Строительство »

Поради міліції: Що робити, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти?

Плати податки і спи спокійно. До фразі з соціального ролика можна ще додати - плати аліменти і спи спокійно. Отців, які не хочуть матеріально підтримувати своїх дітей з кожним роком в Гродненській області стає все більше. Тільки за 2014 рік кількість неурядових пап збільшилася майже вдвічі. Їх розшукує міліція ... Вони нічого не вкрали, нікого не вбили, не займалися шахрайством. Але їхні обличчя розміщені під написом «Увага, розшук». Такі оголошення висять на автобусних зупинках, стовпах біля великих торгових точок або в місцях можливого їх появи. Вони аліментники з кримінальною справою на своїй, можливо, незаплямованою нічим біографії.

Вони аліментники з кримінальною справою на своїй, можливо, незаплямованою нічим біографії

Розповідає заступник начальника відділу охорони правопорядку і профілактики ОВС адміністрації Ленінського району м Гродно Олександр Гележа.

Всі щасливі сім'ї схожі один на одного, говорив класик. Але варто батькам розлучитися, як в першу чергу нещасними стають діти. І не тільки в моральному плані. Недобросовісні тата або мами не поспішають допомагати чадам і матеріально. Колишній чоловік, що бігає від аліментів, - картина, знайома багатьом. Як і екс-дружина, з прихованою гордістю каже: «Та нехай подавиться своїми грошима! Сама виховаю! »Але забезпечити дитині колишній рівень життя під силу далеко не кожній.

Для початку розглянемо найпростішу і, як не жаль, найменш поширену ситуацію: батьки розійшлися мирно і відносини між ними залишилися якщо не дружні, то хоча б людські. У цьому випадку вони просто укладають між собою Угоду про дітей, де всі основні фінансові моменти будуть описані. Підписуючи такий документ, батьки повинні усвідомлювати, що в незалежності від того призначені чи батькові аліменти або між собою обумовлена ​​якась сума в угоді, закон зобов'язує обох батьків здійснювати догляд та утримання дітей.

На жаль, діти іноді хворіють, а буває, що хвороби дуже серйозні і вимагають дорогого лікування. Нести такий тягар самотужки під силу не кожному. Відповідно до ст. 91 Кодексу про шлюб та сім'ю Республіки Білорусь батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх і що потребують допомоги непрацездатних повнолітніх дітей. Це означає, що сплата аліментів не є звільненням з батьків від участі в утриманні та вихованні дитини.

У ст. 96 КпШС йдеться про можливість в судовому порядку притягнути батька, що сплачує аліменти на неповнолітніх дітей, до участі в додаткових витратах, викликаних винятковими обставинами (тяжка хвороба, каліцтво дитини тощо). При цьому суд має право не тільки зобов'язати батька розділити вже понесені витрати, а й вимагати його участі в майбутніх витратах. Такі виплати можуть бути призначені як у фіксованій сумі, так і в базових величинах.

До слова, аліменти починають нараховуватися з моменту подачі заяви до суду. Зверніть увагу: не з моменту судового засідання, на якому буде винесено ухвалу, а з того дня коли заяву прийняли в суді.

Закінчення виплат відбувається, коли дитина стає повнолітнім, тобто йому виповнюється 18 років. В даному випадку не має значення, вчиться дитина або працює. Навіть якщо він студент платного відділення ВНЗ, який не проживає спільно з батьків може надавати матеріальну допомогу на його утримання лише за своїм бажанням або якщо цей момент був обговорений в укладеному раніше угоді про дітей.

Виняток з цього правила лише одне: коли дитина непрацездатний і при цьому потребує.

Непрацездатними вважаються люди, які є інвалідами I і II груп. Потреба в відповідно до законодавства - це неможливість задоволення життєво важливих потреб в їжі, одязі, житлі, лікуванні. Стан потребу і розмір виплат визначаються тільки судом, якщо між батьками і дітьми не досягнуто згоди про добровільне змісті. Якщо судом визнається відновлення працездатності повнолітнього дитини або припинення його потребу, виплата аліментів припиняється.

На жаль дуже нерідкі в наш час випадки, коли недобросовісний батько (рідше мати) намагаються приховати свої доходи. Згідно із законом батько повинен відрахувати чверть своїх доходів, якщо дитина один, 33% - якщо з матір'ю залишилося двоє діточок і 50% - якщо три і більше. Причому, якщо дитина один, то сума виплат не може бути нижче 50% прожиткового мінімуму, якщо 2 менше, ніж 75%, 3 і більше - менше 100%. Але ці суми можуть бути зменшені рішенням суду в тому випадку, якщо у колишнього чоловіка є діти в новій сім'ї і він доведе, що вони залишаються в більш ущемленном стані, а також у разі, якщо чоловік інвалід або отримав тимчасову недієздатність.

Якщо батько заявляє, що він тільки що звільнився або не працює зовсім, то протягом 3 місяців з дня звільнення з нього будуть вираховувати відсоток виходячи із зарплати на останньому місці роботи, а пізніше - виходячи із середньої зарплати в регіоні проживання.

Якщо жінка вагітна або ще знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, то аліменти належать і на її утримання. Розмір цієї виплати визначить суд, прийнявши до уваги матеріальне становище обох подружжя. Як правило, виплата призначається в базових величинах. Нагадаємо, що базова величина становить 180 000 руб.

