Строительство »

Аліменти на 4 дітей: скільки у відсотках, від різних шлюбів

 1. Скільки положено виплачувати
 2. В яких випадках платять 50%
 3. В яких випадках платять 70%
 4. Якщо діти від різних шлюбів
 5. Чи можна знизити виплати
 6. оформлення
 7. терміни виплат
 8. Відповідальність за ухилення

Проблема стягнення аліментів з платника, у якого 4 або більше рідних (усиновлених) дітей має деякі особливості. Це пов'язано з колізією норм сімейного (СК) і трудового (ТК) законодавства РФ.

Як виплачуються аліменти на 4 дітей на практиці, і настають зміни по виплатах в 2017 або 2018 роках - розповімо нижче.

Скільки положено виплачувати

Згідно СК граничний розмір аліментів, які стягуються сукупно для утримання всіх дітей, щодо яких платник має аліментні зобов'язання, не може перевищувати 50% від його сукупного доходу. ТК допускає стягнення в розмірі 70%, але для цього обумовлені особливі умови .

Коли заходить мова про визначення розміру коштів, що стягуються з чоловіки, у якого четверо дітей від різних жінок, розрахувати їх розмір стає складніше. Це пов'язано з тим, що до моменту народження дитини від кожної наступної жінки, чоловік вже може мати аліментні зобов'язання по відношенню до раніше народженим від першої жінки. Сума виплат вже може бути визначена судом в розмірі 25, 33 або 50%.

Практика взаємовідносин подружжя в Росії, які прийняли рішення народити чотирьох або більше дітей, свідчить про те, що між подружжям існували стійкі відносини. Виняток - народження кількох близнюків або асоціальна поведінка батьків, які не планували заводити дітей і просто бездумно ставилися до їх появи на світ.

Розлучення і виникнення обов'язку виплачувати зміст на дітей в таких сім'ях - явище нечасте. Якщо ж все-таки розлучення відбулося, і батько (опікун) звернувся до суду за стягненням аліментів, то граничний їх розмір дорівнює 50% від сукупного доходу (ст. 81 СК).

Варто враховувати, що величина частки буде пропорційна кількості дітей. Якщо їх четверо - кожному припадатиме по 25% від суми, або по 12,5% від сукупного доходу батьків, зобов'язаного виплачувати зміст.

Це менше мінімальної межі, встановленого зазначеною статтею СК в 2 рази. Зрозуміло, при цьому матеріальні інтереси кожного з дітей будуть ущемлені. Але, встановлюючи граничну суму, яку зобов'язаний виділяти батько, законодавець виходив з того, що інтереси самого батька також повинні бути захищені. В іншому випадку він просто буде позбавлений засобів до існування.

Судова практика виходить з того, що, виносячи рішення про стягнення аліментів на дітей, які народилися від одних батьків, якщо їх кількість перевищує 3 або більше, встановлюється єдиний, гранично допустимий СК розмір - 50% від доходу.

В яких випадках платять 50%

Аліментні зобов'язання охоплюються єдиним нормативним актом СК, а він не встановлює відрахування вище 50%.

Тому, що одержує за рішенням суду зміст мати, при зверненні до суду за стягненням аліментів на 3 і більше дітей, не може розраховувати на те, що стосовно неї виплати зберігатися в тому ж розмірі, в якому були спочатку визначені судовим рішенням.

У цьому випадку суд, виробляючи розрахунок, в першу чергу виходить з інтересів неповнолітніх. Їм платежі призначають в тому розмірі, в якому передбачено законом. А ось зміст матері платять не в процентному відношенні, а в твердій грошовій сумі, якої компенсується мінімальний прожитковий рівень в місці її проживання.

Якщо сукупність платежів перевищить максимальні 50%, суд змушений буде пропорційно їх скоротити. Такий «зменшений» розмір буде виплачуватися до тих пір, поки у матері не закінчиться термін відпустки по вагітності та пологах і вона не втратить право на утримання від колишнього чоловіка (до 3-х років).

Після цього їй необхідно буде знову звертатися до суду, щоб він привів розмір платежів у відповідність до вимог ст. 81 СК.

