Строительство »

Чи загрожують Землі астероїди і які можуть бути наслідки від їх ударів

Удар гіганта. На щастя, шанс такого зіткнення мінімальний.

Фото: secretworlds.ru

В земну атмосферу з космосу за рік проникає близько 20 тис. Т речовини. Здебільшого це порошинки і дрібні частинки, що згоряють у верхніх шарах атмосфери. Великих уламків - від кілограма до тонни - в атмосферу потрапляє до 100 т в рік. Частина з них досягає поверхні Землі. Але є небезпека, що на поверхню планети запросто може звалитися куди більш важкий об'єкт. І наслідки такого "приземлення" можуть бути для людства жахливими.

Жителям планети земля везе. Поки що...

Про наслідки зіткнення Землі з космічними тілами заговорили в кінці XX ст., Коли накопичилося достатньо знань і з'явилася необхідна техніка. Від падіння астероїдів (космічних тіл з розмірами в поперечнику більше, ніж 30 м) доля поки нас берегла: таких випадків в новітній історії було лише два.

Тунгуського феномена. У 1908 р над безлюдним районом біля р. Подкаменная Тунгуска в Східному Сибіру щось вибухнуло. Від вибухової хвилі тайга полягла на десятки кілометрів. Над усією Євразією спостерігалися сильна магнітна буря і дивне світіння неба і хмар. Якщо щось трапиться катастрофа на 4 години пізніше, Земля встигла б провернутися так, що вибух зніс би Виборг і зруйнував Санкт-Петербург. Що відбулося насправді? Невідомо: кратер так і не був знайдений. За різними гіпотезами вибухнула комета, брила льоду, миттєво випарувалася в атмосфері, і навіть космічний корабель.

Челябінський метеороіди. У лютому 2013 р інший об'єкт вибухнув біля Челябінська на висоті 15-25 км. На думку фахівців НАСА, це був метеороид - тіло приблизно 17 м в діаметрі. Від ударної хвилі постраждали 1600 чоловік і тисячі будівель. На пам'яті людства нічого подібного не було.

"Щоб реально оцінити ризики, порівняємо час існування людства і частоту падіння тіл різних розмірів (див. Таблицю). Людина як вид налічує всього кілька сотень тисяч років. Очевидно, що падіння астероїда розміром більше 1 км - майже неймовірна подія", - пояснює член кореспондентів РАН, директор Інституту астрономії РАН Борис Шустов. Найбільша небезпека виходить від дрібних об'єктів, у яких більше шансів впасти на наші голови.

наслідки зіткнення

За космічними масштабами Челябінський метеорит - дрібний камінчик: він навіть до землі не долетів. Але ось падіння "дорослого" астероїда стане катастрофою. Його дія порівнянна з ядерним ударом, навіть чинники впливу ті ж. Якщо мова йде про брилі в сотню-другу метрів, то знищення загрожує, наприклад, європейській країні середніх розмірів. Зіткнення з тілом розміром більше 3 км може привести до знищення цивілізації.

_01_64

Зоряні рани

У 1960 році геолог Роберт Дітц запропонував термін для шрамів, залишених на Землі ударами гігантських метеоритів, - астроблема. З грецької мови слово перекладається як "зоряна рана". Точність і образність цього терміна забезпечили йому миттєве визнання. Кількість виявлених астроблем перевалило за дві сотні. "Зоряні рани" розкидані по поверхні планети хаотично, але більшість їх виявлено в тих частинах світу, де територія найкраще вивчена геологами - в Північній Америці, Європі, Австралії, Південній Африці. Ми згадали про кілька шрамах на поверхні Землі.

vredefort__

Вредефорт (ПАР). Найбільший кратер на планеті. Його діаметр - 250-300 км. Це слід від падіння брили розміром близько 10 км. Метеорит впав на Землю 2 млрд років тому. Правда, в 2006 році в Антарктиді вчені виявили структуру близько 500 км в поперечнику, дуже схожу на кратер. Але достовірних підтверджень цьому немає, адже знахідка захована під 100-метровою товщею льоду. Якщо ударне походження кратера Уїлкса підтвердиться, то він стане найбільшим свідченням зіткнення Землі з астероїдом. Такий шрам міг залишити тільки об'єкт розміром близько 50 км. Ця подія могла змінити хід еволюції одноклітинних організмів.

