Строительство »

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні - новини на УНН | 12 лютого 2018, 15:03

 1. Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні
 2. Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні
 3. Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні
 4. Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні
 5. Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

КИЇВ. 12 лютого. УНН. На декретні виплати в 2018 році можуть розраховувати всі без винятку жінки, проте розмір цих виплат буде відрізнятися. Крім того, всі батьки мають право на допомогу при народженні дитини, яка становить в 2018 року 41 280 грн незалежно від кількості дітей в сім'ї. Про це в коментарі УНН повідомила провідний експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова" Ольга Піщуліна.

Соціальні виплати сім'ям з дітьми

Як зазначила Піщуліна, бюджетна криза в країні змушує уряд до більш жорсткого обліку коштів, тому було прийнято рішення про інвентаризацію всіх соціальних виплат. Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

 • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Виплати по вагітності та пологах (декретні виплати)

За словами експерта, відповідно до зазначеного закону право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами у 2018 році має кожна вагітна жінка, але розмір допомоги та порядок її отримання буде залежати від статусу жінки (працює жінка, вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовцям або безробітним) і від розміру її доходів.

Зокрема, для працюючих жінок законом передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, що надаються відразу за весь період декретної відпустки. Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки.

"На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні (на" збереженні "або в зв'язку з необхідністю лікування патології вагітності). У цьому випадку, відповідно до закону" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", видається лікарняний, на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами ", - зазначила провідний експерт соціальних і гендерних програм" Центру Разумкова ".

Як додала вона, розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

 • 50% середньої зарплати - при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати - при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати - при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати - страховий стаж понад 8 років.

Допомога тим, хто вчиться, - аспірантам, докторантам, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - призначається в розмірі місячної стипендії.

"У цьому випадку жінка самостійно вирішує, що вона буде отримувати: соціальну допомогу або стипендію", - пояснила Піщуліна.

Фізичні особи - підприємці отримують соціальну допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску. Експерт звернула увагу на те, що до 1 січня 2016 року для отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам - приватним підприємцям треба було платити ЄСВ за збільшеною ставкою.

"Жінки-підприємці не були застрахованими особами і, відповідно, не мали права на отримання лікарняних в період хвороби або в разі виходу у відпустку по вагітності та пологах. На сьогоднішній день для отримання декретних виплат приватному підприємцю достатньо платити єдиний соціальний внесок і не мати заборгованості ", - підкреслила Піщуліна.

Непрацюючим жінкам в якості декретної допомоги виплачується 25% від прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатної особи, в 2018 році становить:

Допомога при народженні дитини

За словами Піщуліної, допомога при народженні дитини залишається в останні роки незмінною - 41 280 грн - і не залежить від черговості народження дитини (перший, другий або третій).

Допомога виплачується поетапно протягом трьох років. Перша частина - в розмірі 10 320 грн - видається через 2-3 місяці після подачі в соціальні служби всіх необхідних документів. Решта суми - щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років (виплати на дітей до досягнення ними трирічного віку в розмірі 130 грн ще попередніми рішеннями уряду були скасовані).

Допомога одиноким матерям

Експерт зазначила, що відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на фінансову підтримку у 2018 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі);
 • одинокі усиновителі;
 • а також мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальну пенсію).

Відповідно до закону, допомога одиноким матерям залежить від середньомісячного доходу сім'ї (законом встановлено, що членами сім'ї самотньої матері є вона сама і її діти. Доходи батьків самотньої матері і інших осіб, які спільно проживають з ним і дітьми в одному будинку / квартирі, не впливатимуть на середньомісячний дохід сім'ї одинокої матері).

Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму (1700 грн - на 1 січня).

"Розмір допомоги є розрахунковою величиною, вона розраховується, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців необхідно розділити на 6 , а потім - на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після поділу дохід необхідно порівняти з відповідним ПМ. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться: вище відповідного ПМ - то соціальні виплати на дітей такою самотньою матері не призначаються; нижче відповідного ПМ - тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей в розмірі різниці між прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним доходом на одного члена сім'ї ", - пояснила Піщуліна.

Таким чином, отримання соціальної допомоги залежить від результату порівняння середньомісячного доходу члена сім'ї з розміром конкретного ПМ.

"Іншими словами, одинока мати може отримувати соціальні виплати на всіх своїх дітей або тільки на одного (декількох) або взагалі не отримувати допомогу від держави", - уточнила експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова".

При цьому, як наголосила Піщуліна, таке законодавче регулювання виплат сім'ям з дітьми має неоднозначні наслідки.

"З одного боку, певна категорія жінок буде отримувати допомогу в набагато більшому розмірі, ніж це було раніше. Зокрема, раніше жінки отримували від держави допомогу в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму (до 2016 року жінки отримували по 350,10 гривень на дошкільника і 436,50 гривень на дитину від шести до 18-ти років. Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги - тим мамам, які отримували низькі доходи). Зараз жінки отримують допомогу в розмірі 100% від прожиткового мінімуму (в разі, якщо жінка не має доходів) ", - доба мулу вона.

З іншого боку, за словами експерта, за приблизними оцінками фахівців, третина жінок, які отримували допомогу на дитину, поки позбавлені права на дитячу допомогу. У чинній редакції закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відсутня норма про те, що всі самотні матері, незалежно від стану, мають право на щомісячну виплату.

"За нинішньої формулою Мінсоцполітики з'явилася категорія жінок з" високим доходом "(побажаємо такі" високі доходи "чиновникам і народним депутатам) - матері-одиначки, якщо їх щомісячний дохід перевищує розрахунковий, не отримуватимуть державну допомогу", - зазначила Піщуліна.

При цьому, за її словами, законодавець подбав про те, щоб жінки не користувалися статусом матері-одиначки з метою отримання більшого доходу.

