Строительство »

Аліменти на дитину в 2019 році - новий закон, на 2 дітей, двох, до скільки років платять на одного

 1. загальні моменти
 2. На що впливає відсутність і наявність шлюбу
 3. Законодавча база
 4. Основні положення нового закону
 5. Як розрахувати аліменти на дитину
 6. Скільки відсотків становлять від ЗП (формула)
 7. Як впливає прожитковий мінімум
 8. Розрахунок середньої ЗП
 9. Якщо батько не працює офіційно (з непрацюючого)
 10. порядок оформлення
 11. Які документи необхідні
 12. Як правильно скласти заяву на утримання дитини (зразок)
 13. Куди потрібно звертатися
 14. Часто задавані питання
 15. Виплати батькам від дітей
 16. До скількох років виплачуються
 17. Коли виникає необхідність в розписці про отримання

Зі шлюборозлучних процесів Росія входить в десятку лідерів. Тому питання про утримання дітей після розірвання шлюбу тут особливо актуальні. Як в 2019 році нараховують аліменти на дітей?

У 2019 нарахування аліментів здійснюється в тому ж порядку, що і раніше. Умови і принципи розрахунку збереглися.

Але коли громадяни вперше стикаються з питанням розрахунку аліментів, навряд чи вони знають про всі нюанси сімейного законодавства. Як нарахують аліменти на дитину в 2019 році?

загальні моменти

Обов'язок батьків по утриманню дітей встановлена ​​Сімейним кодексом. До повноліття дитини саме батьки повинні піклуватися про його утриманні та вихованні.

При цьому не має значення чи живуть батьки в шлюбі або розлучилися. Батько, який не живе разом з дитиною зобов'язаний виплачувати певну суму на утримання.

Одержувачем виступає батько, з яким дитина проживає. Правила нарахування аліментних платежів регламентує сімейне законодавство, окремі правові положення і приписи органів.

Загальна концепція зводиться до того, що аліменти можуть нараховуватися:

Добровільно Якщо сторони (батьки) укладають нотаріальне угоду Примусово На підставі рішення суду

Коли батьки самостійно домовляються про виплату аліментів, то розмір їх може бути будь-яким. Але сума не повинна бути менше, ніж передбачено законом.

При встановленні аліментних платежів по суду, величина виплат розраховується в законодавчо встановленому порядку.

Але при цьому суд має право збільшувати або зменшувати розмір платежу в залежності від конкретних обставин.

При цьому головне завдання судових інстанцій - забезпечити дитині гідний рівень життя з урахуванням дитячих інтересів.

На що впливає відсутність і наявність шлюбу

Саме по собі наявність зареєстрованого шлюбу або його відсутність не впливає на призначення виплат. Звернутися до суду можна як після розлучення, так і в тому випадку, коли батьки дитини офіційно не були одружені.

Тут важливий сам факт батьківства. Відповідно, мати дитини може вимагати аліментів , Якщо дитина законно визнаний батьком.

У ситуації, коли батько не бажає добровільно визнавати дитини, спочатку потрібно встановити факт батьківства. Тільки після цього можна вимагати плати аліментів.

Отримувати аліменти на дітей можна і будучи в законному шлюбі. Причинами можуть бути:

 • роздільне проживання подружжя без реєстрації розлучення;
 • спільне проживання, але один з подружжя не приймає участі в утриманні та забезпеченні дітей;
 • інші причини.

Дли отримання аліментів, будучи в шлюбі, необхідно подати в суд вимогу про призначення аліментів . Про позові мова не йде, оскільки обов'язок батьків щодо утримання дітей сумніву не підлягає.

Основна складність в тому, що потрібно підтвердити підставу звернення. Батько, що вимагає сплати аліментів, повинен довести, що другий батько не бере участі в утриманні дитини або допомога незначна.

Для цього буде потрібно підготувати чимало документів:

 • довідки про доходи ;
 • документи, що підтверджують витрати на дитину (покупка харчування і одягу, оплата навчання, лікування і т. д.);
 • договори на відвідування платних освітніх організацій;
 • медичні документи (для дітей, які потребують лікування) і т. п.

Примітно, що рішення на вимогу суду приймає без виклику позивача і відповідача, керуючись представленими документами.

