Строительство »

Що робити, якщо орендарі не платять за знімання?

koldunova / Fotolia   Коли наймач не платить за договором найму, наймодавець має право розірвати договір найму і стягнути грошові кошти в судовому порядку koldunova / Fotolia

Коли наймач не платить за договором найму, наймодавець має право розірвати договір найму і стягнути грошові кошти в судовому порядку. Разом із заборгованістю можна вимагати також відшкодування всіх судових витрат (держмита, оплати послуг юристів). Якщо договором найму була передбачена неустойка за прострочення платежів (зазвичай це відсоток від 0,1% до 1%), то є правомочним додаткове стягнення з наймача такий неустойки. У ситуації, коли договором передбачено забезпечувальний платіж званий страховий депозит), суму боргу можна частково або повністю утримати з коштів такого забезпечення.

Що робити, якщо орендарі не платять і відмовляються виїжджати?

Як достроково розірвати договір оренди?

При здачі житла в оренду потрібно укладати «правильні» договори, які захищали б Ваші права. Якщо Ви постійно здаєте квартиру, то не пошкодуйте грошей і зверніться до адвоката / юриста, щоб він склав договір. Обов'язково вкажіть відповідальність сторін у разі порушення умов. Якщо затримки з оплати квартири стали відбуватися регулярно, то будьте готові до дострокового розірвання договору.

Отже, пішла прострочення оплати, перше, що Ви повинні зробити, - це з'ясувати причину. Ситуації бувають різні, тому не варто виключати форс-мажорні обставини. Друге - написати претензію і відправити рекомендованим листом з повідомленням. Як правило, на цьому етапі питання із заборгованістю закривається. І останній варіант - звернутися до суду із стягненням заборгованості і подальшим розірванням договору.

Стягнути гроші з недобросовісних квартиронаймачів можна в судовому порядку. З позовом на суму менше 50 тисяч рублів потрібно звертатися до мирового судді, а на велику суму - в районний суд за місцем проживання відповідача, якщо договором не передбачено іншу підсудність випливають з нього суперечок.

Важливо пам'ятати, що одного договору, підписаного сторонами, для стягнення боргу недостатньо. Позивачу потрібно буде довести, що він не тільки уклав договір, а й надав квартиру в користування, наприклад за допомогою складеного сторонами передавального акту. При відсутності акту факт використання квартири наймачами можна буде довести за допомогою показань свідків.

Винесення рішення про стягнення заборгованості не тягне за собою автоматичного отримання грошей. Для цього потрібно буде звернутися в службу судових приставів із заявою про порушення виконавчого провадження, приклавши до нього виданий судом виконавчий лист, після чого протягом двох місяців пристав зобов'язаний буде знайти кошти і майно боржника, а потім перерахувати позивачеві присуджену йому суму.

Зауважимо, що крім самої заборгованості, суд може стягнути з квартиронаймачів відсотки за незаконне користування грошовими коштами, сплачену позивачем мито за розгляд справи і витрати на судового представника, а ось моральна шкода в даному випадку компенсації не підлягає.

Що важливо не упустити, складаючи договір оренди квартири на довгий термін?

Орендар залишив борги за ТБ і інтернет - що робити?

Якщо у квартиронаймачів є тимчасова реєстрація в даному житлі, звичайно, виселити їх звідти буде важко. Самий логічний вихід, якщо є договір з орендарем, а заборгованість не перевищує 500 тисяч рублів, - звернутися до мирового судді. Територіальні суди досить швидко виносять рішення по подібних ситуацій; і, як правило, в більш високі інстанції такі запити вже не переходять.

Тобто через світового суддю Ви отримуєте відповідне рішення і звертаєтеся до судових приставів. Якщо орендар не в змозі розплатитися, то спільно з приставами його виселяють і описують особисте майно: арештуються банківські рахунки, автомобіль вилучається в Вашу користь і т. Д. Слід уточнити, що санкції накладаються тільки на ту особу, яка прописана в договорі оренди. Саме орендар несе відповідальність перед орендодавцем своїм майном.

