Строительство »

Позовна заява про стягнення аліментів: зразок 2019, як правильно написати

 1. Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів?
 2. Які документи потрібно зібрати для суду?
 3. Як скласти позовну заяву?
 4. Куди подавати позовну заяву?
 5. Порядок розгляду позовної заяви
 6. Порядок виконання рішення суду по аліментах

У ситуації, коли колишній чоловік або що не був відмовляється виділяти кошти на утримання дітей, закон має на увазі наступний вихід: подачу позовної заяви до суду про стягнення аліментів. Подати таку заяву можна після розірвання шлюбу, в процесі, а також не припиняючи офіційно зареєстрований шлюб. Ст. 70 СК РФ зобов'язує батьків утримувати своїх дітей до досягнення ними 18 років, при цьому сімейний стан обох батьків не має значення.

Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів?

У переважній більшості випадків, як свідчить статистика судового діловодства по даній категорії сімейних спорів, на аліменти подає дружина, мати дітей. Однак, згідно із законом є й інші категорії осіб, які мають право це зробити:

 1. Батько.
 2. Усиновитель.
 3. Опікун.
 4. Прийомні батьки.
 5. Органи опіки та піклування.
 6. Адміністрація дитячого будинку.

Фактично закон перераховує всіх тих, хто несе відповідальність за дитину за різних обставин. При позбавленні батьківських прав дитина може опустити в дитячий будинок, бути усиновленою, органи опіки та піклування можуть призначити опікуна, або передати неповнолітнього в дитячий будинок. Живі і дієздатні батьки зобов'язані брати участь в утриманні дітей, поки не буде досягнуто повноліття.

У всіх випадках позовна заява подається в інтересах дитини, тому позови такого роду не підлягають обкладенню адміністративний збір з боку позивача. Однак, відповідач буде зобов'язаний сплатити держмито пропорційно сумі позову. Якщо ж вимога про стягнення аліментів подається разом з вимогою про розірвання шлюбу, то сума держмита становить 400 руб.

Які документи потрібно зібрати для суду?

Справи про аліменти для російських судів відносяться до числа найбільш поширених цивільних позовів Справи про аліменти для російських судів відносяться до числа найбільш поширених цивільних позовів. Тому у суду немає підстав для зволікання з вирішенням, і за наявності всіх необхідних документів, а також при відсутності обставин, що ускладнюють справу, рішення приймається швидко. В інтересах позивача надати відразу всі необхідні документи, а на ті з них, які отримати немає можливості, відразу ж скласти клопотання з проханням до суду витребувати відсутні папери по своїх каналах.

У стандартний перелік документів, які додаються до позову, входить:

 1. Свідоцтво про народження дитини (дітей) - 2 копії та оригінал;
 2. Позовна заява - 2 примірники.
 3. Паспорт, довіреність або інший документ, що підтверджує право звертатися з позовом до суду в інтересах неповнолітнього.

Важливо: сімейні обставини можуть бути різними, наприклад, відсутнє свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб і про розлучення, але раніше воно було видано органом ЗАГС, в такому випадку його легко відновити - достатньо подати в ЗАГС заяву і отримати копію документа.

Суду потрібно підтвердити, де саме проживає неповнолітній. Для цього буде потрібно довідка з місцевого житлового органу, в якій буде вказано: за якою адресою проживає дитина і на чиєму утриманні він знаходиться.

При відбувся розірвання шлюбу пакет документів поповнюється свідченням про розірвання шлюбу або копією відповідного судового рішення. При спільному проживанні батьків буде потрібно довідка про склад сім'ї, в якій перераховані всі громадяни, що проживають за даною адресою. Отримати таку довідку можна в сільраді, у дільничного, в правлінні ЖБК, в будинковий комітет і т.д.

Стягнути аліменти можна не тільки на неповнолітнього, але і на яке сягнуло повноліття непрацездатного дитини. У цьому випадку пакет документів розширюється за рахунок посвідчення інваліда, довідки МСЕК та інших документів, що підтверджують факт непрацездатності та причину.