Протягом п'яти днів після звернення видається судовий наказ, в якому вказані розмір аліментів і порядок їх сплати.

Законодавча база

Порядок нарахування і сплати аліментів регламентує ФЗ № 223 від 29.12.1995 (розд.5 СК РФ , гл.13 - 17 ). Про періоді нарахування аліментів сказано в ст.107 СК РФ .

Тут сказано, що часовий період для звернення за аліментами необмежений. Платник зобов'язаний виплатити аліменти після звернення в суд позивача з вимогою про виплату утримання на дитину.

При цьому нарахування платежів починається після вступу в силу судового рішення.

Але якщо буде доведено, що раніше неодноразово здійснювалися спроби домовитися про добровільне забезпеченні, то аліменти можуть стягнути за пропущений період в межах трьох років.

Правила виплати і стягнення аліментних платежів регулюють ст.106 - 120 СК РФ . У 2017 році Держдумою було затверджено відразу кілька пропозицій, що стосуються сплати аліментів:

Законопроект № 277183

Прийнятий в першому читанні проект можливо буде затверджений остаточно в 2019 році. Згідно з його положеннями в разі визнання аліментщика безвісти зниклим на дитину можна буде отримувати пенсію по втраті годувальника ФЗ № 309 від 30.10.2017 З цього нормативу у судових приставів з'явилося право на самостійне затримання злісного неплатника для дачі пояснень. При цьому покарання для боржника може виражатися обов'язковими роботами. Штрафом або адміністративним арештом ФЗ № 321 від 14.11.2017 Покладає на роботодавця обов'язок по індексації аліментів у твердій сумі, що виплачуються за виконавчим листом. Раніше це був обов'язок приставів Законопроект № 221778-7 Передбачає створення соціальних рахунків для отримання виплат, які не можуть використовуватися для сплати аліментів. Тобто пристави не мають право заарештувати такий рахунок Законопроект про внесення змін до Закону «Про зайнятість населення в РФ» Передбачає першочергове влаштування на роботу безробітних аліментників через Центри зайнятості у напрямку судових приставів

Крім того, в 2017 році були внесені деякі поправки до чинного ФЗ № 223.

Основні положення нового закону

Зміни від 2017 року Законі про аліменти привели до наступного:

Боржники, чий борг по аліментах перевищує 10 тисяч рублів Можуть тимчасово позбутися водійських прав Для боржників введено обмеження доступу до держпослуг У ФССП буде сформовано спеціальний підрозділ По стягненню аліментів на неповнолітніх дітей Планується формування спеціального муніципального фонду Для призначення дітям мінімального вмісту. При цьому кошти до Фонду будуть повертатися через регрессное постанову Термін виплати аліментів продовжений з 18 до 23 років Якщо дитина здобуває освіту у ВНЗ на очній основі

Це основні зміни. Порядок нарахування аліментних платежів не змінився і поки здійснюється за раніше встановленими правилами.

Як розрахувати аліменти на дитину

Щоб розрахувати аліменти для початку потрібно визначити базу для розрахунку, тобто ті доходи, з яких можна здійснити утримання.

Утримати аліменти можна з таких доходів, як:

Чи не вийде стягнути аліменти з наступних засобів:

 • пенсія по втраті годувальника;
 • гуманітарна допомога;
 • компенсаційні виплати;
 • суми за відшкодування шкоди здоров'ю;
 • відрядні виплати .

У більшості випадків нарахування аліментів здійснюється від заробітної плати або комерційних доходів самозайнятої боржника. Тільки при відсутності таких стягнення звертається на інші доходи.

Скільки відсотків становлять від ЗП (формула)

Сума аліментів залежить не тільки від зарплати платника, а й від кількості дітей. Чим більше дітей, тим вище сума аліментів. Тобто аліменти на 2 дітей будуть більше, ніж на 1 дитину.

