Строительство »

Чи можна і як правильно подати на аліменти після розлучення, коли, де і куди подати на аліменти після розлучення

 1. Чи можна подати на аліменти після розлучення
 2. Коли можна подати на аліменти?
 3. Чи можна стягнути аліменти за минулий час?
 4. Де і куди подати документи на аліменти після розлучення
 5. Перш ніж звертатися до суду
 6. наказне провадження
 7. позовна виробництво
 8. Процедура подачі на аліменти після розлучення в суд
 9. Порядок дій
 10. До якого суду подавати заяву на аліменти?
 11. Позовну заяву
 12. документи
 13. витрати
 14. Розмір аліментів
 15. Судова практика

Найчастіше позови про стягнення аліментів подаються після розлучення, коли завершується і без того складний процес розлучення, вирішується питання місця проживання дитини, і виникає потреба в додаткових коштах на його утримання.

Іноді матерів зупиняє страх перед «паперовими» клопотами, державними інстанціями, судовими розглядами, і змушує відмовлятися від аліментів.

Так, зібрати документи, скласти позов, відстояти свої права в суді і домогтися виконання судового рішення - це непросто. Але дана стаття допоможе Вам розібратися в процедурі стягнення аліментів. Нижче - повний список документів і докладний поетапний план процесу стягнення аліментів після розлучення.

Чи можна подати на аліменти після розлучення

Батьки зобов'язані утримувати спільну дитину, і якщо один з них цього не робить, другий - може подати на аліменти.

І це можна зробити в будь-який момент:

 1. під час подружнього життя;

Наприклад, батьки перебувають у шлюбі, але не проживають разом, і дитина не отримує належного утримання. Або батько, який проживає разом з сім'єю, нехтує батьківськими обов'язками.

Шлюб між батьками - не звільнення від утримання дитини, і не перешкода для примусового стягнення такого змісту;

 1. одночасно з процесом розлучення;
Наприклад, мати подає позов про розірвання шлюбу і включає в нього вимога про стягнення аліментів.Або мати подає зустрічний позов про стягнення аліментів у відповідь на позов батька про розірвання шлюбу.
 1. після розлучення.

При цьому не має значення, як давно був розірваний шлюб.

Коли можна подати на аліменти?

Закон не встановлює термінів позовної давності і тимчасових обмежень для стягнення аліментів (згідно ст. 107 СК РФ ).

Подати на аліменти можна в будь-який час після розлучення. Єдине обмеження - досягнення дитиною повноліття.

Чи можна стягнути аліменти за минулий час?

Іноді суд приймає рішення про стягнення аліментів не з моменту звернення матері, а раніше - за попередні 3 років. Таке виключення суд зробить в тому випадку, якщо встановить, що мати і раніше намагалася домогтися аліментних виплат на дитину, але батько ухилявся від виконання батьківських обов'язків і не платив.

Де і куди подати документи на аліменти після розлучення

 1. Нотаріальна контора

Чоловік і дружина можуть самі домовитися про аліменти.

Якщо подружжя хоче добровільно оформити аліментні зобов'язання, звертатися в суд не обов'язково. Вони можуть скласти письмовий документ - аліментні угоду, в якому будуть викладені їх взаємні права та обов'язки, що стосуються виплати аліментів - порядок, терміни, сума і спосіб виплати, а також відповідальність за невиконання досягнутих домовленостей.

Щоб аліментні угоду набуло юридичну силу виконавчого документа, його потрібно завірити у нотаріуса.

Щоб аліментні угоду набуло юридичну силу виконавчого документа, його потрібно завірити у нотаріуса

думка експерта

Олександр Фомічов

Юрист. Стаж років. Спеціалізація: сімейне, спадкове, житлове право.

Задати питання експерту

Скласти документ батьки можуть самостійно (скориставшись готовим зразком, а також вивчивши поради та рекомендації юриста в нашій статті «Угода про зміст і виплати аліментів на дитину»), а можуть - відразу звернутися за юридичною допомогою, щоб передбачити всі суттєві положення і не упустити нічого важливого. Якщо виникнуть питання або знадобиться рада - наш юрист проконсультує Вас безкоштовно.

 1. суд

Подавати на аліменти до суду доведеться в тому випадку, якщо у батьків не виходить домовитися про добровільну виплату аліментів і укласти аліментні угоду.