"Зокрема ст. 18-1 закону" Про державну допомогу сім'ям з дітьми "передбачає, що" жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається ". При цьому тут же є і така норма:" Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися або усиновлених до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком ", - звернула увагу експерт.

Разом з тим вона додала, що виникає питання, хто і яким чином буде контролювати, що жінка з чоловіком ведуть спільне господарство.

"Наприклад, якщо заможний чоловік і жінка живуть разом, мають дитини, а шлюб не зареєстрували. Жінка, наприклад, не працює (але сім'я має високі доходи) і, тим не менш, жінка як безробітна має право отримувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку ", - пояснила Піщуліна.

Максимальний розмір дитячої допомоги для одиноких матерів в 2018 році дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідних категорій в разі, якщо сім'я не має ніяких доходів. Якщо дохід є, то необхідно з вказаної суми відняти середньомісячний дохід у розрахунку на одну людину. Середньомісячний дохід за дітей у віці від 18 до 23 років необхідно порівнювати з прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розмір дитячих допомог одиноким матерям в 2018 році:

Приклад розрахунку:

Якщо в родині налічується три людини (двоє дітей - 12 і 4 років і мати, яка є самотньою щодо обох дітей), середньомісячний дохід сім'ї - 2500 грн (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини і т.д., враховуються всі можливі джерела доходів). Таким чином, на одного члена сім'ї середньомісячний дохід складе 2500 грн / 3 людини = 833,33 грн.

На дитину 4-х років розмір допомоги одинокої матері становить:

1492 грн (ПМ) - 833,33 грн = 658,67 грн.

На дитину 12-и років розмір допомоги одинокої матері становить:

1860 грн (ПМ) - 833,33 грн = 1026,67 грн.

Таким чином, жінка має допомогу в розмірі 658,67 грн та 1026,67 грн на півроку. Далі вона знову повинна звертатися до соціальних служб та надавати інформацію про свої доходи та допомогу буде перераховуватися за оновленими доходами.

Вагітні та роботодавці

Що стосується відносин вагітних і роботодавців, то за словами Піщуліної, права вагітних жінок добре захищені законодавством.

Зокрема, відповідно до Трудового кодексу (Кодекс законів про працю), роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу. Якщо роботодавець відмовляє жінці, то він зобов'язаний повідомити жінці про причини відмови в письмовій формі. Причому відмова в прийомі на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Звільнити вагітну жінку за власною ініціативою роботодавець також не має права. Звільнення допускається лише в разі повної ліквідації підприємства, де працює жінка. При цьому на власника підприємства покладається обов'язок працевлаштування вагітної.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

У разі порушень з боку роботодавця, на нього, згідно із законодавством, може бути стягнено штраф. Також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнані грубими.

"На жаль, певна жорсткість нашого законодавства компенсується його тотальним невиконанням. З одного боку держава не виконує свої зобов'язання щодо захисту прав громадян, з іншого боку ми є свідками правовій необізнаності наших громадян. Жінка повинна знати свої права і може відстоювати їх у суді", - підкреслила експерт.

Однак, за словами Піщуліної, зараз досить складно відстоювати свої права в суді пересічному громадянину, в результаті тих змін, які відбувалися в сфері судової реформи: це стає дорогим для звичайного громадянина, він повинен сплатити підвищені судові збори, найняти для захисту професійного адвоката, на якого також необхідні гроші, знадобляться гроші також під "заставу корпоративних адвокатів", крім того, суди зараз перевантажені і розгляд справ є тривалим, не вистачає суддів.

"Тобто, поки судовий захист для громадян істотно ускладнена", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, уряд збільшив розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

КИЇВ. 12 лютого. УНН. На декретні виплати в 2018 році можуть розраховувати всі без винятку жінки, проте розмір цих виплат буде відрізнятися. Крім того, всі батьки мають право на допомогу при народженні дитини, яка становить в 2018 року 41 280 грн незалежно від кількості дітей в сім'ї. Про це в коментарі УНН повідомила провідний експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова" Ольга Піщуліна.

Соціальні виплати сім'ям з дітьми

Як зазначила Піщуліна, бюджетна криза в країні змушує уряд до більш жорсткого обліку коштів, тому було прийнято рішення про інвентаризацію всіх соціальних виплат. Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

 • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Виплати по вагітності та пологах (декретні виплати)

За словами експерта, відповідно до зазначеного закону право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами у 2018 році має кожна вагітна жінка, але розмір допомоги та порядок її отримання буде залежати від статусу жінки (працює жінка, вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовцям або безробітним) і від розміру її доходів.

Зокрема, для працюючих жінок законом передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, що надаються відразу за весь період декретної відпустки. Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки.

"На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні (на" збереженні "або в зв'язку з необхідністю лікування патології вагітності). У цьому випадку, відповідно до закону" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", видається лікарняний, на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами ", - зазначила провідний експерт соціальних і гендерних програм" Центру Разумкова ".

Як додала вона, розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

 • 50% середньої зарплати - при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати - при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати - при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати - страховий стаж понад 8 років.

Допомога тим, хто вчиться, - аспірантам, докторантам, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - призначається в розмірі місячної стипендії.

"У цьому випадку жінка самостійно вирішує, що вона буде отримувати: соціальну допомогу або стипендію", - пояснила Піщуліна.

Фізичні особи - підприємці отримують соціальну допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску. Експерт звернула увагу на те, що до 1 січня 2016 року для отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам - приватним підприємцям треба було платити ЄСВ за збільшеною ставкою.

"Жінки-підприємці не були застрахованими особами і, відповідно, не мали права на отримання лікарняних в період хвороби або в разі виходу у відпустку по вагітності та пологах. На сьогоднішній день для отримання декретних виплат приватному підприємцю достатньо платити єдиний соціальний внесок і не мати заборгованості ", - підкреслила Піщуліна.