Закон встановлює порядок обчислення розміру платежу в процентному або частковому співвідношенні від зарплати:

На одну дитину 25% або 1/4 На двох дітей 33% або 1/3 На трьох і більше дітей 50% або 1/2

Тобто формула з розрахунку аліментів за кількістю дітей будуть виглядати наступним чином:

Тобто формула з розрахунку аліментів за кількістю дітей будуть виглядати наступним чином:

або

або

Наприклад, зарплата аліментщика становить 20 000 рублів. Аліменти він виплачує на 3 дітей. Отже, скільки належить аліментів вирахувати можна так:

Отже, скільки належить аліментів вирахувати можна так:

або

або

У суму доходів можна включити як зарплату, так і будь-які інші відповідні доходи - розрахунок буде аналогічний.

При цьому потрібно враховувати, що в деяких випадках суд може встановити на неповнолітніх дітей розмір аліментів до 70%.

Важливо! Аліменти стягуються з суми зарплати чи іншого доходу тільки після утримання всіх податків до бюджету.

Як впливає прожитковий мінімум

Іноді батько намагається ухилитися від аліментів, працюючи неофіційно. Він може навіть стояти на обліку по безробіттю, щоб отримувати допомогу.

відповідно аліменти з такого доходу будуть вкрай мізерними і їх явно недостатньо для утримання дитини.

У такій ситуації другий батько має право вимагати через суд призначення аліментів у твердій грошовій сумі. При цьому сума аліментів буде призначена в розмірі прожиткового мінімуму на дитину.

У кожному регіоні ця величина відрізняється і щоквартально змінюється. Але в середньому величина прожиткового мінімуму становить 8-10 тисяч рублів. Суд зобов'язаний враховувати інтереси дитини.

Крім того керуючись діючими нормами, мінімальні допомоги на утримання неповнолітньої повинні бути не менше прожиткового мінімуму.

В цьому випадку не приймається в розрахунок, як і з яких доходів буде виплачувати аліменти платник.

Розрахунок середньої ЗП

При призначенні аліментів з працюючих батьків величина платежів варіюється. Тобто сума буде залежати від того, скільки заробить батько-платник.

Але також суд може призначити аліменти у твердій сумі виходячи з середньої зарплати . В такому випадку сума аліментів буде незмінна і підвищуватися буде тільки в разі індексації.

Для розрахунку середньої зарплати, як правило, береться заробітна плата за останній рік. При цьому враховується не тільки оклад, а й інші доплати за працю.

Загальна сума доходів ділиться на 12 місяців і виходить середня оплата за місяць:
Загальна сума доходів ділиться на 12 місяців і виходить середня оплата за місяць:  Від отриманої суми виділяють необхідний відсоток або частку і це і буде сума аліментів у твердій сумі Від отриманої суми виділяють необхідний відсоток або частку і це і буде сума аліментів у твердій сумі.

Коли аліменти вираховуються від інших доходів, в тому числі і від комерційних, то точно також визначається дохід за кожен місяць. Від сукупної суми за рік виводиться середній дохід за місяць і призначається точний розмір аліментів.

Якщо батько не працює офіційно (з непрацюючого)

Трапляється, що батько дитини, зобов'язаний платити аліменти не працює або підробляє неофіційно. Тобто встановити хоча б якийсь офіційний його дохід не представляється можливим.

Це не означає, що непрацюючий батько звільняється від аліментів . Мати дитини може вимагати призначення аліментів у твердій грошовій сумі, виходячи з середньої заробітної плати по РФ.

Суд в такому випадку йде назустріч матері і призначає аліменти в твердій розмірі. Величина середньомісячної зарплати по Росії щомісяця публікується на сайті Росстата .

Так за січень 2019 року сума середньомісячної з / п склала 39 017 рублів. Ця сума приймається в якості розрахункової бази для призначення аліментних платежів.

порядок оформлення

Оформити аліменти можна двома способами:

У першому випадку батьки самі складають угоду, в якому прописують розмір аліментів, порядок і періодичність виплат.

Далі угоду завіряється у нотаріуса і з цього моменту воно стає офіційним документом, що має силу судового наказу.

Якщо той з батьків-платник заплатити в строк з оплатою, одержувач має право звернутися в ФССП з вимогою про стягнення аліментів. Звертатися до суду при цьому немає необхідності.

Коли скласти угоду не виходить, аліменти призначає суд. При цьому можливі два варіанти прийняття вердикту:

 • судовий наказ;
 • судове рішення.

