Строительство »

Скільки аліментів платять безробітні: розрахунок і сума виплат аліментів непрацюючими громадянами

 1. Коротко що таке аліменти
 2. Виконання обов'язків по змісту дитини: важливі моменти
 3. Скільки аліментів платять безробітні
 4. На одну дитину
 5. На двох і більше дітей
 6. Мінімальна сума аліментів стягується з безробітного
 7. Як непрацюючий може платити аліменти
 8. процес стягнення
 9. Як правильно платити
 10. Як розрахувати заборгованість по аліментах для безробітного
 11. особливості нарахування
 12. приклад розрахунку
 13. Висновок

Батьківство - це не тільки радість материнства і батьківства, а й зобов'язання з утримання дітей до повноліття , А якщо вони непрацездатні внаслідок недоумства, психічного або фізичного захворювання - до кінця днів.

Одним із способів виконання обов'язків по утриманню сина, потребує чоловіка або іншої особи є сплата аліментів за вердиктом суду. З працевлаштованих громадян аліменти стягуються в частках від щомісячних доходів. Однак отримання аліментів від непрацевлаштованих громадян, які не мають офіційних регулярних доходів, має певні особливості.

Коротко що таке аліменти

Коротко що таке аліменти

У більшості росіян термін «аліменти» асоціюється з грошовою сумою, щомісяця сплачується окремо проживають батьком дитини на користь матері, з якою той залишився жити після розлучення. Але це лише найпоширеніша ситуація. Дійсний зміст даного поняття набагато ширше. Аліментні правовідносини можуть виникати, наприклад, між:

 • усиновлювачем та усиновленою;
 • братом і сестрою (платоспроможного повнолітнього суд зобов'язує допомагати нужденному неповнолітньому);
 • колишнім подружжям ;
 • дідом / бабусею з одного боку і онуком - з іншого;
 • вітчимом / мачухою і пасинком / падчеркою;
 • фактичними вихователем і вихованцем.

Аліменти завжди стягуються на користь соціального незахищеного (неповнолітнього, непрацездатного) людини. Обов'язок їх сплати може бути обумовлена ​​розірваним шлюбом або родинними відносинами , А в окремих випадках - тривалим спільним проживанням і перебуванням на утриманні. Розглянемо на прикладах.

 1. За позовом опікуна суд зобов'язує добре забезпеченого діда вносити кошти на утримання осиротілого онука до його повноліття.
 2. Після розлучення потребує непрацездатний чоловік має право претендувати на матеріальну допомогу від колишньої дружини.
 3. Суд стягнув з чоловіка аліменти на утримання колишньої дружини до закінчення її відпустки по догляду за їхнім спільним малюком.
 4. Старезний громадянин звернувся до суду за стягненням аліментів на своє утримання з дорослою працездатної дочки, геть відмовляється надавати йому посильну фінансову допомогу. Суддя відмовив в задоволенні позову на тій підставі, що позивач був позбавлений батьківських прав щодо відповідачки і ухилявся від сплати аліментів на її утримання в дитячому віці.
 5. Особи, які потребують старі вітчим / мачуха, не можуть отримувати зміст з інших джерел, має право претендувати на аліменти від дорослих платоспроможних пасинків / падчерок, якщо прожили з ними хоча б 5 років.

Виконання обов'язків по змісту дитини: важливі моменти

Вітчизняний законодавець ставить біологічним батькам і усиновителям в обов'язок утримувати своїх дітей (ст.80 Сімейного кодексу), а не платити аліменти.

Спільно або окремо проживає особа, що виділяє кошти на утримання дитини, яка купує їжу, одяг, оплачує навчання і відпочинок, вважається належним чином виконуючим батьківський обов'язок.

Спільно або окремо проживає особа, що виділяє кошти на утримання дитини, яка купує їжу, одяг, оплачує навчання і відпочинок, вважається належним чином виконуючим батьківський обов'язок

Відстежити витрати на дитину (особливо - готівкою) досить складно. Тому діє презумпція належного виконання батьківського обов'язку. Поки батьки / опікуни не вимагає сплати аліментів, передбачається, що обов'язки щодо утримання дитини зобов'язане утримувати його обличчя виконує належним чином.

Знаходяться в розлученні батьки вправі самостійно визначити форми участі кожного з них у змісті спільних дітей, нотаріально засвідчивши відповідну угоду. Організувати його примусове виконання через приставів-виконавців територіального органу ФССП РФ не складає труднощів.

