Строительство »

Аліменти на батьків в 2019 році - від дітей, на пенсіонерів, судова практика, розмір виплати, сплата, як подати

 1. норми законодавства
 2. умови присудження
 3. Умови стягнення з дітей
 4. Аліменти на батьків в 2019 році
 5. порядок стягнення
 6. добровільний спосіб
 7. Примусове стягнення аліментів
 8. Як оформити мирним шляхом?
 9. Як і куди подавати позовну заяву?
 10. оплата держмита
 11. терміни розгляду
 12. Коли можлива відмова
 13. Розмір
 14. Що враховується при розрахунку?
 15. Розподіл між дітьми
 16. Нарахування в твердій грошовій сумі
 17. приклад нарахування
 18. Максимальна сума
 19. порядок виплати
 20. виплати готівкою
 21. Банківським або поштовим переказом
 22. Утримання з оплати праці
 23. Судова практика
 24. Коли виникають суперечки?
 25. документи
 26. питання
 27. Що загрожує в разі ухилення?
 28. Чи можуть утримувати аліменти на батьків і дітей одночасно?
 29. Чи повинен платити, якщо сам пенсіонер?
 30. Чи можуть утримувати з пенсії по інвалідності?

Підтримка незахищених та малозабезпечених верств населення - пріоритетний напрямок держпрограми в галузі соціального регулювання. Особливо цього потребують пенсіонери, люди похилого віку, які не в змозі самостійно забезпечити прийнятний рівень доходів.

В цьому випадку аліменти батькам від дітей можуть істотно поліпшити становище громадян похилого віку.

норми законодавства

Основні норми, які регулюють взаємовідносини між пенсіонерами і повнолітніми дітьми, містяться в Сімейному кодексі РФ (СК РФ).

Сімейний кодекс Російської Федерації

В ст.87 СК РФ містяться обов'язки по утриманню старих батьків.

умови присудження

Аліменти на батьків з повнолітніх дітей виплачуються декільком категоріям громадян:

 • Пенсіонери: жінкам - при досягненні 55 років, чоловікам - при досягненні 60 років.
 • Інваліди 1, 2, 3 групи: батькам-інвалідам I і II групи, які визнані непрацездатними, незалежно від досягнення пенсійного віку, при інвалідності III групи за домовленістю між членами сім'ї або за ухвалою суду.
 • Особи, які потребують засобах підтримки: якщо непрацездатні громадяни ставляться до категорії нужденних і їх доходів недостатньо на оплату ліків і медичних послуг, продуктів, комунальних платежів.

Умови стягнення з дітей

Позовна заява, в якому йдеться про стягнення аліментів на користь батьків, має грунтуватися на певних доказах:

 • вік дітей, що перевищує 18 років;
 • працездатний стан;
 • документальне підтвердження родинних зв'язків;
 • документи, що визначають право батьків на отримання аліментів з дітей.

Відсутність джерел грошових надходжень і стабільного заробітку у повнолітніх дітей не є підставою для відмови від стягнення аліментів на користь батьків.

При розгляді справи потрібно враховувати обставини, які дозволяють відмовити позивачеві, який подав на аліменти, в його вимогах.

В основному, це пов'язано з неналежним виконанням батьківських обов'язків по відношенню до неповнолітніх дітей або з навмисним ухиленням від них.

До таких випадків відносяться:

 • Позбавлення або обмеження батьківських прав в період неповноліття дитини. Втрата батьківських прав припиняє всі юридичні відносини між дітьми і батьками і звільняє повнолітніх дітей від відповідальності виплачувати аліменти непрацюючому батькові. У ситуації, коли батьківські права скасували, а потім відновили, то можуть бути призначені аліментні виплати батькам від дітей.
 • Небажання брати участь в процесі виховання і навчання неповнолітньої дитини без поважної причини, небажання проживати спільно та захищати законні права своїх дітей.
 • Навмисне ухилення від виплати аліментів на дитину, якщо батько не брав участі в утриманні дитини і не чинив своєчасну допомогу, при цьому потрібно надати суду документальні підтвердження (виконавчі листи на стягнення аліментних боргів з боку батьків або про примусове стягнення аліментних платежів, довідки про заборгованість по сплаті аліментів).

Так само підставою для скасування аліментів батькам може стати відновлення працездатності або припинення потребу в забезпеченні з боку дітей.

Аліменти на батьків в 2019 році

Порядок нарахування аліментів на батьків-пенсіонерів залежить від того, на яку суму розраховують батьки і до якої угоди вони прийшли зі своїми дітьми.

