Строительство »

Землі сільгосппризначення: види дозволеного використання 2019

 1. Земельний кодекс РФ
 2. Категорії земель та види дозволеного використання в таблиці 2019 року
 3. Чи можна будувати будинок на землі сільгосппризначення для ведення садівництва та ЛПГ?
 4. Штраф за нецільове використання земельної ділянки
 5. Зміна виду дозволеного використання земель сільськогосподарського призначення під ІЖС
 6. Виділення ділянок сільгосппризначення в водоохоронних зонах

Сільськогосподарська діяльність нерозривно пов'язана з використанням земельних угідь для сільськогосподарської цілей. Одягнув можна мати у власності або довгостроковій оренді, але потрібно знати цільове призначення землі, яке підпорядковується певної класифікації виду дозволеного використання. Від цього буде залежати, яку діяльність не заборонено здійснювати на конкретній ділянці землі, щоб уникнути неприємних непорозумінь.

Землі сільськогосподарського призначення - це ділянки і території всіх меж населених пунктів, які використовуються для потреб ведення сільського господарства або схожих цілей. На відміну від земель під сельхозіспользованіе, вони призначені для здійснення повного циклу вирощування та обробки продукції. Це дозволяє будувати на них склади для зберігання продукції, зібраної з полів, а також організовувати необхідну інфраструктуру.

Земельний кодекс РФ

Щодо земель сільгосппризначення використовується наступна нормативна база:

 1. Поняття і призначення земель дається в Земельному Кодексі РФ ст. 77. Тут вказується, що це категорія угідь призначена для ведення с / г, обробки, вирощування і зберігання продукції. Тому допускається зведення відповідних будівель.
 2. Правове регулювання питання обороту земель сільгосппризначення здійснюється за нормами Федерального Закону № 101. У ньому встановлюються правовідносини щодо розпорядження, використання земель цієї категорії, а також встановлюється ряд обмежень щодо їх обігу.

У ньому встановлюються правовідносини щодо розпорядження, використання земель цієї категорії, а також встановлюється ряд обмежень щодо їх обігу

Категорії земель та види дозволеного використання в таблиці 2019 року

Земельні наділи сільськогосподарського призначення - це все угіддя, які можуть бути передані як юридичним, так і фізичним особам під такі цілі:

 • розробка, вирощування і обробка продукції сільського господарства;
 • створення інфраструктури для повного циклу виробництва сільгосппродукції;
 • ведення дослідницької діяльності в наукових і навчальних цілях.

До угіддям, наділів належать такі категорії земель:

 • рілля;
 • угіддя для сіножатей та сенозаготовленія;
 • пасовище;
 • лісосмуга, за винятком лісового фонду;
 • надів, зайнятий дворами і господарськими будівлями;
 • земля під багаторічними насадженнями.

Відзначимо, що під ведення сільського господарства виділяються землі, придатні для цього. А для об'єктів промисловості та інших цілей виділяються землі менш цінні і родючі, не призначені для сільськогосподарських робіт.

Всі угіддя поділяються на категорії дозволеного використання. Наведемо інформацію у вигляді таблиці.

Категорії земель Склад дозволеного використання Придатні для ведення сільського господарства Всі земельні ділянки, що знаходяться поза межами поселень Для сільськогосподарського виробництва Ділянки під ріллі, випас худоби, сінокіс, а також землі під насадження багаторічного циклу і виноградники ЛПГ (особисте підсобне господарство) Наділи, що відносяться до присадибних і польовим Садівництво і городництво Надані фізичним особам для посадки і вирощування фруктових дерев, ягідних рослин, а також овочевих і баштанних культур ведення е дачного господарства Втратив чинність з початок 2019 року. Угіддя для сінокосіння, пасовищ, тваринництва сільськогосподарські ділянки для цілей випасу худоби, заготівлі кормів, вирощування тварин Організація і ведення селянсько-фермерського господарства Виділяються землі для вже зареєстрованих юридичних осіб, що значаться селянським або фермерським господарством Землі під різними будівлями сільгосппризначення Наділи з розташованими на них будівлями, які необхідні для здійснення циклу виробництва і зберігання продукції, вирощеної і зібраної з полів Землі під об'єктами іншого призначений я, що не відноситься до сільського господарства Ділянки, які є менш родючого якості, придатні для промислового будівництва, прокладки магістралей і трубопроводів Захисні лісосмуги Землі використовуються для висадки дерев Інші сільгоспземлі Ділянки, які використовуються для проведення навчальних заходів та дослідницьких робіт

Чи можна будувати будинок на землі сільгосппризначення для ведення садівництва та ЛПГ?

Уточнимо, що для ряду земель сільськогосподарського призначення, які можуть бути взяті громадянами в довгострокову оренду або придбання у власність, є можливість звести житлові споруди.

З 2019 року ухвала «дачі» перестали існувати. Тепер дачне будівництво переходить в садове.