В яких випадках платять 70%

СК передбачає, що одержувачами аліментів можуть бути не тільки діти, а й інші члени сім'ї. Більшою мірою в цьому зацікавлені жінки, тимчасово непрацездатні через відпустку по догляду за дитиною або вагітні.

Скільки відсотків вони отримуватимуть?

У деяких відповідях юристів можна знайти невірні коментарі з цього приводу.

Посилаючись на норму ТК, яка передбачає можливість стягнення 70% від доходу платника, такі коментатори необгрунтовано об'єднують правові норми, що містяться в різних галузях права, випускаючи з виду те, що в ТК прямо вказані випадки, при яких батько повинен платити понад гранично встановлених СК 50 %.

А цих підстав, коли встановлюється 70%, всього 5:

 • На утримання із заробітної плати при відбуванні виправних робіт;
 • Відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю іншої особи;
 • Відшкодування шкоди особам, які зазнали збитків, у зв'язку зі смертю годувальника;
 • Відшкодування шкоди, заподіяної злочином;
 • Стягнення аліментів на неповнолітніх дітей.

Незважаючи на те, що в переліку підстав, передбачених ст. 138 ТК, значиться стягнення аліментів на неповнолітніх дітей, воно поширюється тільки на ті випадки, якщо у платника утворилася заборгованість і в його відношенні винесено відповідне рішення суду про її погашенні.

Тобто, якщо судом призначена гранично допустима СК сума, яка складає 50%, але є що підлягає погашенню борг по аліментах, аж до його закриття пристави зобов'язані стягувати 70% від доходу. Відразу ж після погашення розмір стягнень знижується до гранично допустимих СК 50%. На розмір виплат на кожного одержувача сума стягнень ніяк не впливає.

Друга колізія права - одночасне відрахування на чотирьох і більше дітей та іншого члена сім'ї. Існують рекомендації спочатку стягнути жінці кошти на своє утримання, а після цього звертатися за отриманням аліментів на дітей. Виходячи з невірного тлумачення закону, робиться висновок про те, що таким чином можна збільшити їх розмір до гранично допустимих ІК 70%.

Якщо діти від різних шлюбів

Ця проблема має два варіанти:

 • Визначення для одержувача (матері) яка народила дітей від різних чоловіків;
 • Визначення розміру, виплачуваних батьком різним матерям його дітей.

Якщо на утриманні жінки знаходиться четверо дітей, яких вона народила від різних чоловіків (не обов'язково всіх дітей, але навіть одного з чотирьох), і має право отримання змісту на їх виховання, виникає питання про те, в якому розмірі аліменти на дитину кожен з батьків платить.

Найоптимальнішим, з фінансової точки зору, є варіант, коли у кожного з дітей різні батьки. У цьому випадку жінка має право претендувати на отримання 25% від доходу кожного з них.

Проблема стягнення аліментів з платника, у якого 4 або більше рідних (усиновлених) дітей має деякі особливості

Стаття 81 Сімейного кодексу Російської Федерації

Розмір заробітку чоловіків може сильно відрізнятися. Зрозуміло, буде сильно відрізнятися сума аліментів на 4 дітей від різних батьків. При цьому вони будуть максимально повно задовольняти потреби своїх чад. Якщо одному з платників жінка народила двох - трьох, а потім ще народжувала дітей від різних шлюбів, то розмір стягуються платежів на їх утримання буде визначатися відповідно до згаданої ст. 81 СК. - 33% або 50% від сукупного доходу.

У цьому випадку одна дитина може перебувати в більш вигідному матеріальному становищі, тому що його батько буде виплачувати на утримання чверть свого доходу, а інші діти від іншого батька тільки 16,5% або менше (в залежності від їх кількості). Як діляться аліменти між дітьми - визначає сам одержувач.

