Строительство »

Стягнення аліментів у Казані

 1. платники аліментів
 2. одержувачі аліментів
 3. Аліменти в шлюбі і поза шлюбом
 4. Способи нарахування: в частках і в твердій грошовій сумі
 5. Способи оплати аліментів (добровільний, примусовий)
 6. Як оплачувати аліменти добровільно (на карту, поштою, на рахунок)?
 7. Як подати до суду на аліменти
 8. Як відбувається стягнення аліментів?
 9. Заборгованість по аліментах
 10. висновок

Батьки зобов'язані утримувати своїх дітей з моменту їх появи на світло до досягнення ними повноліття Батьки зобов'язані утримувати своїх дітей з моменту їх появи на світло до досягнення ними повноліття. Чи не за яких обставин ці правила не скасовується.

платники аліментів

Залежно від ситуації, платником аліментів виступає батько, який ухиляється від утримання своїх неповнолітніх дітей; чоловік, який відмовляється фінансово допомогти дружині в період її вагітності або у зв'язку з тяжкою хворобою свого чоловіка.

Для примусу чоловіка або батька до виплати аліментів необхідно зібрати докази, що підтверджують виникнення обставин за змістом членів сім'ї, довести факт ухилення від добровільних виплат, встановити розмір доходу платника.

одержувачі аліментів

Правом на отримання аліментів наділені:

 • неповнолітні діти, добровільне грошове утримання яких з боку батька (батьків) не провадиться (стаття 81 СК РФ);
 • повнолітні непрацездатні діти (стаття 85 СК РФ);
 • дружина в період вагітності, а також протягом трьох років після народження загального дитини (пп.3 п.2 стаття 89 СК РФ);
 • колишня дружина в період вагітності, а також протягом трьох років після народження загального дитини (пп.1 п.1 стаття 90 СК РФ);
 • чоловік, який здійснює догляд за спільною неповнолітньою дитиною-інвалідом, а також чоловік, який доглядає за загальним повнолітнім дитиною-інвалідом першої групи з дитинства (пп.4 п.2 стаття 89 СК РФ);
 • колишній чоловік, який здійснює догляд за спільною неповнолітньою дитиною-інвалідом, а також колишній чоловік, який доглядає за загальним повнолітнім дитиною-інвалідом першої групи з дитинства (пп.3 п.1 стаття 90 СК РФ);
 • чоловік, що втратив працездатність в період шлюбу, а також чоловік, який втратив працездатність протягом року після розірвання шлюбу (пп.4 п.1 стаття 90 СК РФ);
 • чоловік, який став пенсіонером протягом п'яти років після розірвання шлюбу і має статус потребує (пп.5 п.1 стаття 90 СК РФ).

Кожен із зазначених осіб, має право на отримання аліментів від батька або чоловіка в залежності від ситуації. Вищевказані особи, за винятком неповнолітніх дітей і дружини (колишньої дружини) в період вагітності і протягом трьох років після народження загального дитини, повинні довести, що вони потребують в отриманні грошового утримання від чоловіка або батька.

Аліменти в шлюбі і поза шлюбом

Наявність шлюбу не обмежує право на стягнення аліментів з особи, яка повинна їх оплачувати за законом. Також і припинення шлюбних відносин не перешкоджає в зверненні до суду для примусу зобов'язаної сторони оплачувати грошове утримання на дитину, чоловіка (колишнього) чоловіка.

Відсутність шлюбу між батьками не заважає зацікавленій стороні подати на аліменти. Деякі проблеми можуть виникнути в разі, якщо фактичний батько не вписаний в якості батька дитини на утримання якої стягуються аліменти. В цьому випадку необхідно спочатку встановити батьківство, а потім стягнути аліменти.

Істотні проблеми виникають для жінки, яка намагається стягнути аліменти з батька дитини у зв'язку з її вагітністю або по закінченню трьох років після народження дитини, в ситуації, коли між їй і батьком дитини шлюб не був зареєстрований зовсім. Пп.3 п.2 стаття 89 СК РФ надає можливість дружині стягнути аліменти з чоловіка в період вагітності або протягом трьох років після розірвання шлюбу, пп.3 п.1 стаття 90 СК РФ, дозволяє в аналогічній ситуації стягнути аліменти з колишнього чоловіка. Окремих статей, що дозволяють стягнути аліменти жінці з чоловіка, з яким вона в шлюбі не перебувала Сімейний кодекс не передбачає. Чи не є роз'яснень вищих судів з цього приводу, звідси і суперечлива судова практика.

