Строительство »

Висота огорожі між сусідами по закону 2018-2019

 1. Що таке землі ТСН, СНТ, ОНТ, ДНП і ІЖС і в чому різниця
 2. Висота огорожі в ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) згідно із законом
 3. Що робити якщо Ви хочете встановити високий паркан
 4. Покроковий алгоритм установки високого суцільного паркану в ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) згідно із законом наступний:
 5. Що робити якщо високий паркан встановив сусід
 6. Висота огорожі для ІЖС, ЛПГ, котеджних селищ по закону
 7. Висота огорожі по закону в житлових зонах населених пунктів, приватному секторі, селі
 8. висновок

Норми по висоті парканів та огорож між сусідніми ділянками по закону в 2018-2019, СНИП і Звід Правил для ТСН, СНТ, ОНТ, ЛПГ, ІЖС. Оптимальна висота огорожі на дачі, котеджі, в приватному секторі, селі.

Що таке землі ТСН, СНТ, ОНТ, ДНП і ІЖС і в чому різниця

Відповідно до Земельного кодексу РФ всі землі поділяються на категорії за цільовим призначенням, а згідно з Федеральним законом від 29.07.2017 N 217-ФЗ «Про ведення громадянами садівництва і городництва для власних потреб і про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації» земельні ділянки різняться по дозволеному увазі використання:

Землі сільськогосподарського призначення:
СНТ - Садове Некомерційне Товариство або Садівництво
ОНТ - городницьких Некомерційне Товариство
ДНП - Дачне Некомерційне Партнерство
ЛПГ - Приватне Підсобне Господарство (польові ділянки ЛПГ)

У зв'язку з Федеральним законом "Про ведення громадянами садівництва і городництва для власних потреб і про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації" від 29.07.2017 №217-ФЗ який вступив в законну силу з 01.01.2019, все СНТ, ОНТ, ДНТ повинні будуть змінити свої статути і перетворяться в ТСН.

ТСН - Товариство Власників Нерухомості (за новим законом з 01.01.2019)

Параметри забору законом нормуються тільки для садових, городніх і дачних ділянок, підсобних господарств ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП, ЛПГ) з категорією «Землі сільгосппризначення» і в новій редакції СНиП позначені тільки як рекомендаційні.

Тому орієнтуватися варто на норми прописані в статуті Вашого товариства.

Землі населених пунктів:
ІЖС - Індивідуальне Житлове Будівництво
ЛПГ - Приватне Підсобне Господарство (присадибні ділянки ЛПГ)
Для ділянок, виділених під індивідуальне житлове будівництво ІЖС, особисте підсобне господарство ЛПГ з категорією «Землі населених пунктів» - законодавчих обмежень по висоті огорожі не існує.

Тому орієнтуватися потрібно на ПЗЗ (Правила землекористування і забудови) муніципального освіти до якого територіально відноситься Ваш ділянку.

Важливо: В обох випадках, якщо Ваш паркан буде затінювати ділянку або будинок сусіда або перешкоджати вентиляції ділянки, то у нього буде право звернутися за захистом до суду.

Висота огорожі в ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) згідно із законом

Санітарно-побутові та будівельні норми для ділянок ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) регулюються СП 53.13330.2011 (актуалізована версія СНиП 30-02-97) Збірка правил. Планування і забудова територій садівничих (дачних) об'єднань громадян, будівлі та споруди (затв. Наказом Мінрегіону РФ від 30.12.2010 N 849).

Причому дотримання цього Зводу Правил внесено в «Список обов'язкових» - Розпорядженням Уряду від 21 червня 2010 року № 1047-р яке зобов'язує дотримуватися вимог СП, ГОСТів або Сніпов. До цього переліку включено деякі пункти попередньої редакції CНіП:

СНиП 30-02-97 * «Планування і забудова територій садівничих (дачних) об'єднань громадян, будівлі та споруди». Розділи 4 (пункти 4.1 - 4.6, 4.9), 5 (пункти 5.1 - 5.6, 5.10 - 5.13), 6 (пункти 6.1 - 6.4, 6.6 - 6.13), 7, 8 (пункти 8.1 - 8.4, 8.6 - 8.16).

