Строительство »

Аліменти в Казахстані з безробітного в 2019 році: розрахунок і консультація

 1. Що розуміють під аліментами в Казахстані
 2. Пройдіть соціологічне опитування!
 3. Аліменти, які сплачуються на утримання неповнолітніх дітей
 4. Аліменти повнолітнім, але непрацездатним дітям
 5. Аліменти, які сплачуються подружжю і колишнім дружинам
 6. З яких доходів утримуються аліменти
 7. В якому розмірі виплачуються аліменти
 8. Порядок стягнення аліментів з безробітного
 9. Способи сплати аліментів
 10. Добровільна сплата аліментів
 11. Як скласти угоду про виплату аліментів
 12. Примусова сплата аліментів
 13. Процедура стягнення аліментів в судовому порядку
 14. Куди звертатися для стягнення аліментів у примусовому порядку
 15. Які документи додати до позовної заяви
 16. Судовий розгляд справ про стягнення аліментів
 17. Дії після винесення судом рішення
 18. Способи залучення до відповідальності за несплату аліментів
 19. Як стягнути аліменти в міжнародному порядку
 20. висновок

Час читання: 9 хвилин

Одна з обов'язків членів сім'ї - це турбота один про одного: батьків про дітей, дітей про непрацездатних батьків, чоловіка про вагітну або непрацюючої дружини. Все це зазвичай відбувається в добровільному порядку. Однак у випадках розбіжностей можна звернутися в суд і вимагати виплати аліментів на утримання. Що ж підготував 2019 рік для жителів в цьому плані, як отримати аліменти в Казахстані, чи змінився їх розмір і порядок?

Що розуміють під аліментами в Казахстані

Сімейне законодавство Казахстану містить зобов'язання батьків забезпечувати спільну дитину, а також один одного. Аліменти представляють собою різновид виплат, які спрямовані на забезпечення незаможного і непрацездатного члена сім'ї.

Питання, що стосуються розрахунку, способів і порядку сплати аліментів, врегульовані:

 1. Кодексом Республіки Казахстан «Про шлюб (шлюб) і сім'ї» (розділ 5). Окремого закону РК про аліменти не існує, застосовуються в основному норми кодексу.
 2. Цивільним кодексом Республіки Казахстан (в частині оформлення угоди про сплату аліментів).

Можна назвати і закони республіки Казахстан по аліментах, точніше закони, що мають відношення до аліментних правовідносин:

 • закон Республіки Казахстан від 30 листопада 2017 року № 113-VI «Про республіканський бюджет на 2018-2020 роки» (застосовується для розрахунку розміру аліментів, заборгованості по їх сплаті);
 • закон Республіки Казахстан від 2 квітня 2010 року № 261-IV «Про виконавче провадження і статус судових виконавців» (в частині виконання судового рішення про сплату аліментів).

Застосовуються і підзаконні акти:

 1. Наказ Міністра юстиції Республіки Казахстан від 31 березня 2017 року № 345 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо виконання судових актів про стягнення аліментів».
 2. Наказ Міністра юстиції Республіки Казахстан від 24 грудня 2014 року № 372 (Перелік видів заробітної плати і (або) іншого доходу, які отримують батьки і з яких виробляється утримання аліментів).
 3. за посвідченням угоди про сплату аліментів (затверджені рішенням Правління Республіканської нотаріальної палати від 20 серпня 2016 року).
 4. Інформаційний лист Консультативної Ради з вироблення єдиної судової практики при здійсненні правосуддя Карагандинського обласного суду від 6 червня 2012 № 10 «Про практику розгляду цивільних справ по стягненню аліментів на неповнолітніх і повнолітніх дітей».

Пройдіть соціологічне опитування!

Хто може розраховувати на отримання аліментів в 2019 році

Особа, яка зобов'язана сплачувати аліменти, називається платником аліментів, а в разі виникнення заборгованості - боржником. Особа, яка має право на отримання аліментів, іменується одержувачем. І платниками, і одержувачами можуть бути тільки члени сім'ї.

Сімейне законодавство передбачає, що отримувати аліменти можуть:

 • діти від своїх батьків або від одного з батьків (неповнолітні або непрацездатні);
 • непрацездатні батьки від своєї дитини (дітей);
 • чоловік або колишній чоловік.

Іноді виникає питання про те, до скількох років виплачуються аліменти в Казахстані. В ч.2 ст. 138 Кодексу Республіки Казахстан «Про шлюб (шлюб) і сім'ї» є положення про можливість отримати аліменти повнолітньому і працездатному дитині. Але при наявності трьох умов:

 • він навчається в системі загальної середньої, технічної та професійної, вищої освіти;
 • він навчається на очній формі навчання;
 • його вік до двадцяти одного року.

