Строительство »

Відповідальність за несплату аліментів: притягнення до кримінальної, адміністративної, позбавлення батьківських, водійських прав

 1. Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
 2. Адміністративна відповідальність за несплату аліментів
 3. Позбавлення водійських прав за несплату аліментів
 4. Позбавлення батьківських прав

Утримувати своїх дітей до повноліття (іноді пізніше) - прямий обов'язок їх батьків. А за невиконання обов'язків неминуче настає відповідальність. Тому якщо Ваш колишній чоловік (рідше чоловіка) не платить аліменти, є реальні шанси залучити його до відповідальності. Про те, як це зробити і чим це йому загрожує, читайте далі.

Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

Найсерйознішим і малоприємним для неплатника видом відповідальності є кримінальна відповідальність за несплату аліментів. Їй присвячена ст.157 Кримінального Кодексу РФ. Головним елементом, що вимагає докази, в цьому складі злочину є злостивість. Так як це поняття оціночне, Закон не трактує його. Тому звернемося до судової практики.

Цікаво, що злостивість як факт, який потребує доведення, складається з двох складових:

 • тимчасових рамок заборгованості (системність);
 • дій, спрямованих на ухилення від виплат (наполегливо).

У більшості випадків судді визнають ухилення системним, якщо аліменти не сплачувались протягом від 4 до 6 місяців.

Якщо хоча б один раз за ці місяці платник сплатив аліменти, значить системності не спостерігається. Навіть якщо він знову не буде платити, наприклад, 4 місяці, а потім один раз заплатить, то підстави для притягнення до кримінальної відповідальності немає.

У судових рішеннях перераховуються такі дії, спрямовані на ухилення від аліментів:

 • приховування свого місця знаходження;
 • приховування місця роботи;
 • надання суду підроблених документів про доходи та місце роботи, довідок і т.д .;
 • розшук платника аліментів;
 • значна сума аліментного обов'язку.

Це найбільш часті варіанти поведінки боржника. На практиці вони можуть бути і іншими. Можливо, дії Вашого чоловіка нагадують собою фіктивне банкрутство? Це також може бути розцінено судом як запеклий ухилення від сплати аліментів.

Ініціювати процес із залучення боржника до кримінальної відповідальності може одержувач аліментів шляхом подачі заяви про несплату аліментів (зразок) судового пристава або в прокуратуру. Ініціювати процес із залучення боржника до кримінальної відповідальності може одержувач аліментів шляхом подачі заяви про несплату аліментів (зразок) судового пристава або в прокуратуру

Багатьох цікавить - який термін загрожує за несплату аліментів. Однак таке питання кілька некоректний.

 • По-перше, будь-яка стаття КК РФ містить в собі альтернативну санкцію, тобто за вчинення злочину передбачається різний покарання, яке суддя вибирає на власний розсуд.
 • По-друге, термін по кожному виду покарання різний, а тому відповісти однозначно і одним реченням на це питання не можна.

Кримінальна відповідальність реалізується у вигляді призначення судом конкретного виду і розміру покарання. Згідно ст.157 КК РФ (з урахуванням розділу III «Покарання») це можуть бути:

 • виправні роботи - до 1 року;
 • примусові роботи - до 1 року;
 • арешт до 3 місяців;
 • позбавлення волі до 1 року.

Раніше застосування ст. 157 КК РФ було великою рідкістю. Але останнім часом спостерігається тенденція її «пожвавлення». Так, за статистичними даними Федеральної служби судових приставів по Липецької області за 2015 рік було заведено 964 кримінальних справи.

Адміністративна відповідальність за несплату аліментів

Адміністративна відповідальність за несплату аліментів настає на підставі ст. 17.14 КоАП РФ. Після винесення рішення суду про стягнення аліментів судові пристави контролюють процес сплати аліментів, а тому в разі ухилення від них - оперативно реагують на це з допомогою вищевказаної статті.

Оперативність полягає в тому, що судові пристави мають право залучати до адміністративної відповідальності, не чекаючи затвердження і погодження їх вирішення з іншими правоохоронними органами.

Склад правопорушення вважається доведеним, якщо поведінка боржника проявилося в наступному:

 • невиконанні законних вимог судового пристава-виконавця;
 • надання недостовірних відомостей про свої права на майно;
 • неповідомлення про зміну місця роботи, навчання, проживання, отримання пенсії.

Якщо було скоєно хоча б одне з цих дій, значить є підстави застосувати ст. 17.14 КоАП. Покаранням в такому випадку виступить адміністративний штраф в розмірі від 1000 до 2 500 рублів.

