Строительство »

Аліменти в Білорусі в 2016: порядок нарахування та виплати

  1. Порядок нарахування аліментів в Білорусі
  2. Аліменти, що виплачуються безробітним
  3. Зміна розміру виплат
  4. Аліменти в твердій сумі

Не завжди сімейне життя триває довго і щасливо. Якщо після розлучення батьки не змогли домовитися, то судових розглядів не уникнути. Одна з причин подачі заяви в суд - встановлення розміру щомісячних виплат на утримання неповнолітньої дитини.

Одна з причин подачі заяви в суд - встановлення розміру щомісячних виплат на утримання неповнолітньої дитини

Порядок нарахування аліментів в Білорусі

Ст. 91 Кодексу республіки Білорусь про шлюб та сім'ю (далі КпШС) накладає на батьків грошові зобов'язання, якщо в сім'ї є неповнолітні або непрацездатні діти, яким потрібно допомагати в утриманні. Розмір аліментів визначається або рішенням суду, або добровільно, за взаємною згодою обох сторін.

Якщо батьки не змогли домовитися про щомісячні виплати, то після подачі відповідної заяви суд може встановити два способи стягнення. Ст. 92 КпШС передбачає щомісячні утримання у вигляді процентного відношення до доходу. Можливий і такий варіант, коли суд постановляє виплачувати аліменти у твердій сумі, яка відповідає певній кількості зарплат (ст. 94 КпШС).

Якщо в сім'ї є одна дитина, то батько-платник повинен віддавати на його утримання 25% своїх щомісячних доходів. На двох дітей сума дорівнює 33%, на трьох і більше необхідно щомісяця віддавати половину заробітку (50%). Тривалий час батьки, які з якихось причин не хотіли платити аліменти, користувалися тим, що система нарахування аліментів мала процентно-відносний характер. Для того щоб зменшити їх розмір, досить було приховати свій офіційний дохід.

Наприклад, за документами можна працювати на півставки або замовкнути про додатковий дохід (здача квартири в оренду і т Наприклад, за документами можна працювати на півставки або замовкнути про додатковий дохід (здача квартири в оренду і т. Д.). Зараз законом Білорусі встановлений мінімальний розмір аліментів. Його розробники вважають, що завдяки такому нововведенню батькам буде складно ухилитися від виплат.

Сума мінімальних виплат безпосередньо залежить від бюджету прожиткового мінімуму. У Білорусі ця цифра дорівнює 85 $ в місяць. Якщо батьки працездатні, то мінімальний розмір утримань складе 50% на одну дитину, 75% - на двох, 100% - на трьох і більше. Природно, якщо порахувати, то виходить, що аліменти в розмірі 42,5 $ в місяць складно назвати відчутною підтримкою. За кожен день прострочення виплати аліментів нараховується пеня в 0,3% від їх розміру.

Аліменти, що виплачуються безробітним

Якщо батько не працює, то це не знімає з нього обов'язок утримувати своїх неповнолітніх дітей. В такому випадку КпШС розписує порядок розрахунку утримань.

Коли на момент суднових засідань платник не працює близько 3 місяців, суд вправі встановити розмір стягнень на основі розміру заробітної плати з попереднього місця роботи. До того ж на одну дитину батько-платник повинен віддати не менше половини своїх доходів, на двох - ¾, а на трьох - один бюджет прожиткового мінімуму.

Якщо розмір аліментів, які сплачує безробітний, буде нижче встановленого мінімуму, то з батьків-платника буде стягнуто суму розміром до 70% від заробітної плати з попереднього місця роботи Якщо розмір аліментів, які сплачує безробітний, буде нижче встановленого мінімуму, то з батьків-платника буде стягнуто суму розміром до 70% від заробітної плати з попереднього місця роботи.

Можливий і такий варіант, коли батько або не працює більше 3 місяців на момент розрахунку аліментів, або суду не вдалося зібрати документи про його щомісячний дохід. Тоді мусу утримань розраховується на основі середньої зарплати в республіці Білорусь. Але не завжди безробітний може заплатити суму в такому розмірі. Вирішити цю проблему можна наступним чином: необхідно здійснити стягнення за рахунок його майна. Природно, можна і зменшити суму щомісячних утримань, проте це питання вирішується тільки через суд.

Зміна розміру виплат

Частина друга ст. 92 КпШС передбачає зміну встановленого розміру аліментів. Зменшити аліменти на дитину можна в декількох випадках:

  1. Якщо у батька-платника є інші неповнолітні діти, яким він сплачує аліменти.
  2. Якщо у батька-платника І чи ІІ група інвалідності.
  3. Якщо доведено, що неповнолітній повністю дієздатний.

Іноді у платника є й інші діти, яким він віддає частину свого заробітку на утримання Іноді у платника є й інші діти, яким він віддає частину свого заробітку на утримання. Якщо хтось із них менш забезпечений матеріально, то це привід подати позов до суду, щоб зменшити розмір щомісячних виплат. Однак слід врахувати, що в приблизно однаковому матеріальному становищі повинні перебувати одні діти, на яких виплачуються аліменти , І інші, які проживають разом з батьком.

Інваліди І або ІІ групи рідко можуть обходитися самостійно, не звертаючись за допомогою до сторонніх. Разом з тим така інвалідність вимагає чималих витрат: покупка додаткових ліків, спеціальне харчування і т. Д. Але якщо платник, маючи І чи ІІ групу інвалідності, добре забезпечений, то суд може не задовольнити його позов, і щомісячна сума, яка виплачується на утримання неповнолітнього, залишиться в колишньому розмірі.

Інвалідність ІІІ групи не рахується приводом для подачі позову про зменшення розміру щомісячних утримань.

Неповнолітній може оголосити про свою дієздатності. В такому випадку можливо звернутися з позовом до суду, щоб зменшити розмір щомісячних виплат на таку дитину.

Аліменти в твердій сумі

З платника можуть стягуватися аліменти не тільки в процентному співвідношенні до доходу. Існує і така форма виплати, як жорстка грошова сума. Також існує можливість виплачувати гроші на утримання в установленому судом кількості мінімальних зарплат. Ст. 94 КпШС передбачає кілька підстав для призначення такого виду утримань:

  • нерегулярний щомісячний дохід;
  • частина доходу батько отримує не в грошовому вигляді, а в натурі;
  • розмір утримань (ст. 92 КпШС) встановити крайній складно або неможливо.

Під час виплати аліментів у твердій сумі обов'язково проводиться індексація. Її здійснює підприємство або наймач. З метою захисту інтересів неповнолітнього, індексація аліментів виробляється в залежності від мінімальної заробітної плати, яка встановлена ​​законодавством.

Можлива і така ситуація, коли після розлучення з кожним з батьків залишається жити дитина. Тоді суд може призначити виплачувати аліменти в твердій грошовій сумі тій дитині, яка проживає з менш забезпеченим батьком. При обліку різного щомісячного доходу батька і матері це допоможе створити приблизно однакові умови для дітей. Суд може призначити аліменти в твердій грошовій сумі або у певній кількості мінімальних заробітних плат і на непрацездатного неповнолітньої дитини, яка потребує допомоги.