Строительство »

Розрахунок заборгованості по аліментах. Як розрахувати борг по аліментах

 1. Аліменти, як правова категорія
 2. Заборгованість по аліментах - що це таке?
 3. Розрахунок заборгованості по аліментах
 4. Визначення розміру заборгованості по аліментах
 5. Зразок розрахунку заборгованості по аліментах

Правові відносини в сучасному світі є одним із центральних місць в повсякденності. Ми маємо цілий ряд правил, які регламентують поведінку суспільства. Вони є необхідністю для мирного і повноцінного існування. Правові аспекти регулюють практично всі сфери життя, в тому числі - і сімейні відносини.

Зміст статті

Так, родинні зв'язки мають певне регулювання з боку законодавства. Зокрема, це питання стосується і аліментів, як специфічної категорії сімейних відносин. У даній статті пропонуємо розглянути особливості цієї системи. Особливу увагу присвятили розрахунку заборгованості по даній категорії виплат. Відповідно, якщо ви зіткнулися з такою проблемою або вам просто цікава дана інформація - ознайомтеся зі статтею.

Аліменти, як правова категорія

Перш за все, розглянемо особливості самих аліментних виплат. Так, що ми розуміємо сьогодні під такою дефініцією? В даному випадку ми говоримо про спеціальні грошові суми, які надходять для утримання потребує громадянина. При цьому, є певний ряд причин, які можуть стати підставою для виплати аліментів. Найбільш поширені випадки:

 • утримання дитини або дітей після розлучення, які залишилися проживати з другим чоловіком;
 • фінансова підтримка нужденних батьків з боку їхніх дітей;
 • виплати після розлучення на утримання колишньої дружини або чоловіка.

У кожній конкретній ситуації розглядаються свої особливості, які є основою для суми, періодичності виплат. При цьому, варіанти призначення аліментних виплат можуть бути двох видів: добровільні або примусові. Перші характеризуються тим, що грунтуються на угоді сторін. Тобто, учасники виплат самостійно вирішують всі ключові питання стосовно розміру сум і частоті їх передачі, і добровільно приходять до єдиної думки. Примусовий же характер використовується при вирішенні питання через судові інстанції. Так, одна зі сторін вимагає органи Феміди зобов'язати певного громадянина виконувати покладені на нього обов'язки.

Весь процес контролюється з боку держави. Порушення порядку виплат стає підставою для захисту порушеного права. Нормативно - правові акти та їх становища є підставою для порушення питання про рішення спірної ситуації.

Заборгованість по аліментах - що це таке?

Тепер перейдемо безпосередньо до самого питання заборгованості. Так, під цим поняттям сьогодні розглядається невиконання свого зобов'язання по сплаті аліментів з боку громадянина протягом певного часу і в конкретну суму. Тобто, йде прострочення термінів внесення певних грошових розмірів на відповідні рахунки.

Сьогодні розрізняють дві найбільш поширені причини, які характеризують виникнення заборгованості по відношенню до обов'язкових виплат. Так, виділяють:

 • повна несплата зазначених сум;
 • сплата аліментів в меншому розмірі, ніж це необхідно.

І перший і другий варіант призводять до того, що з боку громадянина виникає певний розмір заборгованості по аліментах. При цьому, в залежності від кожної конкретної ситуації сума може відрізнятись. Але, загальні правила до такої ситуації використовуються все ж за єдиним зразком.

Якщо переглянути практику з цих питань, то найбільш часто виникають підставами для виникнення заборгованості в області аліментних виплат стають випадки, коли:

 • громадянин, зобов'язаний періодично вносити обов'язкові платежі на утримання другої сторони спеціально ухиляється від таких дій;
 • певного роду обставини в житті платника не дають йому можливість внести необхідну суму на конкретний рахунок (наприклад, хвороба);
 • якщо аліментні виплати вилучаються в автоматичному порядку з заробітної плати громадянина, працівник бухгалтерії, при цьому, відраховує суми менше ніж це необхідно на підставі певної помилки в документації;
 • громадянин, на чиє утримання направляються аліментні виплати змінює своє місце проживання, банківські реквізити, при цьому не повідомивши про такі зміни самого платника, який в слідстві такого роду дій не має можливості виконувати свої зобов'язання по утриманню потребує боку;
 • громадянин, на утримання якого спрямовані аліментні кошти самостійно і з власної волі відмовляється від отримання таких коштів.

Це далеко не всі випадки, але, на практиці найбільш часто зустрічаються саме ці категорії. Такого роду обставини служать основою того, що перед самим одержувачем і державою у платника утворюється певний борг. При цьому, практично не важливо підстава - чи то одержувач сам відмовився, то платник не захотів платити, - сума боргу все одно матиме місце.