Так що процедура досить проста. У світових судах чимало таких справ, і вони досить швидко вирішуються. Головне за можливості, не тягнути до того моменту, коли сума боргу неплатника перевищить півмільйона.

Дуже часто до мене звертаються громадяни, які здали квартиру, але квартиронаймачі не платять гроші за оренду, хоча в договорі оренди квартири всі нюанси оплати були передбачені. Якщо ситуація з оплатою Вашої квартири зайшла в глухий кут, то Вам треба написати претензію про те, що з моменту, коли у Вас вказана дата розірвання договору, Ви вважаєте, що договір розірвано.

Ви попереджуєте про це квартиронаймача і просите відшкодувати всі заборгованості за договором. У разі, якщо умови Вашої претензії не виконуються, то Ви подаєте в суд і просите стягнути всі заборгованості, відповідно до умов договору. Держмито, юридичні послуги за ведення справи в суді також стягуються з винної сторони, яка змусила Вас звернутися за захистом Вашого права до суду.

Якщо сума за договором велика, то Ви можете попросити суд накласти арешт на майно боржника. Після винесення рішення квартиронаймачу дається місяць на оскарження, якщо він не згоден з рішенням суду. Після того, як Ви отримали рішення суду, Ви звертаєтеся в службу судових приставів, щоб вони порушили виконавче провадження і вжили заходів до розшуку майна боржника. Поки Ви не отримаєте всі гроші за договором, то виконавче провадження закрито не буде. Якщо Ви бачите, що судові пристави не застосовуються ніяких заходів і працюють мляво, Ви можете звернутися зі скаргою на дії судових приставів в прокуратуру або вищестоящому судовому приставу.

Підставою для стягнення за договором оренди квартири завжди є договір між сторонами. Чим краще і професійніше підготовлений договір, тим простіше отримати гроші з квартиронаймача. Щоб бути впевненим, що Ви не втратите гроші, і дисциплінувати квартиронаймача, пропишіть штрафні санкції, які будуть з нього стягнуті, якщо Ви звернетеся в суд.

Як здати квартиру на тривалий термін: 17 статей

Ремонт квартири під здачу в оренду

Як показує практика, що склалася, навіть наявність на руках належним чином укладеного договору оренди або найму житлового приміщення далеко не завжди є гарантією отримання грошових коштів від наймача.

Перш за все потрібно приділити пильну увагу складанню договору, а при необхідності і його реєстрації. Так, чинним законодавством не встановлено обов'язкову вимогу про реєстрацію такого договору в державних органах, але разом з тим обтяження права власності на житло, яке на підставі такого договору виникає, вже підлягає реєстрації. Однак таке зобов'язання настає тільки при укладенні договору найму на строк не менше року, звідси в нашій країні і повелося висновок такого роду договорів на одинадцять місяців.

Відповідно до чинного законодавства, наймач з юридичної точки зору захищений набагато більше, ніж наймодавець. Так, наймач має право розірвати договір найму житлового приміщення в будь-який час, виконавши мінімальні вимоги: письмово повідомити наймодавця за три місяці, а також забезпечити згоду на розірвання договору інших громадян, які проживають в приміщенні.

Що стосується наймача, то йому для ініціювання розірвання договору найму необхідно звертатися до суду. Найбільш часто зустрічається причиною розірвання договору з боку наймодавця є саме невнесення наймачем плати за користування житловим приміщенням більш ніж двічі після закінчення встановленого договором терміну платежу.

Повернути свої гроші в судовому порядку не завжди виявляється просто. Як правило, для винесення рішення на користь наймодавця суду виявляється досить відсутності підтвердження з боку наймача фактів внесення платежів за користування житловим приміщенням. До такого роду доказам ставляться розписки наймодавця в отриманні грошових коштів, виписки про рух коштів по банківському рахунку і т. Д.