Чи можна знизити виплати

При надходженні позовної заяви суд враховує ту обставину, що відповідач вже має грошові зобов'язання по відношенню до чаду, народженому від іншої жінки. Відповідач може подати зустрічну позовну заяву, але зазвичай досить надати суду раніше прийняте іншим судом рішення (судовий наказ) про стягнення. На цій підставі суд зобов'язаний буде керуватися ст. 81 СК, яка встановлює розмір в процентному відношенні до доходу платника. Таким чином, він не має права призначити кожної наступної, яка звернулася з позовом жінки, яка має по 1 дитині, передбачені законом 25%.

Згідно із законом відбувається пропорційне зменшення розміру. Перший народжений, раніше отримував 25%, з моменту вступу в силу рішення суду стане отримувати виплати в меншому розмірі: 16,5 - 12,5 - 10% і так далі ...

Якби суд задовольняв вимоги кожної з жінок по стягненню коштів в розмірі 25% на єдиного народженого їй дитину з батька, то вже після подачі 4-го позову, аліменти на 4-х дітей складуть 100% доходу платника. А СК обмежує граничний розмір виплат 50%.

Деякі люди вважають, що відмова від дитини звільняє від аліментів . Насправді це помилкова думка і відмова від чада ніяк не вплине на виплати.

Таким чином, у міру народження кожного наступного чада, сумарний допустимий розмір 50% ділиться на всіх народжених дітей. Матеріальне становище раніше народжених, прогресивно погіршується.

оформлення

Оформлення аліментів можливо двома, передбаченими в СК способами:

В добровільному порядку - коли батьки (одержувач і платник, якщо діти виховуються опікуном) домовляються самостійно. У цьому випадку їм потрібно скласти угоду (проста письмова форма) і засвідчити його у нотаріуса.

В судовому порядку. У цьому випадку позов про стягнення аліментів може бути подано, як відразу на всіх дітей (можлива спрощена форма - видача судового наказу мировим суддею), так і на кожну дитину окремо. Зазвичай це відбувається в тих випадках, коли на раніше народжених дітей мати вже отримує аліменти, а на знову народженої дитини батько відмовляється платити. Наприклад, від іншого шлюбу, або дитина народжена поза шлюбного союзу.

Для стягнення аліментів досить надати в суд пакет документів:

 • Паспорт (копія);
 • Свідоцтво про народження дитини (копія);
 • Свідоцтво про шлюб (про розірвання шлюбу) (копія);
 • Довідка з місця проживання відповідача.

терміни виплат

СК передбачає різні варіанти відрахування аліментів тільки в тому випадку, якщо між батьками укладено добровільне угоду . Тоді вони можуть мати різні терміни: від одноразової виплати всієї суми відразу, до щомісячних платежів, жорстко прив'язаних до заробітної плати платника.

Найчастіше зустрічається саме друга форма платежів.

Вона зручна і для одержувача, оскільки гарантує йому регулярне надходження грошових коштів на утримання дітей, і для СПИ, оскільки дозволяє контролювати дії бухгалтерії підприємства, на якому працює платник.

Відповідальність за ухилення

Чинне законодавство передбачає для тих, хто ухиляється від аліментів 3 види відповідальності:

 • Цивільно-правову;
 • адміністративну;
 • Кримінальну.

Перша, настає в тих випадках, коли заборгованість по аліментах виникає з об'єктивних причин:

 • Хвороба платника;
 • Тривале відрядження;
 • Затримка зарплати.

У цьому випадку платник повністю не звільняється від аліментів. Більш того, крім суми, яку він зобов'язаний був виплатити, передбачається штраф (пені) в обсязі 0,5% за кожен день прострочення.

Адміністративна відповідальність передбачає більш суворі заходи:

 • Штраф (адміністративний) який сплачується в доход держави;
 • Арешт рахунків в банках;
 • Заборона на виїзд за кордон;
 • Обмеження на керування транспортом;
 • Позбавлення батьківських прав.

Крайній захід - кримінальна відповідальність. Настає лише в разі злісного ухилення від утримання дітей.

Передбачає такі види відповідальності, як:

 • Виправні роботи (до 1 року);
 • Примусові роботи (до 1 року);
 • Арешт (до 3 місяців);
 • Позбавлення волі (до 1 року).

Скільки відсотків вони отримуватимуть?