16)

Схематично все регламентовані чинним СП норми для ТСН, СНТ, ОНТ, ДНП показані на малюнку

Про паркани між сусідами в попередній редакції СНиП 30-02-97 для ТСН, СНТ, ОНТ, ДНП була наступна рекомендація:

Згідно СНиП 30-02-97 Містобудівного Кодексу РФ, дозволена висота розділового забору між двома ділянками не може перевищувати 1,5 метра. Не можна встановлювати глухі паркани, огородження повинне мати просвіти, щоб не створювати тіні на ділянці сусідів.

дослівно:

6.2. Індивідуальні садові (дачні) ділянки, як правило, повинні бути обгороджені. Огородження з метою мінімального затінення території сусідніх ділянок повинні бути сітчасті або гратчасті (наприклад штахетник ) Висотою 1,5 м. Допускається за рішенням загальних зборів членів садівничого (дачного) об'єднання пристрій глухих огорож з боку вулиць та проїздів.

Однак у новій редакції СП 53.13330.2011 немає вказівок щодо висоти паркану між сусідніми ділянками СНТ:

6.2. По периметру індивідуальних садових, дачних ділянок рекомендується влаштовувати сітчасту огорожу. За обопільною письмовою згодою власників сусідніх ділянок (узгодженим правлінням садівницького, дачного об'єднання) можливо влаштування огорожі інших типів.
Допускається за рішенням загальних зборів членів садівничого, дачного об'єднання пристрій глухих огорож з боку вулиць та проїздів.

Всі необхідні вимоги до парканів учасників ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) базуються на СП 53.13330.2011 і прописуються в статуті товариства. Тому при плануванні огорожі обов'язково ознайомтеся з Статутом Вашого товариства!

Перед будівництвом паркану рекомендуємо узгодити висоту і параметри майбутнього паркану з сусідами і правлінням в письмовому вигляді і зробити позначку у відповідних документах садівничого або дачного об'єднання.

Що робити якщо Ви хочете встановити високий паркан

Взагалі кажучи сваритися і псувати відносини з сусідами - остання справа, потрібно уникати цього і намагатися підтримувати хороші добросусідські відносини. Однак з сусідами може дуже не пощастити і тоді тільки високий суцільний паркан між ділянками вирішить Вашу проблему.

Є спосіб зробити це цілком законно: по СП і статутам ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) паркан повинен відповідати їх вимогам і встановлюватися по межі ділянок. Тому, якщо Ви зробите невеликий декоративний парканчик який відповідає всім правилам по межі між ділянками, а потім відступите від нього на 1 метр або більше вглиб своєї ділянки і спорудити там капітальний високий суцільний паркан який назвете «спорудою або іншої будівництвом» - то формально Ви нічого не порушите і матимете рацію.

Покроковий алгоритм установки високого суцільного паркану в ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП) згідно із законом наступний:

 1. Відмежувати ділянку, зберегти всі документи;
 2. Зробити винос меж ділянки в натуру. При цьому обов'язково вимагайте щоб були встановлені межові знаки (кілочки) і зробіть побільше фотографій, збережіть документи.
 3. По межі ділянки встановлюєте парканчик за всіма вимогами статуту ТСН і СП. Можна закласти невелику відстань 10-20 см на похибку вимірювань і відступити всередину своєї ділянки на цю відстань. Після установки зробіть багато фотографій із застосуванням будівельно-геодезісткой лінійки так щоб було видно відстань по лінійці між межею ділянки і огорожею. Цей паркан потрібно робити обов'язково, тому що якщо його не буде - сусіди можуть скористатися кадастровим зміщенням і по суду встановити кадастрову помилку яка виправляється по фактичному стану огорожі! В ідеалі парканчик бажано ще й застрахувати! 🙂
 4. Далі відступите на 1 метр від межі ділянок встановленої геодезистами (можна більше, але ні на 1 см менше!) І ставте глухий паркан потрібної Вам висоти. Дуже важливо щоб між будь-якою частиною конструкції суцільного паркану і кордоном було відстань не менше 1 метра. Все фіксуйте на фото.
 5. Всі чеки (а краще іменні договору) на матеріали і монтаж встановленого паркану обов'язково збережіть.