Непрацюючим жінкам в якості декретної допомоги виплачується 25% від прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатної особи, в 2018 році становить:

Допомога при народженні дитини

За словами Піщуліної, допомога при народженні дитини залишається в останні роки незмінною - 41 280 грн - і не залежить від черговості народження дитини (перший, другий або третій).

Допомога виплачується поетапно протягом трьох років. Перша частина - в розмірі 10 320 грн - видається через 2-3 місяці після подачі в соціальні служби всіх необхідних документів. Решта суми - щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років (виплати на дітей до досягнення ними трирічного віку в розмірі 130 грн ще попередніми рішеннями уряду були скасовані).

Допомога одиноким матерям

Експерт зазначила, що відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на фінансову підтримку у 2018 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі);
 • одинокі усиновителі;
 • а також мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальну пенсію).

Відповідно до закону, допомога одиноким матерям залежить від середньомісячного доходу сім'ї (законом встановлено, що членами сім'ї самотньої матері є вона сама і її діти. Доходи батьків самотньої матері і інших осіб, які спільно проживають з ним і дітьми в одному будинку / квартирі, не впливатимуть на середньомісячний дохід сім'ї одинокої матері).

Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму (1700 грн - на 1 січня).

"Розмір допомоги є розрахунковою величиною, вона розраховується, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців необхідно розділити на 6 , а потім - на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після поділу дохід необхідно порівняти з відповідним ПМ. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться: вище відповідного ПМ - то соціальні виплати на дітей такою самотньою матері не призначаються; нижче відповідного ПМ - тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей в розмірі різниці між прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним доходом на одного члена сім'ї ", - пояснила Піщуліна.

Таким чином, отримання соціальної допомоги залежить від результату порівняння середньомісячного доходу члена сім'ї з розміром конкретного ПМ.

"Іншими словами, одинока мати може отримувати соціальні виплати на всіх своїх дітей або тільки на одного (декількох) або взагалі не отримувати допомогу від держави", - уточнила експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова".

При цьому, як наголосила Піщуліна, таке законодавче регулювання виплат сім'ям з дітьми має неоднозначні наслідки.

"З одного боку, певна категорія жінок буде отримувати допомогу в набагато більшому розмірі, ніж це було раніше. Зокрема, раніше жінки отримували від держави допомогу в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму (до 2016 року жінки отримували по 350,10 гривень на дошкільника і 436,50 гривень на дитину від шести до 18-ти років. Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги - тим мамам, які отримували низькі доходи). Зараз жінки отримують допомогу в розмірі 100% від прожиткового мінімуму (в разі, якщо жінка не має доходів) ", - доба мулу вона.

З іншого боку, за словами експерта, за приблизними оцінками фахівців, третина жінок, які отримували допомогу на дитину, поки позбавлені права на дитячу допомогу. У чинній редакції закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відсутня норма про те, що всі самотні матері, незалежно від стану, мають право на щомісячну виплату.

"За нинішньої формулою Мінсоцполітики з'явилася категорія жінок з" високим доходом "(побажаємо такі" високі доходи "чиновникам і народним депутатам) - матері-одиначки, якщо їх щомісячний дохід перевищує розрахунковий, не отримуватимуть державну допомогу", - зазначила Піщуліна.

При цьому, за її словами, законодавець подбав про те, щоб жінки не користувалися статусом матері-одиначки з метою отримання більшого доходу.

"Зокрема ст. 18-1 закону" Про державну допомогу сім'ям з дітьми "передбачає, що" жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається ". При цьому тут же є і така норма:" Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися або усиновлених до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком ", - звернула увагу експерт.

Разом з тим вона додала, що виникає питання, хто і яким чином буде контролювати, що жінка з чоловіком ведуть спільне господарство.

"Наприклад, якщо заможний чоловік і жінка живуть разом, мають дитини, а шлюб не зареєстрували. Жінка, наприклад, не працює (але сім'я має високі доходи) і, тим не менш, жінка як безробітна має право отримувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку ", - пояснила Піщуліна.

Максимальний розмір дитячої допомоги для одиноких матерів в 2018 році дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідних категорій в разі, якщо сім'я не має ніяких доходів. Якщо дохід є, то необхідно з вказаної суми відняти середньомісячний дохід у розрахунку на одну людину. Середньомісячний дохід за дітей у віці від 18 до 23 років необхідно порівнювати з прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розмір дитячих допомог одиноким матерям в 2018 році:

Приклад розрахунку:

Якщо в родині налічується три людини (двоє дітей - 12 і 4 років і мати, яка є самотньою щодо обох дітей), середньомісячний дохід сім'ї - 2500 грн (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини і т.д., враховуються всі можливі джерела доходів). Таким чином, на одного члена сім'ї середньомісячний дохід складе 2500 грн / 3 людини = 833,33 грн.

На дитину 4-х років розмір допомоги одинокої матері становить:

1492 грн (ПМ) - 833,33 грн = 658,67 грн.

На дитину 12-и років розмір допомоги одинокої матері становить:

1860 грн (ПМ) - 833,33 грн = 1026,67 грн.

Таким чином, жінка має допомогу в розмірі 658,67 грн та 1026,67 грн на півроку. Далі вона знову повинна звертатися до соціальних служб та надавати інформацію про свої доходи та допомогу буде перераховуватися за оновленими доходами.

Вагітні та роботодавці

Що стосується відносин вагітних і роботодавців, то за словами Піщуліної, права вагітних жінок добре захищені законодавством.

Зокрема, відповідно до Трудового кодексу (Кодекс законів про працю), роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу. Якщо роботодавець відмовляє жінці, то він зобов'язаний повідомити жінці про причини відмови в письмовій формі. Причому відмова в прийомі на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Звільнити вагітну жінку за власною ініціативою роботодавець також не має права. Звільнення допускається лише в разі повної ліквідації підприємства, де працює жінка. При цьому на власника підприємства покладається обов'язок працевлаштування вагітної.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

У разі порушень з боку роботодавця, на нього, згідно із законодавством, може бути стягнено штраф. Також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнані грубими.

