Строительство »

Розмір фіксованих внесків ІП в 2018 році: за себе і за працівників, в ПФР, ФСС, ФОМС, зміни, приклади розрахунку

 1. Страхові внески: зміни в законодавстві
 2. Внески ІП «за себе» в 2018
 3. Коли і в якому обсязі сплачувати самозайнятою ІП
 4. Куди відбуваються платежі
 5. Таблиця: КБК по внесках
 6. Хто не платить
 7. ІП: внески і відповідальність роботодавця
 8. Таблиця: тарифи в 2018
 9. Фотогалерея: зразок заповнення форми ЕРСВ
 10. Пільги для роботодавців
 11. Таблиця: знижені тарифи для ІП
 12. Відео: страхові внески в 2018

Рік 2017 був багатим на реформи і нововведення в сфері податкового законодавства. Зміна влади над позабюджетними фондами, слід проводити чергові податківців, зміни в тарифах і терміни. Щомісяця підкидає нові сюрпризи мікро-бізнесу. Тільки контролюючи всі внутрішні і зовнішні процеси, можна розвивати свою справу і рухатися вперед. У нинішній ситуації без вдумливої ​​роботи з регулюючими бізнес документами підприємцю буде важко втриматися на плаву.

Страхові внески: зміни в законодавстві

З 2017 року Податковому кодексі РФ з'явився додатковий розділ - «Страхові внески». Глава №34 цього документа регламентує загальні положення і вимоги щодо страхового забезпечення, розподіляє функції контролю і адміністрування по обов'язковим відрахуванням роботодавців, а також самозайнятих підприємців.

З цього випливає, що в руках головного податкового регулятора країни - ФНС РФ - сьогодні сконцентрований тотальний контроль не тільки з податкових зборів до держбюджету і бюджети регіонів, але і за цільовими відрахуваннях у позабюджетні фонди. З 2017 року страхові внески надходять не в відділення пенсійного фонду та соц. страховикам, а в територіальні інспекції податкової служби.

По суті, з 2017 року змінився тільки контролер і збирач страхових внесків. Але багато хто вважає, що контроль головного регулятора країни буде набагато жорсткіше, ніж був з боку ФСС та Пенсійного фонду. З податківцями (багато хто знає на практиці) важче досягти домовленостей, спізнення і похибки в розрахунках будуть миттєво фіксуватися, вимоги будуть посилюватися.

З податківцями (багато хто знає на практиці) важче досягти домовленостей, спізнення і похибки в розрахунках будуть миттєво фіксуватися, вимоги будуть посилюватися

З 2017 року всі страхові внески збирає і контролює ФНС РФ

Внески ІП «за себе» в 2018

Поняття страхових внесків включає в себе регулярні відрахування з фіксованими законодавчо встановленими сумами, які направляються на обов'язкове пенсійне та медичне страхування громадян РФ, а також соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв'язку з материнством.

Фіксовані страхові внески - обов'язкові платежі, які поширюються:

 • на всіх роботодавців, незалежно від форми власності бізнесу та видів діяльності;
 • на приватних підприємців, які здійснюють комерційну діяльність одноосібно - так звані самозайняті ІП;
 • на бізнесменів, які тимчасово призупинили свою діяльність, але зберегли статус ІП;
 • відносяться сюди і підприємці, які працюють за договором підряду, іншими цивільно-правовими актам в організаціях або поєднують види діяльності;
 • статтею №11 НК РФ платниками обов'язкових внесків визнаються навіть ті громадяни, які не зареєстровані в ЕГРІП і ведуть свою діяльність незаконно. При цьому якщо податковим регулятором буде виявлений факт ведення ними підприємницької діяльності, внески з них будуть стягуватися в особливому порядку.

Ключове слово у визначенні страхових внесків - обов'язкові - тобто виплачують їх все без винятку організації та приватний бізнес, незалежно від статусу підприємства.

