Строительство »

Чи можна орендувати землю, а потім отримати її безкоштовно?

schulzfoto / Fotolia  Інформація правдива і актуальна, але не для всіх регіонів працює schulzfoto / Fotolia

Інформація правдива і актуальна, але не для всіх регіонів працює. Наприклад, згідно з указом Президента РФ, будь-який бажаючий може отримати 1 гектар землі в Далекосхідному регіоні тут в дію вступає так званий «Закон про Далекосхідному гектарі».

Практично в будь-якому нецентральному регіоні Ви можете звернутися в адміністрацію з проханням виділити Вам під будівництво індивідуального будинку земельну ділянку. Швидше за все, Вам виділять землю в який-небудь селі за договором оренди, умовами якого є споруда на ній житлового будинку в протягом п'яти років і реєстрація його у власність. Після виконання цих умов Ваш земельну ділянку також може бути приватизований.

Як приватизувати ділянку під будинком?

Чи обмежений розмір ділянки при безоплатній приватизації?

Ви можете взяти в оренду земельну ділянку, якщо у Вас є на це відповідні підстави. При цьому існує усічений перелік експонованих в оренду об'єктів у вигляді земельних наділів. Вам необхідно уточнити в місцевій адміністрації, чи входите Ви в пільгову категорію, якій надається така можливість.

Зараз ділянка надається в оренду переважно з торгів або для пільгової категорії. Але якщо ця ділянка передбачає будівництво і в договорі оренди зазначено, що Ви можете побудувати там будинок, то, звичайно, Ви маєте право звести будівлю, зареєструвати право власності. Тоді ту ділянку, який знаходиться під цим будинком, автоматично надається Вам в користування навіть після закінчення терміну оренди.

Договір оренди на п'ять років полягає з умовою, що протягом цього часу Ви побудуєте цей об'єкт. Оформлення ділянки у власність або передбачено у відповідному договорі оренди, або відбувається після домовленості з адміністрацією про те, яким чином Ви його оформляєте. Тому не можна сказати на сто відсотків, що приватизація відбудеться.

Отримати земельну ділянку на безкоштовній основі з метою будівництва на ньому індивідуального житлового будинку з подальшою передачею у власність можливо. У ряді суб'єктів РФ дана можливість закріплена законодавчо на рівні регіону. Ленінградська область не є винятком. Безоплатно надаються земельні ділянки не всім категоріям громадян. Законодавець чітко визначив коло осіб, які мають право скористатися вищевказаною нормою. Наприклад, громадяни РФ, які мають трьох і більше дітей, громадяни, які перебувають на обліку як що потребують отриманні житла, ряд інших категорій. Крім того, деякі категорії інтересантів на момент подачі заяви повинні мати постійну реєстрацію на території того суб'єкта РФ, в якому бажають отримати земельну ділянку.

Чи можу я будувати на ділянці, купленому в розстрочку або орендованому?

Як викупити орендовану ділянку під ІЖС, якщо на ньому стоїть недобудований будинок?

У будь-якому випадку охочому отримати на безоплатній основі земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва необхідно зібрати пакет документів, який підтверджує наявність законної підстави на отримання земельної ділянки. Цей пакет подається до адміністрації того муніципального освіти, на території якого зареєстрований наділ. У разі схвалення з громадянином буде укладено договір оренди на земельну ділянку терміном на п'ять років. У ряді випадків він може бути продовжений. На період дії договору оренди громадянин повинен побудувати житловий будинок і зареєструвати на нього право власності. Далі ділянку буде переданий у власність.

Практика надання землі для будівництва індивідуального житлового будинку показує, що найчастіше надані в оренду ділянки розташовані в місцях з незадовільною і / або недостатньої інфраструктурою. Наприклад, може виявитися так, що електрифікувати виділений земельну ділянку в подальшому виявиться проблематично з точки зору фінансових і тимчасових витрат. Також на швидкість надання земельних ділянок на безоплатній основі впливає черговість їх отримання, яку встановлює орган місцевого самоврядування.

На жаль, інформація ця неправдива, але будь це правда, то, швидше за все, багато хто б уже давно оформили у власність орендовані ділянки.

Почати варто з того, що безкоштовно приватизувати ділянку можна лише в ряді випадків:

 1. Ви володієте різними будівлями, зведеними до 2001 року, на ділянці, що не знаходиться у власності.
 2. Ви використовували землю на правах оренди до 2001 року.
 3. Земля надана Вам на праві постійного користування або спадкового володіння, при цьому на ній розташовуються житлові споруди, що знаходяться у Вашій власності.

Якщо у Вашому випадку земля не потрапляє ні під одну з перерахованих вище визначень, то, на жаль, землю доведеться оформляти за гроші. Це стосується практично всіх ділянках, отриманим до 2001 року, тобто до введення в дію Земельного Кодексу РФ. У цьому випадку договір оренди або оформлені у власність об'єкти капітального будівництва на території ділянки є гарантією наявності переважних прав з викупу землі.

На землях яких категорій можна будувати, а на яких не можна?

Чи можу я перевести свою землю в категорію ІЖС?

Якщо захочете оформити землю за плату, то Вам доведеться підготувати ряд документів:

 • договори оренди;
 • документи на всі споруди на ділянці;
 • кадастровий план;
 • техпаспорт;
 • паспорт власника ділянки;
 • виписка з реєстраційної палати.

З цим набором паперів Ви вирушаєте в адміністрацію району і протягом 14 днів отримуєте відповідь, маєте Ви право на приватизацію чи ні. При цьому для більш точної оцінки можливості приватизації ділянки необхідно більш детально розбирати ситуацію і більше вступних даних, а саме:

 • які умови, прописані в договорі оренди (право викупу земельної ділянки, право пролонгації договору оренди, можливі заборони, що накладаються на використання ділянки і т. д.);
 • хто є власником земельної ділянки (це повинен бути державний орган, якщо мова йде про приватизацію, а не викуп);
 • на законних підставах побудований будинок або будь-який інший об'єкт капітального будівництва (з отриманням акта про введення в експлуатацію і постановкою на кадастровий облік). А, значить, споруда повинна відповідати всім нормам, встановленим реєстраційною палатою;

До того ж будь-яка фізична особа може користуватися правом безоплатної приватизації не більше одного разу.

При дотриманні всіх формальностей і правил Ви маєте шанс на приватизацію, але безкоштовної вона для Вас, швидше за все, не буде.

Текст підготувала Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

Які документи потрібно перевірити, купуючи дачу?

Три критично важливих нюанси при купівлі ділянки під ІЖС

Як купити ділянку під будівництво: 12 важливих текстів

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Як приватизувати ділянку під будинком?
Чи обмежений розмір ділянки при безоплатній приватизації?
Чи можу я будувати на ділянці, купленому в розстрочку або орендованому?
Як викупити орендовану ділянку під ІЖС, якщо на ньому стоїть недобудований будинок?
На землях яких категорій можна будувати, а на яких не можна?
Чи можу я перевести свою землю в категорію ІЖС?