Строительство »

Несплата аліментів стаття 157 КК РФ

 1. На яких підставах заводиться кримінальна справа
 2. Категорія осіб, що підлягає покаранню за несплату аліментів
 3. Як притягнути до кримінальної відповідальності за несплату аліментів
 4. Як оформити заяву і куди направити
 5. Як порушити кримінальну справу по аліментах
 6. Що значить «навмисне» ухилення від сплати аліментів?
 7. Покарання за несплату аліментів

Напевно багато хто здивується, дізнавшись, що не платити аліменти може бути кримінально караним справою! І це не жарти. Злісні неплатники судитиметься за статтею 157 КК РФ, так як подібна справа класифікується, як злочин середньої тяжкості.

У 2016 році ця стаття зазнала певних змін, з огляду на які жорсткість її змісту була пом'якшена. Проте, громадяни Росії, володіючи певними знаннями, можуть притягнути до кримінальної відповідальності неплатника аліментів. Давайте спробуємо розібратися.

На яких підставах заводиться кримінальна справа

Кримінальний Кодекс набирає чинності в цьому випадку, якщо справа реально запущене. Тобто, неплатника раніше зобов'язали до примусового утримання аліментів за рішенням суду, а той ігнорує, причому неодноразово це рішення. Також якщо неплатник не дотримується вказівки пристава або нотаріуса, він пройде за статтею 157 Кримінального Кодексу РФ.

Тобто, головною підставою для порушення кримінальної справи по несплаті аліментів є факт недотримання аліментних обов'язків платником аліментів, якщо порушення повторюється неодноразово. За цими критеріями людини може чекати і адміністративне покарання. Все залежить від занедбаності випадку, що розглядається вже в окремому порядку.

Ознаки злочину:

 • якщо є угода, завірене нотаріусом, або рішення суду;
 • якщо платник не може пред'явити платежі по аліментах протягом декількох місяців поспіль.

Категорія осіб, що підлягає покаранню за несплату аліментів

У Сімейному Кодексі Російської Федерації відзначені наступні категорії платником аліментів:

 1. Батько, зобов'язаний забезпечувати своє чадо, що не досягла повнолітнього віку, або яке сягнуло, при цьому не дієздатного і непрацездатного.
 2. Дитина, яка досягла повнолітнього віку, зобов'язаний утримувати недієздатних батьків.

Перераховані вище категорії аж ніяк не всі, хто зобов'язується до матеріального забезпечення. Але саме ці дві категорії можуть залучатися за Кримінальним Кодексом РФ.

Як притягнути до кримінальної відповідальності за несплату аліментів

 1. Необхідно мати завірене нотаріусом мирову угоду або вердикт рішення суду в письмовому вигляді.
 2. передати всю необхідну документацію в руки судових приставів, відповідальних за примусове стягнення заборгованості.

Якщо злісний неплатник все ж не йде назустріч, не дивлячись на всі дії з законною боку, слід остання міра - порушення кримінальної справи. При цьому необхідно подати заяву, яка складається у довільній формі.

Бланк заяви про порушення справи ви можете завантажити тут .

Бланк заяви про порушення справи ви можете завантажити тут

Як оформити заяву і куди направити

Якщо справа вже дійшла до КК РФ, значить. швидше за все, їм вже займається судовий пристав-виконавець. І саме він має право приймати рішення, чи подавати заяву на порушення кримінальної справи щодо несплати аліментів чи ні.

Припустимо, неплатник був засуджений. Це не означає, що з огляду на усього вищесказаного він позбавляється обов'язків по сплаті закладеності.

Заява на порушення кримінальної справи має право подавати не тільки пристав-виконавець, але і сам стягувач. Документ складається у довільній формі. Тільки постарайтеся не упустити жодної деталі справи. Йдеться про реквізити ваших, неплатника, відділу поліції, про суму аліментів і так далі. Це важливо, тому що все написане вами в заяві буде згодом враховуватися судом і може вплинути на підсумкове рішення.

