Строительство »

Який кредит на житло вигідніше? Вибираємо франки, євро та долари!

Який кредит на житло вигідніше? Вибираємо франки, євро та долари! Романцов Михайло 2007-10-22T17: 48: 25 + 03: 00 Нерухомість Через зростання в 2007-му курсу євровалюти витрати на погашення кредитів в євро збільшилися на 7%. Позики в гривні все ще на 3-4% дорожче, ніж у ВКВ. Були б вигідними позики у швейцарських франках, але банки поки беруть пристойні додаткові комісійні

Складно нині в США взяти позику на житло - після масових неплатежів за ними черзі стоять. Тамтешній іпотечна криза і нас рикошетом зачепив: у багатьох банків виникли проблеми із залученням грошей за кордоном, в результаті вони урізали видачу кредитів у ВКВ. Але, підвищивши ставки по депозитах на 0,5-1% і підживити вкладами населення, банки знову активізують видачу валютних позик.

На відміну від США, у нас житло не подешевшало. І все більше безквартирних, нездатних відразу купити "дах", вдаються до іпотеки (в Києві вже понад 50% квартир купується в борг, в інших мегаполісах - до 30%). Стражденні можуть вибирати кредити в 4-х різних валютах. Так і підмиває провести паралель з 4-ма відомими мушкетерами, які прийдуть на допомогу, але - за чималу плату. Кого обрати? Товстий ділок-Портос (долар) здорово схуд, знецінився. Святоша-Араміс (гривня), жорстко прив'язаний до Портоса, сором'язливо мовчить про аналогічну втрати ваги; при цьому за послуги бере більше всіх. Шляхетний Атос (євро) сильно подорожчав, ввівши в розтрату прихильників. І тут на арені з'явився д'Артаньян - швейцарський франк, який обіцяє найбільшу коштовність (НЕ підвіски королеви - кредит на житло) задешево. Але і він не такий простий!

ВАЖЛИВИЙ НЕ ТІЛЬКИ проц, А Й МАЙБУТНІЙ КУРС ВАЛЮТ

"Сегодня" вирішила, у що обійдеться кредит на покупку не самої "убитої" 1-кімнатної столичної квартири ціною в $ 80 тис. При цьому розглядалися найбільш доступні позики на 20 років при авансовому платежі в 15%, тобто знадобиться кредит на $ 68 тис. або еквівалентна сума в інших валютах. Виплата відсотків - на залишок кредиту, адже так загальний платіж буде поменше. Кінцева різниця витрат, в залежності від того, кого з "мушкетерів" ви оберете, може досягти $ 50 тисяч.

Кінцева різниця витрат, в залежності від того, кого з мушкетерів ви оберете, може досягти $ 50 тисяч

ДОЛАР. Найпопулярніша валюта кредитування. По-перше, все банки, що працюють з іпотекою, дають позики в "зелених". По-друге, позики в доларах на 3-4% дешевше, ніж в гривнях. Але: "Портос" в Україні, на відміну від усього іншого світу, не "худне" (адже гривня прив'язана до долара). Значить, що зайняли в доларах можуть розраховувати на зниження загальних витрат, тільки якщо американська валюта і у нас знеціниться, сиріч вони зможуть її дешевше купувати для погашення позики.

"Навряд чи долар в Україні може подешевшати, але, по крайней мере, і не подорожчає, - каже начальник відділу торговельних операцій по готівковій валюті" Індекс-банку "Сергій Тараненко. - Тому найнадійніше - брати кредити в доларах".

ГРИВНЯ. Дорогущий "Араміс" -Гривня може стати ще непривабливою: якщо буде ревальвація нацвалюти, ті, хто отримує "сіру" зарплату в доларах, будуть змушені дорожче купувати гривні для погашення позики. Голова Нацбанку Володимир Стельмах невпинно твердить, що гривня недооцінена ...

"Не думаю, що НБУ найближчим часом піде на зміцнення гривні, - вважає начальник казначейства банку" АРМА "Олександр Коба. - Це вдарить по експортерах, а значить, не тільки по економіці, а й по добробуту широких верств населення".

ЄВРО. Ох і свиню підклав своїм прихильникам "Атос" -євро! З початку року його курс виріс на 7%. Тобто на стільки зараз переплачують для погашення позик ті, хто спокусився еврокредитами (адже вони були на 1-2% дешевше доларових). Так чи варто надалі мати справу з євро? Директор казначейства банку "Надра" Сергій Пономаренко: "Не вірю в стабільність євро, він може ще підскочити: великий ризик втратити на курсовій різниці. Я б радив брати кредити у швейцарських франках".

ФРАНК. Новоявлений д'Артаньян - швейцарський франк, який почали пропонувати ряд банків, доступніше долара і євро на 1-3%. При довгострокових кредитах гра варта свічок. Однак не все так рожево.

Як зазначив головний економіст відділу іпотечного кредитування "Укрсоцбанку" Богдан Гапонюк, при погашенні кредитів у франках додатково потрібно враховувати збільшення витрат на конвертацію гривні в швейцарську валюту. Залежно від поточного курсу, ці витрати можуть скласти 2,5-3%. За словами ж фінансового консультанта "УкрСиббанку" Олексія Корольова, якщо ви принесли в банк готівку франки для погашення кредиту, з вас візьмуть 2% комісійних. І тільки в ОТП Банку сказали, що такої комісії не беруть.

ЧОМУ СКЛАДНО розлюбити ДОЛАР

Підведемо підсумок. На перший погляд, кредити в швейцарських франках (CHF) набагато вигідніше всіх інших, а на другий - не все так однозначно.

CHF на міжнародному ринку для банків купити дешевше, ніж іншу валюту. Але, поки франки у нас залишаються екзотикою, більшість банків стягують за користування ними такі комісії, які нівелюють вигоду від більш низької ставки по кредитах. Та й суперстабільні франка - міф: з початку 2007-го він подорожчав по відношенню до гривні на 4%, відповідно зросли витрати для вже отримали такі позики. Зауважимо, що позики в євро, колишні набагато дешевше доларових, майже наздогнали в ціні "зелень". Виходить, серйозної альтернативи долару поки не видно.

А ВАМ ПОЗИЧКУ НЕ ДАДУТЬ!

Переважна більшість співгромадян можуть і не мріяти про те, щоб взяти іпотечний кредит. Україна - не США. Тут, перш ніж дати позику, банки вимагають довести, що це задоволення вам по кишені.

Мабуть, найприкріше - віковий ценз. Майже всі банки вимагають, щоб до моменту закінчення виплати іпотечного кредиту вік позичальника не перевищував 55 років для жінок і 60 років - для чоловіків. Тобто розрахуватися за кредит ви повинні до настання пенсійного віку. Не вірять банки і в платоспроможність наймолодших: одні відкривають кредити для досягли 21 року, інші не хочуть мати справу з клієнтами молодше 25 років ...

А найсумніше, звичайно, вартість позик. Вони в 1,5-2 рази дорожче, ніж в США і ЄС. При цьому банки вимагають, щоб на обслуговування кредиту йшло максимум 40-50% доходів сім'ї, причому документально підтверджених. Інакше вас віднесуть до неплатоспроможним клієнтам. Розрахунки показують, що за 20-річний кредит на 1-кімнатну квартиру з 15-процентним авансовим внеском треба щомісяця виплачувати мінімум $ 900. Значить, сім'я повинна заробляти хоча б $ 1800-2250 "чистими". Навіть в Києві зараз середня зарплата - близько $ 600. Ясно, що житло при таких доходах не світить.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Який кредит на житло вигідніше?
Кого обрати?
Так чи варто надалі мати справу з євро?