Строительство »

Висота установки для розеток і вимикачів: як вибрати? Приклади в картинках

Займаючись ремонтом або будівництвом, багато власників квартир задаються питанням про те, як правильно розмістити вимикачі або розетки в квартирі Займаючись ремонтом або будівництвом, багато власників квартир задаються питанням про те, як правильно розмістити вимикачі або розетки в квартирі. Адже від цього залежить не тільки зручність користування ними, а й безпеку експлуатації, а, отже - здоров'я.

Щоб правильно розібратися з цим питанням розглянемо існуючі в недалекому минулому правила їх розміщення і нові, які прийшли з інших країн, віяння.

старі традиції

У радянські часи було прийнято встановлювати вимикачі освітлення в житлових приміщеннях біля входу в них на рівні висоти плечей дорослої людини або розміщувати під стелею. А розетки монтували в стіні на відстані 90-100 см від підлоги.

Приклад розміщення стельового вимикача в коридорі. Для управління світлом до механічного Підпружинені важеля, захованого всередині корпусу, прив'язаний шнур. При першому його натягу світло загоряється, а при другому - гасне.

Настінні вимикачі мали на рівні близько 160 ÷ 180 см від підлоги. Це відстань вважалося найбільш гідною кандидатурою, оптимальним для управління світлом. Приклад розміщення блоку вимикачів між дверним прорізом демонструє фотографія.

На наступному знімку показано розташування розетки в кімнаті за старими правилами.

Зараз ще жителі багатьох квартир експлуатують електропроводку з таким розташуванням комутаційних апаратів, звикли до неї, вважають нормою.

Нові віяння часу - Євростандарт

Взагалі-то терміном «Євростандарт» зараз користуються часто, але він в розглянутому нами питанні нічого особливо конкретного не визначає, так як прийшов до нас із сусідніх країн разом з поняттям «Євроремонт», призначений для комплексу розрахунків конструкцій в будівництві і захисту їх в інтересах споживача.

Діючі будівельні нормативи, а також правила в електроустановках жорстко не лімітують висоту розміщення, кількість або розташування розеток і вимикачів в житлових приміщеннях. Вони тільки дають загальні рекомендації, обумовлюючи небезпечні приміщення і способи монтажу в них з дотриманням захисних заходів.

Зокрема, СП 31-110-2003 рекомендує вимикачі розміщувати біля входу у дверної ручки на рівні до 1 метра від настилу підлоги або під стелею для управління шнуром, а електророзетки - в будь-якому зручному місці.

На кухні найменша відстань від електроприладів, включаючи розетки і вимикачі, до газового обладнання (плити, газопроводи) має бути не менше 50 см.

Усередині ванних кімнат допустимо встановлювати розетки в зоні 3, яка обмежується відстанню в 60 см від раковини, ванни і іншого водяного обладнання. ГОСТ Р 50571.11-96 визначає правила застосування в таких приміщеннях захисних пристроїв: диференціальних автоматів, УЗО, розділових трансформаторів.

Тому вибирати місце розташування електричних розеток і вимикачів необхідно з урахуванням зручності користування ними, а не тільки усталеними в минуле час традиціями.

Рекомендації ергономіки по розташуванню електричних приладів

Для кожного приміщення до проведення електротехнічних робіт необхідно скласти ескіз, план-схему в масштабі з розташуванням меблів та електроприладів, відзначити на ній місця підключення до електричної мережі, включаючи слабкострумові ланцюга: телефон, телебачення, сигналізацію та інші пристрої.

Важливо передбачити невеликий запас цих місць для майбутнього обладнання. Практика показує, що це виправдано.

Розташування розеток

Їх для техніки стаціонарного розташування, наприклад телевізора, комп'ютера, пральної машини, холодильника ... необхідно розташовувати з вільним доступом до них, але бажано приховувати за самими приладами.