У разі якщо чоловік є підприємцем і сплачує податки за спрощеною системою оподаткування, то аліменти будуть розраховуватися виходячи з суми отриманого ним доходу.

На жаль, непоодинокі випадки, коли батьки намагаються всіляко ухилитися від сплати аліментів. У цьому випадку варто частіше звертатися до судового виконавця, в його роботу входить перевірити доходи боржника, а в разі відсутності заробітку звернути стягнення на майно боржника. Однією з забезпечувальних заходів відповідно до чинного законодавства може бути судове обмеження виїзду за межі країни для боржника і обмеження в праві керування транспортними засобами.

Іноді платники аліментів домовляються з наймачем про заниження свого легального заробітку. Однак важливо знати, що такі махінації чреваті наслідками. Наприклад, якщо в приховуванні доходів батьків допомагає бухгалтер за місцем роботи, то його чекають штрафні санкції в розмірі 0,3% в день від суми несплачених коштів. Ці гроші виплачуються на користь дитини.

Батьки, зобов'язані сплачувати аліменти, повинні знати також, що при ухиленні від сплати аліментів понад 3 місяців протягом року може настати і кримінальна відповідальність передбачена статтею 174 Кримінального кодексу Республіки Білорусь.

Стаття 174. Ухилення батьків від утримання дітей або від відшкодування витрат, витрачених державою на утримання дітей, які перебувають або перебували на державному забезпеченні

1. Ухилення батьків більше трьох місяців протягом року від сплати за судовою постановою коштів на утримання неповнолітніх або повнолітніх, але непрацездатних і які потребують матеріальної допомоги дітей - карається громадськими роботами, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом, або обмеженням волі на термін до трьох років, або позбавленням волі на строк до одного року.

2. Ухилення батьків від відшкодування витрат, витрачених державою на утримання дітей, які перебувають або перебували на державному забезпеченні, що виразилося в неявці на роботу десять і більше робочих днів протягом трьох місяців або в приховуванні або заниженні ними розміру заробітної плати і прирівняних до неї доходів, а так само в ухиленні від працевлаштування за судовою постановою, скоєному протягом року після накладення адміністративного стягнення за таке ж порушення, що спричинило за собою невиконання або неповне виконаний ие зобов'язань по відшкодуванню витрат, витрачених державою на утримання дітей, які перебувають або перебували на державному забезпеченні, - карається громадськими роботами, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до одного року.

3. Діяння, передбачені частинами 1 або 2 цієї статті, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від утримання дітей або від відшкодування витрат, витрачених державою на утримання дітей, які перебувають або перебували на державному забезпеченні, - караються виправними роботами на строк від одного року до двох років, або арештом, або обмеженням волі на строк від одного року до трьох років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Примітка. Під ухиленням від працевлаштування за судовою постановою в цій статті розуміються ухилення від явки до органів з праці, зайнятості та соціального захисту, організації для працевлаштування, від проходження медичного огляду, отримання необхідних для працевлаштування документів, а також інші винні дії (бездіяльність), що призвели до невиконання судової постанови про працевлаштування.

У розшуку сьогодні знаходяться десятки «горе батьків». Це ті, хто не просто перейшов за всі можливі рамки моралі і совісті, а й грубо порушив закон. Всього ж у минулому році для притягнення до кримінальної відповідальності в ОВС було направлено сотні матеріалів. А це кожен п'ятий платник аліментів взагалі.

Батьки не розуміють тієї відповідальності, взятої перед тими ж дітьми, що він зобов'язаний приймати участь у її вихованні. І як там життя сімейна не склалося, відповідальність за дітей потрібно нести ». Закон суворий, але справедливий. Покарання для тих, хто ухиляється - від громадських робіт до позбавлення волі з направленням в місця не настільки віддалені. Але що це в порівнянні з самотньою старістю - без дітей і онуків.

PS Незважаючи на всі вжиті заходи, сьогодні ця проблема залишається як і раніше гострою. На думку психологів, це багато в чому пов'язано з тим, що у багатьох людей немає почуття відповідальності, немає серйозного підходу до створення сім'ї та виховання дитини. В результаті страждають ті, хто заслуговують цього найменше - малюки, адже рости в неповній сім'ї непросто. Такі діти з ранніх років відчувають себе неповноцінними, навіть якщо ростуть в хороших умовах. Спостерігаючи за однолітками, у яких є мама і тато, вони підсвідомо розвивають в собі певні комплекси. Однак, зазначають експерти, необхідно розрізняти поняття «неповної сім'ї» та «неповноцінною». В одному випадку, якщо дитину виховує один батько, в сім'ї панує дух дружби, взаєморозуміння, повагу до інших людей, в тому числі до тих татам або мамам, яких з якихось причин не стало, там, де дитина вміє радіти життю, любить свою маму. В іншому випадку, у дитини є батько й мати, але немає теплоти, любові і турботи. У гонитві за особистим щастям багато зовсім не думають про те, що своїм відходом з сім'ї вони, перш за все, наносять величезну травму маленькій людині, що з'явився на світ не з власної волі, а з волі і того, хто йде.