Строительство »

РАДА ЮРИСТА. Адресна допомога переселенцям: з яких причин її можуть скасувати або взагалі не призначити?

РАДА ЮРИСТА. Адресна допомога переселенцям: з яких причин її можуть скасувати або взагалі не призначити?

Фото: pixabay.com

Для соціальної підтримки переселенців 01 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

На жаль, за даними Закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачається тенденція до зменшення фінансування щомісячної адресної допомоги переселенців:

 • у 2017 році - 3 млрд 263 млн 665 тис. гривень,
 • в 2018 році - 3 млрд 211 млн 758,6 тис. гривень.

Розмір адресної допомоги для різних категорій переселенців:

Адресна допомога призначається на сім'ю і виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди про виплату йому такої допомоги на інших членів сім'ї.

На початку 2018 року було підвищено розмір щомісячної адресної допомоги в таких співвідношеннях:

 • пенсіонерам, дітям, студентам денної форми навчання, які досягли 18-річчя - 1 000 грн.,
 • інвалідам I групи та дітям з інвалідністю - 1 865,50 грн. (З 01.07.2018г.),
 • інвалідам II групи - 1 650,25 грн. (З 01.07.2018г.),
 • інвалідам III групи - 1 435,00 грн. (З 01.07.2018г.),
 • працездатним особам - 442,00 грн. на 1 члена сім'ї,

Крім того, загальний розмір адресної допомоги на сім'ю зріс з 2400,00 грн. до 3000,00 грн., для сім'ї, до складу якої входять особи з інвалідністю - 3 400,00 грн., для багатодітної сім'ї - 5 000,00 грн.

Зміни в правилах надання щомісячної адресної допомоги переселенцям:

Як раніше детально висвітлювалося, правила і порядок призначення адресної допомоги переселенцям регулюються Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 1 листопада 2014 р.

18 липня 2018 року набули законної сили зміни в ряд нормативно-правових актів, що стосуються оформлення довідки внутрішньо переміщеного особи, отримання адресної допомоги, а також проходження ідентифікації (Постанова Кабінету Міністрів України №548 від 11.07.2018г.).

Основні нововведення:

 • Розмір грошової допомоги студентам денної форми навчання вищих навчальних закладів, а також ПТУ, до закінчення ними навчання, але не довше досягнення ними 23-х років, становить 1000,00 грн. замість 442,00 грн.
 • Розширено перелік осіб, яким не призначається адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Це члени сім'ї, які перебувають на повному державному утриманні:

 1. в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, в соціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
 2. в школі-інтернаті, установі спеціалізованого освіти військового (військово-спортивного) профілю;
 3. відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
 • 14-річна дитина після отримання паспорта має право самостійно звернутися за отриманням адресної допомоги.
 • Діти, народжені у переселенців після дати початку військової операції / тимчасової окупації, тепер також мають право на отримання адресної допомоги.
 • Врегульовано оформлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи дітьми, які отримали свій паспорт без реєстрації місця проживання, раніше внесеними до єдиної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
 • Особи з інвалідністю, їх діти, діти з інвалідністю, а також особи, які здійснюють догляд за ними право оформити грошову допомогу, в тому числі, якщо вони перемістилися з населених пунктів Донецької і Луганської областей, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі. Однак, обов'язковою умовою, буде неможливість їх повернення на попереднє місце проживання.
 • Державні службовці з числа переселенців, а також особи, які працюють в органах місцевого самоврядування та в правоохоронних органах при призначенні або відновлення соціальних виплат, не проходять перевірку за фактичним місцем проживання.
 • Зради терміни проходження ідентифікації в «Ощадбанку» - кожні 6 міс. для одержувачів всіх соціальних виплат. Варто відзначити, що пенсіонери, які оформили електронне пенсійне посвідчення теж повинні проходити ідентифікацію в банку кожні 6 міс. (Раніше ці терміни становили: в перший рік - 1 раз в 6 міс., В наступні роки - 1 раз в 1 рік). Для володарів звичайного пенсійного посвідчення, термін проходження ідентифікації в Ощадбанку залишається колишнім - раз в 3 міс.
 • Особи з інвалідністю І групи, а також особи не здатні до самообслуговування, які отримують виплати за допомогою доставки Укрпоштою, не зобов'язані проходити ідентифікацію в банку.
 • Подати заяву про продовження виплати адресної допомоги на наступні 6 місяців тепер можливо за 15 днів до закінчення поточного 6-місячного періоду або вже, починаючи з наступного періоду.
 • Припинення виплати адресної допомоги особам, що не працевлаштувалися за сприяння державної служби зайнятості тепер здійснюється через 4 місяці. Раніше п. 12 Постанови КМУ №505 було передбачено тільки 2 місяці.
 • Переселенцям, яким виплати адресної допомоги були припинена в зв'язку з не працевлаштуванням протягом 4-х місяців, можливо знову оформити таку грошову допомогу після втрати працездатності (наприклад, після оформлення ними інвалідності або виходу на пенсію). Раніше таке було можливо тільки в судовому порядку.

З огляду на, зміни в порядку призначення адресної допомоги, нагадаємо обмеження для її отримання, передбачені пунктом 6 Постанови КМУ № 505:

1) наявність у власності у кого-небудь з членів сім'ї житлового приміщення / частини житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово непідконтрольна територія України, райони проведення авоенной операції і населені пункти, розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, непридатних для проживання ;

2) наявність у кого-небудь з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку грошових коштів в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зараз ця сума становить 46 025,00 грн .;

3) адресна допомога не призначається на члена сім'ї:

 • які знаходяться на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для людей похилого віку та осіб з інвалідністю, а також в соціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
 • які знаходяться на повному державному утриманні в школі-інтернаті, установі спеціалізованого освіти військового (військово-спортивного) профілю;
 • відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

Інших підстав для відмови в призначенні адресної допомоги переселенцям не передбачено.

Скасування адресної допомоги (згідно з постановою уряду №505 від 01.10.2014г.):

Внутрішньо переміщені особи виплата адресної допомоги може бути припинена з наступного місяця в таких випадках:

 • Уповноважений представник родини звернувся із заявою про припинення виплати грошової допомоги.
 • Надання інформації від державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом 4-х місяців не працевлаштувалися за сприянням служби зайнятості або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної. влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населених пунктах на лінії розмежування, але фактично не працюють. При цьому, такі працездатні особи не належать до таких категорій:
 • особи, які доглядають за дітьми до досягнення ними 3 років;
 • особи, які доглядають за дітьми до досягнення ними 6 років на підставі медичного висновку ЛКК;
 • особи, які мають 3 і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними;
 • студенти денної форми навчання;
 • особи, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років або інвалідами I або II групи внаслідок психічного розладу, або особами, старше 80 років.
 • Зняття з обліку внутрішньо переміщеного особи.
 • Виявлення уповноваженим органом факт надання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги.
 • Смерть переселенця.

Важливо пам'ятати, що:

 • Адресна допомога для зазначених вище працездатних членів сім'ї зменшується на 50% і виплачується протягом 2-х місяців з дати її призначення, а на наступний період припиняється;
 • працездатні переселенці, яким призначено щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, повинні в 3-х денний термін інформувати відділ з питань соціального захисту населення про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітні;
 • виплата адресної допомоги може бути відновлена, якщо протягом 1 місяця з місяця припинення виплати уповноважений представник сім'ї повідомив про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати допомоги.

Адресна допомога переселенцям: з яких причин її можуть скасувати або взагалі не призначити?