Строительство »

Заборгованість по аліментах: дізнатися боржника на прізвище, як боротьсяСемья і право

 1. Порядок призначення аліментів
 2. Виникнення заборгованості по аліментах
 3. Порядок стягнення аліментів виконавцем
 4. Які переваги отримує стягувач з введенням Реєстру?
 5. Як покарати винного за несвоєчасні аліменти?
 6. Чи можна написати повторний позов на присудження аліментів?
 7. Як дізнатися суму боргу за номером виробництва?
 8. Як дізнатися суму боргу, знаючи тільки прізвище відповідача?
 9. Отримання аліментів від держави

Якщо платник не сплачує аліменти, в такому випадку заборгованість можна повернути через суд

Сторони виконавчого провадження по аліментах має право володіти інформацією про процес витребування грошових коштів з чоловіка, який покинув сім'ю. Як повернути заборгованість по аліментах і, як дізнатися її розмір на прізвище боржника?

Порядок призначення аліментів

Самостійні методи впливу жінки на колишнього чоловіка не завжди приносять плоди. Існує два способи законно вплинути на батька дитини, який не допомагає колишній дружині.

 1. Укласти з чоловіком угоду, яка посвідчує нотаріус. Підставою є ст. 189 Сімейного кодексу України. У договорі прописуються права та обов'язки колишнього подружжя по відношенню до дитини, порядок сплати аліментів , Їх розмір. З дня, встановленого в документі, або з моменту його завірення нотаріусом у батька дитини виникає обов'язок здійснювати виплати.
 2. Подати позов до суду з проханням про призначення аліментів з колишнього чоловіка. Датою, з якої встановлюються виплати, вважається день подачі заяви в суд. Суд має право стягнути кошти і за минулий період, але не більше ніж за попередні три роки. При цьому жінці доведеться довести, що нею гроші не виходили і докладали зусилля для їх стягнення. Після присудження жінці аліментів, вона отримує виконавчий лист, з яким звертається до приватного або державного виконавця. Цей фахівець виносить постанову про відкриття виконавчого провадження і починає здійснювати контроль за своєчасністю виплат.

Аліментні зобов'язання і їх розмір встановлюються в угоді або резолютивної частини рішення суду.

Виникнення заборгованості по аліментах

Заборгованість по аліментах - невиконання одним із батьків обов'язку виплачувати дружину, що залишився з дитиною, грошові кошти. Цей обов'язок виникає на підставі угоди або рішення суду.

Якщо батькові з малюком не прийшли гроші на рахунок в установлений період для виконання аліментних зобов'язань, з'являється борг.

Що робити в цьому випадку матері, яка виховує малюка самостійно?

Якщо аліментні зобов'язання встановлені договором, за відсутності аліментів від батька дитини, жінка повинна звернутися до нотаріуса. Він робить спеціальний напис, з якої можна звернутися до виконавця і відкрити виконавче провадження (напис нотаріуса є підставою для примусового виконання умов договору - п.3 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Заборгованість по аліментах з'являється через несплату коштів платником другого з батьків, який дивиться за дитиною

У разі, якщо зобов'язання по сплаті коштів на дитину виникли на підставі рішення суду, стягнення аліментів здійснює виконавець на підставі виконавчого листа (п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Порядок звернення до виконавця прописаний в ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження». Для здійснення примусового стягнення грошей з чоловіка, жінка повинна написати заяву. У ньому доцільно вказати відомі їй способи впливу на боржника, його банківські рахунки, місце працевлаштування та іншу інформацію, яка може допомогти ідентифікувати колишнього чоловіка.

Разом із заявою подається виконавчий лист, виданий судом, або документ із виконавчим написом нотаріуса.

Порядок стягнення аліментів виконавцем

На наступний день після отримання виконавчого документа, виконавець зобов'язаний оформити постанову про відкриття провадження.

Якщо чоловік не бажає виконувати аліментні зобов'язання в добровільному порядку, особа, що відкрила провадження зі стягнення коштів на дитину, здійснює такі дії (ст. 195 Сімейного кодексу України):

 • направляє боржнику копію постанови про відкриття виконавчого провадження, де прописується обов'язок чоловіка подати інформацію про доходи;
 • якщо боржник працює - направляє постанову в бухгалтерію підприємства роботодавця, і гроші щомісяця перераховуються на рахунок матері;
 • якщо боржник не працевлаштований офіційно - накладає арешт на майно, продає його і повертає необхідну суму грошей стягувачу;
 • якщо відома інформація про банківські рахунки боржника - виконавець накладає на них арешт.

