсу писати про те, що дивляться на чистоту і порядок. Зовсім необов'язково демонструвати готову дитячу кімнату з іграшками і книжками. Ми взагалі робили в той момент в майбутній дитячій ремонт. Інспектор, звичайно, вказала це в акті обстеження, але ніяких негативних наслідків це не мало. Якщо ви готові надати дитині цілу кімнату, скажіть про це. Це теж обов'язково відзначать. Але і це абсолютно не головне. Наша знайома, самостійна, незаміжня дівчина, кілька років тому взяла дитину (правда, не удочерила, а під опіку). Коли представники опіки перевіряли її житлові умови, то запитали, чи не хоче вона взяти ще одного малюка. Це в однокімнатну квартиру і при зарплаті вчительки.

Увага! Якщо ви прописані в різних місцях, то в першу чергу домовляйтеся про огляд квартири не в тій опіці, куди ви звернулися спочатку. Потім вже готовий акт огляду надасте в свою опіку (не забувайте про копії), яка і видасть вам остаточний висновок.

Згідно із законом усиновити може і одна людина, не обов'язково сім'я. Вимоги до матеріального достатку є, але вони не дуже жорсткі. Ще недавно було потрібно, щоб дохід був близько п'яти тисяч рублів на людину (можливо, сума трохи збільшилася, тому уточніть в опіці), з огляду на малюка, якого Ви хочете взяти.

Тут слід зазначити, що Московська область дуже допомагає матеріально. Усиновителі, що живуть в МО або взяли дитину з МО, щомісяця отримують по десять тисяч рублів, які переводять на ощадкнижку дитини. Раз на рік необхідно отримувати дозвіл опіки, і тоді протягом наступного року батьки можуть знімати гроші з книжки малюка. Щороку процедура повторюється. Це, звичайно, клопітно, але ми ж розуміємо, що все це робиться в інтересах дітей, щоб проконтролювати недобросовісних усиновителів. Гроші виплачуються з місяця, наступного за пропискою дитини в квартирі батьків і надання відповідних документів в опіку, до досягнення дитиною вісімнадцяти років. Тому якщо рівень доходів дозволяє вам бути усиновлювачами, то потім можете розраховувати і на підтримку влади (як в інших регіонах - не знаю).

Ми, до речі, про це не знали. Сина брали, абсолютно не думаючи про гроші (хоча самі бюджетники, а близькі схиляли до опіки, тому що в цьому випадку держава матеріально підтримує). А потім виявилося, що ще й така допомога буде. Не дарма кажуть, що, коли Господь дає дітей, він дає і на дітей.

Єдине, що треба враховувати: якщо в інших випадках опіка перевіряє, як живеться дитині в сім'ї протягом трьох років, то в разі, коли виплачують гроші, перевіряють аж до вісімнадцяти років. Але навіть якщо усиновителі стурбовані тим, що представники опіки перевірятимуть так довго, то хочу заспокоїти: таємницю усиновлення ніхто не відміняв, перевірка проводиться дуже коректно. В домофон ніхто не кричить, що це з опіки, перевіряти житлові умови. Можна домовитися, щоб відвідували, коли підросла дитини не буде вдома.

Акт обстеження житлових умов готується ще тиждень-півтора, зазвичай одночасно з ним видають і готовий висновок про можливість бути усиновлювачами.

Все, бюрократична частина закінчена. Вітаємо! Попереду пошуки.

Деякі усиновителі воліють шукати свою дитину ще в процесі збору документів. В цьому є свій резон: оскільки медичні довідки дійсні лише три місяці, то хочеться зменшити ризик того, що доведеться їх робити заново. А якщо малюк вже знайдений до моменту готовності всіх документів, то можна відразу звертатися до суду. Але! Мало де співробітники лікарень і дитячих установ підуть на порушення правил і дозволять вам поспілкуватися з малюком до того, як ви принесете їм дозвіл з опіки (яке вам дадуть тільки після збору всіх документів). У банки даних теж марно звертатися, не маючи на руках висновки опіки про можливість бути усиновлювачами. Навіть якщо ви всіма правдами і неправдами знайдете свою дитину до отримання документів, то вам ніхто не дасть гарантії, що малюка не усиновлять (візьмуть під опіку, в прийомну сім'ю) раніше вас. До того ж подумайте, а як вам буде приїжджати до малюка і щодня залишати його знову одного (якщо у вас буде можливість бачити його так часто) або взагалі не бачити цілими днями. Для нас, наприклад, дні з моменту зустрічі з сином до того, як ми привезли його додому, були одним суцільним кошмаром. Ми вдома, а наш малюк, вагою трохи більше дволітрового пакета соку, в лікарні! Один, без нас! Тому, на жаль, тут заощадити час не вдасться. Радимо приступати до пошуків з повним пакетом документів на руках.

Про особливості та складнощі, які можуть виникнути при пошуку вашого щастя, ми розповімо наступного разу.

Зразки документів, які ви можете підготувати самі

Заява про видачу необхідних запитів

керівнику

муніципалітету Зябліково

Іванову І.І.

від Смирнова Андрія Михайловича,

зареєстрованого за адресою:

Московська область, м Химки, вул. Леніна,

буд.4, кв. 10, тел. 111-11-11

паспорт серії 41 02 №111111,

виданий Хімкінським МВВС Московської області

28.02.2002 р

Заява

Прошу Вас видати мені, Смирнову Андрію Михайловичу, 21 квітня 1976 року народження, необхідні запити для отримання висновку про можливість бути кандидатом в усиновлювачі. З порядком оформлення документів ознайомлений. Про себе повідомляю наступне: зареєстрований за адресою: Московська область, м Химки, вул. Леніна, буд.4, кв. 10, проживаю за адресою: Москва, вул. Ясенева, д. 15, кв. 102. Помітний у районній поліклініці №98 (вказати №, адреса, ПІБ головного лікаря). Хімкинський МВВС знаходиться за адресою (вказати адресу та ПІБ начальника ОВС). ЖЕУ (РЕУ) (вказати №, адреса і ПІБ начальника ЖЕУ (РЕУ).

12.01.2009 року

Заява про видачу висновку про можливість

бути кандидатом в усиновлювачі

керівнику

муніципалітету Зябліково

Іванову І.І.

від Смирнова Андрія Михайловича,

зареєстрованого за адресою:

Московська область, м Химки, вул. Леніна,

буд.4, кв. 10, тел. 111-11-11

паспорт серії 41 02 №111111,

виданий Хімкінським МВВС Московської області

28.02.2002 р

Заява

Прошу Вас видати мені висновок про можливість бути кандидатом в усиновлювачі.

Про себе повідомляю: 1976 р .р., Освіта вища, є військовослужбовцем, перебуваю в шлюбі з Смирнової Катериною Олександрівною (свідоцтво про шлюб серія III -МЮ №555555 видано Палацом Одруження №4 м Москви 26 жовтня 1999 року). Виховую сина, Смирнова Артема Андрійовича, 02.10.2001 р.н. (Дітей не маю).

На обліку в ПНД, НД, ТД, КВД не перебуваю, інвалідності за станом здоров'я не маю, батьківських прав народним судом не позбавляє, до кримінальної відповідальності не притягувався. З порядком і законодавством з питань усиновлення ознайомлений.

15.04.2009 року

Згода повнолітніх осіб, зареєстрованих

на одній площі з заявниками

керівнику

муніципалітету Зябліково

ІВАНОВУ І.І.

від Смирнова Михайла Івановича,

зареєстрованого за адресою:

Московська область, м Химки, вул. Леніна,

буд.4, кв. 10, тел. 111-11-11

паспорт серії 11 11 №111111,

виданий Хімкінським МВВС Московської області

08.02.2002 р

Заява

Я не заперечую проти усиновлення моїм сином, Смирновим А.М., і його дружиною, Смирнової Е.А., дитини з дитячого закладу та подальшого проживання усиновленої дитини в квартирі, розташованій за адресою: Московська область, м Химки, вул. Леніна, буд.4, кв. 10

15.04.2009 року

Зверніть увагу!

Така згода пишеться, навіть якщо ви плануєте, що дитина буде жити за іншою адресою (наприклад, за місцем прописки мами, а не тата). Якщо в тих квартирах, де зареєстровані усиновителі, є інші мешканці, то згода від них все одно потрібно, навіть якщо дитина жодного дня не буде жити в цих квартирах.

Автобіографія

Я, Катерина Олександрівна Смирнова, народилася в м Москві 8 серпня 1978 року.

Проживаю в м Москві, вул. Ясенева, д. 15, кв. 102.

У 1995 г. закінчила середню школу №1045 р Москви і вступила до Московського державного університету ім. Ломоносова на факультет іноземних мов. У 2000 році закінчила його.

З третього курсу інституту (1997 р.) По 2003 рік працювала вчителем англійської мови (із вересня 1997 г. По серпень 2000 р. О середній школі №578, з серпня 2000 г. По червень 2005 р. О середній школі №814).

З 2004 року по теперішній час працюю старшим викладачем кафедри мовознавства Російського державного гуманітарного університету.

Заміжня за Смирновим Андрієм Михайловичем 1976 року народження з 26 жовтня 1999 року. Дівоче прізвище - Михайлова, змінила прізвище у зв'язку зі вступом у шлюб. До цього прізвище міняла двічі: з Михайлової на Жаркову (по шлюбу) в 1997 році і з Жаркова на Михайлову (з причини розлучення) в 1998 році.

Проживаю разом з чоловіком в приватизованій квартирі, власником якої є я, за адресою: м Москва, вул. Ясенева, д. 15, кв. 102. Спільно зі мною зареєстрований син, Смирнов Артем Андрійович, 02.10.2001 р.н.

Більш детальну інформацію про збір документів можна знайти на сайті Усиновлення в Росії (інтернет-проект Міністерства освіти і науки РФ) .

Читайте також: Усиновлення. Маленькими кроками до щастя. Частина 1

Одного разу, ще в перший раз, зіткнулися з тим, що начальниця одного з опек гучно запитувала в коридорі в присутності інших людей: «Ви з якого питання ?