Способи нарахування: в частках і в твердій грошовій сумі

Стягнення аліментів можливо в двох варіантах: в частках від заробітку або у твердій грошовій сумі. Аліменти в частках від доходу платника можуть стягуватися тільки на користь неповнолітніх дітей, за умови, що платник має постійний дохід, оплачувану в рублях РФ.

Стаття 81 СК РФ встановила розмір часток від заробітку батька, які він повинен перераховувати своїм неповнолітнім дітям щомісяця:

 • ¼ на одну дитину;
 • ⅓ на двох дітей;
 • ½ на трьох і більше.

Розмір часток може бути змінений судом залежно від ситуації як в більшу, так і в меншу сторону. На зміну показника впливають: фінансове становище сторін, наявність неповнолітніх дітей у платника аліментів від іншого шлюбу, наявність інших утриманців і т.д.

згідно зі статтею 83 СК РФ, аліменти на утримання неповнолітньої дитини у твердій грошовій сумі з батьків стягуються в разі:

 • дохід носить нерегулярний характер;
 • виплати повністю або частково носять натуральний характер;
 • оплата проводиться в іноземній валюті;
 • офіційні доходи відсутні.

Способи оплати аліментів (добровільний, примусовий)

Існує два способи оплати аліментів: добровільний, більш кращий і примусовий (стягнення аліментів через суд).

Добровільний порядок може виражатися в формі усної домовленості батьків про розмір виплат і їх порядок. Якщо сторони йдуть на контакт з приводу змісту спільних дітей, але не довіряють один одному, то вони можуть укласти угоду про виплату аліментів. Який в разі невиконання матиме силу виконавчого листа і його відразу можна передати приставам для примусового стягнення грошового утримання на дітей.

Якщо сторони не можуть домовитися про сплату аліментів, то зацікавлена ​​особа, найчастіше їм виступає батько, з яким проживає дитина, має право звернутися до суду за стягненням аліментів.

Процесуальне законодавство передбачає два способи стягнення аліментів за рішенням суду: шляхом подачі позову і порушення процесу про стягнення аліментів, який проходить в загальному порядку або подачею заяви про винесення судом судового наказу про стягнення аліментів, даний процес розглядається як спрощений, оскільки сторони не викликаються на судовий розгляд , суд одноосібно розглядає питання, виходячи з наданих йому документів.

Після отримання судового наказу, сторона зобов'язана виплачувати аліменти, може з ним не погодитися і вказати про це протягом семи днів, в цьому випадку буде призначено судовий розгляд, також платник має право оскаржити його протягом місяця в вищестоящий суд.

Як оплачувати аліменти добровільно (на карту, поштою, на рахунок)?

Особа, яка зобов'язана сплачувати аліменти може перераховувати грошові кошти на утримання дитини, чоловіка або колишнього чоловіка в добровільному порядку. Перерахування можуть здійснюватися на карту одержувача аліментів або його законного представника (наприклад, матері дитини). При можливості рекомендуємо в призначенні платежу вказати, що кошти перераховані на утримання одержувача аліментів. При перерахуванні аліментів на рахунок, також рекомендуємо вказувати підставу платежу. Вказівка ​​підстави платежу допоможе довести, що перераховані кошти були аліментами, а не подарунком.

Також, допускається передавати грошові кошти шляхом їх надсилання поштою з описом вкладення, повідомленням про вручення та оголошеною цінністю. Хоча даний спосіб і надає можливість передавати грошові кошти на утримання одержувача аліментів, ми не рекомендуємо ним користуватися.

Допускається передача грошових коштів "з рук в руки". В цьому випадку пропонуємо платнику аліментів взяти з одержувача (законного представника) розписку про отримання аліментів, вона підтвердить, що аліменти в певному розмірі, в зазначений період були передані.

Як подати до суду на аліменти

перед подачею  позовної заяви про стягнення аліментів  в суд, необхідно зібрати певний пакет документів, інформація в яких буде використана при складанні позову, а самі документи будуть представлені на огляд суду перед подачею позовної заяви про стягнення аліментів в суд, необхідно зібрати певний пакет документів, інформація в яких буде використана при складанні позову, а самі документи будуть представлені на огляд суду.

