Строительство »

Як не платити аліменти законним способом на дитину

 1. Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?
 2. У яких випадках не сплачуються аліменти?
 3. При зменшенні розміру аліментів
 4. При самостійному вихованні дитини
 5. При настанні обставин, передбачених аліментних угодою
 6. При відмові від аліментів з боку одержувача
 7. При настанні інших обставин

Реалії життя такі, що навіть добросовісний батько не завжди може вчасно і повністю виплачувати належну суму аліментів. Буває, що причини того цілком поважні - важка хвороба, великі борги, втрата роботи. Коли критична ситуація досягає піку, такий батько всерйоз замислюється над тим, як не платити аліменти? Хоча б деякий час, поки не зміняться життєві обставини.

Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?

Забігаючи наперед, слід сказати, що законного способу припинити виплату аліментів за власним бажанням немає і не може бути. Закон стоїть на сторожі дитячих прав.

У статті " Скасування аліментів на дитину »Було детально розглянуто, в яких випадках не сплачуються аліменти:

 • досягнення дитиною повноліття;
 • оспорювання батьківства;
 • усиновлення дитини і кілька інших об'єктивних причин звільнення від аліментних зобов'язань.

У всіх інших випадках обов'язок матеріально забезпечувати дітей лежить на батьках, не дозволяючи ухилитися від її виконання.

Правда, є способи полегшити тяжке аліментні тягар (наприклад, зменшити розмір аліментів), а також існують передбачені законом випадки припинення аліментних зобов'язань. Отже ...

У яких випадках не сплачуються аліменти?

При зміні форми аліментних виплат

Цей варіант зможуть реалізувати ті, у кого у власності є житловий нерухоме майно. Згідно статті 104 Сімейного кодексу, батько може безоплатно передати своїй дитині житло замість виплати аліментів.

Для реалізації цього задуму потрібно:

 • Дозвіл органу опіки та піклування на заміну грошового утримання передачею нерухомого майна;
 • Висновок письмової та нотаріально завіреної аліментного угоди між батьками дитини - про передачу нерухомого майна в рахунок аліментів.
Реалії життя такі, що навіть добросовісний батько не завжди може вчасно і повністю виплачувати належну суму аліментів

Зверніть увагу! Якщо про стягнення аліментів вже прийнято і набуло законної сили судове рішення, замінити грошову форму передачею нерухомості не вийде.

При зменшенні розміру аліментів

Питання зменшення розміру аліментів докладно висвітлено в статті « Як платити менше аліментів ». Якщо говорити коротко, то знизити розмір аліментних виплат цілком реально, якщо ...

 1. Укласти з матір'ю дитини добровільне угоду і встановити невелику суму аліментів.
 2. Пред'явити довідку про низький рівень доходу - сьогодні багато хто отримує «сірі» зарплати.
 3. Подати в суд для визначення аліментів у твердій грошовій сумі.
 4. Довести суду, що рівень доходу і платоспроможність істотно знизилися з об'єктивних причин (хвороба, втрата роботи, комерційне очне навчання в вузі) і просити зниження розміру аліментів.
 5. Якщо в новому шлюбі народжені діти - «в змові» з дружиною подати на аліменти на дітей від нинішнього шлюбу, тим самим зменшити аліменти дітям від минулого шлюбу.
 6. Довести, що розмір аліментів перевищує потреби дитини або аліменти використовуються не за призначенням.

Цілком можливо, серед цих та інших перерахованих у статті підстав для зменшення аліментів знайдуться такі, які можна застосувати для досягнення мети.

При самостійному вихованні дитини

Хоча в більшості випадків загальні діти проживають з матір'ю, а батько підтримує їх матеріально у вигляді аліментів, батько має право претендувати на спільне проживання з дитиною і самочинне виховання і утримання дитини.