"На жаль, певна жорсткість нашого законодавства компенсується його тотальним невиконанням. З одного боку держава не виконує свої зобов'язання щодо захисту прав громадян, з іншого боку ми є свідками правовій необізнаності наших громадян. Жінка повинна знати свої права і може відстоювати їх у суді", - підкреслила експерт.

Однак, за словами Піщуліної, зараз досить складно відстоювати свої права в суді пересічному громадянину, в результаті тих змін, які відбувалися в сфері судової реформи: це стає дорогим для звичайного громадянина, він повинен сплатити підвищені судові збори, найняти для захисту професійного адвоката, на якого також необхідні гроші, знадобляться гроші також під "заставу корпоративних адвокатів", крім того, суди зараз перевантажені і розгляд справ є тривалим, не вистачає суддів.

"Тобто, поки судовий захист для громадян істотно ускладнена", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, уряд збільшив розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

КИЇВ. 12 лютого. УНН. На декретні виплати в 2018 році можуть розраховувати всі без винятку жінки, проте розмір цих виплат буде відрізнятися. Крім того, всі батьки мають право на допомогу при народженні дитини, яка становить в 2018 року 41 280 грн незалежно від кількості дітей в сім'ї. Про це в коментарі УНН повідомила провідний експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова" Ольга Піщуліна.

Соціальні виплати сім'ям з дітьми

Як зазначила Піщуліна, бюджетна криза в країні змушує уряд до більш жорсткого обліку коштів, тому було прийнято рішення про інвентаризацію всіх соціальних виплат. Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

 • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Виплати по вагітності та пологах (декретні виплати)

За словами експерта, відповідно до зазначеного закону право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами у 2018 році має кожна вагітна жінка, але розмір допомоги та порядок її отримання буде залежати від статусу жінки (працює жінка, вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовцям або безробітним) і від розміру її доходів.

Зокрема, для працюючих жінок законом передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, що надаються відразу за весь період декретної відпустки. Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки.

"На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні (на" збереженні "або в зв'язку з необхідністю лікування патології вагітності). У цьому випадку, відповідно до закону" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", видається лікарняний, на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами ", - зазначила провідний експерт соціальних і гендерних програм" Центру Разумкова ".

Як додала вона, розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

 • 50% середньої зарплати - при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати - при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати - при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати - страховий стаж понад 8 років.

Допомога тим, хто вчиться, - аспірантам, докторантам, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - призначається в розмірі місячної стипендії.

"У цьому випадку жінка самостійно вирішує, що вона буде отримувати: соціальну допомогу або стипендію", - пояснила Піщуліна.

Фізичні особи - підприємці отримують соціальну допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску. Експерт звернула увагу на те, що до 1 січня 2016 року для отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам - приватним підприємцям треба було платити ЄСВ за збільшеною ставкою.

"Жінки-підприємці не були застрахованими особами і, відповідно, не мали права на отримання лікарняних в період хвороби або в разі виходу у відпустку по вагітності та пологах. На сьогоднішній день для отримання декретних виплат приватному підприємцю достатньо платити єдиний соціальний внесок і не мати заборгованості ", - підкреслила Піщуліна.

Непрацюючим жінкам в якості декретної допомоги виплачується 25% від прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатної особи, в 2018 році становить:

Допомога при народженні дитини

За словами Піщуліної, допомога при народженні дитини залишається в останні роки незмінною - 41 280 грн - і не залежить від черговості народження дитини (перший, другий або третій).

Допомога виплачується поетапно протягом трьох років. Перша частина - в розмірі 10 320 грн - видається через 2-3 місяці після подачі в соціальні служби всіх необхідних документів. Решта суми - щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років (виплати на дітей до досягнення ними трирічного віку в розмірі 130 грн ще попередніми рішеннями уряду були скасовані).

Допомога одиноким матерям

Експерт зазначила, що відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на фінансову підтримку у 2018 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі);
 • одинокі усиновителі;
 • а також мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальну пенсію).

Відповідно до закону, допомога одиноким матерям залежить від середньомісячного доходу сім'ї (законом встановлено, що членами сім'ї самотньої матері є вона сама і її діти. Доходи батьків самотньої матері і інших осіб, які спільно проживають з ним і дітьми в одному будинку / квартирі, не впливатимуть на середньомісячний дохід сім'ї одинокої матері).

Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму (1700 грн - на 1 січня).

"Розмір допомоги є розрахунковою величиною, вона розраховується, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців необхідно розділити на 6 , а потім - на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після поділу дохід необхідно порівняти з відповідним ПМ. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться: вище відповідного ПМ - то соціальні виплати на дітей такою самотньою матері не призначаються; нижче відповідного ПМ - тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей в розмірі різниці між прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним доходом на одного члена сім'ї ", - пояснила Піщуліна.

Таким чином, отримання соціальної допомоги залежить від результату порівняння середньомісячного доходу члена сім'ї з розміром конкретного ПМ.

"Іншими словами, одинока мати може отримувати соціальні виплати на всіх своїх дітей або тільки на одного (декількох) або взагалі не отримувати допомогу від держави", - уточнила експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова".

При цьому, як наголосила Піщуліна, таке законодавче регулювання виплат сім'ям з дітьми має неоднозначні наслідки.

"З одного боку, певна категорія жінок буде отримувати допомогу в набагато більшому розмірі, ніж це було раніше. Зокрема, раніше жінки отримували від держави допомогу в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму (до 2016 року жінки отримували по 350,10 гривень на дошкільника і 436,50 гривень на дитину від шести до 18-ти років. Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги - тим мамам, які отримували низькі доходи). Зараз жінки отримують допомогу в розмірі 100% від прожиткового мінімуму (в разі, якщо жінка не має доходів) ", - доба мулу вона.

