Строительство »

Як в Чехії завірити копію документа або підпис під ним

Завірити копію документа або підпис в Чехії досить просто. Для цього не доведеться довго шукати нотаріуса і вистоювати довгі черги, як це досі прийнято в багатьох країнах колишнього СРСР.

Виконати цю нескладну процедуру можна відразу в декількох місцях:

1) У нотаріуса (notář).

Звернутися можна до будь-якого найближчого нотаріуса. Повний перелік їх адрес і контактів доступний на сайті Нотаріальної палати Чеської республіки (Notářská komora ČR). Для того щоб подивитися його, потрібно в спеціальній пошуковій формі зі списку «Sídlo» потрібно вибрати свій населений пункт (наприклад, Praha 2) і натиснути на кнопку «Vyhledat dle kritérií».

Вартість засвідчення однієї копії у нотаріуса - 36 Kč.

2) В муніципалітеті (obecní úřad).

В кожному місцевому органі самоврядування є чиновник (úředník), в завдання якого входить завірення копій документів або підписів під ними. Зазвичай цей муніципальний службовець сидить в окремому місці з табличкою «ověřovaní» (засвідчення) і працює за власним графіком.

3) У поштових відділеннях, обладнаних системою Czech POINT

Система Czech POINT - це мережа сервісних центрів, призначених для комунікації жителів з органами державного і громадського управління Чеської Республіки. Контактні центри Czech POINT розташовані майже у всіх поштових відділеннях Чеської пошти та інших громадських місцях. Скрізь, де є логотип системи можна без праці завірити копію документа або підпис під ним.

Скрізь, де є логотип системи можна без праці завірити копію документа або підпис під ним

Логотип системи Czech POINT

Вартість цієї послуги - 30 Kč.

Вимоги при засвідченні документів і підписів:

Не можна завірити копію:

- ідентифікаційний документ (паспорти, картки ВНЖ, і т.д.), посвідчення водія, військовий квиток, службове посвідчення, цінних паперів, квитка рибалки або мисливця, креслення або технічного плану, лотерейного квитка;

- якщо документ має виправлення, помарки і приписки, які можуть знизити його достовірність;

- якщо про документ не можна однозначно сказати, що він є оригіналом;

- в муніципалітеті і центрі Czech POINT можна завірити копію документа, що містить рельєфний (видавлений або втиснутий) текст або відбиток печатки;

- в муніципалітеті і центрі Czech POINT можна завірити копію документа іноземною мовою (на будь-якому іншому, крім чеська або словацька), якщо до нього не додається офіційний судовий переклад (soudní překlad).

Відзначимо, що в завіренні копії документа іноземною мовою без судового перекладу може відмовити навіть нотаріус. Він має право завірити копію такого документа тільки в тому випадку, якщо сам володіє цією мовою. Відшукати нотаріуса, який володіє потрібним мовою також можна за допомогою системи пошуку на сайті Нотаріальної палати Чеської республіки. Для цього в списку «Znalost cizího jazyka» потрібно вибрати потрібну мову (наприклад, ruština).

Примітки по засвідченні підпису під документом:

- муніципальний службовець і працівник Czech POINT однозначно відмовляться завіряти підпис під документом, написаному на іноземній мові, без прикладеного судового перекладу на чеську мову. Що стосується нотаріуса, то для засвідчення підпису йому буде достатнього звичайного, "не судового» перекладу;

- якщо підпис містить символи НЕ латинського алфавіту (букви кирилиці, арабської, китайської мов і т.д.) то її має право завірити тільки нотаріус;

- не можна завірити підпис на документі, що не містить текст (під порожнім документом);

Чи може бути завірена підпис іноземця, котрий має чеською мовою?

Відповідно до закону - немає. Будь нотаріус або муніципальний чиновник по букві закону зобов'язані відмовити в засвідченні підпису під документом, якщо людина не розуміє, під чим саме він підписується. Відповідно, якщо іноземець не володіє чеською мовою, то і не в змозі зрозуміти текст документа на чеською мовою. З формальної точки зору не допоможе навіть присутність поруч людини (друга, родича, юриста), який зміг би виступити в ролі перекладача. З ситуації допоможе вийти тільки судовий перекладач.

Але це формально, на практиці все трохи інакше. По-перше, ніхто не буде влаштовувати клієнта іспит з чеської мови. У нотаріусів і чиновників на це просто немає часу. Досить мати мінімальні мовні навички. По-друге, завжди можна оформити довіреність на людину (друга, родича, юриста) володіє чеською мовою, а вже він від імені довірителя проведе всі необхідні процедури.