Ухвалення судового наказу відбувається в спрощеному порядку на підставі вимоги батька, що проживає з дитиною і наданих документів, без виклику сторін.

Але потрібно враховувати, що такий спосіб прийнятний тільки для призначення пайових виплат. Фіксовані платежі призначаються лише в порядку позовного провадження.

Судове рішення приймається на підставі поданої позову із зазначенням вимог і обґрунтувань. У процесі беруть участь обидві сторони і кожна має право озвучити свою думку щодо ситуації.

Тільки після вивчення всієї сукупності матеріалів, виступів сторін, свідків суд може винести рішення.

Які документи необхідні

Для подачі до суду позовної заяви потрібно підготувати досить об'ємний пакет документів. Неповний склад документів стане причиною відхилення позову без розгляду.

Підготувати потрібно:

Коли позивач вимагає призначення аліментів у твердій сумі без прив'язки до середньомісячної зарплати, а з урахуванням дитячих інтересів, то буде потрібно надати документи про всі витрати на дитяче зміст.

Зазвичай в таких випадках визначається загальна сума утримання дитини і половина стягується з відповідача, оскільки батьки мають рівні права і обов'язки.

Підсумком суду стає винесення рішення і видача позивачеві виконавчого листа. Якщо відповідач відмовляється від добровільного виконання, то виконавчий лист передається судовим приставам. Вони і займуться стягненням платежів.

Як правильно скласти заяву на утримання дитини (зразок)

Плануючи подачу позову, потрібно врахувати, що з 1.06.2016 всі вимоги з приводу призначення аліментів приймають у вигляді заяви про видачу судового наказу, якщо вимога не передбачає встановлення або оспорювання батьківства та залучення третіх осіб.

Позовні заяви в подібних випадках повертаються без розгляду. У п'ятиденний термін суддя розгляне заяву і прийме рішення.

Копія судового наказу надсилається відповідачу, який може подати заперечення. У цьому випадку судовий наказ буде скасований і позивачеві буде запропоновано написати позовну заяву.

Заява на судовий наказ про стягнення аліментів на 1 дитину можна скачати тут . Заява на судовий наказ про стягнення аліментів на 2 дітей можна скачати тут .

Заява на судовий наказ про стягнення аліментів на 3 і більше дітей можна скачати тут . Заява на судовий наказ про стягнення аліментів, якщо є інші діти можна скачати тут .

Складати позовну заяву слід у вільній формі з урахуванням загальноприйнятих стандартів для таких документів. Буде потрібно вказати:

 • найменування та адресу суду, куди подається заява;
 • дані позивача (П.І.Б., адреса);
 • дані відповідача;
 • ціна позову (річна сума платежів);
 • Назва документу;
 • короткий опис обставин;
 • прохання про призначення аліментів з посиланнями на нормативи-основи;
 • сума аліментів;
 • перелік доданих документів;
 • дата, підпис.

Куди потрібно звертатися

Позовні заяви про призначення аліментів за підсудністю розглядають мирові суди. Що стосується розташування суду, то позивач має право вибирати, куди звертатися.

Можна звернутися до суду за місцем проживання відповідача або позивача. Зазвичай рішення приймається виходячи із того, куди зручніше добиратися позивачеві.

Але якщо відповідач живе досить далеко, краще подати заяву за місцем його проживання.

Одночасно слід подати заяву про розгляд справи без виклику позивача. У подібному випадку виконавчий лист буде швидше переданий судовим виконавцям.

Часто задавані питання

Всі вищевказані моменти розглядалися з позиції позивача. Але неодмінною стороною судового розгляду по аліментах виступає і відповідач.

Які його права, чи може він оскаржити рішення суду? Перш за все, рішення суду повинно бути зрозуміло сторонам.

Якщо однією зі сторін щось залишилося незрозуміло, то потрібно подати заяву про роз'яснення рішення. Коли відповідач не згоден з рішенням, він повинен його оскаржити.

Для цього подається апеляція на оскарження судового рішення, в якому наводиться причина незгоди і належні аргументи.

Наприклад, призначена сума занадто велика, оскільки у відповідача є інші утриманці. З якого моменту нараховуються аліменти?

