Строительство »

«Хлоп'ячий, незрілий і дуже непорядний вчинок». Колишній шеф канадського цирку розповів, чому в Москві не буде Cirque Du Soleil

Стаціонарний «Цирк дю Солей» в Москві приблизно так само економічно невигідний, як незрозумілий мотив заявив про це Путіну Едгард Запашний. Стаціонарний «Цирк дю Солей» в Москві приблизно так само економічно невигідний, як незрозумілий мотив заявив про це Путіну Едгард Запашний

Михайло Огнев / архів "Фонтанкі.ру"

Про канадської загрозу директор Великого московського цирку Едгард Запашний розповів Володимиру Путіну на арені Костянтинівського палацу в Стрельні. Дресирувальник повідомив президенту, що в 2019 році «Цирк дю Солей» (Cirque Du Soleil) постійно пропишеться в «Сколково» і це «негативно позначиться і на російському цирку, і на російському спорті». А гроші на це все дає бізнесмен Михайло Гуцерієв. Бізнес-структури олігарха вже вказали Запашною на погану підготовку номера перед президентом, назвавши його слова галюцинаціями, а Cirque Du Soleil в Росії пошкодували, що дресирувальник оперує чутками .

Що хотів сказати Запашний, чи варто російським клоунів боятися конкуренції з канадцями і скільки російських циркачів у Монреалі, «Фонтанці» розповів Павло Брюн, який працював з канадським цирком в 1990 - 2001 роках і був арт-директором Cirque Du Soleil в Лас-Вегасі.

- Павло, у вас якісь асоціації виникли, коли ви почули Едгард Запашний?

- Я б утримався від зрозумілих кліше і ярликів. Але, м'яко кажучи, ідея ябедничества старшому мені не дуже сподобалася. Це було зроблено недобре. Чесно кажучи, я так і не зрозумів, навіщо він це зробив. По-перше, просто немає приводу для таких дій. Адже як він подав інформацію першій особі! Мовляв, «Цирк дю Солей» на гроші російського олігарха будує стаціонар в Москві. Але це не відповідає дійсності. Брехати не добре.

- А що відповідає дійсності?

- Є будівництво дуже великого, на 8,5 тисячі місць, багатофункціонального комплексу-трансформера, який пан Гуцерієв (Михайло, головний акціонер багатогалузевого конгломерату «Сафмар». - Прим. Ред.) Будує для прокатного бізнесу. Якщо там вирішить виступити група Pink Floyd, ми ж не станемо говорити, що цей стаціонар належить Девіду Гилмору. І наскільки я знаю, а я знаю це від першоджерела, за угодою між Гуцерієвим і його структурами «Цирк дю Солей» є одним з прокатників. У них домовленість про те, що починаючи з 2020 року цирк зможе там показувати свої програми, тривалістю шість тижнів на рік.

Коли приїжджало їх «велике шапіто», вони стояли довше. А коли вони працювали в палацах спорту в Москві, Петербурзі та інших містах, було коротше. Іншого формату шоу просто. Два шоу, з якими особисто я досить довго працював в цьому цирку в Лас-Вегасі, одне з яких існує 25 років, а інше 23 роки, працюють на стаціонарах цирку, які їм належать. Там по 475 подань на рік. А шість тижнів на рік - це робота «одного з орендарів». Відчуйте різницю. Тобто сьогодні у Гуцерієва «Цирк дю Солей», завтра який-небудь «Рівер Денс», післязавтра який-небудь «Колдплей». А потім взагалі буде баскетбол. Я знаю конструкцію цього майданчика. Вона заточена під оренду великоформатних високотехнологічних видовищ.

- Cirque du Soleil, до речі, так і відповіли Запашною: «Навіть не перевірив факти» .

- Точно. Чи не перевірив. Якщо ти звертаєшся до першої особи великого держави, так будь-якої держави, треба віддавати собі звіт, що ти тиснеш на «ядерну кнопку».

- А Запашний наполягає на своїй переконаності, що «Цирк дю Солей» буде якірним орендарем, тому що він у всьому світі якірний орендар.

