Строительство »

Розміри аліментів на утримання батьків

  1. В яких випадках виникають аліментні зобов'язання перед батьками
  2. Визначення суми аліментів

Порядок визначення величини аліментів залежить від того добровільно або примусово вони виплачуються, майнового стану обох сторін, кількості дітей та інших чинників.

В яких випадках виникають аліментні зобов'язання перед батьками

Порядок визначення величини аліментів залежить від того добровільно або примусово вони виплачуються, майнового стану обох сторін, кількості дітей та інших чинників

Конституція Російської Федерації передбачає обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про батьків, які є непрацездатними. Цей обов'язок передбачена також статтею 87 Сімейного Кодексу - працездатні діти, які досягли повноліття, зобов'язані утримувати непрацездатних або потребують допомоги батьків і піклуватися про них.

Батьки мають право скласти з дітьми угоду, що регулює порядок і умови їх утримання. У разі якщо такої угоди немає, а діти, старше 18-ти років, не виконують цей обов'язок добровільно, у них виникають аліментні зобов'язання , Які визначаються в судовому порядку. Непрацездатність батьків та їх потреба також визначаються судом.

Законодавство передбачає, що діти, які досягли повноліття, повинні містити батьків в незалежності від того працездатні і дієздатні вони самі чи ні. У непрацездатних і недієздатних громадян аліменти батькові і матері стягують з пенсії або соціальної допомоги. При цьому інтереси недієздатних осіб представляє їх опікун.

Аліменти можуть виплачуватися двома способами:

Визначення суми аліментів

У разі добровільної угоди сторін, величина аліментних виплат може встановлюватися за домовленістю. При цьому такий договір посвідчується нотаріально, і в разі невиконання зобов'язань по ньому отримує силу виконавчого листа , Що передбачено ст. 99 Сімейного Кодексу України. Недотримання нотаріального оформлення угоди призводить до її недійсності, і вона вважається нікчемною.

Примусово аліменти стягуються у твердій грошовій сумі, їх розміри встановлюються судом і залежать від сімейного і матеріального становища дітей та батьків, а також від інших заслуговують уваги факторів. Певні судом грошові суми підлягають виплаті щомісячно.

При цьому розмір аліментів на батьків залежить від числа дітей, суд має підстави при розрахунку враховувати всіх повнолітніх дітей батька в незалежності від того, пред'явлена ​​вимога до одного з дітей, до кількох із них, або до всіх. Звільняються від сплати аліментів особи, батьки яких позбавили батьківських прав.

У разі якщо діти перебувають в незадовільному матеріальному становищі, вони все одно повинні сплачувати аліменти , Проте така обставина враховується судом і впливає на величину стягнутої суми. Також можуть виникати особливі обставини - важка хвороба, необхідність стороннього догляду, курортного лікування тощо У таких ситуаціях крім сплати аліментів виникає необхідність у сплаті додаткових коштів.

Твердий розмір аліментів на батьків розраховується в кратному співвідношенні мінімальних величин оплати праці, і відповідно до норм ст. 117 Сімейного Кодексу підлягає індексації. Однак поняття мінімальної оплати праці відноситься лише до регулювання виплат, пов'язаних з оплатою праці та визначення розміру соціальної допомоги при безробітті.

А для розрахунків аліментів застосовується ст. 5 Закону «Про мінімальний розмір оплати праці», відповідно до якого базова сума для штрафів, податків та інших подібних платежів становить 100 рублів. Існує проблема, яка полягає в тому, що методика індексації розміру твердої суми аліментних виплат не прописана в нормативно - правових актах, тому питання індексації доведеться вирішувати в міру виникнення прецедентів в судовому порядку.