Судовий процес передбачає підготовку та подання до суду позовної заяви (або заяви про видачу судового наказу), до якої додаються документи, що підтверджують право на стягнення аліментів. А також подальше відвідування суду, участь в судових засіданнях (якщо це передбачено процедурою), після чого - отримання виконавчого документа (рішення або наказу суду) для стягнення аліментів у примусовому порядку.

 1. Служба судових приставів

Виконавче провадження - завершальний етап процедури стягнення аліментів. Якщо батько готовий робити виплати добровільно і самостійно - звертатися до судових приставів не потрібно. Від тому, як правильно платити аліменти - у статті «Виплата аліментів після розлучення».

Якщо ж платник не виконує своїх зобов'язань, і розраховувати на добровільні виплати - годі й говорити, мати може ініціювати примусове стягнення аліментів. Для цього їй потрібно звернутися в службу судових приставів - подати заяву про відкриття виконавчого провадження, приклавши до нього виконавчий документ (аліментні угоду, судовий наказ чи рішення суду про стягнення аліментів).

Перш ніж звертатися до суду

Перш, ніж звертатися до суду за аліментами, необхідно визначитися, в якому виробництві вони будуть стягуватися. Є два варіанта:

 • Наказне провадження;
 • Позовна виробництво.

У чому їх відмінності?

наказне провадження

Наказне провадження - спрощена судова процедура. Вона передбачає подачу і розгляд судом заяви про видачу судового наказу (а не позову, як в позовному провадженні).

Розгляд заяви відбувається через 5 днів - без виклику сторін на судове засідання, але не для суперечок і розглядів. Розглянувши заяву з доданими документами, суд виносить судовий наказ - виконавчий документ, готовий до подачі в Службу судових приставів для стягнення виплат.

Наказне провадження - це швидка і проста процедура, однак вона має обмеження:

 • По-перше, розгляд справи в наказному провадженні неможливо, якщо обов'язок виплачувати аліменти - заперечується. Іншими словами, розглядаються тільки безперечні випадки. Наприклад, батько не згоден платити аліменти, оскільки сумнівається в походженні дитини і хоче оспорити батьківство.
 • По-друге, в наказному провадженні можна стягнути виплати тільки на утримання неповнолітніх дітей. Виплати на утримання непрацездатного дитини старше 18 років або на матір, позбавлену матеріального забезпечення - стягнути не вийде.
 • По-третє, в наказному провадженні суд може призначити виплату аліментів тільки у вигляді частки від заробітку а (наприклад, ¼ заробітку - на одну дитину, 1/3 - на двох дітей, 1 \ 2 - на трьох), а це не завжди підходить матері. Іноді мати намір просити суд про призначення точної, фіксованої суми.

позовна виробництво

Якщо в наказному провадженні стягнення аліментів неможливе або небажане, замість заяви про видачу судового наказу можна подати позовну заяву.

Позовна виробництво - складніше, воно вимагає обов'язкової участі обох сторін в судовому розгляді, і триває набагато довше - 30 днів (замість 5 - в наказному провадженні).

Зате шляхом судових засідань можна вирішити будь-який спір, призначити аліментні виплати в будь-якому вигляді: у вигляді твердої суми, частки від заробітку, або в змішаному вигляді. Також в позовному провадженні батьки можуть укласти мирову угоду про виплату аліментів , Яке буде затверджено рішенням суду.

В результаті розгляду справи суд приймає рішення про стягнення аліментів. На підставі судового рішення видається виконавчий лист - документ для примусового стягнення аліментів. Його можна передати судовим приставам, а можна довірити цю задачу суду, написавши відповідну заяву.

Процедура подачі на аліменти після розлучення в суд

Хто повинен подавати позов

Не має значення, хто з батьків був ініціатором розлучення. Подати на аліменти може той з них, з ким після розлучення залишилися проживати спільні діти.

Як показує практика, після розлучення діти частіше залишаються проживати з матір'ю. На неї безпосередньо покладаються обов'язки по вихованню та утриманню дітей, і вона має право подати на аліменти. Але іноді (таких випадків вкрай мало, але вони є) діти залишаються проживати з батьком. Тоді стягувати аліменти на утримання дітей після розлучення буде саме він.

думка експерта

Олександр Фомічов

Юрист. Стаж років. Спеціалізація: сімейне, спадкове, житлове право.