- Можу сказати, що розробкою цього майданчика займається одна серйозна компанія, з якою я особисто працював на інших проектах. Називається «ТТТ» - «Техніка і технології театру». Москвичі. Вони давним-давно в театральному процесі. Компетентні фахівці. Вони до мене звернулися на початку цього року. Мовляв, починаємо будівництво, міг би ти нам допомогти зрозуміти по необхідним обладнанням? Чи можеш оцінити нашу логістику? Ми уклали консультаційний контракт, я як незалежний експерт їх звозив в Дубай, де ми в минулому році зробили дуже велике шоу - La Perle by Dragone. Там спеціально для нас побудували майданчик. Показав їм за лаштунками, технологічну начинку. Запитав тоді, навіщо їм цей досвід. І мені першоджерело сказав, що це буде майданчик в «Сколково». Майданчик з прокатними цілями, де «в тому числі буде« Цирк дю Солей »в обмежений час».

- Як ви думаєте, що буде далі з «Цирком дю Солей» в Росії?

- Та нічого не буде. Як виступали, так і будуть виступати. Не думаю, що у трупи будуть проблеми. Звичайно, якщо президент не видасть якийсь указ із серії «йдіть звідси, канадці». І якщо вони підуть, вони сильно від цього не постраждають. Подивіться відсоток участі «Цирку дю Солей» на ринку шоу-вистав об Росії. І ви побачите від сили 3%. Про що ми взагалі говоримо?

- Нам складно зрозуміти цю логіку до кінця. А ось перспективи контрактної системи в цирку оцінити можемо. Запашний підказав Путіну, що артисти біжать, їх перекуповують, так як роботи немає.

- Я до ідеї контрактів ставлюся дуже добре. Я особисто знаю багатьох хлопців, які грають в хокей. І в НХЛ, і у нас тут. І на сьогоднішній день людина, до якого приходять рекрутери з НХЛ, тричі подумає, де йому буде грати вигідніше. У США в Pittsburgh Penguins або в Росії в СКА. Гроші приблизно ті ж, а податків менше. Плюсом зручність з житлом і відсутністю необхідності вчити іноземну мову. І я знаю масу канадців, чехів, які із задоволенням би приїхали грати в СКА. Але і в цирковому справі не можна розглядати контрактну систему ізольовано від решти світу. Якщо в результаті люди будуть крім грошей забезпечені «творчою роботою», а не «діяльністю», якщо вони будуть затребувані і зацікавлені творчо, то вони тричі подумають, чи їхати їм до Канади в «дю Солей».

- Що заважає їм думати про це зараз?

- Жалюгідний стан російського цирку взагалі. За вирахуванням Цирку Брати Запашні, цирку на Фонтанці, цирку Нікуліна і, може бути, Єкатеринбурзького цирку.

- Путін сказав, що будуть субсидіювати федеральну циркову мережу.

- Я повірю в це, коли побачу. Отримати гроші - справа нехитра. Це треба ж ще й творчо просувати.

- І щоб не розтягнули. Багато рук і очей треба. Де цей умовний «мільярдер Тимченко», який любить цирк так само, як хокей?

- Не думаю, що аналогічні персони є для російського цирку. А я сам цілком свідомо взяв хорошу дистанцію від усього російського циркового процесу. Але без удаваної скромності скажу, що до пори до часу я вважався одним з таких професіоналів. Режисерів цирку з дипломами дуже багато. А перерахувати режисерів, здатних зробити за фактом щось істотне, можна на пальцях однієї руки. Більше їх і не потрібно. Питання лише в їх вживанні. А сьогодні вони не затребувані в тій мірі, в якій варто було б.

- Що їм заважає? Чому вони не всередині цієї системи?

- Тому що система занадто велика. Вона була розрахована на Союз Радянських Соціалістичних Республік і його 15 республік. Під це побудували 50 стаціонарних цирків, що щонайменше дивно. І цирк з події перетворився в спорудження між автовокзалом і ринком. Кількість, яке було виправдано устроєм держави, якого більше немає, ніяк не переросло в якість.