Аліменти можна пред'явити до стягнення не тільки в твердій грошовій сумі, а й у відсотках від одержуваних відповідачем доходів. Для цього суду буде потрібно довести документально, що відповідач отримує певний дохід, а зазначена в позовній заяві сума аліментів не перевищить належної за законом частки від заробітку. За ст. 81 СК РФ відповідач зобов'язаний виплачувати 25% від сум доходів на одну дитину, 33% - на двох, 50% - на трьох і більше дітей.

Документами, що підтверджують обгрунтованість суми аліментів, можуть стати:

 1. Довідки про зарплату з останнього і попередніх місць роботи відповідача.
 2. Клопотання суду про допит свідків, які можуть підтвердити факт і розмір одержуваних відповідачем доходів.
 3. Довідка з ФНС про те, що відповідач отримує доходи з декількох джерел.
 4. Клопотання суду про запит до податкової інспекції про з'ясування джерел доходів відповідача.

Якщо інтереси позивача в суді представлятиме довірена особа, тоді додається відповідна довіреність.

Як скласти позовну заяву?

Формулювання тексту позовної заяви допускається у вільній формі, однак, в ньому обов'язково повинні міститися такі відомості:

 1. Найменування того суду, куди подається позов, і його адреса.
 2. ПІБ позивача і його паспортні дані.
 3. ПІБ відповідача і його паспортні дані.
 4. Адреса реєстрації та фактичне місце проживання відповідача.
 5. ПІБ, дати народження та реквізити свідоцтв про народження дітей, на чиє утримання стягуються аліменти.
 6. Сума аліментів.
 7. Дата, з якої повинні стягуватися аліменти.
 8. Дані свідоцтва про шлюб.
 9. Дані свідоцтва про розірвання шлюбу.
 10. Дати укладення та розірвання шлюбу.

Такий основний перелік відомостей, які повинні обов'язково бути вказані в позовній заяві. Зразок можна отримати в тому суді, куди буде подано заяву. Додатково в позовній заяві обов'язково перераховуються всі додатки до нього.

Замовити позовну заяву в суд >>

Куди подавати позовну заяву?

Подати позов можна за місцем проживання позивача. Навіть в тому випадку, якщо відповідач проживає в іншому населеному пункті, позов можна подати за місцем проживання дітей. Для розгляду сімейного спору заява подається в районний суд. У світовому суді справи такого роду не вирішуються.

З моменту подачі позовної заяви разом з усіма додатками до секретаріату районного суду, протягом 5 днів виноситься рішення про прийняття позову до розгляду чи про відхилення і повернення його заявнику. Підставою для повернення, згідно зі ст. 134 ЦПК РФ, може стати:

 • недотримання форми заяви, недостатність прикладених документів, помилки в документі, невідповідність наданих відомостей;
 • неможливість об'єктивно розглянути і вирішити позов в даному суді;
 • наявність раніше винесеного і вступило в законну силу рішення суду за ідентичним позовом.

Якщо раніше справа вже була розглянута в третейському суді та видано виконавчий лист, то це також може стати підставою для відмови в прийнятті позову до провадження. Якщо ж виконавчий лист не був виданий, то позов буде прийняти в районному суді.

Згідно ст. 107 СК РФ, позивач може подавати на аліменти в будь-який час, незалежно від того, коли саме виникло підстава для їх стягнення. При цьому діє загальний строк позовної давності, що дорівнює 3 років. Це означає, що суд має право стягнути аліменти за минулі 3 роки, але не за більший період часу. Тому не рекомендується затягувати з подачею позову.

Порядок розгляду позовної заяви

Існує спрощений порядок стягнення аліментів за судовим наказом Існує спрощений порядок стягнення аліментів за судовим наказом. У цьому випадку протягом 5 днів після подання позовної заяви суд виносить наказ, що відправляється відповідачу. Так надходять, коли сума аліментів відома, ніяких додаткових спірних моментів немає, немає потреби залучати зацікавлених осіб, не заявляється вимога про розірвання шлюбу та / або встановлення батьківства.

Відповідач про винесений наказі сповіщається поштовим листом з суду з повідомленням. З моменту отримання судом повідомлення про вручення листа, починається відлік. Якщо протягом 10 днів від це дати відповідач не заявить до суду протест, то наказ набуде свою законну силу. Заява протесту означатиме подальший розгляд заяви в загальному порядку.