Законодавством ставиться в обов'язок виплачувати внески всім приватним підприємцям, без урахування фактичного прибутку бізнесу і незалежно від прийнятого ІП податкового режиму.

В першу чергу кожен бізнесмен виплачує фіксовані страхові внески як самостійний платник. Причому зобов'язаний він робити страхові внески «за себе» і тоді, коли він працює один, і при наявності у нього в штаті найманих працівників. Розмір платежів ІП на своє страхування, терміни і порядок виплат не пов'язані ні з кількістю, ні з наявністю або відсутністю працівників в штаті. Таким чином страхові внески ІП умовно можна розділити на 2 види: «за себе» (персональний платіж) і платежі за працівників приватного підприємства.

Розглянемо варіант персонального внеску підприємця.

З 2018 року індивідуальний страховий платіж більше не прив'язаний до законодавчо встановленої суми мінімальної оплати праці (МРОТ).

Персональний платіж ІП ділиться на 2 вкладу до фондів і додатковий платіж при перевищенні дохідної частини:

 • на обов'язкове пенсійне страхування (ОПВ) - 26% на місяць;
 • на обов'язкове медичне страхування (ОМС) - 5,1%;
 • 1% від суми доходу ІП понад трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підсумковий річний розрахунок суми обов'язкових страхових внесків ІП як самозайнятої платника формулюється так:

 • обов'язковий пенсійний платіж = 26 545 руб .;
 • платіж по медичному страхуванню = 5 840 руб .;
 • якщо за звітний рік сумарна валовий прибуток ІП перевищила 300 000 рублей, бізнесмен виплачує 1% від суми понад, максимальний платіж дорівнює 212 360 руб.

Потрібно відзначити, що платежі по непрацездатності та материнству вважаються для самостійних платників добровільними.

При розрахунку доходної частини підприємцю слід враховувати систему оподаткування, за якою він працює, і спиратися на наступні рекомендації податкового законодавства, а також резюме судової практики:

 • ІП на загальному режимі при розрахунках бере дохід, який обкладається ПДФО. Таким чином, враховуються всі витрати на бізнес-діяльність ІП (згідно зі статтею №210 НК РФ, а також трактуванні вимог Постанови Конституційного суду РФ від 30.11.2016 № 27-П);
 • підприємці на спрощеній системі з базою «доходи» враховують свій повний дохід (це встановлено статтею №346.15 НК РФ);
 • ІП на УСН, які працюють за схемою «доходи мінус витрати», беруть базу для обчислення аналогічно тому, як розраховується податок (судова практика Арбітражного суду Кемерово у справі № А27-5253 / 2016 від 24.07 2017, з урахуванням думки Конституційного суду РФ 30.11. 2016 № 27-П).
 • сільгоспвиробники і їх помічники, які підпадають під ЕСХН (так само як і спрощенці на «доходи мінус витрати»), враховують дохід за вирахуванням витрат на бізнес-діяльність;
 • при ЕНВД бізнесмен бере в розрахунки поставлений дохід, обсяг фактичного прибутку не розглядається;
 • на патентній системі в розрахунки входить встановлений потенційний дохід ІП, рівний ціні ПСН;
 • коли підприємець поєднує кілька податкових режимів, всі доходи по ним підсумовуються;

Коли сумарний дохід самостійного платника зі страхування за звітний рік перевищує 300 000 руб., Йому ставиться в обов'язок виплата в рахунок пенсійної частини внеску - 1% від над-доходу ВП.

Приклад розрахунку (стандартний розмір платежу і понад ліміт):

Валовий прибуток ВП в 2018 році склала: 250 000 руб. - по УСНО + 150 000 руб. - по поставлений податку. Всього 400 000 рублей → над- внесок в ПФР: (400 000 - 300 000) * 1% = 10 000 руб.

→ загальний внесок в ПФР = 26 545 (фікс. Платіж) + 10 000 = 36 545 рублів.