Розрахунок заборгованості по аліментах

Ми відзначили підстави, причини і сутність самої заборгованості. Тепер же перейдемо безпосередньо до системи її обчислення. Як і раніше, це питання закріплений в ряді нормативно - правових актів, які мають загальнодержавний характер. Центральним документом у цій галузі є Сімейний Кодекс і Федеральний закон «Про виконавче провадження». Саме в них закріплюються основні положення і окремі нюанси по відношенню до аліментних заборгованості. Тому, розглянемо деякі пункти даних нормативно - правових актів.

Перед тим як дізнатися заборгованість по аліментах, необхідно визначити суб'єкт, в посадові обов'язки якого входить обчислення суми аліментів, контроль за виконанням сплати і регулювання заборгованості. Так, відповідно до законодавчої бази обов'язок такого характеру сьогодні лягає на судових приставів. Саме вони за своєю посадової інструкції повинні розраховувати суми аліментних зобов'язань громадян.

Крім того, є ситуації, коли цими ж питаннями займаються і інші особи. Наприклад, якщо відрахування аліментів здійснюється в автоматичному режимі безпосередньо з заробітку конкретного громадянина, то обов'язок на перерахування переходить в бухгалтерський відділ підприємства. При цьому, вся діяльність такого роду контролюється з боку судового пристава. Він проводить перевірки на правильність обчислень, на їх повноту і своєчасність.

Варто відзначити, що відомості про аліментних зобов'язаннях на сьогодні є в нашій державі інформацією відкритого типу. Що це означає? В даному випадку ми говоримо про необмежений доступ до даних, які позначають громадян, зобов'язаних платити певні суми і отримувати їх. Такі відомості можна знайти на спеціальних цифрових ресурсах відповідних органів. Так, сьогодні інформація про аліментних зобов'язаннях розміщується на офіційних сайтах Федеральної служби приставів Російської Федерації.

Визначення розміру заборгованості по аліментах

Тепер перейдемо безпосередньо до системи обчислень. Так, відповідно до нормативно - правовою базою, необхідно враховувати ряд даних, які впливають на суму боргу громадянина. Так, в даному випадку до уваги повинні прийматися:

 • мінімальний розмір дохідної частини, який встановлюється в конкретному регіоні або населеному пункті;
 • розмір заробітку особи, на якого в силу певних обставин покладено обов'язок виплачувати грошове утримання;
 • сума середньої заробітної плати, яка встановлюється на кожен рік по всій території держави.

Є ряд особливостей щодо використання кожного з розглянутих вище пунктів. Так, наприклад, якщо говорити про систему мінімального доходу в певному регіоні, то сума заборгованості по аліментах береться до уваги без урахування особистісного доходу громадянина. Тобто, береться тільки певне процентне співвідношення встановленого розміру прибутковою частини в його найменшому прояві в конкретної адміністративно - територіальної одиниці.

При проведенні розрахунку заборгованості, також варто пам'ятати і про те, що державою сьогодні періодично встановлюються певні фіксовані ставки, які впливають на розмір аліментів. Тому, варто пам'ятати про те, що раз на три місяці виплати можуть змінюватися в розмірі. Відповідно, потрібно стежити за актуальністю інформації.

Тому, якщо раз на квартал проводиться вивчення виплат, їх перерахунок і т.д., то саме в такий термін відбувається і перерахунок заборгованості, яка утворилася за невиконання обов'язків громадянином. Відповідно, раз на три місяці судовий пристав, в провадженні якого знаходиться конкретна справа обчислює грошову суму, яка не надійшла на рахунок одержувача аліментів.

Крім того, ще одним важливим елементом залишається випадок систематичної несплати аліментів. Варто відзначити, що якщо невиконання зобов'язань має регулярний характер, то сума боргу буде ще й індексуватися.

Зразок розрахунку заборгованості по аліментах

Для того, щоб зрозуміти, як здійснюються розрахунки даного характеру, пропонуємо розглянути систему обчислення на конкретному прикладі. Для цього візьмемо випадок, коли суми обчислень вираховувалася від розміру мінімального доходу, встановленого в конкретному регіоні.

Так, сьогодні встановлено, що заборгованість аліментних зобов'язань становить суму в півтора рази більше, ніж невиплачені повністю або що надійшли вчасно зобов'язання. При цьому, припустимо, що мінімум для проживання в регіоні становить 7 000 рублів. Відповідно, тоді розмір боргу складе:

7 000 рублів * 1,5 = 10 500 рублів.

При цьому, дана сума - це заборгованість по сплаті аліментів на один місяць. Відповідно, приставу необхідно помножити її на кількість місяців, за які провадиться перерахунок. Наприклад, якщо ми говоримо про кварталі, то:

10 500 рублів * 4 місяці = 42 000 рублей.

