Строительство »

Страхові внески ІП за себе: що нового в 2019 році?

 1. Як вважали внески до 1 січня 2018
 2. Обов'язкові платежі в 2019 році
 3. Підрахунок доходів ІП для сплати внесків до ПФР
 4. Небезпечні помилки страхової звітності
 5. Коли платити фіксовані внески?
 6. Куди відправляти страхові внески за себе?
 7. Коли ІП може не оплачувати страхування?
 8. Коли податкова може "загорнути" розрахунок за внесками?

Індивідуальний підприємець крім податків зобов'язаний перераховувати кошти на пенсійне та медичне страхування. Про те, що змінилося в 2018 році в системі фіксованих платежів ІП за себе, а також про порядок перерахування страхових внесків з прикладами розрахунку - читайте в статті «бизнес.Ру».

Про що ви впізнаєте?

Підприємець повинен щорічно сплачувати сам за себе внески до Пенсійного фонду і Фонду обов'язкового медичного страхування (ФОМС). При наявності в штаті найнятих працівників, за кожного з них доведеться перераховувати гроші окремо.

Читайте про це: Страхові внески ІП за працівників у 2018 році

Існують також добровільні платежі в соцстрах - через хворобу або на випадок материнства. Їх бізнесмен відраховує тільки за бажанням, для цього достатньо віднести заяву в найближче відділення ФСС.

Їх бізнесмен відраховує тільки за бажанням, для цього достатньо віднести заяву в найближче відділення ФСС

Як вважали внески до 1 січня 2018

Раніше розмір обов'язкових платежів для «іпешніков» розраховувався виходячи з трьох показників: мінімального розміру відплати праці (МРОТ), податкових коефіцієнтів і терміну діяльності. Якщо комерсант відпрацював весь рік, то платити потрібно було за 12 місяців. Якщо він встав на облік, наприклад, в липні - лише за півроку.

Читайте також: "Страхові внески для ІП виросли на 15,7% з 1 січня 2018"

Для цього використовувалася наступна формула: МРОТ * число відпрацьованих місяців * податковий коефіцієнт.

Для пенсійного страхування в 2017-м ставка (коефіцієнт) становила 26 відсотків, для медичного - 5,1 відсотка. Мінімальна місячна оплата праці - 7500 рублів.

Мінімальний платіж ІП за себе до Пенсійного фонду за минулий рік становив 7500 * 12 * 26 відсотків = 23400 руб. Відрахування приватника на медичне страхування 7500 * 12 * 5,1 відсотка = 4590. Разом до обох фондів = 27990.

Так вважали страхові внески ІП без найманих працівників з доходом менше 300 тисяч рублів щорічно. З заробітків понад цю цифри комерсант зобов'язаний був перевести в ПФР один відсоток.

Обов'язкові платежі в 2019 році

З 1 січня 2018 року порядок визначення розміру внесків змінили, відв'язавши від «мінімалки». Уряд Росії затвердив фіксовані суми: 26, 545 в ПФР і 5840 - в ФОМС. Таку схему впровадили напередодні різкого зростання МРОТ, який влада підтягують до прожиткового мінімуму. В результаті, з першого січня він злетів до 9 489 рублів, а з першого травня - до 11 163.

Читайте також: "Мінфін назвав суми страхових внесків ІП на ССО до 2020 року"

При такому рівні, з урахуванням травневого підвищення, на майбутні пенсії ВП без працівників довелося б перераховувати 34 829 рублів, на медстрахування - ще 6 832.

Влада вирішила вжити заходів, щоб уникнути ситуації 2013-го. Тому і були призначені фіксовані суми.

У 2013 році на тлі двократного збільшення обов'язкових страхових платежів з обліку знялися сотні тисяч індивідуальних підприємців

Рівень платежів в ПФР і соцстрах затверджений на три роки вперед, тому їх називають фіксованими. Однак передбачена індексація.

Однак передбачена індексація

Правило «один відсоток» при щорічному доході вище 300 тисяч зберігається. Але загальний платіж в ПФР за 12 місяців при цьому не може перевищувати восьмикратного фіксованого розміру страхових внесків, то є 212 360 рублів.

Наприклад, людина заробила за рік мільйон. З нього потрібно перерахувати 39 385 рублів, включаючи 33 545 (26 545 + 7 тисяч) до Пенсійного фонду та 5840 - в ФОМС.

Підрахунок доходів ІП для сплати внесків до ПФР

Якщо індивідуальний підприємець без найманих працівників використовує один податковий режим, скажімо найбільш популярну ССО або як її називають «спрощенку», - хвилюватися нема про що. При поєднанні декількох систем доведеться попітніти, щоб правильно визначити базу для підрахунків.

«Індивідуалів» на ССО досвідчені бухгалтери радять враховувати саме дохід, а не різницю між доходами і витратами. Саме на такій схемі наполягає Мінфін, який в листі від 3 травня 2018 року знову підтвердив цю позицію і обгрунтував її (скачати документ можна тут ).

Суперечка виникла після рішення Конституційного суду (КС), який в 2016-м дозволив приватникам на загальній системі оподаткування знижувати базу для внесків в ПФР за рахунок фактично понесених витрат. У 2017-му Верховний суд вирішив, що за такою схемою допустимо працювати на «спрощенці». Але в Мінфіні не згодні і наполягають, що рішення КС можна застосовувати тільки до тих, хто платить ПДФО. Саме на цю позицію посилаються співробітники податкової, тому щоб уникнути штрафів краще поступитися.