Аліменти на працездатного повнолітнього заочника в РК не передбачені. У таких випадках він не може розраховувати на отримання аліментів, оскільки є працездатним і, навчаючись заочно, може працювати.

Аліменти, які сплачуються на утримання неповнолітніх дітей

Стягнення може здійснюватися:

 • в частині від заробітної плати та доходу платника аліментів;
 • в твердій грошовій сумі.

Іноді обох батьків позбавляють батьківських прав. Однак це не означає, що з них не можна стягнути матеріальне утримання. Аліменти виплачуються опікуну, патронатному вихователю чи попечителю і зараховуються на депозитні рахунки, відкриті на імена дітей.

Батьки також беруть участь у додаткових витратах на дітей.

Аліменти повнолітнім, але непрацездатним дітям

Порядок стягнення коштів на утримання повнолітніх такий же, як і в відношенні неповнолітніх дітей. Однак якщо говорити про спосіб стягнення, то в цьому випадку аліменти можна отримати тільки в твердій грошовій сумі. На практиці крім аліментів стягуються додаткові витрати (наприклад, оплата лікування, реабілітації, придбання інвалідного крісла тощо). При укладанні аліментного угоди може бути обраний той спосіб сплати, який задовольнить обидві сторони.

Аліменти, які сплачуються подружжю і колишнім дружинам

Подружжя зобов'язані матеріально підтримувати один одного. У разі відмови від такої підтримки та відсутності угоди між подружжям про сплату аліментів право вимагати надання аліментів у судовому порядку від другого з подружжя, що володіє необхідними для цього засобами, мають:

 • непрацездатний потребує чоловік;
 • дружина в період вагітності і протягом трьох років з дня народження загального дитини;
 • потребує чоловік, який здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом до досягнення нею віку вісімнадцяти років, а також у разі визначення загального дитині-інваліду після досягнення вісімнадцяти років I - II групи інвалідності.

Аліменти, які сплачуються непрацездатним батькам

Діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Якщо вони цього не роблять добровільно, законодавець передбачив можливість покласти обов'язок сплачувати аліменти на їх утримання. З цього правила є виняток: діти звільняються від такого обов'язку, якщо батьки були позбавлені батьківських прав або ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків по відношенню до них.

З яких доходів утримуються аліменти

Визначаючи розмір аліментів, враховуються джерела їх отримання. Їх перелік встановлено Міністерством юстиції Республіки Казахстан (Наказ Міністра юстиції Республіки Казахстан від 24 грудня 2014 року № 372).

Розрахунок аліментів в Казахстані в 2019 році відбувається з таких видів доходів:

 • заробітна плата, в тому числі доплати, надбавки, премії;
 • стипендія;
 • пенсійні виплати, державні соціальні допомоги;
 • авторська винагорода;
 • комісійну винагороду, передбачену страховим агентам і брокерам;
 • доходи від зайняття підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи;
 • доходи від здачі в оренду майна;
 • доходи з цінних паперів.

В якому розмірі виплачуються аліменти

Розмір виплачуваних аліментів визначається батьками за обопільною згодою. У випадках розбіжностей, він визначається судом. При цьому враховуються обов'язкові державні гарантії.

Сам розмір аліментів на дітей залежить від їх кількості (при цьому не враховується їхній вік). Так, на одну дитину стягується ¼ заробітку чи іншого доходу батьків, на двох дітей - 1/3, а на трьох і більше дітей - ½. Це положення міститься в ст. 139 Кодексу Республіки Казахстан "Про шлюб (шлюб) і сім'ї".

Наприклад, заробітна плата платника аліментів склала 120 тис. Тенге. Розмір аліментів на 2 дітей обчислюється в розмірі 1/3 його доходів і дорівнює 40 тис. Тенге (120 000/3). Якщо у нього тільки одна дитина, то розмір аліментів дорівнює - 30 тис. Тенге (120 000/4), а якщо троє дітей - 60 тис. Тенге (120 000/2).

При нарахуванні враховується матеріальне становище платника і одержувача аліментів. У разі його зміни може бути змінений і розмір аліментів.

На отримання аліментів можуть розраховувати не тільки діти. Розглянемо детальніше, хто з членів сім'ї може отримувати зміст і скільки складають аліменти в Казахстані в таких випадках.

Для подружжя, колишнього подружжя і інших членів сім'ї цей розмір визначається добровільною угодою між ними або в судовому порядку. По-другому випадку він визначається в кратному відношенні до місячного розрахункового показника (МРП), що діє на момент виплати аліментів. При цьому враховуються сімейний і матеріальний стан сторін і інші важливі чинники.