Документ відправляється в територіальний відділ поліції або в службу судових приставів.

Як порушити кримінальну справу по аліментах

Що стягувач, що пристав мають право власноручно відправити заяву на порушення головного справи, якщо неплатник навмисно не платить законні аліменти, причому, ситуація повторюється неодноразово.

Попередньо приставу необхідно провести власне розслідування, зібрати необхідну інформацію про платника, а саме, про місце роботи, про майно, про причини несплати аліментів і все таке інше.

У разі виявлення, відбудеться моментальний арешт майна боржника, після чого буде продано для того, щоб знизити заборгованість по аліментах. Подібні заходи справедливі.

Після того, як майно було продано і борг частково погашений, при цьому боржник не проявляє активності і бажання в погашенні решти боргу по аліментах, пристав змушений пригрозити порушенням кримінальної справи на останнього.

Після проводяться певні процесуальні дії, пристав висуває постанову, що порушник вчинив злочин, через що необхідно дати справі хід. Постанова з усіма наявними матеріалами відправляють в територіальний відділ поліції, де слідчий зобов'язаний провести розслідування на підставі наявних матеріалів. Після цього справу передають до суду, де буде розглянуто досконально і по суті.

Явка в суд обов'язкове для всіх сторін розслідування, здатних висунути свої думки з приводу того, що відбувається і пред'явити належні докази по справі.

Що значить «навмисне» ухилення від сплати аліментів?

Існує таке поняття, як злісне ухилення від сплати аліментів. Мова йде про навмисний, регулярному ухиленні від матеріального змісту власного чада.

Існує ряд частих причин такої поведінки:

 • неплатник приховує справжні доходи;
 • знаходиться в розшуку;
 • пручається працевлаштування через Центр зайнятості ;
 • ховається навмисно від стягувача, аж до переїзду в інший район, місто, країну.

Покарання за несплату аліментів

Якщо за рішенням суду неплатник визнаний винним в тому, що умисно не виплачував аліменти, його може чекати наступний вид покарання:

 • тюремне ув'язнення до 1 року;
 • арешт до 3 місяців;
 • примусові роботи;
 • виправні роботи.

Покарання обвинуваченого вирішується суддями, виходячи з наданих даних і матеріалів про підсудного.

Якщо обвинувачений ніде не працює, йому швидше за все призначать виправні роботи. Завдання на пошуки роботи лягає на плечі міських виконавчих органів. Громадянин буде працювати на представленій роботі, частина доходу буде перераховуватися державі.

Виправний центр має право призначити примусову працю засудженому. Цей тип покарання з'явився порівняно недавно, проте, користується попитом.
Нагадаємо, що примусові і виправні роботи - покарання, висунуте судом. І якщо неплатник не виконує свій обов'язок, покарання буде переглянуто, і судді в праві його замінити на арешт, або тюремне ув'язнення.

Взискатіель має право підняти питання про позбавлення батьківських прав платника. В цьому випадку в справу вступають органи опіки і, власне, саме поняття неповнолітнього або недієздатний дитини.

Друзі! Наші статті несуть ознокомітельний характер з метою допомогти вирішити Вашу проблему!
Якщо рішення Ви так і не знайшли, зверніться за консультацією до юриста за формою праворуч, або за телефоном, вказаним нижче!

+7 (499) 350-83-56 - Москва, область

+7 (812) 309-53-23 - Санкт-Петербург, ЛВ

+8 (800) 555-67-55 доб. 430 - усі регіони РФ

Дзвінки та заявки приймаються цілодобово і щодня.
Це швидко і безкоштовно!

Також хотілося б відзначити, що існує таке поняття, як рецидив. Тобто, якщо громадянин повторно звинувачується в несплаті аліментів, при цьому, судимість не була погашена, його чекає тюремне ув'язнення на термін, який визначається в судовому порядку.

Що значить «навмисне» ухилення від сплати аліментів?