З іншого боку, за словами експерта, за приблизними оцінками фахівців, третина жінок, які отримували допомогу на дитину, поки позбавлені права на дитячу допомогу. У чинній редакції закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відсутня норма про те, що всі самотні матері, незалежно від стану, мають право на щомісячну виплату.

"За нинішньої формулою Мінсоцполітики з'явилася категорія жінок з" високим доходом "(побажаємо такі" високі доходи "чиновникам і народним депутатам) - матері-одиначки, якщо їх щомісячний дохід перевищує розрахунковий, не отримуватимуть державну допомогу", - зазначила Піщуліна.

При цьому, за її словами, законодавець подбав про те, щоб жінки не користувалися статусом матері-одиначки з метою отримання більшого доходу.

"Зокрема ст. 18-1 закону" Про державну допомогу сім'ям з дітьми "передбачає, що" жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається ". При цьому тут же є і така норма:" Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися або усиновлених до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком ", - звернула увагу експерт.

Разом з тим вона додала, що виникає питання, хто і яким чином буде контролювати, що жінка з чоловіком ведуть спільне господарство.

"Наприклад, якщо заможний чоловік і жінка живуть разом, мають дитини, а шлюб не зареєстрували. Жінка, наприклад, не працює (але сім'я має високі доходи) і, тим не менш, жінка як безробітна має право отримувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку ", - пояснила Піщуліна.

Максимальний розмір дитячої допомоги для одиноких матерів в 2018 році дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідних категорій в разі, якщо сім'я не має ніяких доходів. Якщо дохід є, то необхідно з вказаної суми відняти середньомісячний дохід у розрахунку на одну людину. Середньомісячний дохід за дітей у віці від 18 до 23 років необхідно порівнювати з прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розмір дитячих допомог одиноким матерям в 2018 році:

Приклад розрахунку:

Якщо в родині налічується три людини (двоє дітей - 12 і 4 років і мати, яка є самотньою щодо обох дітей), середньомісячний дохід сім'ї - 2500 грн (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини і т.д., враховуються всі можливі джерела доходів). Таким чином, на одного члена сім'ї середньомісячний дохід складе 2500 грн / 3 людини = 833,33 грн.

На дитину 4-х років розмір допомоги одинокої матері становить:

1492 грн (ПМ) - 833,33 грн = 658,67 грн.

На дитину 12-и років розмір допомоги одинокої матері становить:

1860 грн (ПМ) - 833,33 грн = 1026,67 грн.

Таким чином, жінка має допомогу в розмірі 658,67 грн та 1026,67 грн на півроку. Далі вона знову повинна звертатися до соціальних служб та надавати інформацію про свої доходи та допомогу буде перераховуватися за оновленими доходами.

Вагітні та роботодавці

Що стосується відносин вагітних і роботодавців, то за словами Піщуліної, права вагітних жінок добре захищені законодавством.

Зокрема, відповідно до Трудового кодексу (Кодекс законів про працю), роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу. Якщо роботодавець відмовляє жінці, то він зобов'язаний повідомити жінці про причини відмови в письмовій формі. Причому відмова в прийомі на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Звільнити вагітну жінку за власною ініціативою роботодавець також не має права. Звільнення допускається лише в разі повної ліквідації підприємства, де працює жінка. При цьому на власника підприємства покладається обов'язок працевлаштування вагітної.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

У разі порушень з боку роботодавця, на нього, згідно із законодавством, може бути стягнено штраф. Також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнані грубими.

"На жаль, певна жорсткість нашого законодавства компенсується його тотальним невиконанням. З одного боку держава не виконує свої зобов'язання щодо захисту прав громадян, з іншого боку ми є свідками правовій необізнаності наших громадян. Жінка повинна знати свої права і може відстоювати їх у суді", - підкреслила експерт.

Однак, за словами Піщуліної, зараз досить складно відстоювати свої права в суді пересічному громадянину, в результаті тих змін, які відбувалися в сфері судової реформи: це стає дорогим для звичайного громадянина, він повинен сплатити підвищені судові збори, найняти для захисту професійного адвоката, на якого також необхідні гроші, знадобляться гроші також під "заставу корпоративних адвокатів", крім того, суди зараз перевантажені і розгляд справ є тривалим, не вистачає суддів.

"Тобто, поки судовий захист для громадян істотно ускладнена", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, уряд збільшив розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

КИЇВ. 12 лютого. УНН. На декретні виплати в 2018 році можуть розраховувати всі без винятку жінки, проте розмір цих виплат буде відрізнятися. Крім того, всі батьки мають право на допомогу при народженні дитини, яка становить в 2018 року 41 280 грн незалежно від кількості дітей в сім'ї. Про це в коментарі УНН повідомила провідний експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова" Ольга Піщуліна.

Соціальні виплати сім'ям з дітьми

Як зазначила Піщуліна, бюджетна криза в країні змушує уряд до більш жорсткого обліку коштів, тому було прийнято рішення про інвентаризацію всіх соціальних виплат. Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

 • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Виплати по вагітності та пологах (декретні виплати)

За словами експерта, відповідно до зазначеного закону право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами у 2018 році має кожна вагітна жінка, але розмір допомоги та порядок її отримання буде залежати від статусу жінки (працює жінка, вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовцям або безробітним) і від розміру її доходів.

Зокрема, для працюючих жінок законом передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, що надаються відразу за весь період декретної відпустки. Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки.

"На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні (на" збереженні "або в зв'язку з необхідністю лікування патології вагітності). У цьому випадку, відповідно до закону" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", видається лікарняний, на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами ", - зазначила провідний експерт соціальних і гендерних програм" Центру Разумкова ".

Як додала вона, розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

 • 50% середньої зарплати - при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати - при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати - при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати - страховий стаж понад 8 років.