Розмір МРП встановлений в ст. 8 закону Республіки Казахстан від 30 листопада 2017 року № 113-VI «Про республіканський бюджет на 2018-2020 роки» та становить 2 405 тенге.

Порядок стягнення аліментів з безробітного

У житті бувають випадки, коли необхідно стягнути аліменти з непрацюючого людини (наприклад, офіційного безробітного, пенсіонера, учня). Такий статус не є підставою для звільнення від сплати аліментів. Сама процедура стягнення така ж, як і для працюючого. Відмінність тільки в розрахунку розміру аліментів.

З 2014 року сума аліментів обчислюється в процентному відношенні до середньомісячної заробітної плати по республіці.

Так, на одну дитину в 2019 році стягується ¼, на двох - 1/3, на трьох і більше дітей - ½ частина зарплати платника.

Розрахунок сум аліментів з безробітного людини

Період Середньомісячна з / плата по республіці * Розмір аліментів на 1 дитину, тенге Розмір аліментів на 2 дітей, тенге Розмір аліментів на 3 і більше дітей, тенге IV квартал 2018 го року 176 050 44012,5 58683,3 88025

Таким чином, на двох дітей безробітний батько в грудні 2017 року зобов'язаний сплачувати 54 575 тенге (1/3 від середньомісячної заробітної плати по республіці)

Способи сплати аліментів

Переймаючись питанням про те, як нараховуються аліменти в РК, слід звернутися до чинного законодавства.

Є два способи:

 • добровільна сплата (обидві сторони звертаються до нотаріуса і укладають угоду);
 • примусова сплата, наприклад, якщо платник не погоджується з фактом сплати аліментів або не згоден з їх розміром. Іншими словами, є суперечка. Вирішується він в судовому порядку.

Добровільна сплата аліментів

Платник і одержувач аліментів (у разі отримання аліментів на дітей - один з батьків або особа, яка його замінює) укладають угоду про сплату аліментів. Воно спрямоване, насамперед, на добровільне виконання аліментних зобов'язань і надає можливість самостійно вирішити питання сплати аліментів без втручання суду.

Як скласти угоду про виплату аліментів

Для цього потрібно звернутися до нотаріуса. Такий документ складається в письмовій формі і нотаріально посвідчується. Недотримання цих умов тягне за собою визнання угоди недійсною.

У договорі визначаються суми, періодичність сплати, додаткові витрати, обов'язки сторін, терміни. Якщо платник аліментів не буде виконувати свої обов'язки, то стягнути аліменти можна на підставі виконавчого запису нотаріуса.

Примусова сплата аліментів

Стягнення аліментів у примусовому порядку здійснюється на підставі виконавчого рішення, коли платник і одержувач виплат не досягли згоди, і суперечка був переданий для розгляду в суд. Після винесення рішення стягненням аліментів в цьому випадку займається судовий виконавець.

Процедура стягнення аліментів в судовому порядку

Особа, яка має право на стягнення аліментів, може звернутися до суду з позовною заявою. Такі справи розглядаються в порядку наказного та позовного провадження. Наказне провадження дозволяє не залучати до судового процесу обидві сторони справи, але вимоги позивача повинні бути безперечними. Це є обов'язковою умовою.

Сьогодні в казахстанських судах розгляд цивільних справ (в тому числі і щодо стягнення аліментів) в порядку наказного провадження - явище дуже поширене. Як правило, наказне провадження застосовується в тому випадку, якщо мова йде про стягнення заборгованості. Необхідні для цього вимоги перераховані в ст.140 ЦПК РК. Такий процес дозволяє заощадити не тільки час, а й кошти.

Серйозний мінус полягає в тому, що судовий наказ можна і скасувати, якщо на нього надано письмове заперечення. У цьому випадку заявник змушений буде повторно звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.

Куди звертатися для стягнення аліментів у примусовому порядку

Відповідно до положень Цивільного процесуального кодексу РК, позови про стягнення аліментів можуть бути пред'явлені позивачем за його місцем проживання.

Відповідно до ЦК РК, місцем проживання визнається той населений пункт, де громадянин постійно або переважно проживає.

Дізнатися реквізити, контактні дані судів в Республіці Казахстан можна на сайті Верховного Суду РК ().

У правому верхньому кутку вибрати розділ «Суди по регіонах», натиснути.

У правому верхньому кутку вибрати розділ «Суди по регіонах», натиснути

Із списку вибрати свій регіон. Наприклад, Акмолинська область. Натиснути.

Знаходимо на сторінці сайти районних судів і натискаємо «Виберіть».

Вибираємо.

Вибираємо, наприклад, суд міста Кокшетау і натискаємо на назву.