Крім цього, нововведенням в 2017 році стало можливо стягувати аліменти з заробітку чоловіка, якщо він знаходиться за межами країни і працює за кордоном. Для цього необхідно встановити джерело і суму доходу боржника. Інформація подається не державному, а приватному виконавцю. Останній допоможе зробити правильний розрахунок коштів на дитину (п. 2 ч. 2 ст. 195 Сімейного кодексу України).

З 2017 року влада обіцяє, що аліменти в Україні стане повертати простіше. Пов'язано це з введенням нового Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого Наказом Міністерства юстиції від 05.08.2016 року. Даний нормативний акт вводить в дію Єдиного реєстру боржників, куди вноситься інформація про осіб, які не виконують майнові зобов'язання. Потрапляють туди і громадяни, які мають заборгованість по аліментах і ухиляються від їх сплати понад трьох місяців. Перевірити в Реєстрі наявність заборгованості можна не тільки сторонам виробництва, а й іншим особам.

Які переваги отримує стягувач з введенням Реєстру?

Метою введення Єдиної бази боржників є не тільки оприлюднення інформації про недобросовісних громадян, а й захист інтересів кредитора.

На практиці часто можна зустріти випадки ухилення від виконання рішень судів. Особливо недобросовісними часто виступають колишнє подружжя, що мають аліментні зобов'язання.

Виграти судовий спір для матері недостатньо - відкриття виконавчого провадження ще не свідчить про те, що аліментні кошти боржником будуть виплачені в повному обсязі. Чоловіки, які мають аліментні зобов'язання, приховують своє матеріальне становище, переписують нерухоме майно на інших осіб і знаходять безліч інших способів ухилитися від платежів.

Єдина база реєстрів містить інформацію про недобросовісних громадян, які не виплачують аліменти

Введення Єдиного реєстру дозволяє оперативно реагувати реєстраторам прав на нерухомість на звернення боржників, які бажають переписати своє майно на інших осіб. Якщо чоловік не платить аліменти, при цьому заявляючи про наявність у нього нерухомості, даний факт негайно повідомляється співробітнику виконавчої служби. Виконавець накладає арешт на майно, про яке було заявлено самим боржником.

Як покарати винного за несвоєчасні аліменти?

Винні дії боржника у вигляді ухилення від сплати коштів на малюка батькам, що залишився з дитиною, карані. Якщо не приходять вчасно аліментні гроші, у матері з'являється право стягувати також неустойку. Неустойка (пеня) по аліментах підлягає сплаті виключно на підставі судового рішення. Дане положення зазначено в ст. 196 Сімейного кодексу України.

Неустойка по аліментах становить один відсоток від суми заборгованості за кожен день прострочення аж до повного погашення боргу або до винесення рішення судом. Положення не застосовується до неповнолітніх платникам аліментів.

Також при простроченні сплати додаткових витрат на дитину з вини боржника, він зобов'язаний повернути стягувачу ці кошти з урахуванням індексу інфляція плюс 3% річних.

Порахувати заборгованість по аліментах допоможе виконавець. Далі слід скласти позов до суду про стягнення пені або про стягнення додаткових витрат.

Чи можна написати повторний позов на присудження аліментів?

Як вчинити, якщо чоловік виплачувати гроші не поспішає? Чи можна направити позовну заяву про стягнення заборгованості по аліментах?

Якщо спір про стягнення аліментів розглядався судом раніше, повторна подача позову не допускається.

Стягнення заборгованості по аліментах не провадиться. Можна лише затвердити суму заборгованості на певний день рішенням суду.

Неприпустимість повторного звернення до суду пов'язана з існуванням виконавчого листа по даній справі, яка не втрачає своєї актуальності до досягнення дитиною повноліття.

Таким чином, позовна заява про стягнення заборгованості по аліментах писати не можна.

До суду повторно можна звернутися з позовом про:

 • стягнення пені;
 • зниженні або збільшенні коштів на дитину;
 • стягнення додаткових витрат на дитину;
 • зміну способу сплати аліментів;
 • припинення виплат.

Навіть якщо жінка в якийсь момент відмовилася від аліментів в порядку, встановленому в п. 1 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження», вона може відновити виробництво, звернувшись до виконавця. Тобто, законодавець навіть після подачі жінкою заяви про повернення виконавчого листа і закриття виконавчого провадження, залишає право за матір'ю звернутися за аліментами повторно. У цьому випадку виконавець не може їй відмовити, і зобов'язаний прийняти виконавчий лист до виконання знову.

