Строительство »

Аліменти в цивільному шлюбі. Як платити аліменти в цивільному шлюбі. Поговоримо про те як правильно платити і розраховувати аліменти в цивільному шлюбі.

  1. Аліменти: поняття і правова основа
  2. Аліменти на дітей без шлюбу
  3. Призначення аліментів в цивільному шлюбі судом
  4. Заява на аліменти в цивільному шлюбі
  5. Цивільний шлюб і аліменти на батьків

Цивільний шлюб сьогодні є дуже широко поширеною формою співжиття громадян. З кожним роком все більше і більше пар вважають за краще не реєструвати свої відносини на державному рівні. Проживання людей разом для багатьох асоціюється з родиною, що робить цивільний шлюб ще більш привабливим.

Зміст статті

Але, такий варіант побудови відносин має і ряд своїх недоліків. В першу чергу це проявляється у відсутності ряду прав, які надаються законним подружжю. У даній статті пропонуємо розглянути систему виплати аліментів по відношенню до громадян, які не зареєстрували свій союз в РАГСі. Які підводні камені виникають в таких ситуаціях, хто може претендувати на виплати, які розміри надаються на утримання - про все це та багато іншого ви зможете дізнатися з нашого матеріалу.

Аліменти: поняття і правова основа

Напевно, кожен з нас хоч раз чув про таке явище. Що воно собою являє? Під аліментами сучасна правова наука має на увазі регулярні фінансові потоки, які надаються громадянам для забезпечення їх гідного життя. Ключовим моментом в такій системі стає суб'єктний склад. Саме від статусу громадян залежить те, чи мають вони право претендувати на даного роду виплати.

У нормативно - правових актах визначається три групи зв'язків, які є причиною сплати аліментного посібники:

  • зміст батьками своєї дитини;
  • зміст дитиною своїх батьків;
  • зміст одним чоловіком другого чоловіка.

При цьому, як правило, все вище передбачені правила асоціюються з сім'єю. В даному контексті варто відзначити, що чоловік і жінка набувають родинні зв'язки між собою виключно на основі офіційного затвердження своїх відносин в органах реєстрації актів цивільного стану. Ніякі інші форми крім походи в ЗАГС сьогодні державою не визнаються.

Відповідно, виникає питання про аліменти в цивільному шлюбі. Оскільки такі відносини не породжують правових відношень між людьми, чи має будь - хто з такої пари звернутися за фінансовою допомогою?

На жаль, в силу відсутності реєстрації між цивільним подружжям процедура значно ускладнюються. Так, не всі з вище перерахованих варіантів можуть використовуватися в процесі призначення аліментів. Законодавцем дозволено звертатися в тому випадку, коли мова йде про виплати на дітей або батьків.

Тобто, подружжя втрачають можливість матеріального утримання з боку один одного. Якщо виникає суперечка на такій підставі - відсутність реєстрації своїх відносин не дає їм правової підстави претендувати на аліменти. Оскільки на юридичному рівні сім'я не існувала, то і вимагати відповідних виплат немає можливості.

Тому, багато фахівців перед тим, як вступати в цивільний шлюб рекомендують задуматися про наслідки, які можуть виникнути. Так, неможливість надалі визначити для себе матеріальну підтримку, складний процес поділу майна, проблеми при визначенні статусу дитини все ж грають свою роль.

Аліменти на дітей без шлюбу

Як ми раніше визначили - фінансове допомоги все ж має місце в родині, не оформила свої стосунки на державному рівні. При цьому, таке питання не відноситься до аліментах цивільній дружині, але зачіпає виплати на дитину.

В даному випадку варто виходити із загальних правових принципів. Так, обов'язок кожного батька опікуватися своїх дітей є беззастережною. При цьому, сімейний статус матері і батька не має ніякого значення. Відповідно, дитина, народжена в цивільному шлюбі має повне право на фінансове утримання з боку матері або батька.

Який порядок призначення системи виплат? Так, він може проявлятися в двох варіантах:

  • двосторонню угоду;
  • судовий розгляд.