Стандартний внесок на ОМС = 5 840 рублів

Всього 42 385 руб. за 2018 рік.

Законодавчо верхній поріг платежів по пенсіонку обмежений МРОТ, збільшеним в 12 разів і помноженим на підвищувальний коефіцієнт - 2, але не може бути понад 1 021 000 рублів (вважається наростаючий підсумок з 1 січня 2018 г.). Див. Про це Постанова Уряду РФ від 15.11.2017 № 1378 .

Наприклад, з 01.01.2018 р до 30.04.2018 р МРОТ дорівнює 9 489 руб., Отже, верхній поріг пенсійних платежів для ІП становить: 9 489 руб. х 12 х 2 = 227 736 руб. А з 01 травня 2018 року, коли відбудеться офіційне підвищення МРОТ до 11 163 руб., Верхній поріг складе - 267 912 руб.

У приватного підприємця на будь-якому податковому режимі немає обов'язку звітувати по самостійним страхових внесках, які він платить «за себе».

У приватного підприємця на будь-якому податковому режимі немає обов'язку звітувати по самостійним страхових внесках, які він платить «за себе»

Фіксовані платежі прості в розрахунках, не вимагають звітності та можуть виплачуватися вчасно, коли зручно ІП, головне - зробити це до кінця року

Коли і в якому обсязі сплачувати самозайнятою ІП

Всім бізнесменам - самостійним платникам страхових зборів - належить перераховувати до податкової інспекції за місцем прописки ІП (або в деяких випадках - за місцем ведення діяльності - розберемо це нижче) наступні платежі:

 • 2 страхових внеску на пенсійне та мед. страхування, сумарно - 32 385 руб. Стандартний термін виплат - до 31 грудня поточного року;
 • платіж при перевищенні ліміту дохідної частини (1% від трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) повинен пройти до 01.07.2019 р

Життєва ситуація, коли бізнесмен приймає рішення згорнути свою справу і знятися з обліку в ИФНС, у нього є 15 днів з моменту виписки з ЕГРІП для оплати внесків за всіма пунктами обов'язкового страхування: ОПС, ОМС, над-дохід. Кожен платіж при цьому коригується, відповідно до кількості відпрацьованих днів за звітний період (рік).

Таким же чином робляться розрахунки і в тому випадку, коли бізнесмен реєструє ІП після початку календарного року. За неповний робочий місяць приватний підприємець розраховує обсяг внесків на основі кількості днів у місяці (з урахуванням дня реєстрації ІП).

Куди відбуваються платежі

Іноді виникають нестандартні моменти, що викликають питання, наприклад, куди платити внески підприємцям, які працюють на вменёнке або поєднує інші податкові режими з ЕНВД.

Податковий регулятор дає коментарі з цього приводу:

 • якщо ІП веде діяльність за місцем, де він зареєстрований, - фіксовані платежі «за себе» він платить в «свою» податкову - стандартна ситуація;
 • якщо ІП зареєстрований в одній ИФНС, а веде діяльність і здає звітність в іншому регіоні (так буває на вменёнке), він повинен виплачувати внески «за себе» в ту інспекцію, де він зареєстрований (за місцем прописки);
 • в разі, коли у підприємця є наймані співробітники, і він працює не в своєму регіоні - внески як самозайнятий він вносить в «свою» ИФНС, а платежі за співробітників - до податкової за місцем роботи своєї компанії, і це не залежить від податкового режиму.

Для розуміння: незалежно від того, чи вибрав для себе ІП тільки страхову або разом зі страховою він вирішив, що його відрахування повинні йти і на накопичувальну частину пенсії, внески на ОПВ він виплачується однією платіжкою. Пенсійний фонд РФ при необхідності самостійно розіб'є платіж, виходячи з того, чи надходила від підприємця заяву по накопичувальної частини чи ні.

При заповненні платіжки слід уважно вказувати КБК і звернути увагу, що ділення пенсійних платежів на фіксовані і понад-платежі немає, все йде по одному КБК.

