Строительство »

Позбавлення батьківських прав у Казахстані - чи можуть позбавити батьківських прав за несплату аліментів і з інших причин

 1. Позбавлення батьківських прав не звільняє від виплати аліментів
 2. Для позбавлення батьківських прав потрібні серйозні підстави
 3. Подати позовну заяву можуть законні представники дитини, органи опіки та прокурор
 4. Заяву до суду потрібно подавати за місцем проживання другого з батьків

Позбавлення батьківських прав у Казахстані здійснюється тільки через суд. Подібні справи розглядають у спеціальних міжрайонних судах у справах неповнолітніх, а якщо вони відсутні - в судах загальної юрисдикції.

Перелік підстав для судового засідання, порядок його проведення та наслідки позбавлення батьківських прав регулює Кодекс РК "Про шлюб (шлюб) і сім'ї".

Позбавлення батьківських прав не звільняє від виплати аліментів

Позбавлення батьківських прав не звільняє від виплати аліментів

Деякі батьки вважають, що втративши батьківських прав, їм не доведеться матеріально забезпечувати дитину. Тому одні батьки не звертаються до суду, боячись втратити підтримку від колишнього чоловіка-дружини, а інші навпаки - шукають можливість позбутися своїх прав, щоб не виплачувати аліменти.

Звичайно, це помилка. Позбавлення прав не звільняє від обов'язку матеріально забезпечувати дитину. Суддя на засіданні окремо розглядатиме питання про нарахування аліментів, якщо їх не нарахували раніше.

Аліменти потрібно буде виплачувати поки:

 • Діти не стануть повнолітніми. Або їм не виповниться 21 рік, якщо вони продовжують вчитися.
 • Їх не усиновлять. В такому випадку прийомні батьки беруть на себе всі зобов'язання щодо забезпечення дітей.

Батьки, яких позбавили батьківських прав, не можуть:

Якщо суд позбавив матір або батька батьківських прав, вони не повинні контактувати з дітьми. Щоб побачитися з ними, батьки спершу повинні звернутися до органів опіки. Органи опіки можуть дозволити побачення з дітьми, якщо це їм не зашкодить.

Для позбавлення батьківських прав потрібні серйозні підстави

Для позбавлення батьківських прав потрібні серйозні підстави

Бажання одного з батьків позбутися прав і згоду іншого не вважаються підставою для суду. Для нього потрібні більш серйозні обставини.

 1. Ухилення від обов'язків. Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів - часте явище. Однак воно стосується тільки злісних неплатників, коли вони систематично пропускають аліментні виплати.
  Чи не участь у вихованні також вважається підставою: батько не спілкується з дітьми, не приділяє їм час, не цікавиться їх долею.
 2. Відмова забрати дитину з пологового будинку і інших медичних або освітніх установ. Органи опіки спочатку дізнаються причину відмови, потім передають справу до суду.
 3. Зловживання батьківськими правами. Батьки можуть змушувати дітей красти або жебракувати, перешкоджати їх навчання, забороняти медичне обстеження і лікування.
 4. Жорстоке поводження з дітьми (моральне і фізичне насильство). Залякування, образа, грубе поводження, побиття, тортури, згвалтування. За такі дії батьків можуть не тільки позбавити прав, а й притягнути до кримінальної відповідальності.
 5. Алкоголізм або наркоманія. Вважається підставою, якщо батько перебуває на наркологічному обліку.
 6. Замах на життя і здоров'я дітей та інших членів сім'ї. Є підставою тільки після вироку суду, до його винесення батько не вважається винним.

Всі ці обставини викладені в ст. 75.

Подати позовну заяву можуть законні представники дитини, органи опіки та прокурор

Подати позовну заяву можуть законні представники дитини, органи опіки та прокурор

законними представниками вважаються батьки, опікуни і піклувальники. Вони можуть ініціювати судовий процес. Часто позивачами виступають органи опіки та організації, які займаються охороною прав неповнолітніх.

Якщо ви просто жалісливий сусід, вихователь або вчитель, далекий родич або просто друг сім'ї, у вас немає можливості подати заяву в суд. Однак ви можете написати заяву про неналежне виховання дітей і передати цю заяву до органів опіки.

Ваша заява обов'язково розглянуть. Проблемною сім'єю займеться інспектор у справах неповнолітніх. Він збере докази і відправить їх до Міжвідомчої комісії у справах неповнолітніх, яка працює при вашому районному акімату. Комісія винесе рішення:

 • дати батькам випробувальний термін,
 • притягнути до адміністративної відповідальності (штраф в 7 МРП або 16 835 тенге на 2018 рік),
 • передати справу до суду.

Якщо дитині загрожує небезпека, члени комісії заберуть його з неблагополучної сім'ї до рішення суду.

Заяву до суду потрібно подавати за місцем проживання другого з батьків

Заяву до суду потрібно подавати за місцем проживання другого з батьків

Всі засідання у таких справах проходять за участю прокурора і представника органів опіки. Вони стежать, щоб в процесі судових розглядів не порушувалися права дітей і не обмежувалися їхні інтереси.

Тому позовну заяву ви повинні скласти в 4-х примірниках: один з них залишиться суду, інші - прокурору, відповідачу і представнику органів опіки. Приклад такої заяви можна знайти в міській управі.

До позовної заяви потрібно додати:

 • свідоцтва про народження дітей,
 • свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу,
 • квитанцію про сплату держмита (держмито становить 50% від МРП або 1 200 тенге),
 • докази для суду про неналежну поведінку батьків або батьків дитини.

Вашими доказами можуть бути:

 • рішення суду по аліментах, довідка про заборгованість по ним (її можна отримати у судового пристава);
 • результати психологічної експертизи дітей;
 • огляд побоїв;
 • довідка про перебування батька або матері на обліку у нарколога;
 • копії про адміністративні правопорушення або вироку суду;
 • завірені показання свідків (дільничного, сусідів, педагогів, соціальних працівників і т. д.).

)

Для кожної конкретної справи щодо позбавлення батьківських прав потрібні свої докази. Тому ми рекомендуємо звернутися за допомогою до юриста по сімейних справах при підготовці до процесу. Юрист допоможе зібрати доказову базу і грамотно скласти позовну заяву.

Суд розгляне докази і прийме рішення про обмеження-позбавлення батьківських прав. У відповідача та позивача буде 15 днів, щоб оскаржити це рішення.