Як дізнатися суму боргу за номером виробництва?

Перевірити хід аліментного справи і заборгованість можна на сайті Міністерства юстиції в автоматизованій системі - Єдиний реєстр виконавчих проваджень.

В Наказі Міністерства юстиції від 05 серпня 2016 року прописаний порядок доступу до інформації в Реєстрі для сторони виконавчого провадження.

Дізнатися суму боргу можна на сайті Міністерства юстиції

Щоб дізнатися заборгованість слід оформити запит на надання повної виписки по справі. Отримати відповідь на заявку у вигляді вичерпної інформації може виключно сторона виробництва. Для цього потрібно заповнити поля на сайті, вказавши інформацію про номер виконавчого справи і спеціальний код - ідентифікатор доступу в систему, вказаний в постанові про відкриття провадження.

В результаті особі, запит інформацію, буде надана вичерпна інформація - всі дії виконавця, винесені ним акти у справі і сума боргу. Також у виконавця можна запросити довідку із зазначенням розміру заборгованості для звернення до суду з позовною заявою про стягнення неустойки.

Як дізнатися суму боргу, знаючи тільки прізвище відповідача?

Дізнатися мінімальний обсяг інформації про виробництво можна на офіційному ресурсі Міністерства юстиції України - в Єдиному реєстрі боржників.

Громадянин, який має заборгованість, потрапляє до Реєстру після відкриття відносно нього виконавчого провадження. Не включаються в базу даних відомості про осіб, які мають заборгованість по аліментах менше трьох місяців або борг яких погашений.

Як здійснювати контроль за заборгованістю по аліментах на прізвище і дізнатися у веденні якого фахівця знаходиться виконавчий документ? Пошук інформації здійснюється наступними способами.

1.Для цього на сайті заповнюється спеціальне поле, де вказується прізвище та ім'я неплатника.

 1. Знайти боржника також можна, знаючи його ідентифікаційний код.

Єдиний реєстр на момент пошуку в системі видасть наступну інформацію:

 • паспортні дані боржника;
 • дату, номер відкриття виконавчого провадження;
 • відомості про виконавця.

Жінка, яка втратила за будь-якої причини інформацію про виконавче провадження, зможе знайти потрібні відомості про виконавця. Ці відомості допоможуть їй дізнатися, до кого звернутися за отриманням інформації про заборгованість.

Щоб дізнатися суму боргу стягувачу слід звернутися до виконавця. Для цього потрібно скласти заяву в довільній формі, вказавши в ньому свої контактні дані і відому інформацію про боржника. Зацікавленій стороні виконавець зобов'язаний буде повідомити всі дані по справі.

Отримання аліментів від держави

Введення Єдиного реєстру боржників не вирішує проблеми неповернення заборгованості повністю. Країна захищає материнство і дитинство, тому жінка, так і не отримала грошей від чоловіка, має право розраховувати на аліменти від держави.

Право на допомогу виникає в разі, якщо батько не платить аліменти більше півроку після відкриття виконавчого провадження (Постанова Кабінету Міністрів № 189).

В окремих випадках жінка може претендувати на отримання аліментів від держави

Щоб оформити аліменти від держави, потрібно подати в орган соціального захисту населення наступну документацію:

 • прохання у формі заяви;
 • копію свідоцтва про появу на світ дитини;
 • довідку з місця проживання дитини;
 • довідку від виконавця про те, що жінка не отримує аліменти.

Аліменти Україна зобов'язується виплачувати в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Звернення із заявою про призначення аліментів з бюджету країни - крайня міра у випадку неможливості отримати аліменти від колишнього чоловіка. Проте, держава не відмовляє в допомозі, і завжди готове надати підтримку при наявності законних підстав.

Як покарати винного за несвоєчасні аліменти?
Чи можна написати повторний позов на присудження аліментів?
Як дізнатися суму боргу за номером виробництва?
Як дізнатися суму боргу, знаючи тільки прізвище відповідача?
Як повернути заборгованість по аліментах і, як дізнатися її розмір на прізвище боржника?
Що робити в цьому випадку матері, яка виховує малюка самостійно?
Які переваги отримує стягувач з введенням Реєстру?
Як покарати винного за несвоєчасні аліменти?
Чи можна написати повторний позов на присудження аліментів?
Як вчинити, якщо чоловік виплачувати гроші не поспішає?