Аліменти можна виплачувати добровільно або можна дочекатися примусового стягнення, якщо в суді буде прийнято рішення на користь батьків.

порядок стягнення

При вільній згоді необхідно укласти аліментні угоду, яка гарантує правові норми відносин між батьками і дітьми в цьому випадку і запобіжить повторні претензії.

добровільний спосіб

Передача аліментних платежів відбувається після укладення аліментного угоди між працездатним громадянином і його непрацездатними батьками. Тоді немає необхідності звертатися в судові органи.

Родичі самі визначають, в яких випадках діти платять, розмір регулярних аліментних виплат і способи перерахування грошових коштів.

Примусове стягнення аліментів

Призначається після судового розгляду з приводу того, чи зобов'язані діти платити в даному випадку. Для цього необхідно направити позовну заяву, в якому будуть викладені істотні докази для звернення до суду.

Як оформити мирним шляхом?

Аліментні угоду в письмовому вигляді слід нотаріально завірити ( ст.100 СК РФ ), Після чого воно набуває офіційний статус і повноваження виконавчого листа.

Це означає, що в разі відмови від аліментних виплат з нотаріальним угодою можна ініціювати примусове стягнення коштів.

Згодом аліментні угоду можна доповнити, змінити або взагалі розірвати при взаємній домовленості учасників угоди, розірвання теж оформляється письмово і посвідчується у нотаріуса (п. 2 ст. 101 СК РФ).

Зразок угоди про сплату аліментів батькам

Документ містить такі розділи: дані про які беруть участь сторонах, предмет угоди, суми і терміни аліментних платежів, права та обов'язки сторін, термін дії угоди, підписи сторін.

Як і куди подавати позовну заяву?

В описовій частині потрібно вказати причини призначення аліментів (пенсійний вік, інвалідність, необхідність лікування, нестача коштів для повсякденного існування). У резолютивній частині слід висунути конкретні вимоги з оплати аліментів - суми, терміни, способи перерахування.

У суді розглядаються і доводи позивача, і доводи відповідача, щоб винести справедливе, зважене рішення.

Для цього необхідно з'ясувати певні обставини:

 • право батьків на оформлення аліментів, чи відповідає описана ситуація вимогам закону і реальним причин (перевіряються пенсійні документи, отримання інвалідності та інші);
 • підстави відповідача для звільнення від сплати аліментів - які відносини передували цьому, наскільки сумлінно батьки виконували свої обов'язки по утриманню та вихованню дітей (документи про позбавлення батьківських прав, про своєчасних виплат аліментів);
 • співвідношення між вимогами позивача і можливостями відповідача - враховуються витрати на утримання загального житла і ведення спільного господарства, якщо вони проживають спільно. Враховуються суми на продукти, одяг, ліки, предмети побуту та інші потреби, витрачені відповідачем добровільно;
 • фінансові можливості відповідача - на підставі довідки про трудові доходи, відомостей з банківських установ про наявність вкладів та рахунків, договорів про здачу в оренду житлових та комерційних приміщень та інших документів про надходження грошових коштів;
 • сімейний стан позивача і відповідача, їх взаємини і можливості для врегулювання ситуації, що виникла.

приклад:

Підсудність позовної заяви про присудження аліментів батькам передбачає подачу позову мировому судді за місцем прописки заявника.

На підставі наданих документів, при аргументированном виступі сторін в суді виноситься рішення або задовольнити позовні вимоги, або відмовити в призначенні аліментів.

У позовній заяві потрібно написати: дані суду, інформацію про заявника, інформацію про відповідача, причини звернення, вимоги із зазначенням конкретних сум і способів перерахування, перелік документів, що додаються (копії паспорта, свідоцтва про народження, свідоцтва пенсіонера або інваліда, медичні довідки, фінансові документи з підтвердженням доходів і витрат).

Завантажити бланк можна тут:

Позовна заява на аліменти на батьків

оплата держмита

Перед зверненням до судових органів із позовною заявою необхідно оплачувати держмито. Однак при подачі заяв про призначення аліментів оплата держмита відкладається до рішення суду.

Всі судові витрати буде оплачувати відповідач, якщо суд задовольнить позовні вимоги.

У тому випадку, якщо судом буде відмовлено в призначенні аліментних виплат, то позивачеві доведеться сплатити держмито за необґрунтоване позовну заяву.

Розмір держмита залежить від суми позову, її точний розмір можна розрахувати, виходячи з положень ст п. 1.1 ст. ст.333.19 НК РФ Податкового кодексу РФ.

Як правильно скласти заяву на аліменти ? Дізнайтеся зі статті.

Як встановити батьківство якщо батько проти? Інформація з питання - тут .