Реалізувати це непросто, але можливо. Для початку можна спробувати досягти згоди з матір'ю дитини і забрати сина або дочку до себе. Малоймовірно, що вона погодиться. Тоді домогтися зміни місця проживання дитини можна тільки в судовому порядку - якщо довести, що дитина живе в неналежних умовах. Наприклад, якщо мати зловживає спиртними напоями або наркотиками, веде аморальний спосіб життя, не дбає про вихованні та утриманні дитини, не доглядає за ним, застосовує фізичне чи психічне насильство.

Якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд поцікавиться, з ким із батьків він хотів би жити. Бажання дитини переїхати до батька - один з головних аргументів на користь зміни його місця проживання.

Батько, який особисто здійснює виховання і утримання дитини, може звернутися до суду для припинення аліментних виплат.

Слід попередити батьків, які вирішать затіяти таку ризиковану авантюру заради звільнення від оплати аліментів. Швидше за все, витрати на утримання дитини виявляться значно вищими, ніж ті суми аліментних платежів, які вони відправляли матері дитини.

При настанні обставин, передбачених аліментних угодою

Якщо аліменти виплачуються за укладеним батьками аліментного угоди, при настанні передбачених у ньому обставин їх виплата припиняється. Наприклад, батьки могли домовитися про те, що в разі повторного заміжжя матері дитини батько припиняє виплачувати аліменти, незалежно від того, усиновив / удочерив вітчим дитини чи ні. Або про те, що, коли дитина влаштується на роботу і зможе сам себе забезпечувати, підтримка з боку батьків припиниться.

Батьки можуть також укласти таку аліментні угоду, за умовами якого один батько відмовляється від аліментних виплат, а інший виконує певну умову. Вище згадувалося про передачу у власність дитини нерухомості в рахунок аліментів. Крім цього, умовою несплати аліментів може стати згода батька на вивезення дитини за кордон або інша поступка.

Зрозуміло, реалізувати це можна лише в тому випадку, якщо оплата аліментів передбачена аліментних угодою, а не судовим рішенням.

При відмові від аліментів з боку одержувача

Одержувач аліментів - батько або опікун - не має права відмовитися від коштів на утримання дитини, оскільки це суперечить інтересам останнього. Ніяка розписка, що містить відмову від отримання аліментів, не матиме юридичної сили.

Проте, для платника існують способи припинити виплату аліментів. У яких випадках не сплачуються аліменти з ініціативи одержувача?

 • У разі звернення до суду з проханням про зменшення аліментних виплат або відмову від них, якщо матеріальне становище значно покращився і в додаткових коштах немає необхідності;
 • У разі подання в службу судових приставів заяви про відкликання виконавчого листа і припинення стягнення аліментів. Детальніше про це читайте в статті « Як відкликати виконавчий лист ».

При настанні інших обставин

Деякі життєві обставини роблять виплату аліментів неможливою або необов'язковою. До них відносяться:

 • смерть платника аліментів або одержувача;
 • повноліття або емансипація дитини (придбання повної дієздатності до повноліття - у зв'язку з роботою за трудовим договором або веденням підприємницької діяльності);
 • закінчення терміну дії аліментного угоди (якщо припинення аліментних виплат не суперечить правам дитини);

У перерахованих випадках аліментні зобов'язання припиняються без судового розгляду - виконавче провадження припиняється на основі переданих судовому приставу підтверджуючих документів, а виконавчий лист або судовий наказ повертається до суду з відміткою про припинення провадження.

 • придбання непрацездатним повнолітнім дитиною працездатності;
 • оспорювання батьківства;
 • усиновлення / удочеріння дитини новим батьком після відмови від батьківства або позбавлення батьківських прав.

У цих випадках для припинення аліментів доведеться звертатися до суду за відповідним рішенням. У позовній заяві потрібно вказати підставу припинення або скасування аліментів і надати докази тих чи інших обставин. На підставі рішення суду виконавче провадження припиняється.

ЗАПИТАТИ ЮРИСТУ БЕЗКОШТОВНО

Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?
У яких випадках не сплачуються аліменти?
Коли критична ситуація досягає піку, такий батько всерйоз замислюється над тим, як не платити аліменти?
Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?
У яких випадках не сплачуються аліменти?
У яких випадках не сплачуються аліменти з ініціативи одержувача?