Періодично використовувані розетки прийнято з метою дизайну розташовувати на однаковій висоті від статі, зазвичай це відстань вибирають близько 30 см. Вони в цьому випадку менш помітні. Рекомендується вибирати таке їх кількість, щоб було зручно користуватися пилососом і переносними електроприладами у всіх приміщеннях.

Електричні розетки над письмовим столом, тумбочками розміщують над поверхнею меблів на висоті 10 ÷ 20 см.

Розташування вимикачів

Їх рекомендується монтувати на стіні біля вхідних дверей з боку ручки на видаленні більше 10 см від отвору і висоті близько 90-100 см. Таке розташування зручно для дорослих: не треба високо піднімати руку. А діти у віці від чотирьох років вже можуть самі користуватися освітленням.

Стельові конструкції вимикачів з опущеним шнуром для управління як і раніше використовуються в дизайні кімнат.

Тип приміщення і його призначення теж треба враховувати для установки вимикачів. У довгому коридорі по його кінцях можна встановити два прохідних перемикача для управління одним світильником. Біля входу в близько розташованих кімнати можна поставити блок з декількох вимикачів для управління світлом в окремих приміщеннях з одного місця.

У спальні зручно розташувати вимикачі так, щоб ними можна було відключати освітлення, не встаючи з ліжка, простим підняттям руки.

Що застосовується в більшості випадків правило монтажу розеток від підлоги на 30 см і вимикачів на 90 см вважається універсальним. Якщо ви не впевнені в майбутньому розташуванні меблів або електроприладів в приміщенні, то сміливо користуйтеся цим методом.

Як спланувати розміщення розеток і вимикачів в приміщеннях

Для складання робочого ескізу розташування електроприладів і меблів скористайтеся загальними рекомендаціями, наведеними на зображенні нижче.

Всередині коридору зручно розмістити:

  • квартирний розподільний щиток з захисними автоматами;

  • електролічильник (можлива його установка в квартирному щитку або окремо, в залежності від місцевих умов);

  • вимикач або блок з них;

  • розетку;

  • відгалужувальну коробку для комутації кабелів.

На зображенні нижче показаний один з можливих варіантів монтажу електроприладів в коридорі.

Для спальні варіант розміщення розеток і вимикачів з двох сторін ліжка показаний на наступному малюнку.

Ванні кімнати і душові з електробезпеки через підвищеної вологості вимагають особливої ​​уваги. Розміщення в них розетки, вентилятора і кнопки дистанційного керування електроприладами демонструє нижченаведений план.

Детальніше про те, що потрібно враховувати при розміщенні розеток в приміщеннях з підвищеною вологістю читайте тут: Розетки у ванній кімнаті

Наступна схема показує установку електроустаткування на кухні з урахуванням розташування в різних місцях розеток для витяжки, газової плити і електрифікована посуду: мультиварки, електрочайника, скороварки, хлібопічки ...

Тут висота установки розетки над столом може змінюватися в залежності від його висоти. Зручно її встановлювати так, щоб вона піднімалася над поверхнею меблів на 10-15 см. Причому для сучасної кухні краще використовувати не одиничну електророзетку, а цілий блок з них.

Дивіться також: Електропостачання своременной кухні

У вітальні або залі передбачаються місця для комутації слабкострумових ланцюгів: телефону, телевізора, домофона ...

Навіть всередині гаража треба продумати місце для розеток і вимикачів. Як приклад, на плані показано їх розміщення в 10 см від стіни і 140-150 см від підлоги. Для приміщень, де періодично проводяться технічні роботи з електроінструментом, це один з найбільш прийнятних варіантів.

Приклади сучасного розташування розеток і вимикачів

Блок з електричної розетки на 220 вольт і комплекту для слабкострумових ланцюгів:

Розетка «на виріст» над столом першокласника:

Блок розеток нижнього розташування на кухні для газової плити, посудомийної і пральної машини:

Блок вимикачів на стіні дитячій кімнаті для управління освітленням люстри і групами вбудованих світильників на стелю:

Блок розеток для розміщення над кухонним столом:

Читайте також по цій темі: Як встановити блок електричних вимикачів з розеткою