Це сайт суду, де вказана його територіальна підсудність (тобто жителі яких населених пунктів, мікрорайонів, вулиць можуть звертатися до цього суду), категорії справ (цивільні, кримінальні). Вгорі можна побачити відсилання на контакти.

Аналогічно інформацію можна переглянути за всіма судам Республіки Казахстан.

На сайті суду міста Кокшетау Акмолинської області в розділі «Робота з населенням» є розділ «Зразки позовних заяв та інших звернень до суду» (в тому числі і про стягнення аліментів).

Які документи додати до позовної заяви

 1. Документи, що підтверджують обставини справи:
 • копія свідоцтва про шлюб (про розірвання шлюбу);
 • копії свідоцтв про народження дітей (дитини);
 • інші документи (наприклад, довідки про отримання пенсії, довідки та квитанції про оплату навчання в навчальному закладі, довідки про лікування і понесені витрати і так далі);
 1. Документи, що підтверджують особу позивача (паспорт, військовий квиток, закордонний паспорт тощо);
 2. Квитанцію про сплату держмита;

4 Копію заяви для відповідача.

Судовий розгляд справ про стягнення аліментів

Після подачі позовної заяви в канцелярію суду особисто або пересилання поштою воно передається судді для з'ясування відповідності його встановленій законом формі.

Суддя з'ясовує, чи правильно вона була подана. Наприклад, позивач і відповідач проживають в одному районі, а позовну заяву подано в іншому. В такому випадку заява передається до суду за місцем проживання.

Якщо є недоліки в самому тексті або не подані всі необхідні документи, суд дає час на усунення недоліків. У разі їх виправлення суддя переходить до розгляду справи за всіма правилами цивільного процесу.

Сторони викликаються для дачі показань, в необхідних випадках заслуховуються свідки, досліджуються докази, вивчаються детально матеріали справи.

Результатом судового розгляду є винесення рішення. Воно може бути трьох видів:

 • задовольнити вимоги позивача;
 • частково задовольнити позов;
 • відмовити в задоволенні вимог позивача.

Дії після винесення судом рішення

Якщо одна зі сторін не задоволена рішенням суду, вона має право його оскаржити. У разі подання скарги справа переглядається вищестоящим судом. За результатами розгляду рішення може бути залишено в силі або скасовано.

У першому варіанті - необхідно звернеться за видачею виконавчого листа в суд, який виніс рішення. Цей документ передається судовому виконавцю для здійснення стягнення аліментів.

Цей документ передається судовому виконавцю для здійснення стягнення аліментів

Способи залучення до відповідальності за несплату аліментів

Якщо платник не сплачує аліменти протягом трьох місяців, необхідно звернеться до судового виконавця:

 1. Написати заяву про видачу постанови про визначення заборгованості.
 2. Отримати постанову.
 3. Подати заяву про порушення адміністративного провадження в зв'язку з невиконанням рішення суду.

Залежно від суми боргу існує кілька варіантів:

 • подати клопотання про винесення постанови про тимчасове обмеження виїзду боржника з Республіки Казахстан;
 • подати клопотання про призупинення прав, дозволів, ліцензій, які видані боржника (наприклад, позбавити права на керування автомобілем). Такі заходи можна робити, якщо сума заборгованості становить більше 250 місячних розрахункових показників;
 • стягнення можна звернути на рухоме (автомобіль) і нерухоме (заміський будинок, квартира, земельна ділянка) майно боржника. При цьому сума заборгованості повинна бути досить великою (наприклад, більше 700 тис. Тенге).

Як стягнути аліменти в міжнародному порядку

Казахстан вступив в Гаазьку конференцію з міжнародного приватного права і ратифікував Конвенцію про міжнародне порядку стягнення аліментів на дітей та інших форм утримання сім'ї. Цей факт дозволяє здійснювати міжнародне співробітництво в сфері цивільних відносин, в тому числі і стягнення аліментів. Таким чином, тепер можна буде отримати аліменти з батьків, які перебувають за межами Казахстану, а також притягнути до відповідальності неплатників з Казахстану.

висновок

Щоб отримувати аліменти в Республіці Казахстан необхідно:

1) звернеться до нотаріуса і скласти угоду про сплату аліментів (добровільний порядок);

2) звернутися до суду і подати позовну заяву (примусовий порядок).

Право на отримання мають члени сім'ї: діти, батьки, подружжя (колишнє подружжя).

Порядок, розмір, процедура передбачені Кодексом Республіки Казахстан «Про шлюб (шлюб) і сім'ї».

Що ж підготував 2019 рік для жителів в цьому плані, як отримати аліменти в Казахстані, чи змінився їх розмір і порядок?