Допомога тим, хто вчиться, - аспірантам, докторантам, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - призначається в розмірі місячної стипендії.

"У цьому випадку жінка самостійно вирішує, що вона буде отримувати: соціальну допомогу або стипендію", - пояснила Піщуліна.

Фізичні особи - підприємці отримують соціальну допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску. Експерт звернула увагу на те, що до 1 січня 2016 року для отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам - приватним підприємцям треба було платити ЄСВ за збільшеною ставкою.

"Жінки-підприємці не були застрахованими особами і, відповідно, не мали права на отримання лікарняних в період хвороби або в разі виходу у відпустку по вагітності та пологах. На сьогоднішній день для отримання декретних виплат приватному підприємцю достатньо платити єдиний соціальний внесок і не мати заборгованості ", - підкреслила Піщуліна.

Непрацюючим жінкам в якості декретної допомоги виплачується 25% від прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатної особи, в 2018 році становить:

Допомога при народженні дитини

За словами Піщуліної, допомога при народженні дитини залишається в останні роки незмінною - 41 280 грн - і не залежить від черговості народження дитини (перший, другий або третій).

Допомога виплачується поетапно протягом трьох років. Перша частина - в розмірі 10 320 грн - видається через 2-3 місяці після подачі в соціальні служби всіх необхідних документів. Решта суми - щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років (виплати на дітей до досягнення ними трирічного віку в розмірі 130 грн ще попередніми рішеннями уряду були скасовані).

Допомога одиноким матерям

Експерт зазначила, що відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на фінансову підтримку у 2018 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі);
 • одинокі усиновителі;
 • а також мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальну пенсію).

Відповідно до закону, допомога одиноким матерям залежить від середньомісячного доходу сім'ї (законом встановлено, що членами сім'ї самотньої матері є вона сама і її діти. Доходи батьків самотньої матері і інших осіб, які спільно проживають з ним і дітьми в одному будинку / квартирі, не впливатимуть на середньомісячний дохід сім'ї одинокої матері).

Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму (1700 грн - на 1 січня).

"Розмір допомоги є розрахунковою величиною, вона розраховується, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців необхідно розділити на 6 , а потім - на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після поділу дохід необхідно порівняти з відповідним ПМ. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться: вище відповідного ПМ - то соціальні виплати на дітей такою самотньою матері не призначаються; нижче відповідного ПМ - тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей в розмірі різниці між прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним доходом на одного члена сім'ї ", - пояснила Піщуліна.

Таким чином, отримання соціальної допомоги залежить від результату порівняння середньомісячного доходу члена сім'ї з розміром конкретного ПМ.

"Іншими словами, одинока мати може отримувати соціальні виплати на всіх своїх дітей або тільки на одного (декількох) або взагалі не отримувати допомогу від держави", - уточнила експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова".

При цьому, як наголосила Піщуліна, таке законодавче регулювання виплат сім'ям з дітьми має неоднозначні наслідки.

"З одного боку, певна категорія жінок буде отримувати допомогу в набагато більшому розмірі, ніж це було раніше. Зокрема, раніше жінки отримували від держави допомогу в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму (до 2016 року жінки отримували по 350,10 гривень на дошкільника і 436,50 гривень на дитину від шести до 18-ти років. Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги - тим мамам, які отримували низькі доходи). Зараз жінки отримують допомогу в розмірі 100% від прожиткового мінімуму (в разі, якщо жінка не має доходів) ", - доба мулу вона.

З іншого боку, за словами експерта, за приблизними оцінками фахівців, третина жінок, які отримували допомогу на дитину, поки позбавлені права на дитячу допомогу. У чинній редакції закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відсутня норма про те, що всі самотні матері, незалежно від стану, мають право на щомісячну виплату.

"За нинішньої формулою Мінсоцполітики з'явилася категорія жінок з" високим доходом "(побажаємо такі" високі доходи "чиновникам і народним депутатам) - матері-одиначки, якщо їх щомісячний дохід перевищує розрахунковий, не отримуватимуть державну допомогу", - зазначила Піщуліна.

При цьому, за її словами, законодавець подбав про те, щоб жінки не користувалися статусом матері-одиначки з метою отримання більшого доходу.

"Зокрема ст. 18-1 закону" Про державну допомогу сім'ям з дітьми "передбачає, що" жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається ". При цьому тут же є і така норма:" Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися або усиновлених до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком ", - звернула увагу експерт.

Разом з тим вона додала, що виникає питання, хто і яким чином буде контролювати, що жінка з чоловіком ведуть спільне господарство.

"Наприклад, якщо заможний чоловік і жінка живуть разом, мають дитини, а шлюб не зареєстрували. Жінка, наприклад, не працює (але сім'я має високі доходи) і, тим не менш, жінка як безробітна має право отримувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку ", - пояснила Піщуліна.

Максимальний розмір дитячої допомоги для одиноких матерів в 2018 році дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідних категорій в разі, якщо сім'я не має ніяких доходів. Якщо дохід є, то необхідно з вказаної суми відняти середньомісячний дохід у розрахунку на одну людину. Середньомісячний дохід за дітей у віці від 18 до 23 років необхідно порівнювати з прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розмір дитячих допомог одиноким матерям в 2018 році:

Приклад розрахунку:

Якщо в родині налічується три людини (двоє дітей - 12 і 4 років і мати, яка є самотньою щодо обох дітей), середньомісячний дохід сім'ї - 2500 грн (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини і т.д., враховуються всі можливі джерела доходів). Таким чином, на одного члена сім'ї середньомісячний дохід складе 2500 грн / 3 людини = 833,33 грн.

На дитину 4-х років розмір допомоги одинокої матері становить:

1492 грн (ПМ) - 833,33 грн = 658,67 грн.

На дитину 12-и років розмір допомоги одинокої матері становить:

1860 грн (ПМ) - 833,33 грн = 1026,67 грн.