Стягнення аліментів лише частково обумовлено розлученням. Офіційно отримувати від чоловіка кошти на своє і дитини зміст можна і без нього. Однак, нерозведений позивачеві в аліментних справі належить довести, що дитина проживає з ним разом і фактично перебуває на його утриманні.

Суддя, в провадженні якого знаходиться справа про розлучення пари з неповнолітніми дітьми, зобов'язаний розглянути питання про стягнення аліментів з окремо проживаючого батька навіть у разі, якщо в позові такого вимоги немає.

Юридична практика свідчить про можливість стягнути аліменти з дійсного чоловіка незважаючи на одночасне перебування в шлюбі та спільне проживання. Однак позивач має довести, що його шлюбний партнер не бере участь у витратах на дитину. У ситуації, коли відповідач купує продукти харчування, оплачує комунальні рахунки і несе інші витрати, це непросто.

Скільки аліментів платять безробітні

Скільки аліментів платять безробітні

Ставлячи такі питання, обивателі розраховують почути у відповідь суму або діапазон сум. Нажаль це неможливо. Безробітні, як і інші аліментники, платять стільки, скільки їм наказано:

 • нотаріально посвідченою угодою про сплату аліментів (втрата роботи його дії не скасовує);
 • наказом / постановою / ухвалою суду.

Аліментні правовідносини мають триваючий характер. Вердикт про їх стягнення може неодноразово переглядатися. І мова тут йде не про апеляцію / касації, а про самостійне діловодстві, в якому розмір аліментів може бути скоректований в більшу / меншу сторону. Можуть бути задоволеними:

 • вимоги про збільшення виплат, мотивовані несподіваними витратами на утримання дитини, яка отримала інвалідність внаслідок травми;
 • позови про їх зменшення у зв'язку з народженням в новій сім'ї платника аліментів близнюків і знаходженням нової дружини в декретній відпустці.

Питання «яку суму аліментів повинен платити безробітний» зазвичай виникає на етапі підготовки позову. Це цілком резонно. Судді розглядають аліментні справи в межах позовних вимог. Неможливо стягнути з відповідача більше, ніж запросив позивач. Тому формулюючи позовні вимоги не можна придушувати.

При визначенні стягуваної суми, позивач в аліментних ділі не може перевищувати обсягу держмита. За загальним правилом заяву вимог майнового характеру супроводжується сплатою держмита, що розраховується в процентному відношенні від ціни позову. Згідно ст.333.36 Податкового кодексу позивачі по аліментних справах звільнені від його сплати.

Формулюючи вимоги, стягувачам аліментів має керуватися власними уявленнями. Запросити можна і мільйон. Адже особливість аліментних справ - безпрограшний характер. У тому чи іншому розмірі аліменти все одно будуть призначені. Однак очевидна неадекватність запитів позивача може сформувати негативне уявлення про нього і зіграти на руку відповідачу.

Порада: визначте суму, яка дійсно йде на утримання дитини. Додайте 30-50%. Отриманий результат запросите в якості аліментів. Велика ймовірність того, що позов задовольнять.

На одну дитину

З офіційно працевлаштованих громадян на утримання єдиного малюка стягується чверть доходів З офіційно працевлаштованих громадян на утримання єдиного малюка стягується чверть доходів.

Правило не має імперативного характеру, застосовується в якості орієнтира.

Скільки аліментів повинен платити безробітний батько на одну дитину, чітко не обумовлено.

Судді керуються власними уявленнями.

Судова практика пішла по шляху обліку таких обставин.

 1. Потреби неповнолітнього. Те, що дитині потрібно їсти, одягатися, вчитися і відпочивати, все і так розуміють. Підвищена потреба у фінансовому забезпеченні може обґрунтовуватися наступними обставинами:
  • проблеми зі здоров'ям, необхідність дорогого лікування, регулярного оздоровлення, сеансів логопеда і подібного;
  • наявність і розвиток особливих талантів до музики, танців, малювання, фотографії;
  • відсутність у дитини власних активів, які могли б приносити дохід як-то земля, нерухомість, банківські вклади.
 2. Платоспроможність відповідача, яка визначається, в тому числі, за наявністю активів, стилю життя, витрат. Встановлюючи, скільки аліментів повинен платити непрацюючий, суддя виходить з його дійсних можливостей. Якщо немає можливості довести суду наявність у відповідача доходів, слід звернути увагу судді на його витрати. Отримати інформацію можна за допомогою адвокатських запитів. Ще краще - звернеться до приватного детектива. Про достатньої платоспроможності відповідача свідчать:
  • наявність у власності землі і нерухомості (і те, і інше може бути продано або використано для отримання доходу);
  • поїздки за кордон, активні переміщення всередині країни;
  • дорогі покупки;
  • відвідування розважальних закладів: ресторанів, саун, масажних салонів;
  • користування автотранспортним засобом (нехай навіть воно не належить відповідачу, відхреститися від витрат на його заправку, страховку, техобслуговування йому буде складно);
  • не перебування на обліку в центрі зайнятості (осіб, що не намагається працевлаштуватися, або забезпечений дармоїд, або працює неофіційно).