Задати питання експерту

Деякі батьки не тільки не заперечують проти виконання батьківських обов'язків, а й самі шукають способи і можливості платити аліменти. Виникає питання: що робити, якщо батько хоче платити, а мати не поспішає зі зверненням до суду? Чи можна подати на аліменти на самого себе ? На жаль, закон не передбачає такої можливості. Проте, батьки можуть проявити ініціативу і добровільно подбати про дитину, (наприклад, перераховуючи грошові суми на спеціальний рахунок, відкритий на ім'я дитини), навіть якщо мати проти. Небажання матері подавати на аліменти до суду і незгоду отримувати від батька матеріальну допомогу на дитину - не привід для звільнення батька від виконання батьківських обов'язків, а порушення прав дитини.

Справедливості заради треба сказати, що після розлучення аліменти стягуються не тільки на дитину. В деяких випадках ( ст. 90 СК РФ) правом подавати до суду на аліменти на власне утримання наділені розлучені подружжя:

 • Вагітна дружина;
 • Дружина, яка доглядає за спільною дитиною з народження до трьох років;
 • Дружина або чоловік, які доглядають за спільною дитиною-інвалідом (до повноліття) або за дитиною-інвалідом I групи (безстроково);
 • Особи, які потребують дружина або чоловік, які стали інвалідами до розлучення або протягом 1 року після розлучення;
 • Особи, які потребують дружина або чоловік, які досягли пенсійного віку протягом 5 років після розлучення (якщо шлюб був тривалим).

Порядок дій

Майбутній судовий процес може здаватися складним завданням, особливо для юридично не підкованого громадянина. Але досить розібратися в основах сімейного законодавства і судового процесу, скласти покроковий план дій, і стягнення аліментів більше не здасться такий непід'ємно складною процедурою.

Порядок дій батька, який після розлучення вирішив подати на аліменти, повинен бути таким:

 1. Консультація з «сімейним» юристом.

Пройти процедуру стягнення аліментів від початку і до кінця можна і самостійно. Але якщо Ваша правова компетенція невисока, не нехтуйте допомогою юриста. Це допоможе уникнути помилок, витрат часу, непотрібних витрат, порушень судової процедури.

 1. Підготовка позовної заяви.
 2. Підготовка документів.
 3. Подача позову і документів до суду (згідно з правилами підсудності).

Подати документи до суду можна особисто, через довірену особу, поштою. Всі документи повинні бути представлені в трьох примірниках: один становить матеріали справи, другий пересилається відповідачу, третій отримує реєстраційну відмітку і повертається позивачеві. Реєстраційна відмітка з номером справи дозволяє відстежувати рух справи, дізнатися дату і час засідання, ім'я судді, отримати копію судового рішення і виконавчий документ.

 1. Оповіщення про дату і час першого (і наступних) судових засідань.
 2. Участь в судових засіданнях.

Якщо справа розглядається не в наказовому ( ст. 126 ЦПК РФ ), А позовному провадженні, відвідування сторонами суду в призначений час ( ст. 155 ЦПК РФ ) - обов'язково. Якщо сторони не можуть відвідувати судові засідання, вони можуть просити суд про розгляд справи без них.

 1. За результатами розгляду справи суд виносить судовий наказ (в наказному провадженні) або судове рішення (в позовному провадженні).
 2. Отримання виконавчого листа (який видається на основі судового рішення) або судового наказу в канцелярії суду.
 3. Подача заперечення на судовий наказ (протягом 10 днів після його видачі) або подача апеляційної скарги на судове рішення (протягом 1 місяця після його винесення).
 4. Передача виконавчого документа до Служби судових приставів - для примусового стягнення аліментів, призначених судом.

До якого суду подавати заяву на аліменти?

Розглядати позов уповноважені дві судові інстанції:

 • Світовий суд. Якщо у подружжя, що розлучається відсутній спір про місце проживання дітей і потрібно розглянути виключно вимога про стягнення аліментів, звертатися потрібно до мирового суду.
 • Районний суд. Якщо ж у подружжя є суперечка про місце проживання дітей - питання про стягнення аліментів вирішується тут. Звертатися до районного суду потрібно також в тому випадку, якщо одночасно зі стягненням аліментів потрібно встановити батьківство.