Судове рішення про стягнення аліментів вступає в силу через місяць після винесення, якщо не надійшло апеляційної скарги .

При подачі скарги рішення по аліментах починає діяти з моменту винесення апеляційного рішення.

Виплати батькам від дітей

за п.1 ст.87 СК РФ повнолітні працездатні діти несуть відповідальність за зміст батьків, якщо вони потребують фінансової підтримки.

Підставою може бути похилий вік, важка хвороба. Розмір аліментів призначається у фіксованій сумі з урахуванням доходів батьків і дітей.

При цьому береться до уваги, чи є у батька-позивача чоловік або інші дорослі діти, чи є сторонні джерела доходу крім пенсії, який дохід дорослої дитини, чи є утриманці у дорослих дітей.

Коли позов подається тільки стосовно одного повнолітнього дитини, суд має право закликати в якості відповідачів всіх дорослих дітей.

Чи не стягують аліменти з дітей, якщо:

 • батьки ухилялися від сплати аліментів;
 • формально платили призначені по суду аліменти, але іншої участі в житті дитини не брали;
 • батьки були позбавлені прав або обмежені в правах.

До скількох років виплачуються

Ще один нагальне питання - це період сплати аліментів. До якого віку батьки повинні утримувати дитину?

У загальному випадку аліменти платять до 18 років, тобто до моменту повноліття дитини. Але якщо дитина надійде в коледж або ВНЗ на очній основі, то аліменти будуть нараховуватися до 23 років.

Відео: розмір аліментів

Платіті аліменти после 18 років дитину нужно и в тому випадка, коли дитина недієздатній або на дитину-інваліда. Але в той же час виплати можуть припинитися і до повноліття.

У законі з цього приводу сказано, що аліменти призначаються до досягнення дитиною повної дієздатності.

Тобто при визнанні емансипації дитини судом або при набутті ним шлюб до 18 років нарахування аліментів припиняється.

Коли виникає необхідність в розписці про отримання

Не менш важливим є питання про підтвердження сплати аліментів. Досить часто трапляються ситуації, коли один з батьків допомагає фінансово дітям на добровільній основі, але згодом інший член подружжя заявляє про відсутність матеріальної підтримки і вимагає стягнення аліментів за минулий період.

Перераховувати аліменти на користь одержувача можна такими способами, як:

платіжне доручення

, Відправлене через банк Може відправляти як сам платник, так і його роботодавець при обчисленні аліментів із зарплати Поштовий переказ У перекладі обов'язково потрібно вказувати призначення платежу Доставка кур'єром або спеціалізованою організацією При цьому потрібно кожен раз оформляти документи про призначення платежу, а ще краще укласти договір для регулярної доставки Особисто Гроші передаються з рук в руки

У разі відправки грошей через банк, пошту або кур'єра на у руках у платника зберігаються документи, що підтверджують оплату. Головне, щоб в них було вказано:

 • дані відправника;
 • дані одержувача;
 • призначення платежу;
 • сума перерахування;
 • дата сплати.

При особистій передачі ніякого підтвердження немає. При цьому багато колишнє подружжя не думають про підтвердження, сподіваючись на добрі стосунки.

Однак, якщо одержувач вирішить заявити про несплату аліментів, ніяких доказів у платника не буде. Тому в разі передачі грошей з рук в руки важливо складати розписку в отриманні.

Документ це пише одержувач, вказуючи скільки, коли, від кого і на якій підставі отримав грошей. Завіряється розписка особистим підписом одержувача.

Таким чином, порядок нарахування аліментів 2019 році зберігся колишнім. Але при цьому кілька посилилися заходи щодо неплатників аліментів.

А в разі якщо будуть прийняті деякі нині обговорювані законопроекти, ухилитися від аліментів стане ще складніше.

До того ж слід пам'ятати, що стосовно стягнення за виконавчим листом не передбачено терміну давності.

Навіть по закінченні стандартного терміну в три роки стягувати будуть суму заборгованості за весь період виплат.

Як в 2019 році нараховують аліменти на дітей?
Як нарахують аліменти на дитину в 2019 році?
Які його права, чи може він оскаржити рішення суду?
З якого моменту нараховуються аліменти?
До якого віку батьки повинні утримувати дитину?