Перший спосіб характеризується тим, що батьки самостійно визначають всі нюанси і ключові моменти матеріальної допомоги, яка буде передаватися від одного з них на виховання спільних дітей. При цьому, такий варіант може використовувати як усну, так і письмову форму. Тобто, цивільне подружжя мають можливість обговорити всі нюанси і сумлінно їх виконувати. Або ж, для більш регламентованого підходу складається спеціальний договір.

Фахівці рекомендують використовувати саме другий варіант. Так, підписання певної угоди надає кожному з громадян чітко окреслені рамки дій. Договір прямо передбачає конкретні права і обов'язки громадян, а також - санкції за недотримання встановлених правил.

Що повинно містити в собі угоду для аліментів на дитину, народжену в цивільному шлюбі? Перш за все - точне позначення його учасників. Потрібно вказати, хто є батьком, матір'ю, дитиною, їх повні ініціали, місця проживання, роки народження, паспортні дані.

Також, важлива графа - точні суми аліментних платежів. Необхідно прямо зазначити, в яких розмірах повинна надаватися допомога по вихованню дитини. Для цього можна використовувати вказівки нормативно - правових актів, або ж - власний варіант. Законодавчий спосіб передбачає собою розгляд аліментів у відсотковому співвідношенні до доходу громадянина, зобов'язаного платити такі внески. При цьому, даний показник безпосередньо залежить від кількості дітей, на яких суми направляються.

Нормативно - правові акти встановлюють наступні позиції: на одну дитину покладається 25%, на двох дітей - 33%, а на трьох і кожну наступну - 50%. Дані показники, як правило, залишаються саме в такому вигляді. Але, часом сторони можуть їх змінити. Також, має місце призначення певної суми, яка не залежить від доходу.

Крім того, важливо прописати чітко ще і періодичність надходження виплат. Як правило, вона здійснюється щомісяця. Але, сторони можуть домовитися про те й інший варіант, який їм буде більш прийнятний. Також, потрібно точно вказати на те, які права та обов'язки має кожен з цивільного подружжя. Ще один пункт - позначення штрафу або пені за прострочку виконання свого зобов'язання.

Таке вирішення питання на сьогоднішній день вважається найбільш оптимальним. Сторонам немає необхідності задіяти державні органи для вирішення питання, при цьому, вони мають чіткий договір, в якому вказуються всі ключові аспекти та наслідки їх невиконання. Але, якщо цивільним подружжю не вдається знайти компроміс, то не залишається нічого іншого, як залучати до справи третю сторону.

Призначення аліментів в цивільному шлюбі судом

Такий спосіб передбачає собою звернення в інстанції Феміди, яка безпосередньо і повинна вирішити спір, що склався між цивільним подружжям стосовно їх дітям. Даний варіант рекомендується вживати тільки в тому випадку, якщо сторони не можуть вирішити все самостійно. Справа в тому, що процес призначення аліментів у суді більш витратний за всіма показниками, ніж самостійне складання договору.

Але, якщо не вдалося самим скласти договір, то готуйте документи на аліменти. Так, для того, щоб відкрити справу і орган Феміди міг його розглянути, необхідно подати спеціальну заявку, яка складається з ряду зразків.

Спочатку потрібно визначити, чи встановлено батьківство цивільного чоловіка. Так, у разі оформлення відносин в органах реєстрації актів цивільного стану ім'я чоловіка автоматично вноситься до графи батька. Але, такі дії не характерні для цивільного шлюбу. У тому випадку, якщо чоловік без узаконеного статусу не подав спеціальну заяву для визнання його батьком - попередньо необхідно буде встановити факт його батьківства.

При цьому, такий процес можна спокійно об'єднати з розглядом питання про призначення аліментних виплат. Просто основною метою тепер стане саме визнання чоловіки батьком, а пункт про фінансову підтримку вже буде витікати з такої констатації факту.

У будь-якому випадку - потрібно надати суду спеціальну заявку. У ній повинно бути чітко позначено, які факти справи і які підстави для відкриття спору є ключовими. На підставі такого звернення суд відкриває спеціальне виробництво і призначає дату першого засідання.

