Строительство »

Як подати на аліменти без розлучення в 2019 році

 1. Аліменти без розлучення: 4 випадки за Сімейним кодексом
 2. Покрокова інструкція з оформлення документів
 3. Варіант 1. Через угоду між подружжям
 4. Варіант 2. Через позовну заяву в суді

Незважаючи на те, що в законодавстві немає поняття аліменти без розлучення як такого, в певних випадках заявник може зажадати стягнути щомісячні виплати зі свого чоловіка. Порядок стягнення залежить від того, чи було раніше укладено відповідну угоду між чоловіком і дружиною, чи ні. Покрокові інструкції для кожного випадку можна знайти в статті. Незважаючи на те, що в законодавстві немає поняття аліменти без розлучення як такого, в певних випадках заявник може зажадати стягнути щомісячні виплати зі свого чоловіка

думка експерта

Озерова Марина

Юрист, спеціалізація спадкові, сімейні, житлові справах

Раніше ми розповідали про те як подати на розлучення в односторонньому порядку, радимо ознайомитися з цією інформацією тут .

Аліменти без розлучення: 4 випадки за Сімейним кодексом

Сам факт вступу в шлюб і тим більше народження спільних дітей має на увазі юридичну обов'язок матеріальної підтримки подружжям один одного і свою дитину (рідної або приймального). Однак на практиці можуть спостерігатися такі ситуації, коли чоловік і жінка формально перебувають у шлюбі, але фактично дітей містить тільки мати або тільки батько. Тоді зацікавлена ​​сторона вправі подати на аліменти навіть без розірвання шлюбу в 4 випадках:

 1. Другий чоловік став непрацездатним і при цьому він потребує матеріальної підтримки.
 2. Дружина вагітна від чоловіка (аліменти повинні бути надані на весь час вагітності і протягом 3 років з моменту появи дитини на світ).
 3. Мати або батько поодинці доглядає за спільною дитиною-інвалідом (підтримка повинна бути надана до того моменту, як він стане повнолітнім).
 4. Мати або батько поодинці доглядає за спільною дитиною-інвалідом з дитинства (тільки для 1 групи ).

Мати або батько поодинці доглядає за спільною дитиною-інвалідом з дитинства (тільки для  1 групи  )

Таким чином, в інших випадках чоловік може подати на аліменти лише після розлучення (для утримання спільних дітей, які не мають будь-якої групи інвалідності). При цьому якщо мова йде про зміст непрацездатного чоловіка, мається на увазі тільки 3 можливих випадки:

 • людина стала інвалідом будь-якої групи;
 • людина вийшла на пенсію по старості;
 • або він одночасно є інвалідом і пенсіонером по старості.

Встановлення потребу відбувається тільки в судовому порядку, тому що громадянин може бути пенсіонером, але при цьому отримувати достатньо високу допомогу від держави, а також мати інші доходи, які дозволяють йому вести нормальний спосіб життя.

Встановлення потребу відбувається тільки в судовому порядку, тому що громадянин може бути пенсіонером, але при цьому отримувати достатньо високу допомогу від держави, а також мати інші доходи, які дозволяють йому вести нормальний спосіб життя

думка експерта

Озерова Марина

Юрист, спеціалізація спадкові, сімейні, житлові справах

Радимо ознайомитися з правилами розділу майна після розлучення, детальна інформація представлена ​​тут .

Також важливо розуміти, що суд може зобов'язати виплачувати аліменти навіть непрацездатного і / або неповнолітнього чоловіка. Єдиним критерієм в даному випадку є фінансова спроможність зобов'язаного особи містити свого чоловіка і / або спільних дітей, тобто суд приймає рішення на підставі доходів платника.

Покрокова інструкція з оформлення документів

Ухилення чоловіка від змісту свого нужденного чоловіка / дружини або спільних дітей саме по собі є порушенням закону, тому зацікавлена ​​сторона має право домогтися примусового здійснення виплат. Порядок дій залежить від того, чи було раніше підписано Угода про аліменти чи ні.

Варіант 1. Через угоду між подружжям

Це найбільш простий і очевидний спосіб. Подружжя, навіть перебуваючи в шлюбі, можуть добровільно погодитися з розміром, строками та порядком перерахування аліментів. Для цього укладається угода, яка обов'язково посвідчується нотаріусом. При цьому розмір щомісячних перерахувань на дітей не може бути менше того, який гарантований Сімейним кодексом.

В цьому випадку чоловікові досить звернутися до судовому приставу в місцеве відділення ФССП і надати з собою такі документи:

 • паспорт;
 • свідоцтва про народження всіх дітей;
 • свідоцтво про укладення шлюбу;
 • оригінал угоди про оплату аліментів.

На місці складається заяву. Після цього пристави заарештовують рахунок або майно неплатника в межах суми щомісячного утримання. Таким способом відбувається примусова оплата аліментів відповідно до суми, зазначеної в угоді.

Варіант 2. Через позовну заяву в суді

У більшості випадків подібної угоди немає, тому залишається тільки одна примусовий захід стягнення - рішення суду. Для цього зацікавлена ​​сторона звертається до мирового суду. Ділянка повинна відповідати адресою проживання сім'ї або будь-якого з подружжя.

Ділянка повинна відповідати адресою проживання сім'ї або будь-якого з подружжя

думка експерта

Озерова Марина

Юрист, спеціалізація спадкові, сімейні, житлові справах

Покрокове керівництво по складанню позову ми раніше публікували тут .

Позовна заява складається в довільній формі. Його структура типова для таких документів. У «шапці» вказують назву судової інстанції, ПІБ обох сторін, їх адреси та контактні дані. В основній частині описують саму ситуацію, після чого формулюють вимоги (по пунктам). В кінці прописують додатки - документи, що обгрунтовують позицію позивача. Це документи, зазначені вище, а також:

Суд приймає заяву і розглядає його в заочному (або очному) порядку. Копії судового наказу відправляються позивачеві і відповідачу. Якщо чоловік не оскаржив рішення протягом 10 робочих днів, воно вважається чинним. Позивач отримує виконавчий лист і вирушає до судових приставів, на місці складає таку заяву.

Позивач отримує виконавчий лист і вирушає до судових приставів, на місці складає таку заяву

думка експерта

Соболєв Дмитро

Юрист з адміністративних правопорушень, експерт сайту

Про те як юридично правильно скласти заяву про зменшення розміру аліментів, читайте тут .

Про те як юридично правильно скласти заяву про зменшення розміру аліментів,  читайте тут

Подальший порядок дій такий самий - пристави заарештовують рахунок або майно відповідача та організовують примусове стягнення аліментів.

Подальший порядок дій такий самий - пристави заарештовують рахунок або майно відповідача та організовують примусове стягнення аліментів

думка експерта

Саломатов Сергій

Експерт з нерухомості

Звернутися до суду за стягненням аліментів можна в будь-який момент. Але найкраще зробити це якомога швидше, оскільки зазвичай примусове відрахування утримання здійснюється тільки з дня ухвалення судового рішення. Можуть бути стягнуті кошти і за останні 3 роки, але тільки за умови, що до цього чоловік вже вживав заходів щодо одержання аліментів.

Поділитися посиланням: