Строительство »

Виплата аліментів на дитину

 1. Способи стягнення аліментів
 2. Список необхідних документів
 3. Порядок стягнення аліментів через суд
 4. Фактичне стягнення аліментів
 5. Особливості в 2019 році
 6. Приклад з судової практики

Кожен батько, навіть у випадку позбавлення його батьківських прав , Зобов'язаний утримувати і забезпечувати свою дитину всім необхідним. У разі якщо один з батьків не проживає разом з дитиною, таке матеріальне утримання називають аліментами. Аліменти можуть виплачуватися не тільки в разі розлучення батьків, але і в період, коли подружжя ще перебувають в офіційному шлюбі. Також аліменти можуть призначатися в якості змісту літніх батьків.

позбавлення його батьківських прав

Способи стягнення аліментів

Існує два законні способи стягнути з батьків аліменти:

 1. добровільне ув'язнення нотаріально завіреної угоди про сплату аліментів;
 2. стягнення аліментів через суд.

Більш цивілізованим і правильним способом з моральної точки зору є компроміс батьків, який виливається в підписання відповідної угоди. Цей документ складається в письмовій формі і обов'язково посвідчується нотаріально, оскільки в іншому випадку така угода не має юридичної сили.

У цьому документі особливо важливо вказати розмір і спосіб сплати аліментів. Сума, яку батько зобов'язується виплачувати дитині, може залежати від його заробітної плати або виражатися у твердій фіксованій сумі. При цьому, дана сума не може бути менше, ніж одна четверта частина від заробітної плати на одну дитину і однієї третини на двох дітей. Крім того, в угоді про сплату аліментів має обов'язково зазначатися періодичність виплат, яка може виражатися в щомісячних, щоквартальних та т.д. виплати. Що стосується способу виплати аліментів, тут також можуть розглядатися різні варіанти від прямої передачі коштів батьків або опікуна дитини до поштового або банківського переказу.

Список необхідних документів

Якщо вирішити питання сплати аліментів добровільно не вдається, одному з батьків доведеться звернутися в суд. З цією метою подається, в якому слід вказати найменування суду, ім'я позивача, відповідача та ім'я представника позивача, контакти і дані про місце проживання сторін. Також важливо правильно сформулювати позовні вимоги і надати їх обгрунтування.

Пакет документів, які слід надати суду для стягнення аліментів, включає наступні позиції:

 • копії свідоцтва про шлюб та про розлучення;
 • копії свідоцтв про народження спільних дітей;
 • копії паспорта позивача і відповідача;
 • довідку про доходи сторін;
 • підтвердження місцезнаходження відповідача.

Цей перелік документів може бути доповнений інформацією про доходи і місце роботи позивача, документами, що підтверджують інвалідність дитини, довідками з місця навчання і т.д.

Порядок стягнення аліментів через суд

Велика частина справ про виплату аліментів розглядаються мировим суддею. Якщо в процесі розгляду справи відбувається оспорювання батьківства, встановлення батьківства або батько позбавлений батьківських прав звертатися слід до районного суду. Заява може бути подана як за місцем проживання позивача, так і за місцем проживання відповідача.

Звернення до суду може бути подано в будь-який час, незалежно від терміну, що пройшов з моменту виникнення прав на аліменти. При цьому, виплата грошових коштів повинна бути проведена з моменту подачі позовної заяви. Якщо протягом попереднього судового зверненням періоду батько, який проживає з дитиною, неодноразово пропонував другого з батьків брати участь в утриманні дитини, суд може призначити також виплату аліментів за певний минулий період. З відповідача може бути стягнуто кошти максимум за трирічний період до звернення в суд. Така норма може бути застосована тільки в тому випадку, якщо у позивача є документальні звернення до відповідача з вимогами пропозиціями.

Що стосується розміру аліментів, тут, як і в разі укладення добровільної угоди, визначального чинника може стати рівень доходу відповідача. Аліменти встановлюються на рівні однієї четвертої заробітної плати на одну дитину, однієї третини на двох, і половини на трьох і більше дітей. Якщо батько не має постійного заробітку або отримує щомісяця нефіксовану суму, виплати можуть бути призначені в твердій валюті. На окрему увагу заслуговує ситуація, в якій відповідач прагне приховати рівень доходів, щоб уникнути високої матеріальної навантаження. У цьому випадку суд може запросити інформацію про майно, що належить батькові, і визначити суму, що відповідає рівню життя відповідача.