На двох і більше дітей

Офіційно працевлаштованим особам на двох дітей належить витрачати третину доходів, на трьох і більше - половину Офіційно працевлаштованим особам на двох дітей належить витрачати третину доходів, на трьох і більше - половину.

Це правило обумовлено СК РФ, проте, воно носить рекомендаційний характер. Суд може відійти від зазначених часткою, зокрема, якщо платник аліментів - багатодітні батько / мати.

Припустимо, від першого шлюбу у чоловіка є двоє дітей. Після розлучення він одружився повторно, у подружжя двійня.

Крім того, внаслідок укладання повторного шлюбу на утриманні аліментщика виявилася друга дружина, яка перебуває в декреті і її малюк від попереднього шлюбу. У такій ситуації розраховувати на третину зарплати колишнього чоловіка стягувачу аліментів не доводиться.

Скільки аліментів платять безробітні, якщо дітей - кілька? Точної суми, на жаль, немає. Частки від доходу тут марні, оскільки незрозуміло, від якої суми їх рахувати.

Для забезпечення індексації аліментних виплат суддям наказано посилатися на прожитковий мінімум. Зокрема, аліменти можуть бути призначені в частці (процентному відношенні) від такого мінімуму.

Важливо: заново подавати в суд при досягненні одним з дітей повноліття, не потрібно. Вердикт суду, що стосується кількох дітей, діє в частині, що стосується неповнолітніх.

Мінімальна сума аліментів стягується з безробітного

При визначенні розміру щомісячних стягнень, суди керуються інтересами неповнолітніх. Правило актуально і в випадках, коли виплата аліментів безробітними здійснюється на утримання дитини:

 • жінки, з якою аліментник в шлюбі не перебував;
 • народженого без згоди і відома аліментщика, якщо батьківство визнано добровільно або через суд.

Мінімальна виплата по аліментах для безробітних становить половину прожиткового мінімуму для представників відповідної вікової категорії. Логіка законодавця зрозуміла.

 1. Прожитковий мінімум являє собою значимий соціальний стандарт. Це найменша сума, необхідна для забезпечення нагальних потреб дитини. Залежно від ПМЖ одержувача аліментів, актуальним може бути загальноросійський або регіональний стандарт. Перший щорічно встановлюється ФЗ «Про держбюджет», другий - владою соціально благополучних регіонів.
 2. Обсяг фінансових зобов'язань батька і матері однаковий. Удвох їм належить забезпечувати дитині все необхідне. Відповідно, мінімальна виплата по аліментах для безробітних за нормальних обставин становить половину прожиткового мінімуму для неповнолітнього відповідного віку.
 3. Але обставини бувають і екстраординарними. Якщо аліментник непрацездатний і не має власних доходів, розмір аліментів може не досягати половини прожиткового мінімуму. Однак звертатися до суду і до судових приставів є сенс навіть коли батько - БОМЖ або інвалід-візочник. Причина: довідка про неможливість стягнення або недостатності аліментів є підставою для звернення до органів соцзабезпечення за призначенням допомоги.

Як непрацюючий може платити аліменти

Батьківський обов'язок може виконуватися в грошовій або натуральній формі. В останньому випадку мова йде про:

 • придбанні одягу, взуття;
 • надання сільськогосподарської продукції власного виробництва;
 • оплаті за перебування малюка в дитячому садку;
 • придбанні путівок на відпочинок.

Виконання обов'язків по утриманню дітей в натуральній формі можливо тільки за усною домовленістю з кожним з батьків Виконання обов'язків по утриманню дітей в натуральній формі можливо тільки за усною домовленістю з кожним з батьків.

В угоді про сплату аліментів або вердикті суду зобов'язання окремо проживає дружина знаходять виключно грошовий еквівалент.