Судова практика показує, що в разі якщо від межі ділянок до паркану є відстань не менше 1 метра і це можна довести, тобто все підтверджено документально (для цього ми робили межування, винос в натуру і багато фотографій) - претензій до паркану не буде.
Якщо виникне суперечка з приводу відстані в 1 метр - вимагайте проведення експертизи, її вартість оплатить програла в суді сторона.
Якщо паркан спробують демонтувати без рішення суду - звертайтеся в поліцію і потім до суду за відшкодуванням збитків (тому знадобляться всі збережені документи та договори).

Сусідам, які швидше за все будуть незадоволені подібним рішенням питання, доведеться доводити в суді що порушено їхні права. В даному випадку можна буде скаржитися тільки на порушення інсоляції і вентиляції ділянки після установки забору. Але довести це порушення в суді - дуже проблематично, як раз про це наступний пункт статті.

Що робити якщо високий паркан встановив сусід

Захищати свої права від дій сусіда який вирішив побудувати високий паркан - дуже складно. Теоретично можна робити наголос на те що паркан порушує вентилируемость, затінює Ваш ділянку і заважає вирощувати урожай, але на сьогоднішній день немає нормативної бази щоб визначити мінімальну і допустиму інсоляцію (освітленість, освітлення сонячним світлом) земельної ділянки.

Теоретично можна робити наголос на те що паркан порушує вентилируемость, затінює Ваш ділянку і заважає вирощувати урожай, але на сьогоднішній день немає нормативної бази щоб визначити мінімальну і допустиму інсоляцію (освітленість, освітлення сонячним світлом) земельної ділянки

Що робити якщо сусід встановив високий паркан

В першу чергу Вам слід звернутися до правління садівницького або дачного об'єднання зі скаргою на порушення норм огороджень, які повинні бути прописані в статуті.

Якщо таким способом питання вирішити не вдалося - звертайтеся до суду, але врахуйте що для позитивного рішення на Вашу користь послатися на порушення існуючих СП 53.13330.2011 і норм прописаних у статуті ТСН (СНТ, ОНТ, ДНП), для суду швидше за все буде недостатньо.

До суду з позовом про знесення паркану потрібно буде звернутися не в порядку порушення Сніпа, СП або закону, а в порядку статті 304 Цивільного Кодексу «Захист прав власника від порушень, не пов'язаних з позбавленням володіння»:

Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоча б ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння.

Тут найскладнішим моментом буде довести суду, що відповідач установкою забору дійсно порушив Ваші права і законні інтереси.

Чинні закони не містять нормативів освітленості та вентіліруємость садівничого або дачного земельної ділянки, тому довести, що фактична освітленість менше нормативної, неможливо. Але якщо вдасться довести, що тінь від чужого паркану заважає вирощувати урожай, то тут, мабуть, суд може зайняти сторону позивача.
Виміряти кількість зібраного врожаю в минулі роки, до установки забору, і в цьому році, тобто після його зведення, дуже складно, тому варто заздалегідь, ще до звернення в суд, запастися доказами, якими можуть виступати і фотографії, і показання свідків.

Таким чином, звертаючись до суду з подібними позовами, не варто сподіватися виключно на існуючі будівельні нормативи, потрібно ретельно готувати докази на підтвердження порушень своїх прав.

Висота огорожі для ІЖС, ЛПГ, котеджних селищ по закону

Будівництво на ділянках ІЖС нормується Зводом правил з проектування та будівництва СП 30-102-99 Планування і забудова територій малоповерхового житлового будівництва , Але про висоту забору на ділянці ІЖС в них нічого не вказано.

Тому параметри забору на ділянці ІЖС регулюються адміністрацією муніципального освіти конкретного населеного пункту до якого відноситься ділянка. МО, спираючись на ті ж норми СП 53.13330.2011 для СНТ, може розробити власні норми і положення, орієнтуючись на кліматичні та інші регіональні особливості територій.

