Строительство »

Відмова від батьківства за обопільною згодою

 1. Припустимо відмова?
 2. Позбавлення батька прав на дитину
 3. Як оформити відмову при оспорювання батьківства?
 4. Відмова в результаті усиновлення
 5. Чи потрібно платити аліменти після відмови?
 6. Чи можна скасувати відмову?

14.09.2016

Правова зв'язок батьків з дітьми нерасторжима - на цьому варто сімейне право в Росії. Позбавити прав можна тільки у виняткових випадках. Однак є ситуації, коли допускається не тільки позбавлення прав, а й відмова від батьківства в добровільному порядку і за обопільною згодою обох батьків. Подивимося, коли таке можливо - і яка при цьому використовується процедура.

Припустимо відмова?

Перш за все, варто відзначити, що однією з найважливіших цілей сімейного права (як і взагалі за все російського законодавства) є захист неповнолітніх. Ну а оскільки головними захисниками інтересів дітей є їхні батьки, то, строго кажучи, добровільна відмова від батьківських прав як такої не допускається.

Однак, як не дивно, саме по собі цей вислів не позбавлене сенсу. Справа в тому, що позбавлення батьківських прав відбувається в судовому порядку. І якщо при цьому батько згоден відмовитися від дитини, тобто, згоден на відмову від батьківських прав, процедура відбувається набагато швидше.

Крім того, вираз «відмова від батьківства» вживається і для деяких інших ситуацій. Детальніше про них буде розказано далі.

Позбавлення батька прав на дитину

У тому випадку, якщо батько хоче зробити відмову від батьківських прав, необхідне відповідне рішення суду. Згідно сімейному законодавству, судді можна його винести в наступних випадках:

 • один з батьків (зокрема, батько) не виконує своїх обов'язків. Одним з випадків такого невиконання є, наприклад, ухилення від аліментів;
 • батько не забирає сина або дочку з пологового будинку, лікарні, інтернату чи іншого аналогічного закладу. Залишення в пологовому будинку, звичайно, більше стосується матері - але в принципі це підстава може бути застосовано до обох батьків;
 • батьки зловживають своїми правами, використовуючи їх всупереч інтересам дитини;
 • звернення батьків з дитиною є жорстоким, загрозливим його життю чи здоров'ю;
 • батько навмисне робив замах на життя або здоров'я дитини або кого-то ще з членів сім'ї;
 • батько зловживає наркотиками або алкоголем.

Легко помітити, що практично всі з підстав, за якими відбувається позбавлення прав, є як мінімум аморальними, як максимум - злочинними. Саме тому відмовитися від батьківства в звичайному судовому порядку - процедура вкрай важка і болюча. Для неї матері доведеться звернутися в суд із заявою, яке буде розглядатися за участю не тільки обох батьків, а й органів опіки, а при необхідності - і прокурора.

Батько, коли вони присутні в суді, повинен в цьому випадку буде підтвердити, що викладені в заяві матері факти - правда, а він сам бажає зробити відмову від батьківства.

Як оформити відмову при оспорювання батьківства?

Іншим варіантом, коли можна провести відмова від батьківства, є оспорювання. У цьому випадку чоловік, записаний в якості батька дитини в свідоцтво про народження та інші документи, в судовому порядку доводить, що насправді син або дочка походять не від нього.

Як відмовитися від батьківства в цьому випадку? Тут є свої тонкощі. Перш за все, потрібно враховувати, коли чоловік вважається батьком:

 1. Якщо батьки дитини перебувають у шлюбі, або дитина народилася не пізніше 300 днів із моменту, коли стався розлучення, або шлюб став недійсним - чоловік матері записується як батько автоматично.
 2. Якщо ж батьки не були в шлюбі, чоловік має право подати заяву в ЗАГС і за обопільною згодою з участю матері визнати сина або дочку своїми.
 3. Якщо добровільно домовитися не вдалося, батьківство можна визнати через суд.

