Строительство »

Повістка до військкомату 2019: уточнення даних, медкомісія і заклик

 1. Види повісток у військкомат
 2. Порядок для уточнення даних
 3. Порядок на медкомісію
 4. Порядок на заклик в ЗСУ
 5. Порядок «з'явитися з речами»
 6. Порядок «пропоную» і «Наказ»
 7. мобілізаційне розпорядження
 8. Способи вручення повісток
 9. Повістка з РВК на роботу

У цій статті військового адвоката розглянуті всі існуючі в Україні види повісток в РВК, правила і порядок їх вручення, а також неявка по порядку і відповідальність за ухилення.

Види повісток у військкомат

 • Уточнення облікових даних
 • Проходження медкомісії
 • Заклик на військову службу

Уточнення облікових даних  Проходження медкомісії  Заклик на військову службу

Порядок для уточнення даних

Уточнення військово-облікових даних (уточнення військово-обліковіх Даних) - це найпоширеніша в Україні формулювання порядку до військового комісаріату. В першу чергу, уточнення облікових даних в військкоматі означає оновлення інформації про склад сім'ї та стан здоров'я призовників і військовозобов'язаних. Природно, РВК можуть цікавити і інші відомості (наприклад, місце роботи), проте саме сімейні обставини і наявність захворювань прямо впливає на можливість призову і отримання відстрочки від нього. Наприклад, наявність дитини до 3 років звільняє від військової служби як строковиків, так і офіцерів запасу, а наявність захворювань, що входять в список хвороб, які звільняють від армії, дає право на відстрочку від призову.

Порядок на медкомісію

Направлення на медогляд (медогляд) - це порядок за підписом військового комісара, яка зобов'язує призовника і військовозобов'язаного пройти медичне обстеження. Разом з порядком на медкомісію у військкоматі часто видається «картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного», в яку заносяться результати аналізів і висновки лікарів. На зворотному боці цього документа є графа для запису остаточних висновків військово-лікарської комісії (ВЛК): про придатність або непридатність до військової служби. Постанова медкомісії підписує секретар і голова ВВК. Якщо військовозобов'язаний або призовник не згоден з рішенням медичної комісії військкомату і хоче його оскаржити, оскарження проводиться через вищу комісію або суд.

Порядок на заклик в ЗСУ

Виклик до військового комісаріату для призову на строкову службу (Строкову військову службу) - це найгірша формулювання для призовника. Неявка в РВК за такою порядку може спричинити відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу України за ухилення від строкової служби. Відмінність цього формулювання від попередніх видів повісток в тому, що в даному випадку ухиляючись від явки призовник точно розуміє, що ухиляється від призову (це важлива умова для притягнення до кримінальної відповідальності). Повістки до військових комісаріатів для призову в армію, без попереднього виклику на медогляд, на практиці зустрічаються часто, однак медкомісія все одно проводиться обов'язково (після явки, часто формально). Все сказане вище поширюється і на заклик офіцерів запасу .

Порядок «з'явитися з речами»

Вимога з'явитися з речами на пункт збору - це не самостійний документ і така повістка не означає негайну відправку у війська. Перелік речей зазвичай вказується на зворотному боці повістки про призов на військову службу (строкову або по мобілізації). Проведення медкомісії в цьому випадку є обов'язковим. Як показує практика, формулювання «при СОБІ МАТИ ...» присутній в 70-80 відсотках повісток. Це залежить від наявних бланків і зазвичай не пов'язане з перспективою призову. Незалежно від тексту отриманої повістки, при візиті до військкомату необхідно обов'язково мати при собі військовий квиток або приписне свідоцтво. Вимога прибути з речами до військового комісаріату зустрічається також при виклику на навчальні збори резервістів і військовозобов'язаних.

Порядок «пропоную» і «Наказ»

Наслідки неявки до військкомату за повісткою зі словами «пропоную» і «Наказ» - не відрізняються (кримінальна відповідальність можлива в обох випадках). Важливо відзначити, що згідно із Законом України «Про військовий обов'язок и військову службу», воєнком дійсно має право віддавати накази військовозобов'язаним та призовникам до моменту їх відправки в розташування військової частини, однак і пропозиція, зроблена військовим комісаром в рамках чинного законодавства (і у його виконання), теж вважається обов'язковим. Чи настане кримінальна чи адміністративна відповідальність за неявку за повісткою і ухилення від армії визначається умислом ухильника і не залежить від формулювання порядку. Значення має на меті виклику в РВК: звірка облікового запису або співбесіду, напрямок на медкомісію або безпосередньо призов на строкову службу .