- Без приватизації, яка тут поки несимпатична президенту, ні розвитку?

- Практика показує, що немає. Ті ж Запашні в своєму цирку адже роблять класні речі. Я до них ставлюся з великою повагою, як до людей працьовитим і творчим. Те, що вони роблять щороку в новорічний період на проспекті Вернадського в Москві в Лужниках, це цілком собі переконливо. Це продумано. Здорово! Правильно! Чи може це зробити держструктура «Росгосцірк», я особисто дуже сумніваюся.

- Скільки циркових професіоналів їде за кордон?

- Я був таким професіоналом. Я попрацював там років 17 і повернувся. Розповіді про те, що наші туди біжать юрбою, сильно перебільшені. Звичайно, молодій людині, який, крім спортивного інтернату або циркового училища, в своєму житті нічого не бачив, перспектива опинитися в Монреалі, Лас-Вегасі, Нью-Йорку, Токіо спокуслива. Тим більше при відсутності альтернатив всередині. В одній з моїх шкіл в Лас-Вегасі було близько 90 артистів. З них 15 - 18 були з колишнього СРСР. Росіяни, білоруси, українці. Коли говорять, що там половина росіян, це нісенітниця собача. Сьогодні ситуація приблизно така ж. Ну і в цьому немає нічого порочного! Цирк - це інтернаціональне мистецтво.

- Можливо, ми йдемо по колу. Але чого тоді Запашний хоче? Я не можу знайти логіку.

- І я не можу. Я вважаю, що це якийсь хлоп'ячий, незрілий і дуже непорядний вчинок. От і все. Мало того, я скажу, що він ще погану службу співслужив і самому собі. Тому що зараз, коли все з'ясується, я не думаю, що серед олігархії, людей заможних, він наживе багато симпатиків.

- Запашний каже: вони до нас їдуть, а нас-то туди не пустять! Нам-то туди дорога закрита! Правда?

- Чому ж дорога закрита? Наскільки я знаю, наприклад, американський цирк Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus, який, на жаль, спочив у бозі, проіснувавши майже 200 років, вони були зацікавлені в тому, щоб укласти довгостроковий контракт з цирком Брати Запашні. Я це точно знаю. Компанія оголосила себе банкрутом (цирк закрився в 2017 році. - Прим. Ред.), І її господар Кеннет Філд, відомий потомствений імпресаріо, вийшов з бізнесу.

Але що стосується всього іншого, російський цирк їздить і в Азію, і в Японію, і в Європу. В Америці - так, цирковий ринок не такий. Але ще що цікаво, «Цирк дю Солей», який базується в Монреалі і має там величезну студію, художньо-виробничий комбінат, головний офіс, у них немає стаціонарного шоу у себе в Монреалі. Тому що люди думають. Їм нічого не варто було увіткнути яку-небудь будівлю «Цирку дю Солей» прямо в серце Монреаля.

- Ви до того, що якби вони хотіли «рубати» гроші, то робили б це так?

- Вони і так їх рубають, просто роблять це з розумом. Я вважаю, що вісім шоу в Лас-Вегасі, які у них зараз є, це багато. Але це я вважаю. Мені вистачало двох цілком. Стаціонарне шоу в Орландо, в Walt Disney World, ну да, це розумно, там мільйонний проток туристів щодня. А стаціонарний «Цирк дю Солей» в Москві - в страшному сні б ніхто не подумав з людей більш-менш вважають.

Микола Нелюбин,
спеціально для «Фонтанкі.ру»


© Фонтанка.Ру

Павло, у вас якісь асоціації виникли, коли ви почули Едгард Запашний?
А що відповідає дійсності?
Мовляв, починаємо будівництво, міг би ти нам допомогти зрозуміти по необхідним обладнанням?
Чи можеш оцінити нашу логістику?
Як ви думаєте, що буде далі з «Цирком дю Солей» в Росії?
Про що ми взагалі говоримо?
Що заважає їм думати про це зараз?
Де цей умовний «мільярдер Тимченко», який любить цирк так само, як хокей?
Що їм заважає?
Чому вони не всередині цієї системи?