Таблиця: КБК по внесках

Не варто затягувати з виплатами, при порушенні термінів ИФНС нараховує штрафи і пені. Крім того, пам'ятайте, що у всіх страхувальників, незалежно від того «за себе» або за працівників платить підприємець, є обов'язок - зберігати документацію по всіх страхових розрахунками 6 років.

Хто не платить

Є кілька категорій приватних підприємців, які тимчасово звільняються від платежів в усі позабюджетні фонди. До періодів, коли ІП може не робити відрахування, відносяться:

 • догляд за дитиною до півтора років (сумарно - не більше трьох років на всіх дітей ІП);
 • патронаж над інвалідом I групи або престарілим людиною старше 80 років;
 • неможливість вести бізнес в регіоні, де з родиною проживає підприємець (наприклад, військові частини або за кордоном);
 • служба в армії (некомерційна);
 • тимчасове скасування статусу адвоката, коли не провадиться належна діяльність.

Потрібно знати: якщо в такі періоди підприємець вів бізнес, і по розрахунковому рахунку ІП проходили платежі, податковий регулятор має право стягнути внески з підприємця за період, коли їм велася бізнес-діяльність (п. 8 статті №430 НК РФ).

Хороша новина: за останніми коментарям податкової, зараз немає жорсткого списку документів, які повинні засвідчувати право громадянина на скасування страхових платежів. Але отримати в ИФНС офіційне звільнення від фіксованої плати до фондів потрібно обов'язково.

Потрібно знати: приватні підприємці, які є самозайнятими платниками внесків, які не мають права користуватися зниженими ставками. Ця пільга - прерогатива ІП-роботодавців, вона працює лише щодо страхових платежів за працівників приватного бізнесу.

Ця пільга - прерогатива ІП-роботодавців, вона працює лише щодо страхових платежів за працівників приватного бізнесу

Якщо самозайняті ІП звільнені від звітності по страхових внесках, то приватні роботодавці повинні робити це з регулярністю раз на квартал

ІП: внески і відповідальність роботодавця

З моменту, коли підприємець наймає в штат працівників, він зобов'язаний протягом 10-ти робочих днів повідомити місцеве відділення ФСС про наймання персоналу і зареєструватися в якості страхувальника. Після реєстрації у фонді бізнесмен отримує 2 повідомлення: про реєстрацію та розмір страхових внесків.

Зауважте: штраф за несвоєчасну реєстрацію в ФСС починається від 5-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як було вже зазначено, перераховувати внески по позабюджетного страхування повинні всі приватні підприємці, у кого є найманий персонал.

Сумарна ставка обов'язкових внесків на страхування ІП-роботодавця дорівнює 30% від всіх зарплатних виплат, премій і винагород співробітникам.

До поставлений платежах ІП-роботодавця відносяться:

 • виплати з пенсійного страхування;
 • компенсація медичного страхування;
 • соціальні внески на випадок хвороби і материнства.

Таблиця: тарифи в 2018

Як платити і здавати звітність

Всі ІП-роботодавці щомісяця при виплаті зарплати своїм співробітникам зобов'язані сплачувати страхові внески за свій персонал. Робити це необхідно щомісяця, крайній термін - п'ятнадцяте число.

Звітність по нарахуванню страхових внесків ІП-роботодавцем здається В ИФНС за місцем реєстрації ІП щоквартально, до 30-го числа після кварталу.

Форма розрахунку розроблена і затверджена ФНС РФ. Бланк розрахунку досить об'ємний, але простий для заповнення.

На аркушах розділів повинна міститися наступна інформація:

 • відомості про доходи ФО;
 • обчислені внески на ОПВ, ОМС і ОСС;
 • допомоги по б / листам і «дитячі», виплати по виробничих травм і т.п .;
 • дані з прав ІП на застосування пільгових тарифів;
 • персональну інформацію про доходи кожного співробітника.