Вся процедура стягнення аліментів через суд передбачає проведення наступних етапів:

 • Складання позовної заяви. Для того, щоб правильно скласти позов про стягнення аліментів, бажано звернутися до професійного юриста, який допоможе врахувати важливі деталі і правильно зібрати пакет необхідних документів. На цьому етапі також дуже важливо правильно обґрунтувати свої вимоги і вірно розрахувати суму аліментів, яку необхідно стягнути з відповідача.
 • Ухвалення позову до провадження. На цьому етапі від позивача і відповідача вже мало що залежить, адже в суді буде розглянуто обґрунтованість заяви і необхідність ініціації судового процесу. Якщо суд визнає, що претензії позивача обгрунтовані, всім учасникам процесу будуть розіслані копії позову і судові повідомлення.
 • Судове засідання. Правильна тактика ведення судового процесу - важливий крок на шляху до прийняття бажаного рішення. Слід заздалегідь продумати свої аргументи і фрази, які ви хотіли б донести до суду. Дуже важливо вести себе стримано і проявляти повагу до суду і іншим учасникам процесу. Також слід приділити увагу чіткості відповідей підтвердження кожного свого слова відповідними документами. У суді слово буде надано як позивачеві, так і відповідачеві, які висловлюються під час судових дебатів. Після цього суд виходить до нарадчої кімнати, де і буде прийнято остаточне рішення по даній справі.
 • Винесення рішення. На цьому етапі суд оголосить резолютивну частину свого рішення. Це означає, що суддя проголосить тільки задоволений або відхилений позов щодо судового стягнення аліментів, а також вкаже суму.

Фактичне стягнення аліментів

Отримання рішення суду або судового наказу про необхідність виплати аліментів, на жаль, ще не означає, що вся грошова сума буде виплачена. Нерідко відповідач ухиляється від виконання свого батьківського обов'язку та утримання дитини. В цьому випадку з рішенням суду слід звернутися в державну службу судових приставів. Примусове стягнення аліментів передбачає з'ясування приставами джерел доходу відповідача і при необхідності арешт його майна на суму заборгованості. В цьому випадку вилучене майно продається на конкурсній основі, а сума, виручена в результаті продажу, передається в рахунок сплати аліментів.

Умисне ухилення від сплати аліментів загрожує адміністративною відповідальністю і штрафом. У разі якщо суд встановить факт злісного ухилення, до відповідача може бути застосована кримінальна відповідальність.

Особливості в 2019 році

У 2019 порядок стягнення аліментів кардинально не зміниться. Без змін залишаться і способи призначення аліментів, і способи їх стягнення. Однак в році, що наступив очікуються деякі зміни щодо суми мінімальних щомісячних виплат. Швидше за все, в 2019 році буде встановлено мінімальний розмір аліментів, який імовірно буде складати ¼ прожиткового мінімуму для даного регіону. Резонансне пропозицію члена ЛДПР Віталія Золочівського встановити мінімальний розмір аліментів у фіксованій сумі 15 тис. Рублів було відхилено і не розглядається на увазі непідйомною даної цифри для багатьох батьків.

Ще одна позитивна зміна очікується в області гарантованих аліментів, чого на сьогоднішній момент немає. Так, якщо один з батьків систематично ухиляється від сплати аліментів, вони будуть виплачуватися з спеціально створеного державою аліментного фонду. Це допоможе дітям, які тривалий час не отримують підтримки від батька.

Також очікується посилення заходів відповідальності, які застосовуються до боржників. Відмінний результат дали недавно прийняті закони про обмеження боржникам можливості виїзду за кордон, позбавлення водійських прав і т.д. Ці заходи дозволили скоротити кількість боржників на 900 тис. Чоловік. У цьому році планується також ускладнити для боржників отримання документів в органах РАГС і оформлення закордонних паспортів.

Приклад з судової практики

Громадянка Л.А. звернулася до юриста з питанням щодо можливості зниження суми аліментів на дитину від першого шлюбу для її чоловіка. Справа в тому, що у них з чоловіком недавно народився спільна дитина, і сума, яку чоловік виплачує на утримання дочки від першого шлюбу, сильно вдарила по бюджету молодої сім'ї, так як становила чверть його заробітку.

Юрист подав заяву в суд, приклавши перелік необхідних документів, включаючи свідоцтво про народження другої дитини і розрахунки витрат на утримання малюка. Однак, незважаючи на всі зусилля юристів, суд відхилив вимогу позивачів. Справа в тому, що народження ще однієї дитини не звільняє батьків від обов'язку забезпечувати гідне утримання дитини про першого шлюбу. Крім того, суд порахував, що позивач має достатній заробіток для того, щоб не обмежувати в змісті обох дітей.

Суди, що стосуються сімейних питань, завжди проходять непросто і часто затягуються в зв'язку з численними претензіями сторін. Для прискорення і спрощення процесу слід звернутися до професійного юриста.