Таким чином, жінка має допомогу в розмірі 658,67 грн та 1026,67 грн на півроку. Далі вона знову повинна звертатися до соціальних служб та надавати інформацію про свої доходи та допомогу буде перераховуватися за оновленими доходами.

Вагітні та роботодавці

Що стосується відносин вагітних і роботодавців, то за словами Піщуліної, права вагітних жінок добре захищені законодавством.

Зокрема, відповідно до Трудового кодексу (Кодекс законів про працю), роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу. Якщо роботодавець відмовляє жінці, то він зобов'язаний повідомити жінці про причини відмови в письмовій формі. Причому відмова в прийомі на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Звільнити вагітну жінку за власною ініціативою роботодавець також не має права. Звільнення допускається лише в разі повної ліквідації підприємства, де працює жінка. При цьому на власника підприємства покладається обов'язок працевлаштування вагітної.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

У разі порушень з боку роботодавця, на нього, згідно із законодавством, може бути стягнено штраф. Також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнані грубими.

"На жаль, певна жорсткість нашого законодавства компенсується його тотальним невиконанням. З одного боку держава не виконує свої зобов'язання щодо захисту прав громадян, з іншого боку ми є свідками правовій необізнаності наших громадян. Жінка повинна знати свої права і може відстоювати їх у суді", - підкреслила експерт.

Однак, за словами Піщуліної, зараз досить складно відстоювати свої права в суді пересічному громадянину, в результаті тих змін, які відбувалися в сфері судової реформи: це стає дорогим для звичайного громадянина, він повинен сплатити підвищені судові збори, найняти для захисту професійного адвоката, на якого також необхідні гроші, знадобляться гроші також під "заставу корпоративних адвокатів", крім того, суди зараз перевантажені і розгляд справ є тривалим, не вистачає суддів.

"Тобто, поки судовий захист для громадян істотно ускладнена", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, уряд збільшив розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Декрет і допомогу на дитину в 2018 році: на які виплати можна розраховувати в Україні

КИЇВ. 12 лютого. УНН. На декретні виплати в 2018 році можуть розраховувати всі без винятку жінки, проте розмір цих виплат буде відрізнятися. Крім того, всі батьки мають право на допомогу при народженні дитини, яка становить в 2018 року 41 280 грн незалежно від кількості дітей в сім'ї. Про це в коментарі УНН повідомила провідний експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова" Ольга Піщуліна.

Соціальні виплати сім'ям з дітьми

Як зазначила Піщуліна, бюджетна криза в країні змушує уряд до більш жорсткого обліку коштів, тому було прийнято рішення про інвентаризацію всіх соціальних виплат. Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" сім'ям з дітьми призначаються такі види державної допомоги:

 • допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • допомога при народженні дитини;
 • допомога при усиновленні дитини;
 • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомога на дітей одиноким матерям.

Виплати по вагітності та пологах (декретні виплати)

За словами експерта, відповідно до зазначеного закону право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами у 2018 році має кожна вагітна жінка, але розмір допомоги та порядок її отримання буде залежати від статусу жінки (працює жінка, вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовцям або безробітним) і від розміру її доходів.

Зокрема, для працюючих жінок законом передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, що надаються відразу за весь період декретної відпустки. Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки.

"На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні (на" збереженні "або в зв'язку з необхідністю лікування патології вагітності). У цьому випадку, відповідно до закону" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", видається лікарняний, на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами ", - зазначила провідний експерт соціальних і гендерних програм" Центру Разумкова ".

Як додала вона, розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

 • 50% середньої зарплати - при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати - при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати - при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати - страховий стаж понад 8 років.

Допомога тим, хто вчиться, - аспірантам, докторантам, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів - призначається в розмірі місячної стипендії.

"У цьому випадку жінка самостійно вирішує, що вона буде отримувати: соціальну допомогу або стипендію", - пояснила Піщуліна.

Фізичні особи - підприємці отримують соціальну допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску. Експерт звернула увагу на те, що до 1 січня 2016 року для отримання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам - приватним підприємцям треба було платити ЄСВ за збільшеною ставкою.

"Жінки-підприємці не були застрахованими особами і, відповідно, не мали права на отримання лікарняних в період хвороби або в разі виходу у відпустку по вагітності та пологах. На сьогоднішній день для отримання декретних виплат приватному підприємцю достатньо платити єдиний соціальний внесок і не мати заборгованості ", - підкреслила Піщуліна.

Непрацюючим жінкам в якості декретної допомоги виплачується 25% від прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатної особи, в 2018 році становить:

Допомога при народженні дитини

За словами Піщуліної, допомога при народженні дитини залишається в останні роки незмінною - 41 280 грн - і не залежить від черговості народження дитини (перший, другий або третій).

Допомога виплачується поетапно протягом трьох років. Перша частина - в розмірі 10 320 грн - видається через 2-3 місяці після подачі в соціальні служби всіх необхідних документів. Решта суми - щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років (виплати на дітей до досягнення ними трирічного віку в розмірі 130 грн ще попередніми рішеннями уряду були скасовані).

Допомога одиноким матерям

Експерт зазначила, що відповідно до закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на фінансову підтримку у 2018 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі);
 • одинокі усиновителі;
 • а також мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальну пенсію).

Відповідно до закону, допомога одиноким матерям залежить від середньомісячного доходу сім'ї (законом встановлено, що членами сім'ї самотньої матері є вона сама і її діти. Доходи батьків самотньої матері і інших осіб, які спільно проживають з ним і дітьми в одному будинку / квартирі, не впливатимуть на середньомісячний дохід сім'ї одинокої матері).

Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму (1700 грн - на 1 січня).

