Строительство »

Як подати на аліменти якщо дитина не записаний на батька: зразок позовної заяви

 1. правовстановлюючі аспекти
 2. Добровільна згода на сплату аліментів
 3. Востребование аліментів через суд
 4. Порядок подачі заяви

Сьогодні не рідкість вільні стосунки, коли факт співжиття чоловіка і жінки не оформляється офіційно. При цьому, народжені поза шлюбом діти часто не оформляються за батьком і при розриві відносин у нього формально не виникає матеріальних обов'язків по їх змісту.

В результаті перед жінками, під опікою яких залишається неповнолітня дитина, постає питання: «Як подати на аліменти, якщо дитина не зареєстрований на батька?». А якщо така можливість є, то яким чином проводиться дана юридична процедура?

правовстановлюючі аспекти

правовстановлюючі аспекти

Відповідно до російського законодавства, як правовстановлюючий документ народження дитини від конкретних людей можуть виступати:

На підставі даних документів, служби РАГСу роблять відповідний запис і видають свідоцтво про народження дитини, що є його основним документом аж до настання 14 років і отримання паспорта. У цьому документі фіксуються дані батьків - батька і матері. Якщо ж батьки новонародженого не перебувають в офіційно оформленому шлюбі, то це не може бути перешкодою для реєстрації в свідоцтві жінки як матері, а чоловіки - як батька дитини.

У цьому випадку, відповідно до Закону №143-97г., Дані матері вносяться на підставі медичних документів з пологового будинку.

Батько ж може визначатися:

 • У момент народження за даними актів РАГСу про укладення шлюбу.
 • У разі позашлюбного народження дитини - за особистою заявою матері.

Однак, є ще один варіант - коли замість запису про батька дитини відсутні і замість них ставиться прочерк. Відбутися це може тільки внаслідок особистої заяви жінки про те, що батько дитини не встановлений. Подібний факт є приводом для визнання жінки матір'ю-одиначкою. Цей статус дає їй право на цілий ряд пільг як матеріального, так і нематеріального характеру. Але іноді, після деякого часу, у матері новонародженого може виникнути бажання відмовитися від державної підтримки на користь фінансових відрахувань від біологічного батька її дитини.

Ось тут і виникає дилема - чи можна подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька? Відповідно до закону, відсутність запису щодо батька малюка не є перешкодою для його встановлення після закінчення часу. Інша справа, що встановлювати батьківство і вносити відповідний запис в документи дитини тепер уже доведеться за допомогою судових органів. Як вказується в Сімейному законодавстві, обоє батьків зобов'язані забезпечувати утримання спільну дитину, нехай навіть народженої поза законного шлюбу.

Для досягнення цього існує два способи:

 • Добровільна домовленість між батьками про виплату аліментів.
 • Встановлення виплат за допомогою судового розгляду.

Добровільна згода на сплату аліментів

Добровільна згода на сплату аліментів

У ряді випадків чоловік проявляє громадянську відповідальність, добровільно погоджуючись на відрахування певної грошової суми на утримання своєї дитини. Також матеріальна допомога може виражатися в іншому вигляді - покупці необхідних дитині речей, продуктів харчування, оплати його навчання, лікування, відпочинку. Але, незважаючи на декларативну добровільність подібної допомоги, законодавство також передбачає необхідність її юридичного оформлення.

Відбувається це без участі судових органів, способом простого висновку обопільного договору, згідно з яким чоловік бере на себе частину обов'язків по вихованню та утриманню спільну дитину. У ньому прописуються всі основні аспекти надання матеріальної допомоги:

 • Розмір і форма виплат.
 • Тимчасові терміни твори відрахувань - щотижня, щомісяця, щокварталу.
 • Якщо в договорі вказана фіксована грошова сума, встановлюється порядок їх індексації відповідно до розмірів інфляції.

Така угода, для здобуття юридичної сили, має бути завірено нотаріусом і скріплене підписами сторін. Може виникнути питання - навіщо ж потрібно юридичне закріплення матеріальної допомоги, якщо вона проводиться на добровільній основі?

Справа в тому, що життєві обставини і погляди на розміри і порядок виплати дитячого змісту можуть змінитися у обох батьків. Так, висока ймовірність, що батько в односторонньому порядку раптом припинить допомагати жінці. В цьому випадку офіційну угоду щодо порядку та розміру виплачується змісту будуть служити підставою для подачі до суду позовної заяви про стягнення з чоловіка заборгованості, що утворилася. Також даний документ буде служити відправною точкою для визначення суми боргу по аліментах і нарахування штрафних пені за прострочення.

З іншого боку, мати дитини в певний момент може перестати влаштовувати розмір добровільної допомоги, і вона звернутися з клопотанням про призначення аліментів у судовому порядку.

У разі задоволення її позову, суд може також винести постанову про стягнення з батька суми аліментів за весь час з моменту народження малюка.

Тоді юридично оформлений договір про добровільну виплату змісту стане одним з документів, що захищають інтереси чоловіки й підтверджують його участь в утриманні дитини.