Якщо добровільно домовитися не вдалося, батьківство можна визнати через суд

Відмова від батьківства через оспорювання можна провести тільки в першому і третьому випадках. У другому ж випадку потрібно, щоб чоловік був в омані щодо того, чия дитина. Якщо він добровільно, усвідомлюючи наслідки, взяв на себе батьківські права і обов'язки щодо фактично чужу дитину, оспорювання неприпустимо.

Оскарження як добровільна відмова від батьківства теж вимагає участі суду. У цьому випадку чоловік подає заяву, зразок якого можна знайти на нашому сайті. До заяви додаються документи, які підтверджують, що він не є батьком. Як докази при цьому можуть використовуватися:

 • висновок генетичної експертизи. Зараз це вважається практично стовідсотковим доказом. Сучасні методи аналізу ДНК гарантують максимум одну помилку на кілька десятків мільйонів проб. І хоча ніяке доказ не може мати заздалегідь обов'язкової сили, суди вкрай уважно ставляться до результатів таких експертиз;
 • аналіз групи крові. Існують певні правила, за якими вона успадковується (наприклад, у чоловіка з I (00) групою ніколи не може бути дитини з IV (AB) групою, а у матері з II (AA) і батька з III (BB) завжди народжується дитина саме з IV (AB)). У більшості випадків ці правила, засновані на законах спадковості Менделя, не надто надійні, але вони відсікають свідомо неможливі випадки;
 • медичний висновок про те, що заявник безплідний і не здатний мати дітей;
 • письмові свідчення свідків про те, що мати дитини до його народження жила разом з іншим чоловіком;
 • заяву іншого чоловіка про те, що він вважає дитину своїм і т. д.

Одним словом, як докази можуть бути використані будь-які документи, показання свідків і будь-які інші дані, які підтверджують позицію позивача. Якщо мати дитини при цьому згодна із заявленими вимогами та їх підтримує, то суд, по суті, перетворюється в чисту формальність, і відмова від батьківства оформляється швидко.

Відмова в результаті усиновлення

Нарешті, можна перестати числиться батьком в тому випадку, якщо мати дитини вийшла заміж, і новий чоловік хоче її усиновити. Тут теж потрібно рішення суду, однак, оскільки спору немає, для біологічного батька дитини ця процедура набагато простіше. Йому досить дати засвідчене нотаріусом згоду на те, щоб син або дочка були усиновлені (удочерити) - і все інше, що стосується усиновлення, відбувається без його участі.

Після того, як закінчений процес усиновлення, біологічний батько і дитина втрачають правовий зв'язок один з одним. Зокрема, можна більше не платити аліменти, після усиновлення дитина не претендує на спадщину і т. Д.

Чи потрібно платити аліменти після відмови?

Раз вже мова зайшла про сплату аліментів, то розберемося, чи звільняє позбавлення прав або оскаржене батьківство від цього обов'язку. Тут існує два варіанти:

 1. Якщо чоловікові вдалося через суд довести, що дитина - не його, то аліментів він більше не зобов'язаний платити. Ніякої правового зв'язку між ним і дитиною немає і бути не може.
 2. Якщо він був позбавлений батьківських прав, то ця обставина не звільняє його від аліментів. Він як і раніше зобов'язаний буде платити гроші на утримання своєї дитини. Лише після того, як дитина буде усиновлена, його батько може бути звільнений від виплати аліментів. Однак потрібно зазначити: батько, якого позбавили батьківських прав, пізніше вже не зможе отримувати аліменти від дорослих дітей.

Чи можна скасувати відмову?

У деяких випадках відмова від батьківства може виявитися оборотним. Зокрема, якщо він був позбавлений прав на дитину, допускається їх відновлення. Таке можливо, якщо підстави для позбавлення вже відпали: батько змінив свою поведінку, вилікувався від алкоголізму або наркоманії і т. Д. У цьому випадку теж потрібно подати в суд. Зразок заяви можна знайти або в самому суді, або на нашому сайті.

Припустимо відмова?
Чи можна скасувати відмову?
Припустимо відмова?
Як оформити відмову при оспорювання батьківства?
Як відмовитися від батьківства в цьому випадку?
Чи потрібно платити аліменти після відмови?
Чи можна скасувати відмову?