Позовну заяву

Підготовка юридично грамотного, змістовного позовної заяви - чи не основний етап майбутнього судового процесу. Помилки, неточності, просторечівий стиль викладу, порушення форми - все це може послужити причиною повернення позову судом для виправлення недоліків.

Позов повинен відповідати вимогам ст. 131 ЦПК РФ , І обов'язково містити такі відомості:

 • Назва та адреса суду;
 • П.І.Б. сторін, адреса прописки і проживання;
 • Заголовок документа: «Позовна заява про стягнення аліментів»;
 • Обставини справи: коли був укладений і розірваний шлюб, коли народилися діти (із зазначенням П.І.Б. і дати народження дітей), з ким проживають діти після розлучення, хто утримує дітей;
 • Обгрунтування позовних вимог про стягнення аліментів (наприклад, відомості про потреби дитини, про доходи та витрати батьків), посилання на підтверджуючі документи;
 • Посилання на норми сімейного та цивільно-процесуального законодавства;
 • Позовні вимоги: стягнути аліменти на утримання дитини (із зазначенням розміру і способу стягнення);
 • Перелік додатків (документів, які підтверджують всі викладені в позові відомості);
 • Дата подачі позову;
 • Підпис.

документи

згідно ст. 132 ЦПК РФ , До позовної заяви обов'язково потрібно додати документи, якими підтверджуються всі зазначені в позові відомості.

Як правило, пакет документів включає в себе:

 • копію паспорта одного з батьків-позивача (з відмітками про місце проживання, одруження або розірвання шлюбу);
 • копії свідоцтв про народження спільних дітей;
 • копію свідоцтва про шлюб або свідоцтва про розірвання шлюбу;
 • довідку про склад сім'ї батьків-позивача;
 • довідку про склад сім'ї батьків-відповідача;
 • довідки про доходи (інші документи, що підтверджують витрати) позивача і відповідача.

Важливо вказувати не тільки офіційні, а й неофіційні джерела доходу батьків. Це дозволить визначити реальний рівень заробітку і призначити справедливий розмір аліментів. Особливо це актуально в тих випадках, коли один з батьків має непостійну трудову зайнятість або нестабільний дохід, і потрібно встановити фіксовану суму аліментів.

 • розрахунок розміру аліментів (обгрунтування витрат і витрат на утримання дитини).

Не можна писати цифри «зі стелі». Всі зазначені грошові суми повинні підтверджуватися документами - чеками, квитанціями, договорами розписками, які підтверджують витрати грошових коштів на утримання дитини і дозволяють отримати уявлення про потреби дитини в майбутньому.

Пакет документів може бути розширений (в залежності від обставин). Суд може просити сторін (позивача або відповідача) надати додаткові документи, що мають значення ля справи.

Наприклад, якщо в позові ставиться питання про стягнення аліментів за минулий час або про стягнення заборгованості (великої грошової суми), потрібно надати документальне підтвердження того, що таке стягнення - законно. Також не зайвим буде перерахувати наявне у відповідача рухоме і нерухоме майно. Всі ці дані будуть корисні не тільки в судовому процесі, але і під час виконання судового рішення - на майно боржника може бути накладено арешт і звернено стягнення - для покриття суми боргу.

Якщо батько не може отримати потрібні документи, суд може подати запит до державного органу, установа, підприємство). Також суд уповноважений вжити заходів для розшуку батьків, місце проживання якого невідомо.

Дізнатися більше про підготовку документів для подачі на аліменти до суду можна в статті «Які документи потрібні для стягнення аліментів».

витрати

З початку 2015 року Податковий кодекс (ст. 333.19) встановив новий розмір державного мита за подання до суду позовної заяви про стягнення аліментів - 150 рублів. Ця сума подвоюється, якщо позов містить вимогу про стягнення аліментів не тільки на дітей, а й на себе - 300 рублів.

Якщо подається позов про стягнення аліментів за минулий період (до 3 років), розмір державного мита визначається на основі ціни позову.

Податковий кодекс містить ще одне приємне для позивача положення: він звільняється від сплати державного мита за подачу позовної заяви про стягнення аліментів. Тобто, оплачувати держмито при подачі на аліменти не потрібно! Державне мито в зазначеному вище розмірі буде стягнуто з відповідача.

Детальніше про це читайте в статті «Державне мито за подачу позову про стягнення аліментів» .