Загальні вимоги при оформленні єдиного розрахунку по внесках (ЕРСВ):

 • дані в звіт вносяться, починаючи від лівого краю, у всіх порожніх осередках ставиться прочерк;
 • при помилках, допущених на паперових носіях, заборонено використовувати коректори і затирати дані;
 • заборонена двосторонній друк, кожен розділ роздруковується на окремому аркуші;
 • на кожній сторінці ставиться номер в тризначні форматі, типу: 001, 002 і т.д .;
 • не можна скріплювати між собою листи звіту;
 • всі літерні дані заносяться прописними (НЕ сторочнимі) друкованими літерами, кирилицею;
 • суми проставляються в рублях і копійках;
 • бланк можна заповнювати від руки, чорної або синьою ручкою;
 • при оформленні в електронному вигляді береться шрифт Courier New, розмір 16-18;
 • розрахунок містить титульний лист і 3 розділу з додатками. Приватні підприємці як роботодавці заповнюють, крім титульного аркуша, тільки перший і третій розділи;
 • важливо, що всі цифри в розрахунках заповнюються наростаючим підсумком з першого місяця року (або початку роботи ІП);
 • кожен лист візується ІП, проставляється дата здачі;
 • вид діяльності вказується за новою редакцією КВЕД, уточнити код можна тут ;
 • код ОКТМО можна уточнити на порталі ФНС РФ за допомогою сервісу .

Бланк для заповнення розрахунку ЕРСВ, а також докладну інструкцію щодо заповнення можна завантажити на онлайн-порталі податкової в розділі «Прикріплені документи», відкривши додаток №1 .

Фотогалерея: зразок заповнення форми ЕРСВ

У разі виявлення помилок і нестиковок в даних звіту ЕРСВ податкова попереджає підприємця шляхом повідомлення. В цьому випадку ІП зобов'язаний усунути недоліки в стислі терміни:

 • 5 днів - при сдачё звітності в електронному форматі;
 • 10 днів, якщо ЕРСВ був зданий в распечать вигляді.

Штрафних санкцій не буде, а звітність за внесками буде вважатися зданої в термін (і прийнятої ИФНС), якщо вкластися в вищевказані терміни.

Надання та реєстрація страхової звітності в ИФНС може бути виконана на паперовому носії або онлайн:

 • ЕРСВ можна здати в роздрукованому вигляді особисто або через законного представника, у якого повинна бути нотаріально завірена довіреність. В цьому випадку потрібно зробити 2 екземпляри звіту і додатково завантажити його на флешку. На одному екземплярі інспектор зобов'язаний поставити позначку про прийом і повернути його ВП. Інформація з флешки переноситься в систему ИФНС.
 • Звіт можна направити в податкову поштовим відправленням з описом вкладення.
 • Ще один варіант здачі звітності дистанційно - відправка ЕРСВ з електронного документообігу (ЕДО) через інтернет. Для цього ІП потрібна цифрова електронний підпис і необхідне програмне забезпечення. Щоб отримати ЕЦП, потрібно звернутися в спеціалізований центр, що засвідчує. Уточнити адреси УЦ можна на сторінці ФНС РФ « Організації - оператори електронного документообігу ».

Важливо: надавати звітність в роздрукованому вигляді можуть тільки бізнесмени, якщо в штаті їх компанії числиться не більше двадцяти п'яти осіб. При цьому врахуйте, що в середньосписковий перелік персоналу приватного підприємства повинні бути включені всі працівники, навіть ті, хто відпрацював хоча б 1 робочий день, знаходиться у відпустці або на лікарняному.