Для залучення до адміністративної відповідальності не потрібно доводити «злостивість»! Якщо хоча б разово було скоєно одне з перерахованих вище дій, значить судовий пристав має право відреагувати шляхом накладення штрафу.

Якщо ніякої реакції від порушника не буде, значить можна задіяти ст.20.25 «Ухилення від виконання адміністративного покарання".

Вона передбачає наступні види і терміни покарання:

 • штраф у двократному розмірі спочаткупризначеного штрафу;
 • адміністративний арешт до 15 діб;
 • обов'язкові роботи від 20 до 50 годин.

Ця стаття, як ми бачимо, має більш неприємні наслідки для боржника. Але вона може застосовуватися тільки з умовою, що до цього вже було призначено якесь адміністративне покарання (в нашому випадку - штраф за ст. 17.14).

Позбавлення водійських прав за несплату аліментів

З початку 2016 року стало можливим позбавлення водійських прав за несплату аліментів.

Тимчасове обмеження на управління транспортом - це не покарання за несплату аліментів як таке. Це скоріше міра забезпечення боргового зобов'язання. Вона застосовується в разі, якщо заборгованість перевищує 10 000 рублів.

Перед тим, як позбавити водійських прав, судові пристави повинні сповістити про таку міру боржника. Законодавство передбачає кілька способів такого сповіщення:

 • повістка;
 • поштове повідомлення;
 • електронного листа.

Зверніть увагу, що сам факт прочитання повідомлення боржником не має значення. Якщо, наприклад, повістка була вручена, а він не хоче її читати, або ж зовсім відмовився від її вручення, вважається, що він був належним чином повідомлений. Те ж саме стосується випадку, коли повідомлення було відправлено за вказаним місцем проживання, а боржник змінив його і не повідомив про це приставу.

Фактично позбавлення прав відбувається наступним чином: Федеральна служба судових приставів інформує про своє рішення органи ГИБДД, а ті припиняють їх дію. Зрозуміло, ніхто не буде відбирати у вас екземпляр водійського посвідчення. Але при першій же зупинці Вашого транспортного засобу в момент, коли дія посвідчення припинено, буде зроблено попередження. Якщо воно буде проігноровано, тоді наслідки можуть бути наступними:

 • обов'язкові роботи;
 • позбавлення водійських прав на термін до 1 року.

Позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів складно назвати відповідальністю. Це скоріше результат абсолютного неучасті батька в житті дитини, а також - його відмова надавати матеріальну допомогу своєму чаду.

Щоб позбавити батьківських прав, мало одного бажання матері (рідше - батька). Необхідні достатні підстави для цього:

 • злостивість ухилення від сплати аліментів;
 • неучасть у житті дитини.

«Злостивість» може бути доведена в окремому процесі по залученню боржника до кримінальної відповідальності, а може - безпосередньо в цивільному процесі, ініційованому заявою другого з батьків про позбавлення батьківських прав.

Неучасть в житті дитини може виражатися в наступному:

 • батько не відвідує дитину;
 • не спілкується з ним за допомогою засобів зв'язку (телефон, Інтернет, пошта);
 • НЕ дарує йому подарунків;
 • не відвідують батьківські збори в дитсадку, школі і т.д.

Щоб це довести в суді, разом з позовною заявою слід подати:

 • свідоцтва про народження та про одруження;
 • підтвердження зі школи або дитсадка від співробітників про те, що вони не бачили як другий батько забирає дитину після занять, провідує його і т.п .;
 • показання свідків сусідів про те, що не бачили поруч з дитиною боржника;
 • довідка про розмір аліментних виплат (за нею потрібно звертатися до судового пристава).

Позбавлення батьківських прав не буде нести за собою судимості як кримінальна відповідальність або завдавати шкоди по фінансовому становищу як адміністративний штраф, проте з точки зору моральності - це найгірше, що може трапитися з батьком. У цивільно-правовому аспекті він не матиме в буквальному сенсі ніяких прав на дитину. З цього часу до досягнення повноліття дитиною всі рішення, що мають юридичне значення, буде одноосібно вирішувати за нього другий з батьків.

В кінці хочеться відзначити, що залучення до відповідальності за несплату аліментів цілком реально. Постарайтеся пояснити це боржнику позовів про аліменти доказам. Можливо, перспектива мати судимості, адміністративне стягнення або позбутися водійських прав змусить задуматися над своїм обов'язком і приступити до його погашення. Ну а якщо немає - відповідальність за несплату аліментів для такої категорії осіб обов'язково настане.

Можливо, дії Вашого чоловіка нагадують собою фіктивне банкрутство?