В ході розгляду сторони надають різноманітні докази. Кожен з учасників процесу доводить свою правоту різноманітними способами: документальними підтвердженнями, відомостями інших громадян і т.д.

На підставі всієї бази відомостей, яка з'явилася в ході розгляду спору орган Феміди приймає відповідне рішення. Воно може як задовольнити вимоги про призначення аліментів в цивільному шлюбі на дітей, так і залишити цю справу без відповідного рішення. Все безпосередньо залежить від конкретних доказів, які були надані за час засідань. Тому, потрібно максимально підготуватися і подати незаперечні факти своєї правоти і права вимагати фінансову допомогу.

У тому випадку, якщо вимоги заявника будуть задоволені - вступає в силу необхідність їх виконання. В даному випадку мова йде про передачу відповідного рішення інстанції правосуддя в органи, які контролюють процес сплати матеріальної допомоги на дитину, народжену в цивільному шлюбі.

Сьогодні такими органом є служба судових приставів. Дана інстанція покликана стежити за своєчасністю і повнотою перерахувань аліментного характеру. При цьому, справа в даній інстанції відкривається на підставі самого рішення суду. Якщо дитина неповнолітня, то перерахування коштів здійснюється на рахунки цивільної дружини, як офіційного представника дітей.

Весь процес надання аліментів нічим не відрізняється від стандартної процедури, передбаченої для тих сімей, діти яких народилися в зареєстрованому шлюбі. Тобто, у платником аліментів є конкретна обов'язок, яку він повинен виконувати. У разі відступу від цих правил - буде нарахована пеня або штраф.

Заява на аліменти в цивільному шлюбі

Як ми зазначали раніше - одним з основних документів для відкриття справи по розгляду питання про призначення фінансового допомоги від одного з батьків в цивільному шлюбі стає саме заяву - позов. Даний документ грає дуже важливу роль, оскільки саме на ньому тримається питання про те, відкриє суд справу чи ні. Тому, розглянемо процес складання заявки більш детально.

Перш за все, позов на аліменти в цивільному шлюбі складається із загальних процесуальних правил. Тобто, він містить вступну, основну, прохальну і документальну частину.

У вступній частині йде відсилання на боку справи. Так, в першу чергу, відображається позначка про найменування та місцезнаходження конкретного відділення органу правосуддя. В даному випадку потрібно враховувати, що рішення про суперечки по аліментах приймаються виключно світовими судами. Крім того, конкретний орган повинен визначатися в залежності від місця проживання громадянина, який повинен надавати фінансову допомогу.

Після цього потрібно чітко зазначити боку справи. Ними будуть безпосередньо самі цивільне подружжя. Крім того, в справі вони іменуються позивачем і відповідачем. Першим виступає той, хто звертається до держави за допомогою. Другий же - громадянин, який зобов'язаний платити аліменти. По відношенню до них позначаються повні імена, адреси місць проживання, а також - контактні телефони.

Основна частина є найбільш об'ємною і змістовною. Так, в ній вказуються всі факти справи, документи які їх підтверджують, права і обов'язки сторін. Рекомендується все відомості викладати в хронологічній послідовності. Тобто, спочатку вказується з якого періоду учасники справи почали проживати в цивільному шлюбі, слідом - коли у них з'явився спільний дитина.

У тому випадку, якщо цивільний чоловік відмовився визнавати батьківство - потрібно про це написати. Якщо ж чоловік був записаний батьком - то зазначити найменування, номер і серію документа, який може це підтвердити. Як правило, це безпосередньо саме свідоцтво про народження, де позивач і відповідач записані батьками.

Слідом за цим йде виклад аспекту про відсутність фінансової підтримки з боку одного з цивільного подружжя. Потрібно відзначити, протягом якого часу дитина не отримує допомоги і яку долю в його вихованні приймає відповідач.