При цьому врахуйте, що в середньосписковий перелік персоналу приватного підприємства повинні бути включені всі працівники, навіть ті, хто відпрацював хоча б 1 робочий день, знаходиться у відпустці або на лікарняному

ІП, у кого є пільги, потрібно особливо ретельно все зважувати і контролювати, при відкликанні зниженого тарифу доведеться платити за повний рік, всю суму заднім числом

Пільги для роботодавців

Є список, що складається з декількох КВЕД, здійснюючи діяльність по таким видам, бізнес підпадає під знижені тарифи при платежах за фіксованими внесками на страхування. І навіть зважаючи на те, що з 2017 року цей перелік скорочений, формалізований і скоректований по кожному КВЕД, пільгові ніші залишені законодавством.

На знижені ставки по страхових внесках в 2018 мають право:

 • Приватні підприємці на спрощеному режимі, що займаються виробництвом або надають послуги в соціальній області. Тут є 2 обмеження: валова річний прибуток бізнесу ІП - <79 млн руб., А частка профільного КВЕД в структурі доходу - ˃ 70%. Внески за страхуванням виплачуються такими пільговиками тільки в ПФР і складають 20%.
 • ІП на патентній системі - внесок 20%.
 • Бізнес на вменёнке, який здійснює фармацевтичну діяльність, але тільки по виплатах за співробітників, у яких є профільна підготовка фармацевта - фіксований внесок в ПФР 20%.
 • Акредитованим в Мінкомзв'язку РФ IT-фірмам, дохід яких від діяльності в області інтернет і IT-технологій - ˃ 90%, а в штаті - щонайменше 7 людей. У 2018 року тариф підвищено до 21%, в 2019 збільшиться до 28%.

Також законодавцями визначені кілька регіонів, де у підприємців є особливі, знижені на 50%, тарифи. Такі пільги даються бізнесменам, які працюють:

 1. У вільних економічних зонах Криму і порту Владивосток, в цьому випадку страхові внески підприємців у всі соц. фонди в сумі дорівнюють 8%.
 2. А також на територіях, включених в список Уряду РФ, як зони економічного розвитку. У цьому випадку між ІП і муніципалітетом має бути укладено угоду про розвиток в регіоні інноваційних технологій або туристичних кластерів. Сумарна страхова ставка в цьому випадку - 14%.

Термін дії статусу будь-якого регіонального пільговика - 10 років.

Зверніть увагу: пільгові страхові тарифи не діють, якщо ІП займається роздрібною торгівлею, громадським харчуванням та здачею під найм нерухомості або земельних ділянок.

Порушивши вищевикладені вимоги, підприємець позбавляється права на знижені тарифи.

Важливо для компаній, у яких є преференції за ставками: податковий регулятор ретельно стежить за виконанням всіх вимог пільговиками і попереджає, що в разі, коли ІП-роботодавець протягом одного звітного року втрачає право на знижений тариф, ставки по обов'язковим внескам для компанії будуть змінені і перераховані за стандартним тарифом. Різниця по недоплаченої суми буде стягнена з порушника «заднім числом» за повний рік. Якщо ІП тільки почав роботу - з моменту діяльності ВП.

Таблиця: знижені тарифи для ІП

Штрафи при порушеннях

Санкції, що стосуються внесків по соц. страхуванню, зводяться до запізнень при здачі. Відповідальність, яка може послідувати при порушеннях термінів оплат:

 • якщо приватний підприємець сплатив обов'язкові внески з затримкою або не виплатив їх, на ІП буде накладено штраф в розмірі двадцяти відсотків від обсягу невиплачених соціальних зборів;
 • при умисної затримки, відмову від платежёй, а також при систематичних порушеннях підуть штрафні санкції - 40%;
 • за кожен день затримки платежу стягується пеня (одна трьохсот відсотка рефінансування ЦБ).

Відео: страхові внески в 2018

Дивлячись на статистику відкритих і закритих за найближчі періоди приватних підприємств, в черговий раз переконуєшся в дарвінівської мудрості, що виживає - найсильніший. Лихоманить економіку, посилюються закони і контроль регуляторів, але російського підприємця не так-то просто залякати. Будемо працювати над самодисципліною і дотримуватися вимог НК РФ.