Строительство »

Все на вихід: розвалиться новий закон українську армію

Вступив в силу закон № 6052, який, по суті, створює нові "правила гри" для військовослужбовців, а саме - відкриває їм двері на вихід Вступив в силу закон № 6052, який, по суті, створює нові правила гри для військовослужбовців, а саме - відкриває їм двері на вихід   Фото - ЕРА   Як відомо, 5 квітня 2018 року Верховна Рада України прийняла   проект Закону № 6052 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби)

Фото - ЕРА

Як відомо, 5 квітня 2018 року Верховна Рада України прийняла проект Закону № 6052 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби)" . І ось 20 червня закон підписав президент України Петро Порошенко, і він ось-ось (після публікації в газеті "Голос України") вступить в силу.

В пояснювальній записці сказано, що метою розробленого проекту закону є удосконалення деяких положень законодавства про проходження військової служби, а також надання можливості військовослужбовцям, визнаним рішеннями військово-лікарських комісій придатними за станом здоров'я до військової служби, продовжувати проходження служби.

Розробники законопроекту впевнені, що бойовий досвід, морально-ділові якості і мотивація до військової служби таких військовослужбовців, незважаючи на їх фізичний стан, можуть бути реалізовані на військових посадах, які не вимагають фізичних навантажень.

Також цим законом передбачено підвищення до 30 років граничного віку прийому громадян на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, в тому числі здійснюють підготовку осіб на посади сержантського і старшинського складу. Це стосується також тих військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період. У той же час нижня планка також зазнала змін - замість 18 років тепер можна буде призиватися з 17-ти.

Крім цього, закон повинен унормувати підстави звільнення з військової служби військовослужбовців з числа іноземців та осіб без громадянства, які не пройшли встановлений цим законом випробувальний термін; удосконалити питання забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємства, установи, організації; а також удосконалити окремі питання мобілізації.

В результаті розробники очікують, що реалізація цього закону буде нормувати деякі питання, пов'язані з проходженням військової служби, продовженням громадянами військової служби, дасть можливість військовослужбовцям, визнаним непридатними до військової служби за станом здоров'я за результатами поранень або захворювань продовжувати військову службу, ніж забезпечить в певній ступеня їх психологічну реабілітацію та професійну адаптацію.

Однак є в цьому законі і "міна уповільненої дії", яка може істотно підірвати обороноздатність всієї армії, побудованої на контрактній основі. Мова йде про прописаної в законі можливості під час дії особливого періоду (крім мобілізації і воєнного стану) військовослужбовцям, які уклали контракт на термін до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію і вислужили не менше 24-х місяців військової служби за контрактом, розірвати контракт і звільнитися з військової служби, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

Те ж саме стосується і військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, і які вислужили не менше 18-ти місяців з дати продовження дії контракту.

Тобто військовослужбовці, які уклали контракт "до закінчення особливого періоду" в першій половині 2016 року і раніше, після вступу в силу цього закону можуть абсолютно спокійно розірвати контракт і залишити армію. Досі такої можливості у них не було - вони були пов'язані контрактними зобов'язаннями аж до переможного кінця, коли б він не настав.

Щоб ви розуміли масштаби того, що може спіткати нашу армію найближчим часом: як стало відомо Depo.ua з власних джерел, в середньостатистичній військової частини в Бережанах на Тернопільщині з 200 чоловік особового складу близько 90 вже готові писати рапорти на звільнення. І є всі підстави припускати, що в цілому по Україні ситуація - плюс-мінус аналогічна (близько 45% військовослужбовців готові розірвати контракт).

Що це означає? За даними 2018 року, чисельність Збройних сил України становить 255 тисяч осіб. 45% - це близько 115 тисяч чоловік, яких терміново кимось доведеться замінити. У той же час в резерві за станом на 2018 рік значаться 700 тисяч чоловік. Однак будемо реалістами: далеко не всі з них горять бажанням кидати свої цивільні професії і пов'язати своє життя з армією. Одна справа - час від часу їздити на різного роду військові навчання, і зовсім інша - йти воювати по-справжньому.

Так Порошенко під тиском лобістів (особливо ГО "Юридична сотня" активно лобіювала його підписання) хоч і підписав цей закон, проте головного болю йому повинно тільки додатися, адже тепер доведеться буквально латати кадрові дірки в армії. І якщо не вдасться утримати контрактників досить великим грошовим утриманням та обіцянками безкоштовного житла (до речі, таке також передбачено цим законом) або оперативно замінити їх іншими, то цілком імовірним видається повернення до практики мобілізацій, про які українці вже стали потихеньку забувати.

Визначальними будуть перші три місяці після вступу закону в силу. Адже саме такий термін відводиться цим законом для військових частин, щоб задовольнити бажання військовослужбовців на розірвання контрактів.

Однак законом передбачено, що "в разі потреби військовослужбовці строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, які вислужили встановлені строки, можуть бути відповідно до Указу президента України затримані на службі на строк до шести місяців". Тобто при вкрай негативному розвитку подій у Верховного головнокомандувача буде можливість урвати ще кілька місяців часу.

А нам же з вами варто задатися іншим питанням: кому вигідно напередодні президентських і парламентських виборів, коли країна і без того стає малокерованою, так ослабити українську армію?

Що це означає?
А нам же з вами варто задатися іншим питанням: кому вигідно напередодні президентських і парламентських виборів, коли країна і без того стає малокерованою, так ослабити українську армію?