Строительство »

Аліменти з ІП ​​в 2019 році

 1. Визначення доходу для сплати аліментів
 2. Розмір суми аліментів з ІП
 3. Порядок оплати і приклади розрахунків
 4. Розрахунок аліментів ІП з нульовим доходом
 5. Виплата аліментів при різних режимах оподаткування
 6. Виплата аліментів за угодою сторін
 7. Як стягнути аліменти через суд
 8. Документи для стягнення
 9. Що робити, коли аліментна заборгованість не виплачується

Відсоток сімей, що розпадаються в Росії в останні роки неухильно зростає. А з ним зростає і кількість аліментних зобов'язань. Батьки розлучилися, зберігають обов'язки щодо утримання неповнолітніх дітей, а повнолітні діти зобов'язані утримувати непрацездатних батьків. На виконання таких зобов'язань в першу чергу впливає спосіб отримання доходу платником. Аліменти з ІП ​​утримуються зовсім за іншими правилами, ніж з найманого працівника або з безробітного.

Визначення доходу для сплати аліментів

Російським законодавством передбачено кілька форм стягнення аліментів. Встановлено вони можуть бути за згодою сторін або в суді:

 • Певна фіксована сума;
 • Встановлені законом відсотки від доходу;
 • Надання платником у власність свого майна;
 • Змішані форми.

Якщо платником є ​​громадянин, зареєстрований як ІП, то йому, як правило, судом призначаються виплати у твердій сумі. Особливо якщо дохід такого підприємця нестабільний.

Якщо у своїй комерційній діяльності він використовує офіційно працю хоча б одного найманого працівника, то аліменти нараховуються, виходячи з відомостей 3-ПДФО, яку подає підприємець 2 рази в рік. І будуть складати 25% від суми чистого доходу.

У 2013 р були розставлені всі крапки над i в суперечці, з якого виду доходу ІП слід робити аліментні відрахування. Тепер остаточно встановлено, що аліменти з індивідуального підприємця віднімаються тільки з його чистого доходу, тобто з тих грошей, що залишаються після податкових відрахувань і витрат, пов'язаних з комерційною діяльністю.

Розмір суми аліментів з ІП

При призначенні суми аліментів суд виходить з того, кому призначаються відраховуються гроші. Якщо мова йде про неповнолітню дитину, і суддя встановлює відраховувати відсотки від доходу, то в такому випадку на 1 дитину буде покладено 25%. На двох дітей - 33%, на трьох і більше - 50%.

Але слід враховувати, що чистий дохід підприємця і його сталість часто передбачити неможливо. У подібних випадках аліменти можуть встановлювати у вигляді фіксованої суми. Тобто навіть в разі якщо в якомусь місяці у платника не було доходу, аліментні виплати він все одно повинен зробити.

Як варіант суд може встановити змішану форму нарахування аліментів з ВП. В такому випадку частина суми платник виплачує у фіксованій сумі, а решта - це відсотки від доходу.

Доходом при утриманні відсотків вважаються наступні грошові надходження:

 • Зарплата і всі види грошових винагород, пов'язаних з виробничою діяльністю платника
 • Пенсія, стипендія тощо. Соціальні допомоги та виплати.
 • Дохід від здачі в оренду майна.

Порядок оплати і приклади розрахунків

Якщо громадянин вирішує отримати аліменти з ІП, то він може діяти двома способами. По-перше, можна спробувати домовитися обом сторонам полюбовно і укласти нотаріальне угоду. У ньому родичі самі встановлюють необхідну суму і способи, якими платник буде її погашати.

Але як показує практика, подібні угоди - це рідкісний виняток. Більшості доводиться вдаватися до допомоги суду для врегулювання фінансових питань.

Передбачуваний одержувач аліментів або його офіційний представник повинен звернутися в суд за місцем свого проживання, або за місцем проживання відповідача. Коли справа надходить в судочинство, працівники судового органу з'ясовують, якої системи оподаткування дотримується даний ВП. Розмір аліментів призначається, виходячи з отриманих відомостей.

Наприклад, якщо підприємець працює за загальною схемою оподаткування, і його дохід після відрахувань на податки і виробництво становить 200 тис. Руб., То на одну дитину він повинен сплатити не менше 50 тис. Рублів при виборі відсоткової оплати.

Якщо аліменти нараховують на дорослу людину (батьків, подружжя), то розмір їх визначається судом, виходячи з потреб позивача і умов його життя.

Розрахунок аліментів ІП з нульовим доходом

Ситуація коли в якості платника виступає індивідуальний підприємець з нульовим доходом не поодинокі. Такий фактор зовсім не звільняє його від обов'язків по утриманню дітей.

Позивачу при подібних обставинах потрібно звернутися до територіального суд з вимогою призначити аліменти у фіксованій сумі. Як правило, в якості оной береться прожитковий мінімум в тому регіоні, де проживає позивач. Якщо гроші стягуються на утримання дитини, то сума ця ділиться в рівних частках між обома батьками. Наприклад, якщо мінімум становить 8 тис. Руб., То підприємець зобов'язаний виплачувати на аліменти в розмірі 4 тис. Руб.

Виплата аліментів при різних режимах оподаткування

Стягнення аліментів з ІП ​​безпосередньо залежить від способу оподаткування, якого дотримується відповідач у своїй комерційній діяльності.