Необхідні відомості слід шукати в Генплані і ПЗЗ (правила землекористування і забудови) Вашого муніципалітету:

Правила землекористування і забудови (ПЗЗ) - документ містобудівного зонування, який затверджується нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування, нормативно-правовими актами органів державної влади суб'єктів Російської Федерації - міст федерального значення Москви, Санкт-Петербурга і Севастополя та в яких встановлюються територіальні зони, містобудівні регламенти , порядок застосування такого документа і порядок внесення до нього змін. До затвердження правил землекористування і забудови в обов'язковому порядку за їхнім проектом проводяться публічні слухання.

Т.ч. для ІЖС висота огорожі регламентується місцевим законодавством, норми шукайте в ПЗЗ на сайті МО, або надішліть листа за адресою місцеву адміністрацію і на протязі 30 робочих днів Вам зобов'язані так само письмово дати відповідь. Якщо будуть обмеження на параметри забору - їх потрібно буде врахувати при проектуванні огорожі. Ось наприклад витяг з ПЗЗ міста Казань

Якщо в ПЗЗ немає обмежень (таке теж можливо) - значить поки немає, але можливо з'являться пізніше. Це означає що від сусідів теоретично можна відгородитися будь-яким, навіть 3-х метровим, забором. Проте, щоб уникнути конфліктних ситуацій в майбутньому, рекомендуємо зафіксувати свої наміри і характеристики планованого паркану з сусідами по ділянці - в письмовій формі і обов'язково зафіксуйте документально дату установки забору.

Висота огорожі по закону в житлових зонах населених пунктів, приватному секторі, селі

Нормується аналогічно ІЖС:

Вимоги до огорожі земельних ділянок в житлових зонах населених пунктів встановлюються Правилами землекористування і забудови муніципального освіти.

Перед початком будівельних робіт краще побувати в місцевому органі самоврядування, і з'ясувати, який же може бути максимальна висота огорожі.

Повторимося, в більшості муніципальних утворень такі правила не затверджені. І як потім буде, незрозуміло. Тому бажано запастися доказами що паркан був поставлений раніше прийняття правил.

висновок

Не забувайте найважливішого!

 1. Перед установкою нового паркану обов'язково вивчіть вимоги до огорож в залежності від розташування Вашої ділянки. Щоб в майбутньому не мати проблем, краще перед установкою отримати погодження від адміністрації і сусідів в письмовому вигляді.
 2. Закон не має зворотної сили, тому якщо Ви встановили паркан до його прийняття і можете це довести (надати документи про встановлення, наприклад договір монтажу та акт виконаних робіт) - то нормативи прописані в новому Законі на Ваш паркан не поширюються!
 3. З сусідами краще жити дружно і завжди вирішувати питання мирним шляхом - домовлятися! А досягнуті домовленості обов'язково фіксувати в письмовому вигляді.

На закінчення питання викладеного в статті, пропонуємо Вам ознайомитись з дуже повчальну історію про паркан між сусідами, яка показує чому важливо не доводити ситуацію до абсурду, а вирішувати всі розбіжності з сусідами мирним шляхом за допомогою переговорів, по-людськи і не забувати, що всі норми , ГОСТи, Склепіння Правил і СНИП не з неба впали, кожна буква, кожна параграф в них - скандалами, судами і людськими трагедіями писані (серіал Участок 8 серія «Забір»):

Обговорити важливі питання про висоту забору можна у відповідному розділі форуму: Висота огорожі між сусідніми ділянками по закону

Дана стаття постійно доповнюється, напишіть будь ласка в коментарі якщо у Вас є питання або доповнення по темі «Висота огорожі між сусідніми ділянками по закону», ми обов'язково відповімо на нього.

Дякую за увагу! Ми завжди Вам раді! 🙂

Хочете гарний паркан не як у всіх? Замовте безкоштовний розрахунок огорожі з евроштакетніка!
Для самих уважних знижка при замовленні евроштакетніка -10% по промокодом «VISOTA2019»
Телефонуйте: 8 800 350 9003 (дзвінки безкоштовні) Пишіть: [email protected]

Вам може бути цікаво: