Строительство »

Податки в Австралії

Австралія є високорозвиненим індустріально-аграрною державою

Австралія є високорозвиненим індустріально-аграрною державою. В даний час в цій країні проводиться структурна реформа економіки, що супроводжується реформуванням податкової системи. Провідні позиції в економіці займають гірничодобувна промисловість і сільське господарство, особливо тваринництво, а також туризм. Видобуваються кольорові метали, включаючи золото, виробляються машинно-технічні вироби. Австралія є найбільшим в світі виробником і постачальником високоякісної вовни, пшениці, цукру, м'ясо-молочних продуктів. Розвинені капітальне будівництво і будівельна індустрія. Кількість щорічно приїжджають туристів перевищує 4 млн осіб. Федеральний бюджет щорічно зводиться з перевищенням доходів над видатками.

В адміністративному відношенні Австралія підрозділяється на 6 штатів і 2 території, що мають свої уряди і законодавчі збори.

Податкова система, як і в більшості держав, в тому числі в Російській Федерації, має три рівні: федеральні податки, регіональні податки і податки громад або місцеві податки Податкова система, як і в більшості держав, в тому числі в Російській Федерації, має три рівні: федеральні податки, регіональні податки і податки громад або місцеві податки. З фіскальної точки зору переважають федеральні податки, за рахунок яких і фінансуються в основному всі три рівні управління. Податки штатів і громад, на відміну від США, не мають серйозного значення. Федеральні податки підлягають реформуванню з 1 липня поточного року.

Одним з основних федеральних податків є прибутковий податок з юридичних і фізичних осіб. Прибутковий податок з компаній, по суті, є податком на прибуток. В ході податкової реформи він піддається поетапної лібералізації. В даний час ставка податку знижується з 36 до 34%. Надалі (з 1 липня 2001 роки) передбачено її зниження до 30%. Отримані фірмою збитки без обмежень переносяться на прибуток майбутніх років.

Австралійське податкове управління поділяє юридичних осіб на три категорії платників податків. Великі компанії з оборотом від 100 млн AUD * в рік і більше. Їх всього близько тисячі, і до цієї ж категорії відносяться міжнародні корпорації. До них прикута постійна увага податківців. До малого бізнесу відносяться підприємства з річним оборотом менше 1 млн AUD на рік. Чисельність працюючих ніякої ролі при цьому не грає. Відповідно компанія з оборотом від 1 млн до 100 млн AUD на рік - це середній бізнес. Платників податку в країні понад 2,5 мільйона, включаючи індивідуальних підприємців. Для малого бізнесу передбачена можливість застосування спрощеної системи оподаткування та обліку доходів за касовим методом. Вибір системи оподаткування належить підприємству.

_____
* AUD - австралійський долар.

Прибутковий податок з компаній забезпечує 14-15% федерального бюджету, а прибутковий податок з фізичних осіб - більше половини.

В ході реформи помітно пом'якшується прибутковий податок з фізичних осіб. До 1 липня 2000 року діяла наступна шкала оподаткування. Дохід до 5400 AUD на рік податком а обкладався. А далі діяли чотири податкові ставки з наступною прогресією:

 • 5401 - 20 700 AUD - 20%;
 • 20 701 - 38 000 AUD - 34%;
 • 38 001 - 50 000 AUD - 43%;
 • понад 50 000 AUD - 47%.

Як бачимо, ставки прибуткового податку досить високі, що компенсується неоподатковуваних мінімумом доходів. В основі оподаткування лежить система самоначісленія податку. Всі дорослі громадяни подають податкові декларації.

З нового фінансового року, який починається в Австралії з 1 липня, неоподатковуваний мінімум підвищений до 6000 AUD і введена наступна шкала зі зниженою першої податковою ставкою:

 • 6001 - 20 000 AUD - 17%;
 • 20 000 - 50 000 AUD - 30%;
 • 50 000 - 60 000 AUD - 42%;
 • понад 60 000 AUD - 47%.

Тепер 80 відсотків населення платять податок за ставкою не вище 30%.

Одночасно з введенням пом'якшеній шкали податків на 4% підвищується розмір пенсій та допомог з гарантією переваги в 2% над будь-яким рівнем інфляції, збільшується спеціальна допомога на виховання дітей. Так, сім'я з одним заробітком, яка має дитину віком до 5 років, фактично не платить податки з перших 13 тис. AUD свого доходу. Тут потрібно відзначити, що, на відміну від Російської Федерації, пенсії входять у сукупний річний дохід фізичної особи. Розглядається питання про скасування податкових декларацій для працівників найманої праці з одним джерелом доходу.

Найбільш великому реформування зазнали непрямі податки. До реформи в Австралії діяв податок з продажів на обмежене коло товарів з різними (від 7 до 22%) податковими ставками. Він не поширювався на послуги. Податок з продажів скасований, і замість нього введено податок на товари і послуги з єдиною ставкою 10%. По механізму обчислення і справляння, податковим пільгам - це європейський податок на додану вартість. Від податку звільнені товари, що йдуть на експорт, продовольчі товари, медикаменти, послуги з початкового і середньої освіти, медичні послуги, благодійна діяльність, діяльність релігійних організацій.

У систему непрямих податків входять, як і в інших країнах, митні збори і акцизи. Акцизи встановлені на алкогольні, тютюнові вироби, бензин, деякі види дизельного палива.

До менш значущим з точки зору прибутковості федеральних податків відносяться:

 1. податок на приріст капіталу, який стягується з прибутку, отриманого від реалізації певних активів, наприклад акцій;
 2. податок на дорогі автомобілі;
 3. пенсійний збір в розмірі 1,5% від фонду оплати праці;
 4. податки, що стягуються у джерела з процентів, дивідендів і т.д .;
 5. податок на нафтові ресурси;
 6. податок на додаткові виплати.

Зупинимося на останньому з перерахованих Зупинимося на останньому з перерахованих. Податок на додаткові виплати роботодавець платить у випадках, якщо він надає своїм працівникам додаткові пільги і виплати. Сюди входять користування автомобілем, оплата навчання дітей співробітників, оплата будь-яких інших їх витрат, видача безвідсоткових позичок або позичок з відсотками нижче звичайної банківської ставки і т.д. Якщо подібні пільги перевищують на рік 50 тис. AUD для конкретного працівника, то роботодавець з суми перевищення сплачує податок за ставкою 48,5%, тобто до максимальної ставки прибуткового податку 47% додається пенсійний збір 1,5%.

Податок за питомою вагою становить в федеральному бюджеті 2,3%. Але він дуже складний для контролю, і його збір вимагає чималих витрат.

В ході податкової реформи скасовані деякі податки штатів і муніципалітетів з метою спрощення податкової системи. Уряди штатів стягують податок на гральний бізнес, гербові збори і мита, земельний податок. Муніципальні ради (їх понад 850) можуть встановлювати податки на окремі види майна і на фонд оплати праці.

Бюджети штатів, територій і муніципалітетів раніше залежали від обсягів надходжень головним чином податку з продажів, в даний час - податку на товари і послуги.

В ході податкової реформи в Австралії відмовилися від авансової системи податкових платежів, заснованої на доходи минулого періоду. Вона замінена квартальної сплатою з єдиним терміном по всім видам податків до 21 числа наступного за звітним кварталом місяця на основі розрахунку істинних отриманих за квартал доходів.

Розвиваються і розширюються послуги, які австралійське податкове управління надає платникам податків. Сюди входять усне консультування платників податків, консультування по телефону, відповіді по електронній пошті, письмові відповіді на найбільш складні питання.

