Строительство »

Аліменти: які вони бувають?

 1. Особливості по сплаті аліментів на дитину, яка не досягла повноліття
 2. Розмір і порядок виплат
 3. Додаткові витрати на дитину
 4. Чи має дитина право на аліменти, якщо йому вже 18 років?
 5. Чи може чоловік отримувати виплати на утримання?
 6. Коли колишній чоловік може зажадати аліменти?
 7. Особливості по виплаті аліментів батькам
 8. Додаткові витрати на особливі потреби батьків
 9. А що стосовно інших членів сім'ї?

Інформацію про те, хто зобов'язаний сплачувати аліменти на утримання членів сім'ї, можна знайти в п'ятому розділі Сімейного кодексу Російської Федерації. Тут описано, які родичі мають право на отримання грошових виплат у вигляді аліментів, який порядок їх перерахування, яким чином укладається угода про сплату належних за законом сум.

Особливості по сплаті аліментів на дитину, яка не досягла повноліття

Батьки зобов'язані забезпечувати своїх неповнолітніх дітей. Це правило закріплено в статті 80 Сімейного кодексу РФ. Тут же зазначено, що в разі відмови одного з батьків від виконання даних обов'язків грошові суми на утримання дитини можуть стягуватися через суд. З відповідним позовом може звернутися як другий батько дитини, так і органи опіки та піклування.

З відповідним позовом може звернутися як другий батько дитини, так і органи опіки та піклування

Аліменти необхідні для забезпечення гідного життя дитини.

Розмір і порядок виплат

Розмір аліментів на дитину визначається двома способами:

 • угодою, яка добровільно укладається між батьками;
 • при відсутності вищезазначеної угоди - 25% заробітку батька на єдину дитину, 33% - на пару дітей, 50% - на трьох і більше.

З огляду на фінансові можливості батьків, суд може збільшити або зменшити встановлені законом частки, особливо в разі наявності особливих обставин (хвороба, інвалідність, тимчасова непрацездатність тощо).

Крім цього, суд може зобов'язати батька сплачувати аліменти в певній грошовій сумі . Це робиться у випадках, коли заробіток батька є нестабільним і дотримання порядку зі сплати належних сум в встановлених законом частках може порушити інтереси дитини. Розмір виплат у твердій сумі визначається судом з тим розрахунком, щоб дитині було забезпечене колишній рівень життя.

Додаткові витрати на дитину

Крім аліментів, у батьків існує обов'язок компенсувати додаткові витрати на своїх дітей в деяких виняткових випадках (важка хвороба, необхідність постійного догляду за дитиною тощо). Це закріплено в статті 86 Сімейного кодексу РФ. Для того щоб залучити батька до такого додаткового фінансування, необхідно звертатися до суду з окремим позовом. Запитувану суму потрібно буде підтвердити відповідними платіжними документами, що вказують фактичні витрати на дитину, або кошторисом (в разі запиту на компенсацію витрат, які з'являться в майбутньому).

Чи має дитина право на аліменти, якщо йому вже 18 років?

Стаття 85 Сімейного кодексу РФ передбачає таку можливість для дітей, які не здатні до праці. Для того щоб проводилися згідно з законом щомісячні виплати, необхідно буде отримати висновок медико-соціальної експертизи про непрацездатність дитини. Розмір виплати встановлюється судом, який при визначенні суми керується матеріальним становищем батьків і деякими іншими значущими обставинами.

Чи може чоловік отримувати виплати на утримання?

Зобов'язання подружжя (в тому числі і колишніх) з надання допомоги один одному регулюються главою 14 Сімейного кодексу РФ. Вимагати виплати аліментів чоловік може лише в певних цією главою випадках, а саме:

 • якщо він потребує грошей і не здатний заробити їх сам в силу своєї непрацездатності;
 • якщо він займається доглядом за загальним неповнолітньою дитиною, які мають інвалідність (до досягнення дитиною повноліття) або за дитиною з інвалідністю першої групи (довічно).