Тепер розглянемо другу схему обчислень. Так, в даному випадку розглядаються ситуації, коли зобов'язаним виплачувати аліменти особою не надаються певного роду докази його платоспроможності, зокрема - доходу і заробітку. Найчастіше такі ситуації відносять до категорії безробітних громадян, або ж тих, які не мають офіційного працевлаштування. Також, дана система використовується і по відношенню до індивідуального підприємця, який не має фінансового обороту по своїй діяльності.

Загальне правило такого підрахунку полягає в тому, що при розрахунку заборгованості до уваги беруться всі періоди невиконання або виконання в неповному обсязі грошових зобов'язань за змістом. При цьому, основним показником стає вже не мінімальний дохід конкретного регіону, а сума середньої заробітної плати в державі.

Наприклад, припустимо, що сума середньої зарплати дорівнює 25 000 рублів. У судовому розгляді було встановлено, що розмір виплати аліментного характеру встановлюється у співвідношенні 25%. Але, зобов'язаною стороною не було надано документів, які підтверджували б його дохідну частину. Відповідно, до уваги береться сума середньої зарплати, від якої і починається обчислення зобов'язань.

Тобто, за один місяць розмір виплат аліментного характеру складе:

25 000 рублів * 25% = 6 250 рублів.

Якщо ми розглядаємо суму боргу за квартал, то:

6 250 рублів * 4 місяці = 25 000 рублів.

І тепер розглянемо третій варіант проведення розрахунку боргу в області аліментних. Він стосується ситуацій, коли мова йде про громадянина, який має офіційне працевлаштування і працює на конкретному підприємстві. При цьому, при розгляді справи в органі Феміди їм не було надано жодних документів, які могли б підтвердити його фінансовий стан, зокрема - розмір заробітної плати.

Розрахунок заборгованості по аліментах судовим приставом в таких ситуаціях проводиться наступним чином. Так, на офіційному законодавчому рівні є спеціальний документ, в якому закріплені списки доходів, по відношенню до яких проводиться стягнення. Тому, органу правосуддя необхідно тільки визначити ці конкретні суми.

Після того, як суд отримає конкретні відомості про заробіток від інших інстанцій та органів конкретних підприємств, з суми вираховуються розміри обов'язкових податків, а потім - визначається вже безпосередньо розмір самих аліментів.

Наприклад, якщо розмір місячної заробітної плати громадянина становить 3000 рублів вже з відрахуваннями податкового характеру, а органом Феміди було встановлено зобов'язання виплачувати суми в розмірі третини від доходу на утримання нужденних осіб, то:

30 000 рублів / 3 = 10 000 рублів.

Саме таку суму щомісяця громадянин повинен віддавати. Якщо він не виконував свої зобов'язання протягом 5 місяців, то сума його заборгованості складе:

10 000 рублів * 5 місяців = 50 000 рублів.

Тобто, як ми бачимо, відсотки заборгованості по аліментах безпосередньо залежать від конкретних ставок, встановлених для обчислень обов'язкового характеру для утримання нужденних громадян.

Варто відзначити, що найчастіше розрахунок заборгованості може змінюватися в силу того, що державою в особі певних органів несвоєчасно приймаються рішення про встановлення конкретних сум, необхідних для підрахунку. Або ж приймається не в строк рішення про процентне співвідношення і т.д. В такому випадку, заборгованість громадянина продовжує зростати, хоча по суті його провини в цьому немає. Адже він просто не знає яку суму йому потрібно вносити на певні рахунки. Логічно виникає питання - яка заборгованість по аліментах стає в такому випадку?

Варто відзначити, що в такого роду ситуаціях стороні краще за все звернеться до суду за захистом своїх прав. Так, у громадянина є право подати відповідний позов з метою довести, що затримка виплат була проведена не з його вини. Для цього надається відповідне заяву про перерахунок заборгованості. Його зразок ви можете скачати у нас:

Заява про розрахунок заборгованості по аліментах Заява про розрахунок заборгованості по аліментах

При цьому, воно надається не прямо в суд, а безпосередньо в службу судових приставів за місцем проживання боржника. Саме в їх компетенцію входить перерахунок не надійшли сум.

Таким чином, підбиваючи підсумки нашої статті, можна сказати, що несвоєчасна сплата аліментів - це не привід звільниться від обов'язку утримувати іншого громадянина. Приховування своїх доходів, зміна місця проживання ніяк не допоможуть вам позбутися боргу платити за рахунками. За всі пропущені періоди державою в особі спеціалізованого органу нараховуються що надійшли суми, які в подальшому будуть вирахувані з громадянина в обов'язковому порядку.

Так, що ми розуміємо сьогодні під такою дефініцією?
Заборгованість по аліментах - що це таке?
Що це означає?
Логічно виникає питання - яка заборгованість по аліментах стає в такому випадку?