При суміщенні податкових режимів дохід обчислюють як суму, розраховану за правилами кожного з них. Наприклад, якщо у приватника два режими оподаткування - ЕНДВ і «спрощенка». Тоді заробіток від першої діяльності складають з другим, а потім платять за себе в ПФР і ФОМС з отриманої суми.

Небезпечні помилки страхової звітності

Найпоширеніші помилки «індивідуалів» пов'язані з обчисленням оподатковуваної бази - звідси і несплати або переплати. Перш за все, вона залежить від обраної системи оподаткування. Якщо людина застосовує кілька систем, то вираховувати загальний дохід необхідно виходячи з кожної.

З найманими працівниками небезпек у ІП набагато більше, а обчислення куди мудріший. Наприклад, забув про співробітниць в декреті або упустив в звіті за 9 місяців жовтневі відпускні, перераховані у вересні. Крім того, загальний підсумок по фірмі може не зійтися з цифрами по кожному співробітнику окремо.

Коли платити фіксовані внески?

Для індивідуальних підприємців не встановлено єдиний термін для перерахування страхових внесків. Це можна зробити протягом усього року - щомісячно, поквартально, раз в шість місяців або один раз. Більшість «іпешніков» вибирають другий варіант.

Сплатити фіксовані внески в ПФР і соцстрах необхідно до 31 грудня. Але в 2018-му останній день випадає на вихідний, тому не буде порушенням, якщо гроші дійдуть до адресата 9 січня 2019 го. Втім, краще зробити це заздалегідь.

При припинення або остаточне рішення припинити роботу ВП повинен повністю розрахуватися з ПФР і ФОМС протягом 15 днів з дати зняття з обліку

З перекладом в Пенсійний фонд за правилом «один відсоток» можна не поспішати - крайній термін зрушили з першого квітня на перше липня 2019 го. Оскільки в 2018 року 1 липня випадає на вихідний день, крайня дата оплати за минулий рік - 2 липня.

Детальніше про зміни в термінах сплати страхових внесків за себе в 2018 році читайте тут .

Куди відправляти страхові внески за себе?

З 2017 го визначено єдине «вікно» для сплати пенсійних, медичних і соціальних страхових внесків - податкова інспекція. Щоб їх відправити потрібно знати реквізити своєї ИФНС і коди бюджетної класифікації (КБК), які наведені в таблиці нижче.

Пропуск термінів платежів загрожує нарахуванням пені, а невірний розрахунок розміру оплати - солідними штрафами. Покарання, відповідно до статті 122 НК РФ, складають від 20 до 40 відсотків від недоотриманої суми. Причому довести, що ви помилилися в розрахунках, швидше за все, не вийде.

Коли ІП може не оплачувати страхування?

Умови докладно описані в статті 430 Податкового кодексу (НК) РФ. У ній зафіксовані умови так званих «канікул» по переводу страхових платежів до різних фондів. Це може бути:

 • Догляд за дитиною до півтора років, але не більше шести років
 • Служба за призовом в рядах збройних сил
 • Догляд за старими батьками у віці від 80 років, дитиною-інвалідом або інвалідом 1 групи
 • Перебування з чоловіком-військовим в місці, де неможлива комерційна діяльність
 • Роботи чоловіка-дипломата, консула і інших офіційних осіб за кордоном. Обмеження: не більше п'яти років

Читайте також: "Призупинив роботу ВП все одно зобов'язаний сплачувати страхові внески"

З 1 січня почала діяти нова редакція 430 статті НК. Всі перераховані вище пункти тепер потребують документального підтвердження. Якщо ви не зможете його надати, то гроші доведеться заплатити.

ВАЖЛИВО! Якщо ІП не веде комерційну діяльність, це не є приводом для несплати внесків

Нескінченні позови «непрацюючих» і збиткових ІП, які намагаються в судовому порядку відстояти своє право не сплачувати страхові внески за відсутності прибутку, не приносять результату. Комерсантів штрафують і стягують астрономічні цифри за допомогою приставів. Законодавство в даному випадку не робить винятку навіть для інвалідів, багатодітних сімей та інших незахищених категорій громадян. Єдиний вихід в такій ситуації - якнайшвидше розлучитися зі статусом індивідуального підприємця.

Коли податкова може "загорнути" розрахунок за внесками?

У 2018 році у ФНС виникли нові підстави не приймати розрахунок за внесками. Зміни внесені в 431 статтю НК. В основному, ці помилки супроводжують діяльності фірм і підприємців, які мають найманих співробітники.

Приводом для відмови можуть стати:

 • Помилки в розмірах виплат та інших винагород
 • Невірні відомості в базі для підрахунку розміру оплати в ПФР
 • Суми однойменних показників за всіма фізособам не збігаються з даними в цілому по компанії
 • Неправильні дані застрахованих

ви також можете скачати бланки і зразки документів з інструкціями та прикладами заповнення в 2018 році >>>

Куди відправляти страхові внески за себе?
Коли ІП може не оплачувати страхування?
Коли податкова може "загорнути" розрахунок за внесками?
Про що ви впізнаєте?
Коли платити фіксовані внески?
Куди відправляти страхові внески за себе?
Коли ІП може не оплачувати страхування?
Коли податкова може "загорнути" розрахунок за внесками?