chicxilubl__

Чиксулуба (МЕКСИКА). Діаметр кратера - 180 м. Являє собою слід від зіткнення з об'єктом діаметром 10 км приблизно 65 млн років тому. Енергія удару оцінюється в 100 тис. Гігатонн в тротиловому еквіваленті (вибух термоядерної бомби - "всього" 005 гігатонн). Від такого струсу утворилося цунамі заввишки 100 м, знісши всі на величезній площі, прокинулися вулкани. А ще - змінився клімат. За оцінками вчених, в результаті катаклізму вимерло від 70 до 90% тварин тієї епохи. Дата катастрофи в історії Землі підозріло збігається зі зникненням динозаврів. Чиксулуб міг розчистити шлях для еволюції наших предків - перше ссавців.

___02

КРАТЕР БЕРРІНЖЕРА ( США ). Найкраще зберігся і самий "фотогенічний" кратер. Являє собою гігантську чашу діаметром 1200 м і глибиною 180 м. Своїм виникненням зобов'язаний метеориту розміром близько 50 м. Брила впала 50 тис. Років тому, і бачити це шоу могли хіба що мамонти, адже люди заселили Америку набагато пізніше.

Болтиша ( УКРАЇНА ). Найбільша астроблема в країні (діаметр 24 км, глибина - до 500 м) знаходиться в Кіровоградській області. Кратер заповнений і перекритий молодими осадовими породами і на місцевості майже не видно. Вік зіткнення - 80-100 млн років. Вчені оцінили розміри астероїда: 500 м в поперечнику.

Захистимо нашу планету

Як би не був мізерний шанс астероїдної катастрофи, підготуватися до неї не завадить. "Зменшення небезпеки вимагає роботи по декількох напрямках. По-перше, без фундаментального досліджень космосу ніяк не обійтися. За нею йдуть практичні завдання: своєчасне виявлення і визначення властивостей підозрілих об'єктів, усунення загрози або хоча б зменшення наслідків", - пояснює Борис Шустов.

_0

ШУКАТИ ... На жаль, за найоптимістичнішими оцінками ми сьогодні знаємо про 2-3% від загальної кількості найнебезпечніших небесних тіл - тих, які менше 50 м. Після виявлення підозрілих "каменів" потрібно постійно стежити за ними. Розрахунки показали, що якщо виявити великий об'єкт пізніше, ніж за кілька десятків років до зіткнення із Землею, то його вже не зупинити. Тому розвинені країни створюють служби моніторингу за космічними об'єктами. У США обсерваторії оснащують надпотужними телескопами, в Італії спільно з НАСА прораховують орбіти невеликих потенційно небезпечних небесних тіл. Французи до 2014 р розмістять по всій країні сотні телескопів, які будуть фіксувати наближення підозрілих прибульців.

Читайте також: Поруч із Землею знайшли три можливо населені планети

... І ЗНЕШКОДЖУВАТИ. Якщо виявлено небезпечний прибулець, то потрібно протистояти йому. В кіно Брюс Уілліс бурить на астероїді свердловину, закладає в нього атомну бомбу і розносить брилу в щебінку. На жаль, спосіб хороший тільки на екрані. Насправді руйнування астероїда - не найкращий спосіб, адже наслідки непередбачувані. В результаті можна отримати килимове бомбометання дрібними уламками на величезній площі з великими жертвами і руйнуваннями. Самий розумний спосіб - змінити траєкторію, щоб об'єкт пройшов повз нас. Людство тільки початок розробку подібних операцій. Здійсненними виглядають кілька сценаріїв. По-перше, просто розбити об супостата ракету. По-друге, змонтувати на астероїді двигуни, їх робота виштовхне об'єкт з орбіти. Нарешті, "гравітаційний буксир". Це масивний (близько 10 т) апарат. При наближенні астероїда на близьке (десятки метрів) відстань, його гравітаційний вплив порушить траєкторію об'єкта і відведе його від Землі.

Читайте також: У Чумацькому шляху може бути 60 мільярдів потенційно населених планет

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Що відбулося насправді?