Категорії земель за цільовим призначенням Види дозволеного використання Садівництво Городництво Ведення особистого підсобного господарства ІЖС 1.5, 13.2 13.1 1.16 2.1 Землі сільськогосподарського призначення Можна вирощувати сільгоспкультури "для себе", можна побудувати житло, але право реєстрації в ньому не передбачено. Зведення тільки тимчасового і не капітальної будови. Прописатися можна. На ділянці вирощуються сільськогосподарські культури, сад. Дозвіл на будівництво на землі не передбачено.

Є можливість побудувати будинок для тимчасового перебування без права прописки.

- Землі населених пунктів Будинок повинен бути визнаний офіц. придатним для проживання і мати статус як "житлове".

В цьому випадку прописатися можна.

Дозвіл на будівництво можна отримати, а так само в подальшому прописатися. Передбачається реєстрація, прописка. Земля повинна бути обов'язкова забудована, не можна просто розвести город або організувати сад.

Штраф за нецільове використання земельної ділянки

Для категорії земель с / г призначення законодавство обмежує дозволене використання і, в разі його порушення, передбачає покарання у рамках КпАП. Таким чином, якщо власник порушив цільовий характер використання, то на нього накладається штраф:

 • для фізичних осіб - 0,5-1%, не більше 10 тис.руб .;
 • для посадових осіб - 1-1,5%, не більше 20 тис.руб .;
 • для юридичних осіб - 1,5-2%, не більше 100 тис.руб.

При нанесенні шкоди екології в результаті нецільового використання земель дії винного розглядаються, як обтяжуючі, і застосовується максимальний розмір штрафу.

Зміна виду дозволеного використання земель сільськогосподарського призначення під ІЖС

Часто власники такої категорії земель бажають перевести під ІЖС (індивідуальне житлове будівництво), щоб можна було побудувати приватний житловий будинок для постійного проживання і зареєструватися в ньому. Це дає можливість також отримати будовою адресу і провести комунікації. Але слід знати, що заявитися для переведення землі в іншу категорію вправі тільки власники. Орендарям це заборонено.

Щоб правильно юридично перевести землю з сільгосппризначення в ІЖС, потрібно дотримуватися законодавства. Існує два методи здійснити це:

 1. Перекласти ділянку в межі населеного пункту в рамках земельного законодавства. Тут питання в тих засобах, які доведеться відшкодувати, як різниця між вартістю землі ІЖС і с / г.
 2. При розширенні меж поселення в рамках Містобудівного кодексу. В цьому випадку не обов'язково переводити землю в ІЖС. Землі сільгосппризначення в межах поселення дають можливість побудувати житловий будинок на законних підставах з подальшою реєстрацією права власності та пропискою мешканців.

Шанс на розширення населеного пункту з включенням нової ділянки є тільки в тому випадку, коли вони розташовані територіально на близькій відстані. Чим далі ділянку, тим менше надій на позитивне рішення влади.

Щоб змінити категорію земельної ділянки, слід:

 • звернутися із заявою до органу місцевої влади,
 • приклавши при собі посвідчення особи власника землі,
 • правовстановлюючі документи на неї, а також кадастровий паспорт ділянки.

Бланк заяви про зміну виду дозволеного використання земельної ділянки - завантажити

На розгляд і прийняття рішення відводиться двомісячний термін. В результаті видається постанова про зміну категорії ділянки або відмову. При відмові власник може спробувати оскаржити рішення в суді.

У багатьох громадян виникає питання з приводу прописки в будинку, побудованому на землях, віднесених до категорії сільгосппризначення і призначених для дачного будівництва або садівництва. З січня 2017 роки для цього необхідно стало отримувати технічний план, який видається кадастровим інженером. Раніше в свідоцтві про власність або виписки з ЕГРН було зазначено «будинок» або «житловий будинок». З 2017 року стали вказувати «житловий будинок» або «житлову будову». Вся особливість якраз в формулюванні. У житловій будівлі можна зареєструватися, на відміну від житлового будови.

Як же отримати статус житлового будинку на ділянці під дачне будівництво? Так само, як і з ІЖС , Отримувати дозвіл на будівництво. Більшість адміністрацій відмовляють в такому дозволі. Відзначимо, що для землі під садівництво статус житлового будинку отримати неможливо. Тому при купівлі ділянки необхідно уважно дивитися на вид дозволеного використання.

Виділення ділянок сільгосппризначення в водоохоронних зонах

Ділянки землі, розташовані в водоохоронних зонах, можуть бути передані громадянам і юридичним особам у власність без обмежень, що підтверджується земельним законодавством. Однак, відповідно до вимоги Водного кодексу попередньо передача повинна бути узгоджена з органами федеральної виконавчої влади в сфері використання водного фонду.

Раніше такі ділянки передавалися в постійне (безстрокове) користування без узгодження, але при оформленні їх у власність таке узгодження обов'язково. Вимога це обумовлено введенням додаткових обмежень природокористування відповідно до пункту 1 Постанови №1404 від 23.11.1996.

Тому, якщо громадянин користувався ділянкою на законних підставах, то він безперешкодно зможе його придбати за наявності погодження з органом федеральної виконавчої влади в сфері використання водного фонду. При отриманні відмови повинна бути викладена чітка позиція з цього питання з боку органу влади, яку громадянин має право оскаржити в суді.

Як же отримати статус житлового будинку на ділянці під дачне будівництво?