Прохальна частина являє собою блок, в якому в порядку нумерації зазначаються бажані результати по закінченню розгляду. Якщо був факт про відсутність батьківства - то першим пунктом буде його безпосереднє встановлення. Якщо ж такого спору немає, то відразу йде відмітка про призначення аліментів.

Другий момент - безпосередня сума платежів. Підхід до їх обчислення ідентичний тим, який ми позначали для складання добровільного угоди. Тобто, використовуємо процентні співвідношення з доходу громадянина, або ж - конкретні суми.

Також, якщо має місце стягнення за минулі періоди, протягом яких діти залишилися без фінансової підтримки з боку одного зі своїх цивільних батьків - то теж потрібно відзначити про їх вимозі з громадянина. Але, тут варто пам'ятати про одне важливе правило - якщо такий строк перевищує три роки, то претендувати ви можете виключно на повернення невиплачених коштів за останні 36 місяців. На всі періоди, які були раніше вимоги не можуть бути звернені.

Документальна частина являє собою перелік паперів, які додаються до самого позову-заявою. Так, цього роду документи не подаються самостійно. В обов'язковому порядку до них повинні прикріплюється додаткові зразки, що підтверджують ті чи інші факти. У нашому випадку, потрібно буде подати копію свідоцтва про народження кожної зі спільних малюків, документ, що ідентифікує особу заявника, довідки, квитанції та інше, що підтверджує відсутність фінансової підтримки дитини з боку відповідача.

В самому кінці заява повинна підписуватися громадянином, який його написав і є позивачем у справі. Також, ставиться і дата його надання в конкретний орган Феміди. Варто пам'ятати, що вона повинна відображати день подачі, а не день складання.

Як бачимо, є ряд особливих нюансів і аспектів, які потрібно пам'ятати при складанні позову. Для того, щоб вам легше було орієнтуватися в його формі, крім вище викладеної інструкції, пропонуємо завантажити зразок такого документа:

Зразок позовної заяви на аліменти поза шлюбом Зразок позовної заяви на аліменти поза шлюбом

Цивільний шлюб і аліменти на батьків

Ще одна група виплат, яка характерна для даної ситуації - це фінансова допомога для матері і батька від дітей, які з'явилися в цивільному шлюбі. Як і раніше, тут основним стає не факт наявності відносин між батьками, а факт спорідненості між ними та їхніми дітьми.

Процедура призначення мало чим відрізняється від процесу призначення аліментів на дітей. Основний момент - сама особистість позивача. Так, в даному випадку їм буде виступати вже безпосередньо хтось із батьків. Відповідачем же стане дитина, яка досягла повноліття і має заробіток.

Що характерно для даної категорії справ? Перш за все, основним елементом стає доказова база. Так, громадянину потрібно довести, що він потребує допомоги, а дитина має можливість її надати. Крім того, варто відзначити і важливість того факту, що батько або мати раніше надавали відповідну підтримку своєму чаду.

Тобто, якщо батьки раніше ухилялися від свого обов'язку надавати допомогу неповнолітнім дітям, не платили аліменти, не займалися вихованням - отримати відповідні виплати на свій рахунок буде досить важко. У більшості випадків суд приймає рішення на користь самих дітей.

Але, якщо таких конфліктів інтересів не виникає - то звертатися в інстанцію Феміди можна. В такому випадку, справа буде розглянута за тим же порядком, що і по відношенню до виплат, призначених на дітей. В результаті, дитини або зобов'яжуть надавати відповідну підтримку, або звільнять від неї.

Як бачимо, цивільний шлюб і аліменти сьогодні розглядаються юриспруденцією як особлива категорія. Громадяни мають право претендувати на підтримку фінансового типу тільки грунтуючись на фактах батьківства і материнства. Розглядати варіант змісту подружжям один одного не доводиться, оскільки даний союз на державному рівні не визнається.

Що воно собою являє?
Оскільки такі відносини не породжують правових відношень між людьми, чи має будь - хто з такої пари звернутися за фінансовою допомогою?
Який порядок призначення системи виплат?
Що повинно містити в собі угоду для аліментів на дитину, народжену в цивільному шлюбі?
Що характерно для даної категорії справ?