Строительство »

Чи можна колишню дружину зобов'язати звітувати за аліменти на дитину: що робити

 1. Чи повинна колишня дружина звітувати?
 2. Чи можна через суд змусити звітувати за аліменти
 3. Міра відповідальності за нецільове використання коштів
 4. Подача позову про внесення частини аліментів на персональний рахунок дитини
 5. Що повинно бути в заяві
 6. зразок

Останнім часом батьки стали часто шукати відповіді на запитання, як змусити колишню дружину звітувати, куди витрачаються кошти, що перераховуються у аліментних зобов'язань? Чи можна вимагати необхідну інформацію і що робити, якщо вона відмовляється її надавати.

Зміст статті:

Чи повинна колишня дружина звітувати?

Чи повинна колишня дружина звітувати

Батько, який проживає окремо від дитини, повинен виконувати обов'язок по матеріальним змістом малюка. Грошові кошти передаються батькові, що живе разом з дитям, для подальшого їх витрачання на потреби малюка. Законодавець передбачає три способи виплати аліментів:

 1. Добровільний. Батько передає матері грошові кошти, особисто або перерахуванням на її рахунок. Регулярність і розмір платежів визначаються за домовленістю між батьками.
 2. За згодою. Домовленість між мамою і татом оформляється письмово і реєструється у нотаріуса. Документ має силу виконавчого листа і при відсутності платежів може бути переданий на примусове стягнення.
 3. За судовим рішенням. Розглянувши заяву матері, суд виносить рішення про виплату грошових коштів. Воно видається у вигляді виконавчого листа або судового наказу. Мати повинна передати документ в службу приставів для утримання грошей для малюка. Судом встановлюється розмір виплати і її періодичність (як правило, щомісяця).

Примусово зобов'язати колишню дружину звітувати за аліменти неможливо.

Мати є законним представником дитини і повинна діяти виключно в його інтересах. Зовнішній контроль над використанням коштів законом не передбачений.

Хоча примусово дане питання вирішити не можна, необхідно спробувати врегулювати його добровільно. Батько може просити колишню дружину залишати чеки або інші платіжні документи на покупки, придбані за рахунок аліментів. Однак згода на такі заходи контролю залишаться на розсуд матері. Подібна прохання може образити жінку.

Важливо! Батько, тісно спілкується з дитиною, не потребує додаткових методах контролю над витратою коштів. Новий одяг, взуття, іграшки, гаджети та інші покупки підтвердять цільове використання аліментів.

При наявності угоди про сплату грошових коштів є можливість вимагати звіт про витрачання аліментів. Для цього необхідно включити пункт про надання інформації в добровільне угоду. Якщо при складанні документа домовленість про здійснення контролю була відсутня, її можна внести в будь-який час. Будь-які зміни вносяться за згодою обох сторін і їх необхідно завірити у нотаріуса.

Якщо колишня дружина не представляє звіт по аліментах, документ можна передати приставам для примусового виконання. Контролювати використання коштів, стягнутих на підставі судового рішення, можна тільки за згодою одержувача.

Чи можна через суд змусити звітувати за аліменти

Необхідність подання звіту за використання аліментів законом не передбачена, тому звернення до суду з даного питання не принесе бажаного результату.

Утримання дитини є обов'язком як батька, так і матері. Якщо малюк виглядає матеріально забезпеченим, встановлення контролю над розпорядженням аліментами недоцільно. Зовнішні показники недостатньої забезпеченості дитини:

 1. Хвороблива худорба. Може бути доказом як нестачі харчування в цілому, так і дефіциту вітамінів. Крім того, зниження ваги є ознакою деяких захворювань.
 2. Предмети гардеробу. Одяг та взуття повинні відповідати віку і розміру дитини, сезону та погодних умов.
 3. Захоплення. Малюк повинен відвідувати розвиваючі клуби (гуртки, секції), мати книги, гаджети, іграшки, що відповідають віку.

Крім оцінки візуальних показників батько може поговорити з дитиною про покупках, які здійснює колишня дружина. Якщо чоловік переконався в тому, що грошові кошти використовуються не за призначенням і дитина знаходиться в небезпеці, він може звернутися до відділу опіки для проведення обстеження та оцінки безпеки малюка.

Мова йде не просто про відмову купити дитині черговий планшет або смартфон - в країні залишаються одинаками безліч матерів з алкогольною та наркотичною залежністю, які живуть за рахунок аліментів і використовують ці кошти на свої згубні звички, в той час як дитину годують і одягають сусіди та інші небайдужі особи.

Міра відповідальності за нецільове використання коштів

Мати дитини може самостійно приймати рішення, на які потреби свого малюка витратити кошти, перераховані в якості аліментів. Єдиним обмеженням з боку законодавства є обов'язок батьків забезпечувати дитину предметами першої необхідності (продукти харчування, одяг і взуття по сезону). При цьому мінімальна або максимальна вартість придбаних товарів не визначена.

Крім того, якщо мати вважає, що необхідність витрачати аліменти відсутня, то вона може вносити їх на вклади в банківські організації або зберігати вдома. Таким чином, якщо дитина забезпечений всім необхідним, довести нецільове витрачання аліментів дуже складно.

Таким чином, якщо дитина забезпечений всім необхідним, довести нецільове витрачання аліментів дуже складно

Єдиною ситуацією, коли можна обгрунтовано стверджувати про розпорядження коштами не за призначенням, якщо мати веде соціально небезпечний спосіб життя:

 • зловживає алкогольними напоями;
 • не працює;
 • вживає наркотичні засоби;
 • ігнорує потреби дитини.

Так як суть здійснення контролю - захист прав дитини, колишній чоловік може звернутися до суду із заявою про визначення місця проживання дитини з ним і стягнення аліментів з матері. В особливих ситуаціях можна навіть порушити питання про позбавлення / обмеження батьківських прав.

Важливо! Необхідно пам'ятати, що твердження про аморальний спосіб життя колишньої дружини потрібно довести в суді. Цей обов'язок покладено на позивача.

Подача позову про внесення частини аліментів на персональний рахунок дитини

Коли батько вважає, що колишня дружина витрачає кошти не за призначенням, часто виникає питання про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини. Закон дозволяє переводити до 50% утримуваних коштів в банк.

Важливо! Платник не може сам прийняти рішення про перерахування аліментів на рахунок дитини. Якщо гроші було переведено не на підставі виконавчого документа, вони будуть розцінені як подарунок малюкові.

Якщо гроші було переведено не на підставі виконавчого документа, вони будуть розцінені як подарунок малюкові

Таким чином, питання про перерахування частини коштів на рахунок дитини вирішується тільки в судовому порядку. Позивач повинен довести, що 50% аліментів і дохід матері дозволять забезпечити гідний рівень життя для малюка.

Батьки не можуть використовувати кошти з рахунку неповнолітнього самостійно. Для їх зняття необхідно отримати попередній дозвіл органів опіки. Такий документ може взяти будь-яка мати, яка не перебуває на профілактичному обліку громадян, які перебувають в соціально небезпечному положенні.

Тому в результаті активних дій батька, судової тяганини, ситуація щодо витрачання аліментів практично не зміниться. При бажанні колишня дружина отримає дозвіл органу опіки і буде знімати грошові кошти. Батько може звернутися до суду із заявою про перерахування до 50% аліментів на рахунок дитини. Порядок дій:

 1. Відкрити рахунок на ім'я дитини в банківській організації.
 2. Скласти заяву.
 3. Докласти необхідні документи, що доводять позицію позивача і бланк про оплату мита.
 4. Передати позов в той суд, який виносив рішення про стягнення аліментів.
 5. Відвідати судове засідання.
 6. Отримати рішення.
 7. Передати його судовим приставам.
 8. Перераховувати аліменти на рахунок дитини із зазначенням призначення платежу.

Важливо! Додатково аліментник повинен довести, що колишня дружина використовує грошові кошти дитини не за призначенням.

Якщо одержувач витрачає аліменти на власні потреби, позивач повинен представити в суд інформацію, що підтверджує це.

Що повинно бути в заяві

Заяву необхідно скласти в 3 примірниках: в суд, колишній дружині і собі. В якості відповідача вказується одержувач грошових коштів. Позов повинен містити наступну інформацію:

 1. Найменування суду.
 2. Дані батька (П.І.Б., адреса, реквізити паспорта, телефон).
 3. Дані матері (П.І.Б., адреса, телефон).

У тексті заяви необхідно вказати:

 1. Рішення суду про стягнення аліментів (дата, найменування органу, суду, реквізити).
 2. Дані дитини і реквізити документів.
 3. Виконавчий лист (реквізити).
 4. Довідка про доходи позивача.
 5. Інформація про утримані аліменти.
 6. Опис іншої допомоги, що надається дитині (покупка одягу, взуття, оплата гуртків, секцій).
 7. Сума прожиткового мінімуму на даний квартал в даному регіоні.
 8. Обгрунтування позиції позивача.
 9. Посилання на законодавство (ст. 114 СКРФ).
 10. Формулювання вимог.
 11. Перелік документів.
 12. Дата, підпис.

Додається інформація:

 • документи про шлюб;
 • документи на дитину;
 • виконавчий лист;
 • копія ощадної книжки;
 • паспорт позивача.

До заяви необхідно додати копії документів, однак у судове засідання потрібно принести оригінали.

зразок

Зразок заяви про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини:

Завантажити заяву про зміну порядку виконання судового рішення про стягнення аліментів

Отже, чи повинна колишня дружина звітувати за аліменти? Можливість змусити матір дитини в примусовому порядку законом не передбачена. Тому батькові доведеться вирішувати це питання самостійно. Якщо добровільне угоду про надання звітності укласти неможливо, чоловік повинен здійснювати візуальний контроль над станом свого малюка. Таку ситуацію можна пускати на самоплив, так як від належного догляду і матеріального забезпечення залежить життя і здоров'я дитини. Якщо вони поставлені під загрозу - батькові слід звертатися в служби опіки та піклування для серйозного впливу на колишню дружину.

Чи повинна колишня дружина звітувати?