Якщо він користується загальною системою оподаткування, то аліменти будуть утримані з прибутку, яка обкладається прибутковим податком. Її розмір встановлюється, виходячи з податкової декларації, яку подає ВП.

Аліменти з ІП ​​на спрощеній системі (спрощена система оподаткування) ССО 15% "доходи мінус витрати" стягуються тільки з чистого прибутку. Її розраховують, спираючись на прибутково-витратну книгу, яку повинен при такому способі вести кожен індивідуальний підприємець.

Якщо спрощена схема виходить з доходів (ССО 6%), то шукану суму порахувати складніше. Адже в подібних випадках книга обліку витрат не обов'язкова. І якщо в реальності її не ведуть, то аліменти нараховують виходячи з дохідної частини. Але якщо сам підприємець первинними документами обліку витрат має, то він має право їх пред'явити в суді. При розрахунку аліментів їх будуть обов'язково використовувати.

Якщо ІП знаходиться на ЕНВД (Єдиний податок на поставлений дохід) або патенті (ПСН). При розрахунку аліментів в даному випадку по ідеї повинна враховуватися сума саме поставлений (потенційного) доходу, а не реального. Однак, на практиці виникають суперечки з даного питання і можуть утримувати аліменти з доходу за мінусом витрат. В даному випадку ІП також доведеться збирати документи, що підтверджують понесені витрати.

Виплата аліментів за угодою сторін

Сторони, які беруть участь в процесі отримання та виплати аліментів не зобов'язані вирішувати це питання в суді. Всі розбіжності вони мають право залагодити полюбовно. А саме склавши угоду. В процесі цього найкраще довіритися професійного юриста, який може врахувати всі нюанси договору. Якщо сторони вирішать обійтися своїми силами, то їм слід включити в угоду наступні пункти:

 • Основні відомості про платника і одержувача аліментів і про його законному представнику (ПІБ, дата народження, місце проживання та ін.).
 • Суму аліментів. Вона повинна бути не нижчою за ту, що була б призначена судом.
 • Черга сплати. Не обов'язково віддавати гроші щомісяця. Можна домовитися про будь-якому графіку. Для індивідуальних підприємців найчастіше найзручнішою є щоквартальна виплата.
 • Порядок і розмір індексації встановленої суми. Можна домовитися про те, що щорічно розмір аліментів буде збільшуватися на певний відсоток. Якщо такий пункт в договір не вноситься, то при спірних ситуаціях індексація відбувається, виходячи з росту прожиткового мінімуму в регіоні, де проживає одержувач ( ст. 117 СК РФ ).

Такий документ повинен бути в обов'язковому порядку завірений у нотаріуса. В іншому випадку юридичної сили він не матиме.

Як стягнути аліменти через суд

Найпоширеніший спосіб стягнення аліментів - нарахування їх за допомогою судового рішення. Якщо домовитися і скласти угоду не вийшло, то потенційний одержувач завжди може звернутися з позовною заявою до суду. Робиться це за місцем свого проживання або за місцем проживання відповідача.

Якщо передбачається нарахування аліментів у відсотках від доходу, то досить звернутися до мирового судді. Той, розглянувши обставини, виносить рішення і видає судовий наказ в 5-денний термін. З цим наказом позивач може звернутися в службу судових приставів, де буде заведено виконавче справу.

Якщо стоїть питання про стягнення твердої суми, то без судового процесу не обійтися. При розгляді великої кількості документів, він може затягнутися ще на тиждень. Після винесеного рішення та набрання ним законної сили, позивач отримує виконавчий лист і з ним також звертається до приставам.

Документи для стягнення

Звертаючись до судових органів, слід заздалегідь підготувати необхідний пакет документів. Крім позовної заяви знадобляться також:

 • Паспорти позивача і відповідача (плюс копії).
 • Свідоцтво про народження дитини, на якого передбачається стягувати аліменти (плюс копія).
 • Свідоцтво про шлюб або про його розірвання.
 • Довідка про склад сім'ї (слід отримати в паспортному столі).
 • Довідка з соціальних органів про особливе пільговий статус (наприклад, про інвалідність).

Крім того бажано відразу подати копії документів з податкових органів (3-ПДФО) або книгу обліку доходів і витрат та іншу документацію, яка необхідна для розрахунку суми аліментів.

Що робити, коли аліментна заборгованість не виплачується

Просто так взяти і не виплачувати аліменти - не найкраща ідея. І справа не тільки в моральний бік питання. Якщо громадянин займається підприємницькою діяльністю, то таке рішення в кінцевому підсумку може завдати серйозної шкоди його бізнесу.

При виниклої заборгованості одержувачу аліментів слід звернутися в Службу судових приставів. Тут після винесеного судового рішення пристав починає виконавче справу за фактом боргу, що утворився. В даний час кількість можливих заходів впливу на боржника значно розширилося.

Так, на боржника може бути накладена заборона на виїзд за кордон або його можуть обмежити в користуванні власним автомобілем. Пристав має право оголосити такого громадянина в розшук, накласти арешт на його майно з подальшим продажем оного з торгів. А якщо справа заходить занадто далеко, то відносно боржника може бути порушено кримінальну справу з подальшим позбавленням волі на строк до року.

Оцініть статтю, будь ласка!