Куди подається позов про позбавлення батьківських прав? Читайте тут .

терміни розгляду

Протягом 5 днів після подання позовної заяви виноситься рішення про прийняття його або про відмову в подальшому розгляді.

Перше засідання у справі призначається зазвичай протягом місяця, якщо позивач або відповідач не є в зал суду, то його можуть перенести.

Повторне засідання можуть відкласти і в зв'язку з отриманням нового клопотання або з необхідністю запросити і перевірити нові документи.

Коли можлива відмова

Відмова можливий в тому випадку, якщо будуть виявлені необґрунтовані позовні вимоги або порушення в оформленні документів.

Розмір

Розмір аліментів залежить від реальних доходів відповідача і не включає в себе моральні вимоги заявника.

Що враховується при розрахунку?

При нарахуванні суми аліментів враховується матеріальне та сімейне становище позивача і відповідача, наявність утриманців, стан здоров'я та інші істотні фактори, які можуть обмежити домагання одержувача аліментів.

Розподіл між дітьми

При двох дітей у позивача (або більше), якщо він вказував не всіх в позовній заяві, суд може розподілити аліментну навантаження між усіма дітьми.

Якщо на аліменти претендують обоє батьків, то сума аліментних виплат ділиться на обох.

Нарахування в твердій грошовій сумі

Аліменти батькам, призначені судом, виплачуються в твердій грошовій сумі щомісяця (п. 3 ст. ст.87 СК РФ ), Тоді як при складанні аліментного угоди можна призначити щоквартальний або щорічний графік оплати.

При цьому не використовується система процентного нарахування з різних видів доходу платника.

Значить, що в позовній заяві не потрібно встановлювати, який відсоток необхідно відраховувати на аліменти від доходів і грошових надходжень.

Розмір аліментів встановлюється не у вигляді частки від заробітку або доходу відповідача, а у вигляді певної суми, кратній величині прожиткового мінімуму в даному регіоні (1: 1,1: 2 і далі).

А якщо такий регіональний показник не встановлено, то береться за основу загальноросійський прожитковий мінімум.

Тобто при позитивному рішенні судом встановлюється розмір аліментних виплат, що співвідноситься з прожитковим мінімумом для пенсіонерів в тому регіоні, де розглядається справа.

приклад нарахування

Припустимо, в залежності від вимог позивача і можливостей його дитини, в суді можуть встановити аліментні виплати в розмірі 10% (1:10) від прожиткового мінімуму щомісяця, можуть встановити і 100% або 200%, залежно від обставин справи.

У II півріччі 2019 року величина прожиткового мінімуму для пенсіонерів починається з позначки 8600 руб. Значить, якщо при рішенні суду призначать аліментні виплати в розмірі 50% від величини прожиткового мінімуму, вийде сума 4300 руб.

Максимальна сума

Сума аліментних виплат практично нічим не обмежена і залежить від того, наскільки батьки виконували свої обов'язки і які доходи тепер у дитини.

Важливо, що величина аліментів індексується разом з величиною прожиткового мінімуму.

порядок виплати

Виплати аліментів виробляються способом, зазначеним в позовній заяві.

виплати готівкою

При оплаті готівкою необхідно взяти розписку із зазначенням суми і дати платежу, завіряти яку у нотаріуса необов'язково.

Банківським або поштовим переказом

При такому способі перерахувань слід зберігати всі платіжні документи, а краще копіювати їх і зберігати як мінімум три роки.

Утримання з оплати праці

При утриманні частини зарплати через бухгалтерію списання коштів відбувається автоматично. Проте, намагайтеся контролювати процес і щорічно робіть виписку з історією платежів.

Судова практика

Судова практика з таких питань не надто велика, у багатьох сім'ях віддають перевагу традиційними методами вирішувати подібні проблеми, тобто - терпіти.

Зазвичай суди призначають посильні аліментні утримання, які дуже необхідні пенсіонерам з низьким рівнем пенсії.

Коли виникають суперечки?

Якщо батькам здається, що діти недостатньо їм допомагають, вони можуть врегулювати це питання шляхом переговорів, можливо, діти просто не замислюються з цього приводу.

У разі непримиренних розбіжностей потрібно звернення до суду.

Є ще один варіант вирішення цієї проблеми - участь у додаткових витратах на утримання батьків.

Це разове внесення великих сум на лікування або реабілітацію після хвороби, придбання дорогих препаратів і інші потреби.

Обов'язково фіксуйте всі витрати і витрачені грошові суми при виникненні виняткових обставин (лікування, ремонт, придбання житла).

