Строительство »

Безкоштовна приватизація землі в Україні

Обзавестися ділянкою землі можна в будь-якому регіоні країни, але експерти попереджають: роздавати довго землю держава не буде Обзавестися ділянкою землі можна в будь-якому регіоні країни, але експерти попереджають: роздавати довго землю держава не буде.

Кожен повнолітній громадянин України має право безкоштовно приватизувати п'ять ділянок землі під різні цілі: будівництво будинку, гараж, садівництво, особисте сільське господарство і для будівництва дачного будинку. За словами експертів, держава не роздавати довго землю. Ми дізналися, як отримати належне за законом ділянку і чому Українці не поспішають приватизувати землю.

Скільки землі можуть отримати Українці.

З досягненням 18 років кожен громадянин України може безкоштовно отримати п'ять ділянок землі. В цілому можна безкоштовно приватизувати 2,28 га.

Згідно ст. 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянину не більше двох гектарів для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва - не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна отримати не більше 0,25 га, в селищах - не більше 0,15 га, а в місті - 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража - не більш 0,01 га. Безкоштовно приватизовувати можна кожну з видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів сім'ї.

Куди звертатися.

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни і це не залежить від місця проживання. Для її приватизації необхідно знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться, - в межах міста, села чи району, в ті органи самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Госгеокадастру - зазвичай це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства. Сама земля нічого не буде коштувати українському, але оформлення документів потребує витрат.

«Землю отримати можливо, але на це потрібно виділити певну суму. В принципі, земельну ділянку можна приватизувати за 3-5 тис. Грн. І це не хабар, а витрати на землевпорядника, який повинен розробити технічну документацію », - зазначає юрист із земельних питань Кирило Левтеров.

Процес приватизації землі - не просто через бюрократизацію. Перш ніж отримати свідоцтво про право власності на ділянку, доведеться побігати по кабінетах чиновників.

«Приблизно весь процес може зайняти від шести місяців до двох років. Хоча насправді цей процес повинен займати менше, наприклад, для учасників бойових дій на Донбасі найкоротші терміни - 45 днів. Все дуже залежить від швидкості бігу за чиновниками », - додає юрист.

Але перш ніж звертатися, необхідно конкретно знати, де знаходиться земля і вільна вона. Найпростіше знайти ділянку в селі, ніж в місті.

«У селах значно простіше отримати землю, ніж в місті. Все дуже залежить від ліквідності землі - чим менше ліквідна земля, тим простіше її отримати », - радить юрист із земельних питань Кирило Левтеров.

Перевірити, вільна земля, можна: на сайті «Публічна кадастрова карта України» відправити офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Госгеокадастру.

Процедура отримання землі.

Знаючи, який ділянка вільна і чи можна її приватизувати, потрібно подати заяву в орган місцевого самоврядування. У ній повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки, її цільове призначення. Також необхідно прикласти до нього карту або графічний малюнок, де вказано місце розташування землі. Відповідно до закону розглянути заяву повинні протягом місяця.

Отримавши згоду сільради або мерії, можна починати розробку проекту щодо відведення землі. Цим займається землевпорядна організація - за їх послуги доведеться заплатити від 2000 до 10000 грн. Сама розробка технічної документації землеустроителями може зайняти від півроку до року часу.

Далі з проектом відведення землі слід звернутися до територіального органу Госгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір. Якщо всі документи в порядку і проект складений правильно, то протягом двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

З цієї випискою і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землі - місцеві ради або адміністрації. Вони затвердять проект і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього рада чи адміністрація приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.

Щоб отримати останній документ - свідоцтво про право власності на земельну ділянку, - потрібно звернутися із заявою про держреєстрацію в Укрдержреєстру або до реєстратора Госгеокадастру. Заява може розглядатися протягом 14 днів.

Чому Українці не йдуть за землею.

За словами експертів, після прийняття Земельного кодексу, який гарантує право кожного громадянина на землю, першу хвилю бажаючих приватизувати ділянку зупинила бюрократія, яка в підсумку породила корупцію і міфи про те, що отримати землю законним шляхом неможливо. За словами юриста по земельному праву Кирила Левтерова, на практиці дев'яти з десяти не вдається пройти весь процес від початку і до кінця, і приватизувати землю.

«Система приватизації, яка сформувалася на початку 2000-х рр., Передбачала, що в Україні є велика кількість землі. Як і будь-яка адміністративна процедура, де розпорядником є ​​держава або місцеві органи влади, вона швидко привела до збільшення бюрократичних процедур. Бюрократія і складності збили першу хвилю бажаючих приватизувати. Ну і земля тоді нічого не коштувала. Потім земля поруч з містами стала набирати в вартості і бюрократичні процедури стали корумпованими, оскільки земля - ​​це обмежений ресурс, тим більше в місті », - зазначає юрист по земельному праву Кирило Левтеров.

За словами юриста, корумпованість і відбила в людей бажання приватизувати землю, поки нею розпоряджається обмежене коло чиновників. Єдина група, від якої чиновники бояться вимагати хабар, - учасники війни на сході України. Але і їх чиновники часто заплутують.

«Ветерани, які до мене телефонують, зневірилися отримати землю. А насправді вони зробили елементарні помилки з самого початку через те, що їх ніхто не проконсультував і місцеві органи влади якраз зацікавлені, щоб ні землі не видавати. Вони намагаються всіляко заважати і відмовляють навіть елементарно підказати », - додає експерт.

Слід зазначити, що саме учасники бойових дій звернули увагу українців на те, що можна отримати землю безкоштовно.

«Після того, як вони почали масовий процес приватизації землі, підтягнулися і інші український. Починають розбиратися і пробувати приватизувати ділянки. Ще чотири роки тому, люди навпаки дивувалися, коли дізнавалися, що можна отримати землю безкоштовно », - розповідає юрист проекту« Правова консультація »Юрій Усманов.

Роздачу землі можуть припинити.

За словами експертів, роздавати довго землю держава не буде. Рано чи пізно в Україні повинна пройти земельна реформа і земля стане повноцінним товаром. За словами Кирила Левтерова, після реформи зникнуть і проблеми з корупцією.

«Не можна з одного боку безкоштовно роздавати землю, а з іншого розуміти, що вона може бути у вільному обігу. Якщо Україна вийде на наступний рівень земельної реформи, то можлива ситуація, при якій безкоштовне отримання землі може бути нарешті припинені. Хочеш землю, то, будь ласка, купуй, а далі - продавай або користуйся і плати податок. Звичайно, розмови про скасування приватизації йдуть і, можливо, це нас чекає в найближчі роки. Але всі наші земельні питання можуть бути вирішені, коли земля стане товаром - це моє глибоке переконання. Як наслідок, не зовсім логічно буде існування приватизації », - говорить юрист.

Вже з цього року роздавати землю можуть припинити. Це зазначає юрист правозахисної групи «Варта» Юрій Кравець. За його словами, вже навіть є законопроекти зі змінами до земельного законодавства, яке скасовує виділення ділянок безкоштовно.

«З 2017 року, думаю, будуть внесені зміни в ст. 121 Земельного кодексу України, яка чітко регулює норми безоплатної приватизації. Є два проекти: один передбачає повну ліквідацію права на землю, а другий передбачає обмеження, тобто надання землі окремим пільговим категоріям. Імовірність, що з 1 січня 2018 року таку можливість зникне, - дуже велика », - розповів Юрій Кравець.

Слід зазначити, що 6 жовтня 2016 Верховна Рада продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року. Розробники законопроекту вважають, що цього часу буде достатньо для того, щоб парламент встиг розробити і прийняти земельну реформу.

джерело