Проведення реформи пов'язано з удосконаленням інформаційних технологій, систем управління робочими процесами контролю за надходженням податків, недоїмкою, податковими розрахунками. Нові комп'ютерні програми оцінюють рівень ризику при введенні податку на товари і послуги. Прогнозується, як позначиться запровадження цього податку та інші заходи на різних категоріях платників податків, в різних галузях і регіонах і т.д. Оцінюється платоспроможність компаній, підбираються найбільш зручні методи і терміни сплати податків. Близько 1200 співробітників податкової служби Австралії займаються комп'ютерними інформаційними технологіями. В обчислювальному центрі податкової служби в столиці країни м Канберра забезпечується зберігання і доступ до відомостей по всім платникам податків, ведуться «податкові досьє». Доступ до баз даних можливий для всіх підрозділів і інспекторів податкової служби з використанням контролю доступу та шифрування даних по орендованим у телекомунікаційних компаній каналах. Концентрація в єдиному центрі всіх відомостей про платників податків, наявність їх особових рахунків в єдиній базі дає можливість суцільного контролю повноти надходження податків, забезпечує оперативний контроль за окремим платникам. Центр постійно проводить моніторинг за всіма видами федеральних податків. Є ще два федеральних центру обробки даних, на базі яких, зокрема, організована система консультацій платників податків, в тому числі і по телефону.

А які очікувані фінансові результати податкової реформи? У 1998-1999 фінансовому році збір федеральних податків приніс в казну 141 млрд AUD. Податок на товари і послуги (ПДВ) з розрахунку австралійського податкового управління принесе 24 млрд AUD. Скасування податку з продажів дасть втрату 14 млрд AUD, зниження прибуткового податку - 12 млрд AUD і ще близько 3 млрд AUD буде втрачено за рахунок зниження і скасування деяких дрібних податків і зборів. Федеральний бюджет внаслідок вжитих заходів скоротиться на 5 млрд AUD. Але перевищення доходів над витратами збережеться.

Податкова реформа супроводжується введенням в країні Австралійського номера бізнесу - нового єдиного ідентифікатора юридичних осіб та індивідуальних підприємців. Поки в країні існує кілька різних систем ідентифікації юридичних і фізичних осіб.

Кілька слів про роботу з недоимщиками (оскільки в економіці Російської Федерації недоїмка стала форменим лихом) Кілька слів про роботу з недоимщиками (оскільки в економіці Російської Федерації недоїмка стала форменим лихом). В Австралії на момент початку податкової реформи була недоїмка у 506 тисяч платників податків на загальну суму 7,8 млрд AUD. Які методи використовуються для її погашення? Перший крок - це нагадування платнику податків по телефону про необхідність погасити заборгованість. Потім напрямок письмового нагадування. Після цього платник запрошується на переговори в податкове управління. І лише після всього цього випливають примусові заходи, такі як накладення арешту на банківські рахунки, майно і конфіскація майна для погашення недоїмки.

У виняткових випадках податковий комісар може прийняти рішення про списання заборгованості, звільнення від штрафу або про його зниження.

Штраф за проступок накладається у вигляді відсотка від недоїмки (пені) або в певному розмірі. Якщо платник податків самостійно визначив свою помилку в розрахунках, що призвела до недоплати податку, то він вносить разовий штраф в сумі 5% від недоплати. За неправильну інформацію, виявлену податковим органом, штраф зростає до 30%. За свідоме заниження доходів штраф сплачується в розмірі 60%. Злісне порушення карається сумою, що дорівнює 100% недоплати.

Звертає на себе увагу ретельна підготовка Австралійського податкового управління до проведення податкової реформи. Протягом декількох місяців, що передували початку реформи, ведеться роз'яснювальна робота з платниками податків, організовано навчання співробітників податкового відомства, їх чисельність збільшена майже на 4 тисячі осіб (з 15 до 19 тисяч). Видано необхідна методична література та бланки звітності. Організовуються п'ять нових центрів обробки даних для адміністрування податку на товари і послуги. Зміцнюється інформаційна база податкового відомства. Поліпшується робота з платниками податків.

Крім роз'яснень та консультацій, які дають платникам податків працівники податкової служби, в країні розвинута мережа податкових консультантів, які працюють в якості ринкової інфраструктури, але отримують сприяння податкової служби і ліцензуються нею.

Саме такі аспекти діяльності повинні якомога ширше застосовуватися в практиці роботи Міністерства РФ з податків і зборів та її органів на місцях.

Д.Г. Черник,
державний радник податкової служби I рангу,
д.е.н., професор, академік РАПН

А які очікувані фінансові результати податкової реформи?
Які методи використовуються для її погашення?