Востребование аліментів через суд

Востребование аліментів через суд

Завантажити зразок позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дитини

Але далеко не завжди батьки малюка можуть прийти до консенсусу щодо розмірів і порядку допомоги в утриманні дитини. Часто біологічний батько зовсім відмовляється визнати факт своєї спорідненості з малюком. Як подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька, а чоловік відмовляється брати участь у її вихованні? Вихід з цієї ситуації тільки один - судова тяжба, за результатами якої буде встановлено або відкинутий факт батьківства. Від результатів розгляду по суті справи, залежить подальша доля питання про нарахування аліментів.

Процедура встановлення батьківства досить складний і тривалий процес, особливо, якщо позивач не ознайомлений з основами російської юриспруденції. В цьому випадку обійтися без допомоги грамотного юриста буває просто неможливо. Фахівець допоможе не тільки правильно написати заяву в суд, але і зібрати всю доказову базу, а при необхідності - особисто представити справу свого довірителя в судових інстанціях, грамотно і аргументовано відстоюючи його інтереси.

перед подачею заяви про стягнення аліментів , Жінка повинна враховувати, що в російському праві закладено перевага юридичного батьківства перед біологічним. На практиці це виражається в наступному: якщо дитину усиновив людина, який не перебуває з ним у біологічному спорідненість, то пред'являти претензії щодо його змісту слід саме до усиновителю. Фактичний батько в даному випадку звільняється від усіляких обов'язків і прав по відношенню до дитини і його матері. Встановити факт батьківства можна тільки рішенням суду. В якості доказової бази можуть виступати:

 • Показання свідків третіх осіб, які підтверджують факт спільного проживання позивачки та відповідача.
 • Фото- відеоматеріали, які свідчать про близькі стосунки жінки з передбачуваним батьком дитини.
 • Інші речові докази, які можуть бути розцінені суддею як прямі або непрямі свідчення спільного проживання.

Але буває так, що жінка не вела спільного господарства з відповідачем, а дитина була зачата як результат випадкового зв'язку. Чи можна подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька, і факт спільного проживання з ним жінці довести не вдалося? Єдиним виходом в даному випадку буде проведення ДНК-експертизи. Призначатися вона може або в судовому порядку, або за добровільною згодою обох сторін - коли ймовірний батько також зацікавлений у встановленні істини. В останньому випадку підтвердження генетичної спорідненості може послужити фактором, який спонукає свіжоспеченого батька на добровільне надання допомоги жінці.

Проведення ДНК-експертизи «задоволення» не з дешевих, і відповідно до законодавства оплачувати її зобов'язаний позивач. Але в разі підтвердження факту батьківства жінка може подати заяву про відшкодування відповідачем всіх витрат на проведення генетичної експертизи.

При наявності деяких непрямих доказів батьківства, суддя може запропонувати чоловікові пройти ДНК-тест за свій рахунок. При відмові від подібної пропозиції, позитивне рішення може бути винесено на підставі наявних доказів.

Порядок подачі заяви

Порядок подачі заяви

Клопотання про встановлення батьківства та нарахування виплат на утримання дитини подається до мирового суду або за місцем прописки позивача, або відповідача. Дане питання судово-процесуальні нормативи залишає на вибір позивачки. Заява оформляється в установленому порядку, з коротким, але чітким описом суті питання і своїх вимог. Разом із заявою в судову канцелярію повинен надаватися наступний пакет документів:

 • Свідоцтво про народження. Підтверджує офіційне відсутність запису про батьківство, а також факт неповноліття дитини.
 • Довідка з житлово-експлуатаційної компанії або ТСЖ про спільне проживання матері і її дитини. Необхідна для підтвердження факту перебування неповнолітнього під опікою жінки.
 • Довідка про доходи позивачки. Послужить доказом необхідності надання матеріальної підтримки матері за змістом дитини.
 • Довідка з РАГСу. Буде потрібно, якщо позивачка і відповідач раніше перебували в офіційному шлюбі.

Звернутися до суду з проханням встановити факт батьківства, а також і затребувати на даному підставі аліменти, жінка може лише до досягнення дитиною повноліття. Після 18 років мати втрачає права представляти його інтереси в судових органах, за винятком випадків, прописаних законом (недієздатність дитини, наявність нотаріального доручення).

Встановлення батьківства, позовну заяву на аліменти, незареєстрований шлюб

В результаті перед жінками, під опікою яких залишається неповнолітня дитина, постає питання: «Як подати на аліменти, якщо дитина не зареєстрований на батька?
А якщо така можливість є, то яким чином проводиться дана юридична процедура?
Ось тут і виникає дилема - чи можна подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька?
Може виникнути питання - навіщо ж потрібно юридичне закріплення матеріальної допомоги, якщо вона проводиться на добровільній основі?
Як подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька, а чоловік відмовляється брати участь у її вихованні?
Чи можна подати на аліменти, якщо дитина не записаний на батька, і факт спільного проживання з ним жінці довести не вдалося?