Окремо варто позначити право дружини на виплату аліментів. Воно надається подружжю на час вагітності спільною дитиною і протягом так званого «декретної відпустки» (3 роки після пологів).

Важливо відзначити: якщо нездатність чоловіка до праці настала в результаті надмірного вживання ним алкоголю або наркотиків, а також вчинення ним злочину з умислом, то в такому випадку обов'язок коштів другої половини з надання грошової допомоги може бути скасована судом. Інший спосіб позбутися від обов'язку зі сплати аліментних грошей дружину - довести в суді те, що він веде себе в шлюбі негідно.

Коли колишній чоловік може зажадати аліменти?

У перерахованих вище випадках вимагати виплат може як справжній, так і колишній чоловік. Однак у другому випадку необхідно додержуватися таких умов:

 • колишній чоловік отримав висновок про непрацездатність до розірвання шлюбу або протягом року після розлучення;
 • шлюб повинен бути досить тривалим.

У разі якщо подружжя були в шлюбі тривалий час і один з них вийшов на пенсію - він може вимагати виплати аліментів від другого з подружжя, але не пізніше ніж через п'ять років після розлучення.

Особливості по виплаті аліментів батькам

Діти, які досягли свого повноліття, мають обов'язок по сплаті аліментів на батьків . В даному випадку, відповідно до статті 87 Сімейного кодексу РФ, повинні дотримуватися такі умови:

 • батько повинен бути нездатним до праці (що підтверджується відповідним висновком МСЕ);
 • дитина повинна бути повнолітнім і здатним до праці;
 • батько повинен володіти батьківськими правами;
 • в минулому не повинно бути фактів ухилення батьків від виконання своїх обов'язків.

Додаткові витрати на особливі потреби батьків

У разі якщо повнолітні діти не піклуються про своїх батьків, які опинилися в складній життєвій ситуації (важка хвороба, необхідність постійного догляду, каліцтво тощо), суд може зобов'язати їх оплатити додаткові витрати, що виникли в зв'язку з такою ситуацією. Порядок оплати додаткових витрат визначається угодою сторін або судом.

Порядок оплати додаткових витрат визначається угодою сторін або судом

Додаткові виплати на особливі потреби батьків

А що стосовно інших членів сім'ї?

Відповідно до глави 15 Сімейного кодексу РФ обов'язок по виплаті аліментних сум також несуть:

 • які досягли 18 років громадяни, у яких є неповнолітні або непрацездатні брати / сестри;
 • дід і баба, онуки - у відношенні один до одного;
 • пасинки і падчерки - щодо виховували їх вітчима і мачухи, які стали непрацездатними;
 • вихованці - щодо своїх вихователів, які стали непрацездатними.

Основне правило, яке застосовується при стягненні аліментних виплат для інших родичів: відсутність у них можливості отримати допомогу від своїх найближчих родичів, тобто батьків або подружжя (в тому числі колишніх)

У разі виплати аліментів на утримання вихователів, вітчимів і мачуха суд може звільнити платників від даного зобов'язання, якщо:

 • потенційні одержувачі виховували і надавали зміст своїх підопічних на протязі менш ніж 5 років;
 • вищевказані обов'язки виконувалися неналежним чином.

Порядок і розмір аліментних виплат для батьків, подружжя та інших родичів

Як порядок, так і розмір виплат може бути встановлений угодою сторін. У разі відсутності такої угоди правила визначає суд. В останньому випадку до уваги береться матеріальне становище всіх сторін, а також їх інші інтереси. Виплати проводяться щомісяця в певній судом сумі.

Чи може чоловік отримувати виплати на утримання?
Коли колишній чоловік може зажадати аліменти?
Чи має дитина право на аліменти, якщо йому вже 18 років?
Чи може чоловік отримувати виплати на утримання?
Коли колишній чоловік може зажадати аліменти?