Строительство »

Як працює єдиний реєстр неплатників аліментів

Сьогодні в Україні офіційно відкрили реєстр злісних неплатників аліментів. Це така собі «дошка ганьби», куди заносять тих, хто не платить аліменти більше трьох місяців. Вірніше, це частина Єдиного реєстру боржників . За словами міністра юстиції Павла Петренка, серед злісних неплатників - народні депутати, колишні міністри, представники центральної і місцевої влади, силових структур. Серед них, наприклад, випадково знайшли Сергія Михайловича Каплина . Параметри боржника, зазначені в документі, сформованому реєстром, збігаються з даними народного депутата Сергія Капліна.

У реєстрі не вказана домашня адреса боржника (це персональні дані), але якщо ви знаєте ПІБ і дату народження, то збіг практично стовідсоткове. Крім того, домашня адреса випадає на сторінці результатів пошуку. Сьогодні в реєстрі аліментників зареєстровані 75 тисяч осіб, але, як ми в Забебе встановили досвідченим шляхом, не всі злісні неплатники аліментів потрапили до цього реєстру. За даними Мін'юсту, в Україні в неповних сім'ях живуть 3 млн дітей. У 20% випадків такі діти не отримують аліментів на утримання - так що реєстр ще буде наповнюватися.

Крім того, треба бути уважним. Пошук в реєстрі видає всіх боржників - не тільки по аліментах, а з будь-яких неоплачених штрафів. Наприклад, ось ця людина, до речі, депутат міськради Дніпра, судячи з усього, не сплатив штрафи за порушення ПДД.

Наприклад, ось ця людина, до речі, депутат міськради Дніпра, судячи з усього, не сплатив штрафи за порушення ПДД

А ось так буде виглядати результат пошуку по аліментника.

А ось так буде виглядати результат пошуку по аліментника

Дуже зручно, що в документі є адреса і телефони виконавців. Думаємо, що роботи у них тепер додасться. За результатами пошуку можна сформувати і роздрукувати документ. Виглядає він ось так.

Виглядає він ось так

Думаємо, що реєстр може бути корисний тим, хто хоче більше дізнатися про людину, з яким збирається пов'язати свою долю (щоб як мінімум, не наступити на ті ж граблі). І самим боржникам, які можуть знайти в реєстрі себе і оплатити свої борги.

Ще на початку січня Президент України Петро Порошенко підписав закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості по сплаті аліментів». Він вступає в дію сьогодні.

Згідно з новим законом, злісним неплатникам аліментів тимчасово заборонено виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю, ходити на полювання. Якщо злісний аліментник безробітний, то його можуть притягнути до суспільно корисних платним роботам.

Нарешті, вводиться правило згідно з яким неплатник аліментів втрачає право давати дозвіл на виїзд дитини за кордон на короткий термін - для лікування, навчання і відпочинку.

Правда є і виключення. Наприклад, боржника не позбавлять водійських прав якщо його робота пов'язана з водінням, щоб не позбавити людину засобів до існування. Також його не позбавлять водійських прав, якщо він має інвалідність або проходить службу в зоні АТО.

З іншого боку, закон не прибирає можливих зловживань. Так, наприклад, жінка може отримувати аліменти «на руки» готівкою, і при цьому подати скаргу на неотримання аліментів.

Поки незрозуміло, як діяти, якщо дані вашого боржника до реєстру не внесено. Але напевно це можна зробити, звернувшись до рішення суду в державну виконавчу службу свого району.

Але напевно це можна зробити, звернувшись до рішення суду в державну виконавчу службу свого району

Міністр юстиції Павло Петренко написав на своїй сторінці в твіттері про те, що вже скоро списки неплатників будуть публічно оприлюднені в кожному регіоні України.

«Найближчим часом будуть оприлюднені # ДошкіГаньби злісних неплатників аліментів у кожному регіоні, будуть створені групи виконавців для ліквідації заборгованості і введений щомісячний моніторинг дії закону».

«Я дуже розраховую, що пройде час, коли в цьому реєстрі буде набагато менше записів, прізвищ тих осіб, які зараз потрапили на таку дошку ганьби злісних неплатників аліментів», - підкреслив міністр юстиції Павло Петренко під час вчорашньої прес-конференції .

тестувала реєстр Марина Деобальд