Розмір аліментів

Розмір аліментів, які підлягають виплаті після розлучення, визначається:

 1. В добровільному порядку.

Якщо батьки укладають аліментні угоду, вони самі призначають розмір щомісячних аліментних виплат (згідно п.1 ст. 80 СК РФ ). Але це не означає, що можна призначити будь-яку, навіть саму низьку суму щомісячних виплат. Порушення прав дитини - неприпустимо. Розмір аліментів, що призначаються за рідною угодою, не повинен бути нижче, ніж передбачено законом (відповідно до п.2 ст. 103 СК РФ).

 1. В судовому порядку.

Якщо батьківське угоду не укладалася, розмір аліментів призначається судом (згідно п.1 ст. 80 СК РФ):

 • в процентному відношенні до заробітку - если дохід Постійний. На одну дитину прізначається чверти доходу, на двох дітей - третина, на трьох - половина доходу;
 • у фіксованій сумі - якщо дохід непостійний, виплачується в іноземній валюті або в натуральному вигляді, якщо дохід зовсім відсутній. Фіксована сума аліментів призначається на основі прожиткового мінімуму на дитину (в залежності від потреб дитини і можливостей батьків, може бути призначена сума, кратна прожиткового мінімуму) і постійно індексується, якщо прожитковий мінімум зростає або падає.

думка експерта

Олександр Фомічов

Юрист. Стаж років. Спеціалізація: сімейне, Спадкове, житлове право.

Задати питання експертам

Якщо через деякий час після розлучення у батьків значно зміняться життєві обставини, розмір аліментів, призначений спочатку, може виявитися для них занадто високим або дуже низьким. В такому випадку можна звернутися до суду з позовом ...

Подаючи такий позов, потрібно представити в суд докази тих обставин, на які батько посилається, наприклад, довідки про збільшення або зменшення доходу, довідки про захворювання, висновок медико-соціальної комісії про втрату працездатності, документи, що підтверджують появи інших утриманців (свідоцтва про народження дітей , довідка про вагітність, судове рішення про стягнення аліментів на літніх нужденних батьків).

Судова практика

Судові справи про стягнення аліментів на утримання дітей можна віднести до найпростіших, навіть рутинним справах, які суд розглядає кожен день.

У більшості випадків, суд виносить рішення на користь матерів, які самі виховують і утримують дітей після розлучення. Правда, для цього матері доводиться самостійно пройти всю судову процедуру, починаючи від підготовки позову і до винесення остаточного рішення, після чого її чекає ще процедура примусового стягнення грошових виплат.

Але іноді хід судового процесу не настільки передбачуваний. В процесі судового розгляду можуть виникнути суперечки і розбіжності з приводу розміру та порядку виплат, непідтверджених доходів батька, потребу матері, додаткових потреб дітей і навіть місця проживання дітей.

приклад

Після розлучення батьки Зубкови «поділили» дітей: з матір'ю залишилися проживати молодші дворічні доньки-двійнята, з батьком - старший шістнадцятирічний син. Мати подала до суду позов про стягнення з батька аліментів на утримання дочок, а також на власне утримання, оскільки перебувала у відпустці по догляду за дітьми. Батько подав заперечення, вказавши, що оскільки теж містить спільну дитину, не повинен платити аліменти на інших дітей. Суд вивчив доходи і витрати подружжя, а також потреби дітей, і задовольнив позов, призначивши аліменти на утримання дітей і утримання матері - у фіксованій сумі.

Перш, ніж підписувати аліментні угоду або, тим більше, подавати позов до суду - проконсультуйтеся з досвідченим юристом. Він допоможе Вам добитися захисту прав дітей на гідне утримання відповідно до закону, а також уникнути численних помилок в процесі, які можуть привести до порушень і зловживань. Якщо у Вас є питання, задавайте їх в цілодобовому чаті або по телефону гарячої лінії - наш юрист безкоштовно проконсультує Вас.

Запитати ЮРИСТУ безкоштовно

Чи можна стягнути аліменти за минулий час?
Коли можна подати на аліменти?
Чи можна стягнути аліменти за минулий час?
У чому їх відмінності?
Виникає питання: що робити, якщо батько хоче платити, а мати не поспішає зі зверненням до суду?
До якого суду подавати заяву на аліменти?