Таким чином можна довести належне виконання своїх обов'язків по відношенню до непрацездатних батьків.

документи

Кожна сторона готувати пакет документів, які аргументують її позицію і допомагають домогтися правильного рішення.

З боку батьків подаються такі документи:

 • посвідчення особи;
 • посвідчення пенсіонера або інваліда;
 • документи, що засвідчують родинні зв'язки;
 • довідки про доходи та витрати (розмір квартплати і комунальних послуг, вартість ліків і медичного обслуговування, необхідність придбання допоміжної техніки і пристосувань і інші).

З боку дітей потрібно надати такі документи:

 • посвідчення особи;
 • документи, що підтверджують наявність утриманців (неповнолітніх дітей);
 • документи, що підтверджують обов'язкові платежі (кредитні зобов'язання);
 • документи, що підтверджують доходи і витрати (розмір квартплати або орендної плати за житло, довідки про хвороби і лікування, в якому батько не брав участі, і інші витрати);
 • документи, які обмежують здатність платити аліменти (посвідчення інваліда, довідка про відсутність доходів).
 • постанову про примусове стягнення аліментів з батьків;
 • рішення суду про обмеження або скасування батьківських прав.

питання

Як уникнути виплат законним способом? Які способи сховатися є?

Після судового рішення відповідач може погодитися на добровільне внесення аліментних виплат на адресу батьків. Інакше доведеться звернутися в територіальний відділ Федеральної служби судових приставів (ФССП) з виконавчим листом, щоб написати заяву про відкриття виконавчого провадження по даній справі.

Далі судовий пристав відкриває виконавче провадження і направляє повідомлення за місцем роботи платника і в банківські організації, де є рахунки або вклади. Тоді утримується частина грошових надходжень для оплати аліментів, які перераховуються на рахунок заявника.

Законних способів, як не платити призначені судом аліменти, не існує, крім оскарження позову в суді або подачі зустрічного позову.

У разі неявки на судові засідання без поважної причини, буде прийнято рішення за відсутності відповідача.

Що загрожує в разі ухилення?

У разі невиконання судових приписів ухильника очікують небажані наслідки:

 • з неплатника в судовому порядку можна стягнути неустойку в розмірі 0,5% від суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення;
 • можна застосувати заходи адміністративної відповідальності за несвоєчасну виплату коштів на утримання непрацездатних батьків (ст. 5.35.1 КоАП), в такому випадку неплатнику можуть призначити штраф в розмірі до 20 000 руб., адміністративний арешт або обов'язкові роботи.

Чи можуть утримувати аліменти на батьків і дітей одночасно?

Аліментні зобов'язання щодо неповнолітніх дітей не заважають призначити аліментні виплати на непрацездатних батьків.

Аліменти на дітей нараховуються як процентна частина від доходів відповідача або від середньої зарплати по регіону.

З урахуванням обов'язкових платежів і життєво необхідних потреб у відповідача призначається сума виплати аліментів на батьків, кратна величині прожиткового мінімуму для пенсіонерів.

Чи повинен платити, якщо сам пенсіонер?

Платити батькам аліменти зобов'язані повнолітні працездатні діти, а значить, при виході на пенсію ця умова перестає діяти і людина сама стає непрацездатним.

Чи можуть утримувати з пенсії по інвалідності?

Те ж саме положення застосовується до непрацездатних інвалідам, які не в змозі підтримувати своїх батьків.

Пенсія виплачується або при досягненні пенсійного віку, або при втраті працездатності, тому з пенсії можна стягувати аліменти тільки на утримання неповнолітніх дітей.

У висновку до цієї непростої теми можна нагадати основні моменти при виникненні аліментних претензій:

 • намагайтеся вирішувати всі питання шляхом домовленості, щоб уникнути нервування при судовій процедурі;
 • допомагаючи дітям і батькам, завжди документуйте вироблені виплати, копіюйте платіжні документи, оскільки вони з часом «вигорають»;
 • при призначенні аліментних виплат намагайтеся своєчасно виконувати свої обов'язки, інакше це може привести до непотрібних ускладнень;
 • у вас завжди залишається право подати позовну заяву, щоб переглянути попереднє рішення суду.

Як і куди подавати позовну заяву?
Чи можуть утримувати аліменти на батьків і дітей одночасно?
Чи повинен платити, якщо сам пенсіонер?
Чи можуть утримувати з пенсії по інвалідності?
Як оформити мирним шляхом?
Як і куди подавати позовну заяву?
Як встановити батьківство якщо батько проти?
Куди подається позов про позбавлення батьківських прав?
Що враховується при розрахунку?
Коли виникають суперечки?