Наказовий порядок - найпростіший і найменш витратний за часом. Сторони в зал суду не викликаються. Суддя вивчає подані документи і виносить своє рішення. На весь процес йде максимум 5 днів з моменту подачі заяви.

Якщо ж позов подано в загальному порядку, то після його перевірки, виноситься постанова про прийняття позову до провадження. В середньому через 10 днів призначається дата судового засідання. Якщо відповідач не з'явиться в зал суду в зазначений час, то суд ще двічі дасть йому шанс прийти на засідання в інші дати. Після цього справа буде розглянута в його відсутність.

У залі суду позивач може особисто не бути присутнім, якщо на те є об'єктивні причини. Замість нього захищати інтереси дітей можуть адвокати, інші особи, що діють на підставі довіреності. Однак, як показує практика, бажано в кожному засіданні присутні і самому позивачеві, оскільки суд має право ставити будь-які питання, що стосуються даної справи, а довірена особа без досвіду розглядів в суді може виявитися не в змозі дати потрібну відповідь. Мова не йде про професійних юристів, оскільки фахівець завжди приходить в зал суду з усіма необхідними документами та відповідями на питання.

Як правило, розглядається позов за 1-2 засідання, після чого протягом 5 днів готується судове рішення і видається на руки сторонам процесу. Позивач отримує на руки виконавчий лист, який може подати за місцем роботи відповідача. Якщо ж відповідач е працює, від виконання рішення суду ухиляється, то виконавчий лист надсилається до Служби судових приставів, яка буде в примусовому порядку домагатися виконання рішення суду.

Ухилятися від сплати аліментів за наявності судового рішення - вельми і вельми непередбачливо, не кажучи вже про правову сторону питання. За злісне (неодноразове) ухилення від сплати аліментів на утримання дітей неплатник може поплатитися не лише великим штрафом і неустойкою, але навіть позбавленням волі.

Порядок виконання рішення суду по аліментах

Одержувачем виконавчих листів по аліментах зазвичай є роботодавець відповідача Одержувачем виконавчих листів по аліментах зазвичай є роботодавець відповідача. При цьому, згідно з СК РФ, відповідач зобов'язаний повідомляти виконавчі органи, які здійснюють завдання стягнення аліментів, про будь-які зміни у своєму становищі: переїзді, зміні місця роботи і т.д. Термін на повідомлення про зміну місця роботи досить короткий - всього 3 дні. Якщо ж відповідач став одержувачем будь-якого додаткового доходу, то про це виконавчі органи також необхідно повідомляти.

Відмова або ухилення від виконання рішення суду про стягнення аліментів загрожує неплатнику штрафом в розмірі 0,5% від розміру заборгованості за кожен день прострочення платежів. Подати заяву про виплату неустойки позивач в той же самий суд. Буде потрібно знову скласти позовну заяву, де вказується сума заборгованості, час, з якого припинені виплати, додається рішення суду про стягнення аліментів. Як доказ можна використовувати довідку зі Служби судових приставів.

Служба судових приставів може надати дієву допомогу позивачеві у стягненні заборгованості по аліментах. Перш за все, довідка дозволить в будь-якій установі підтвердити факт наявності заборгованості. Самі пристави уповноважені вживати заходів до забезпечення стягнення. Наприклад, на майно неплатника може бути накладено арешт. Якщо мова йде про нерухомість, то продати таку нерухомість з арештом неможливо. Самому неплатнику може бути заборонений виїзд за межі країни. Не кажучи про те, що за місцем роботи також будуть передані відповідні документи.

Іншими словами, механізм визначення права на отримання аліментів, розгляду позовних заяв, стягнення аліментів, в тому числі в примусовому порядку, в даний час відпрацьований у деталях. Сімейному юристу з досвідом практичної роботи не складе руда швидко скласти позовну заяву і допомогти клієнту відстояти законні інтереси в суді.

Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів?
Які документи потрібно зібрати для суду?
Як скласти позовну заяву?
Куди подавати позовну заяву?
Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів?
Які документи потрібно зібрати для суду?
Як скласти позовну заяву?