Існує дві форми стягнення аліментів:

 • в частковому співвідношенні;
 • у твердій сумі.

Правило про призначення аліментів у твердій сумі стосується потенційних платників, дохід яких має мінливий характер. Мова йде про:

 • самозайнятих, приватних підприємців;
 • людях, часто міняє роботу і перебиваються тимчасовими заробітками;
 • які працюють неофіційно;
 • осіб, які отримують доходи в інвалюті.

З метою забезпечення індексації аліментних виплат, призначених у твердій грошовій сумі, законодавець наказує суддям прив'язувати їх до прожиткового мінімуму. Щомісячна сума може:

 • дорівнювати такому мінімуму;
 • кратно перевищувати його;
 • складати його частку.

Як безробітному платити аліменти, встановлює суд. Склалася практика, згідно з якою рахунок для сплати аліментів вказується безпосередньо в позові і вердикті суду. Це відповідає інтересам не тільки стягувача, а й платника.

Наявність реквізитів для здійснення платежу дозволяє останньому належним чином виконувати аліментні зобов'язання ще до відкриття виконавчого провадження, уникати нарощування заборгованості, виникнення прострочень і застосування пені.

За наполяганням аліментщика суд може дозволити йому перераховувати частину грошей (не більше 50%) на банківський рахунок, відкритий на ім'я дитини За наполяганням аліментщика суд може дозволити йому перераховувати частину грошей (не більше 50%) на банківський рахунок, відкритий на ім'я дитини.

Ці кошти не потрапляють в руки одного з батьків або іншого дорослого, на утриманні якого перебуває дитина.

Фонд коштів, сформований таким чином, може в подальшому використовуватися для оплати навчання, покупки житла. На поточні потреби вони не витрачається.

Аліменти можуть сплачуватися:

 • за власною ініціативою;
 • по нотаріальному угодою;
 • за рішенням суду, постанови в позовному провадженні у справі про стягнення аліментів або розірвання шлюбу;
 • згідно з визначенням про тимчасове стягнення аліментів;
 • за судовим наказом.

Відносно останніх двох судових актів слід мати на увазі наступне.

 1. Визначення про тимчасове призначення виноситься, коли розгляд справи затягується і, при цьому, з'ясовано, що окремо проживає батько не бере участі в утриманні спільного дитини. Визначення підлягає примусовому виконанню, діє до набрання чинності підсумкового вердикту суду. Приклад ситуації, в якій виносяться такого роду визначення: заявлений комплексний позов про розлучення, розділі нажитого, виплати аліментів.
  На прохання відповідача суд надав парі термін на примирення. Оскільки вартість майна, що входить до складу подружніх активів, спірна, призначена їхня професійна оцінка. Для забезпечення інтересів неповнолітнього на період до розгляду справи по суті виноситься ухвала про тимчасове стягнення аліментів.
 2. Судовий наказ - це акт, що виноситься в спрощеному наказному провадженні. Справи розглядаються протягом 5 діб, сторони в суд не викликаються. Стягнення аліментів у розглянутому порядку можливо тільки при відсутності спору про батьківство / материнство.

Рішення про стягнення аліментів з безробітного виповнюється в тому ж порядку, що і будь-який інший акт про стягнення заборгованості. Що виграв справу позивач вправі, але не зобов'язаний звертатися до територіального відділення ФССП за організацією примусового виконання.

У свою чергу, платник може починати платити з моменту початку розгляду справи по суті або - з моменту постанови / вступу в силу підсумкового рішення, не чекаючи постанову пристава.

Важливо. У ФССП надається не рішення суду, а виконавчий лист. Цей документ за заявою позивача видається судом першої інстанції. Правило стосується і випадків, коли вердикт суду переглядався в апеляції.

процес стягнення

Отримавши виконавчий лист, пристав-виконавець відкриває провадження, дає платнику термін на добровільне виконання. Якщо той не діє, застосовуються примусові заходи: з'ясовується наявність у боржника грошей і активів.

Стягнення на них звертається в наступному порядку: Стягнення на них звертається в наступному порядку:

 • гроші на банківських рахунках;
 • рухоме майно;
 • нерухомість.

Отже, перш за все пристав з'ясовує наявність найбільш ліквідних активів - грошей. Якщо вони є, накладається арешт. Засоби вилучаються і переводяться стягувачу.