До таких документів належать:

 • свідоцтво про народження дитини;
 • свідоцтво про укладення шлюбу або його припинення;
 • квитанція про оплату держмита за стягнення аліментів, розмір якої становить 150 рублів;
 • виписка з будинкової книги, яка вказує на те, з ким проживає дитина в даний час;
 • довідка про доходи батьків неповнолітнього;
 • довідка про інвалідність, в разі стягнення аліментів на повнолітнього дитини має інвалідність;
 • довідка про вагітність надається в разі стягнення аліментів на утримання вагітної дружини або колишньої дружини;
 • в залежності від ситуації, іноді надаються і інші документи.

На підставі зібраних документів складається позовну заяву , До якого додаються вищевказані документи і весь пакет документів відправляється в суд в двох примірниках: один для суду, другий для відповідача (суд сам направить копію документів відповідачу).

Після отримання документів, в разі, якщо позов складений правильно, суд винесе ухвалу про прийняття позову до провадження і призначення судового засідання. Копії ухвали суд направить учасникам процесу.

У разі неявки сторін на процес, суд може залишити позовну заяву без розгляду. Якщо від явки ухилиться відповідач, то суддя вправі винести заочне рішення, яке може бути скасовано (протягом семи днів з моменту отримання) або оскаржене (протягом місяця) платником аліментів.

По закінченню місяця рішення суду набирає законної сили, що дозволяє позивачу забрати виконавчий лист і пред'явити його приставам для примусового стягнення аліментів.

Як відбувається стягнення аліментів?

Стягнення аліментів здійснюється приставами на підставі одного з документів: виконавчого листа, судового наказу, нотаріально завіреної угоди про виплату аліментів. Будь-який з перерахованих вище документів виступає підставою для порушення виконавчого провадження та примусового стягнення аліментів з недбайливого батька.

Пристав виявляє місце роботи боржника, направляє туди вимога про списання з заробітної плати грошових коштів, розмір яких встановлений одним з вищевказаних документів, а також представляє реквізити рахунку, на який відбувається перерахування грошових коштів.

Якщо боржник не працевлаштований, то пристав надсилає вимогу відповідача з вказівкою на те, що аліменти повинні виплачуватися щомісячно в розмірі, зазначеному в судовому акті або угоді про сплату аліментів. В разі ігнорування вимог пристава, останній починає вилучати майно боржника з подальшим його продажем і перекладом виручених коштів на рахунок одержувача аліментів.

Дії або бездіяльність судового пристава по стягненню аліментів можуть бути оскаржені в порядку підлеглості або в суді. Ініціатором оскарження може виступати будь-яка зі сторін виконавчого провадження.

Заборгованість по аліментах

Порушення термінів оплати аліментів часто призводить до виникнення заборгованості по аліментах, що породжує негативні правові наслідки для боржника:

 • за прострочення у виплаті аліментів, відповідно до п.2 статті 115 СК РФ, можна стягнути неустойку в розмірі 0,5% за кожен день прострочення;
 • в адміністративному порядку боржник аліментів може бути позбавлений права власності водити автомобіль, право на виїзд за кордон і т.д .;
 • за злісне ухилення від виплат по аліментах, платник може бути позбавлений батьківських прав щодо дитини, на яку стягуються аліменти;

також особа, що уникає виплат по аліментах, в силу статті 157 КК РФ, може бути притягнуто до кримінальної відповідальності.

висновок

Право на отримання грошового утримання мають неповнолітні діти (повнолітні в разі наявності інвалідності), подружжя, колишнє подружжя.

Аліменти можуть бути стягнуті в процентних пропорціях (25% на одну дитину, 33% на двох дітей, 50% на трьох і більше) або в твердій грошовій сумі, в залежності від фінансового стану сторін.

Відмова від добровільних виплат по аліментах дає можливість звернутися до суду для примусового стягнення.

Заборгованість по аліментах може призвести до правових наслідків, від цивільно-правової - стягнення неустойки за прострочення у виплаті, до кримінальної - залучення до відповідальності за статтею 157 КК РФ.

Збережіть, щоб не втратити.

Як оплачувати аліменти добровільно (на карту, поштою, на рахунок)?
Як відбувається стягнення аліментів?