мобілізаційне розпорядження

Мобілізаційне розпорядження - це документ, який вручається військовозобов'язаного після проходження медкомісії, за умови визнання придатним до служби в армії. Мобілізаційне розпорядження зобов'язує громадянина з'явитися на призовний збірний пункт в перебігу 12-24 годин після оголошення мобілізації (загальну або часткову). У розпорядженні також може вказуватися номер військової частини, до якої військовий комісар відрядив військовозобов'язаного.

Способи вручення повісток

 • Особисто в руки під розпис (за місцем проживання або роботи)
 • За порядок розписалися батьки або інші родичі
 • Залишили в двері або поштовій скриньці (повістка не підписана)

Неявка на виклик у військкомат

Якщо призовник (військовозобов'язаний) особисто підписав повістку - це найбільш бажаний варіант для військкомату. Такий спосіб повідомлення дозволяє накласти стягнення, якщо громадянин згодом не з'явився в РВК в призначений день і час. Покарання за неявку буває в формі адміністративного штрафу або кримінальної відповідальності (зазвичай дають умовно, але трапляються винятки). Конкретний вид покарання для тих, хто ухиляється залежить від наступних факторів: вік призовника і тип призову; докази наміру уникнути армії; мети, для яких викликають у військкомат (зазначені в повістці). Це основні обставини, які використовуються для розмежування кримінальної та адміністративної відповідальності призовників і військовозобов'язаних. Важливим фактором є і тривалість ухилення, а також наявність або відсутність поважних причин, що призвели до неможливість прибуття за викликом до військового комісаріату.

Якщо призовник (військовозобов'язаний) не підписував повістку - ймовірність відкриття кримінальної справи за ухилення від військового обов'язку порівняно низька. Це не означає, що негативні наслідки неявки в РВК не наступлять зовсім, але перспектива стати обвинуваченим за статтею 335 КК не більше 10% (з ростом кількості неявок цей відсоток буде збільшуватися). Такий висновок можна зробити з аналізу обвинувальних вироків за ст. 335 щодо тих, хто ухиляється, які розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень України. З моменту відновлення призову на строкову службу до кримінальної відповідальності притягнули більше однієї тисячі ухиляються від армії громадян. Випадки призначення покарання за ухилення без належного повідомлення призовників обчислюються десятками вироків, що становить менше 10% від їх загальної кількості (для абсолютної більшості характерна угода зі слідством).

У будь-якому випадку, наслідком неявки до військового комісаріату за отриманою порядку, незалежно від підпису в ній, може бути напрямок військкоматом листи в поліцію і прокуратуру. У разі отримання такого листа з РВК, начальник райвідділу і керівник місцевої прокуратури зобов'язані протягом 24 годин зареєструвати повідомлення про злочин в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЕРДР) і приступити до слідчих дій. Така процедура і терміни регламентовані частиною 1 статті 214 Кримінально-процесуального кодексу України. Слід зауважити, що сам по собі факт внесення відомостей до Реєстру ще не означає провини громадянина - вона повинна бути доведена в установленому законом порядку. Для цього чинним КПК передбачено 2 стадії: досудове розслідування і судове слідство.

Повістка з РВК на роботу

Що робити військовозобов'язаного, якщо в відділ кадрів принесли повістку? Специфіка вручення викликів через роботодавця полягає в неможливості відмови від розпису в повідомленні (корінці). На відміну від випадків, коли повістка прийшла за адресою проживання, не отримати її вкрай важко. Якщо не взяти цей документ, кадровики складуть акт про відмову від підпису і відправлять його у військкомат. Подібна дія прирівнюється до навмисного відмови від отримання повістки і свідчить про свідоме ухилення від військового обліку. Робити так не рекомендується.

Фактично, в Україні відсутні законні способи уникнути вручення повісток, якщо вони прийшли співробітникам за місцем офіційного працевлаштування. За неналежне оповіщення працівника про виклик до військового комісаріату відповідальність буде нести директор установи, керівник кадрової служби або співробітник, відповідальний за організацію та ведення військового обліку на підприємстві. У практиці зустрічається 2 шляхи, за допомогою яких військовозобов'язані ухиляються від отримання повістки і уникають її вручення під розпис - це догляд на лікарняний і звільнення з роботи. Однак будь-який із зазначених методів не звільняє від виконання військового обов'язку.