Вилученню і продажу рухомих речей для вишукування коштів на сплату аліментів передує примусове входження в житло платника і опис. Заходи, які наказано застосовувати пристава-виконавця, досить жорсткі. Тому відповідь на питання, як непрацюючому платити аліменти, очевидний:

 • своєчасно;
 • доказово;
 • в запропонованому угодою / судом розмірі.

Як правильно платити

З приводу доказів: гроші на рахунок стягувача потрібно переводити від власного імені. У графі «призначення платежу» слід вказати «аліменти». Дуже бажано заодно вказати, за який місяць здійснюється оплата. Альтернативні варіанти:

 1. Поштовий грошовий переказ із зазначенням платника і призначення платежу. Зазвичай платник і відправник - одна особа. Якщо це не так, в призначенні платежу потрібно вказати: «аліменти від такого-то на утримання такого-то за такий-то місяць».
 2. Розписка, написана одержувачем аліментів від руки. У документі вказується:
  • отримана сума цифрами і прописом;
  • місяць, за який сплачено аліменти;
  • платник.

Бажано зажадати від стягувача включення в розписку фрази про те, що він не має претензій по сплаті аліментів за минулий час. Якщо борг є, варто вказати на його розмір. Щоб уникнути заяв про підробку розписки, важливо забезпечити її складання від руки.

Як розрахувати заборгованість по аліментах для безробітного

Загальне правило: аліменти стягуються тільки наперед Загальне правило: аліменти стягуються тільки наперед. Відсутність аліментного спору означає, що окремо проживає батько виконував зобов'язання по утриманню дитини належним чином.

Виняток: існує потенційна можливість отримати аліменти за три роки, що передують зверненню до суду. Але це важко.

Необхідно довести, що позивач брав належних заходів до отримання аліментів, однак, вони не мали успіху внаслідок злісного ухилення потенційного аліментщика.

Важливе правило на випадок, якщо стягнення аліментів супроводжується визнанням батьківства. Неможливо стягнути аліменти за період, що передує визнанню батьком. Вважається, що людина не знав і не міг знати про свої обов'язки утримувати дитину.

особливості нарахування

Нарахування аліментів починається з дати подання позову Нарахування аліментів починається з дати подання позову.

У підсумку розрахунок аліментів з непрацюючого проводиться «заднім числом», оскільки точний розмір виплат стає відомим лише після вступу вироку суду першої (або навіть апеляційної) інстанції в силу.

В результаті, до моменту початку виконавчого провадження за платником може значитися борг за кілька місяців.

Уже виплачена сума аліментів не підлягає зворотному стягненню або перерахунку в меншу сторону.

Це імперативне правило, що стосується всіх випадків, окрім екстраординарних. Йдеться, наприклад, про виявлення факту підробки виконавчого листа або скасування вердикту суду через його постанови на підставі підроблених документів.

Отже, якщо сума аліментів, встановлених підсумковим вердиктом суду, менше суми, встановленої проміжним визначенням, зворотний перерахунок на користь платника не проводиться.

Але якщо підсумкова сума аліментів більше, ніж встановлена проміжним визначенням суду, різниця вираховується і, як заборгованість, пред'являється до оплати окремо проживає батька.

приклад розрахунку

Розглянемо, як розрахувати заборгованість по аліментах для безробітного. Невиконання аліментних зобов'язань тягне майнову відповідальність у формі пені. Пеня нараховується виключно при простроченні. Мова про неї можна говорити лише на стадії виконавчого провадження, коли:

 • боржник не виконав зобов'язання в строк, наданий для добровільного виконання;
 • винесено постанову про примусове стягнення.

Розмір пені становить - 0,5% на добу. Припустимо, платник 25 діб прострочив зі сплатою 3 тис. Руб. Розмір пені за добу становить 15 руб., За 25 діб - 375 руб. Коли пеня не покриває збитків стягувача аліментів, він має право додатково претендувати на різницю між такими збитками і пенею.

Висновок

Безробіття не дає батькові права ухилятися від змісту власних дітей. Непрацевлаштованість або непрацездатність відповідача не перешкоджає стягненню з нього аліментів через суд. Їх розмір встановлюється у твердій сумі відповідно до доходами і витратами відповідача в прив'язці до прожиткового мінімуму.

Щомісячна сума змісту може бути кратною цьому соціальному стандарту або складати його частку. Мінімальний / максимальний розмір аліментів нормативно не встановлено. За загальним правилом справляється сума не може бути меншою половини прожиткового мінімум на дитину відповідного віку.

Скільки аліментів платять безробітні, якщо дітей - кілька?