"Розмір допомоги є розрахунковою величиною, вона розраховується, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців необхідно розділити на 6 , а потім - на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після поділу дохід необхідно порівняти з відповідним ПМ. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться: вище відповідного ПМ - то соціальні виплати на дітей такою самотньою матері не призначаються; нижче відповідного ПМ - тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей в розмірі різниці між прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним доходом на одного члена сім'ї ", - пояснила Піщуліна.

Таким чином, отримання соціальної допомоги залежить від результату порівняння середньомісячного доходу члена сім'ї з розміром конкретного ПМ.

"Іншими словами, одинока мати може отримувати соціальні виплати на всіх своїх дітей або тільки на одного (декількох) або взагалі не отримувати допомогу від держави", - уточнила експерт соціальних і гендерних програм "Центру Разумкова".

При цьому, як наголосила Піщуліна, таке законодавче регулювання виплат сім'ям з дітьми має неоднозначні наслідки.

"З одного боку, певна категорія жінок буде отримувати допомогу в набагато більшому розмірі, ніж це було раніше. Зокрема, раніше жінки отримували від держави допомогу в розмірі не менше 30% від прожиткового мінімуму (до 2016 року жінки отримували по 350,10 гривень на дошкільника і 436,50 гривень на дитину від шести до 18-ти років. Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги - тим мамам, які отримували низькі доходи). Зараз жінки отримують допомогу в розмірі 100% від прожиткового мінімуму (в разі, якщо жінка не має доходів) ", - доба мулу вона.

З іншого боку, за словами експерта, за приблизними оцінками фахівців, третина жінок, які отримували допомогу на дитину, поки позбавлені права на дитячу допомогу. У чинній редакції закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відсутня норма про те, що всі самотні матері, незалежно від стану, мають право на щомісячну виплату.

"За нинішньої формулою Мінсоцполітики з'явилася категорія жінок з" високим доходом "(побажаємо такі" високі доходи "чиновникам і народним депутатам) - матері-одиначки, якщо їх щомісячний дохід перевищує розрахунковий, не отримуватимуть державну допомогу", - зазначила Піщуліна.

При цьому, за її словами, законодавець подбав про те, щоб жінки не користувалися статусом матері-одиначки з метою отримання більшого доходу.

"Зокрема ст. 18-1 закону" Про державну допомогу сім'ям з дітьми "передбачає, що" жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається ". При цьому тут же є і така норма:" Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися або усиновлених до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком ", - звернула увагу експерт.

Разом з тим вона додала, що виникає питання, хто і яким чином буде контролювати, що жінка з чоловіком ведуть спільне господарство.

"Наприклад, якщо заможний чоловік і жінка живуть разом, мають дитини, а шлюб не зареєстрували. Жінка, наприклад, не працює (але сім'я має високі доходи) і, тим не менш, жінка як безробітна має право отримувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дитини відповідного віку ", - пояснила Піщуліна.

Максимальний розмір дитячої допомоги для одиноких матерів в 2018 році дорівнює прожитковому мінімуму для дітей відповідних категорій в разі, якщо сім'я не має ніяких доходів. Якщо дохід є, то необхідно з вказаної суми відняти середньомісячний дохід у розрахунку на одну людину. Середньомісячний дохід за дітей у віці від 18 до 23 років необхідно порівнювати з прожитковим мінімумом для працездатних осіб.

Розмір дитячих допомог одиноким матерям в 2018 році:

Приклад розрахунку:

Якщо в родині налічується три людини (двоє дітей - 12 і 4 років і мати, яка є самотньою щодо обох дітей), середньомісячний дохід сім'ї - 2500 грн (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини і т.д., враховуються всі можливі джерела доходів). Таким чином, на одного члена сім'ї середньомісячний дохід складе 2500 грн / 3 людини = 833,33 грн.

На дитину 4-х років розмір допомоги одинокої матері становить:

1492 грн (ПМ) - 833,33 грн = 658,67 грн.

На дитину 12-и років розмір допомоги одинокої матері становить:

1860 грн (ПМ) - 833,33 грн = 1026,67 грн.

Таким чином, жінка має допомогу в розмірі 658,67 грн та 1026,67 грн на півроку. Далі вона знову повинна звертатися до соціальних служб та надавати інформацію про свої доходи та допомогу буде перераховуватися за оновленими доходами.

Вагітні та роботодавці

Що стосується відносин вагітних і роботодавців, то за словами Піщуліної, права вагітних жінок добре захищені законодавством.

Зокрема, відповідно до Трудового кодексу (Кодекс законів про працю), роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу. Якщо роботодавець відмовляє жінці, то він зобов'язаний повідомити жінці про причини відмови в письмовій формі. Причому відмова в прийомі на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Звільнити вагітну жінку за власною ініціативою роботодавець також не має права. Звільнення допускається лише в разі повної ліквідації підприємства, де працює жінка. При цьому на власника підприємства покладається обов'язок працевлаштування вагітної.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

У разі порушень з боку роботодавця, на нього, згідно із законодавством, може бути стягнено штраф. Також передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнані грубими.

"На жаль, певна жорсткість нашого законодавства компенсується його тотальним невиконанням. З одного боку держава не виконує свої зобов'язання щодо захисту прав громадян, з іншого боку ми є свідками правовій необізнаності наших громадян. Жінка повинна знати свої права і може відстоювати їх у суді", - підкреслила експерт.

Однак, за словами Піщуліної, зараз досить складно відстоювати свої права в суді пересічному громадянину, в результаті тих змін, які відбувалися в сфері судової реформи: це стає дорогим для звичайного громадянина, він повинен сплатити підвищені судові збори, найняти для захисту професійного адвоката, на якого також необхідні гроші, знадобляться гроші також під "заставу корпоративних адвокатів", крім того, суди зараз перевантажені і розгляд справ є тривалим, не вистачає суддів.

"Тобто, поки судовий захист для громадян істотно ускладнена", - резюмувала експерт.

Нагадаємо, уряд збільшив розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.