Як показує практика, складності починаються тоді, коли наймач мотивує невнесення платежів об'єктивними причинами, які можуть бути розцінені судом як поважні. Справа в тому, що суд зобов'язаний дослідити обставини, що мають юридичне значення для розгляду справи (відповідно до п. 2 ст. 687 ЦК України). Під поважними причинами невнесення плати за житло та комунальні послуги розуміється затримка заробітної плати, скрутне матеріальне становище, хвороба та інші.

Також необхідно розуміти, що винесенням судом рішення на користь наймодавця справа не закінчується. Отримавши виконавчий лист, його необхідно пред'явити в відділ судових приставів за місцем реєстрації боржника. При цьому наявність виконавчого провадження зовсім не є гарантією подальшого отримання грошових коштів. Все буде залежати виключно від платоспроможності наймача, наявності на його банківських рахунках коштів, на які може бути накладено арешт.

Тут все залежить від того, який у Вас договір, чи правильно він складений, ким і коли підписаний. Взагалі ж все неоднозначно. З одного боку, не можна заохочувати неадекватність орендарів і свої права потрібно відстоювати. З іншого, це справа може затягнутися на довгі місяці і спричинити за собою ще більші витрати. До того ж це не тільки фінанси, але і час, і найдорожче нерви.

Наша судова система дуже своєрідна. Для того щоб захищати свої права, Ви в суді повинні довести, що вимагаєте свої гроші на законних підставах. У судах є певна структура і правила роботи з документами. Так, один з потрібних Вам документів називається «позовну заяву». Воно повинно бути складена за визначеною формою. Якщо Ви напишіть відсебеньки, то, можливо, Ваше позовну заяву навіть ніхто не буде читати.

Я бачу три шляхи вирішення:

1. Ідеальний. Якщо Ви точно впевнені в своїй правоті, то спробуйте домовитися полюбовно з боржником, описавши йому можливі для нього наслідки, і делікатно повідомте, що якщо він відмовиться, то Ви будете змушені подати в суд. Тут недбайливому орендарю потрібно дати зрозуміти, що Ви плануєте з нього стягнути не тільки суму, яку він Вам повинен, але і неустойку.
2. Якщо Ваші доводи не подіють на боржника, є сенс знайти через знайомих хорошого юриста, якому можна довіряти. Підкреслюю: того, кому можна довіряти. На жаль, таких не те щоб трохи, їх дуже-дуже мало. Проконсультуйтеся з ним на предмет перспектив вирішення Вашого питання. Може, він Вам відразу скаже, що це марно, або, навпаки, що справ на п'ять хвилин.

Я не рекомендую звертатися в контори по оголошеннях в газетах або в інтернеті. Вони Вам красиво заспівають, розкажуть про перспективи. Навіть сходять з Вами на суд. А потім скажуть, що не вийшло, але ж буває. Але гроші Ви їм платите не за результат, а просто за факт якийсь їхньої бурхливої ​​діяльності.

3. Спробуйте самостійно скласти і подати позовну заяву. Для цього Вам доведеться вивчити інформацію в інтернеті, і, швидше за все, в процесі вивчення Ви не зможете втриматися від спокуси отримати «консультацію». Як підсумок: найімовірніше, Ви станете жертвою аферистів.

Висновок: моя думка, що найправильніше це послідовно скористатися варіантами номер 1 і 2. Третій варіант вважаю самим складним і довгим.

Текст підготувала Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

Як обставити 3-кімнатну квартиру, щоб здавати її в оренду?

Що потрібно перевірити в квартирі перед зніманням?

Як зняти квартиру: 15 корисних текстів

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Що робити, якщо орендарі не платять і відмовляються виїжджати?
Як достроково розірвати договір оренди?
Що важливо не упустити, складаючи договір оренди квартири на довгий термін?
Орендар залишив борги за ТБ і інтернет - що робити?
Що потрібно перевірити в квартирі перед зніманням?