Строительство »

Міняти старий паспорт на нову пластикову ID-картку не потрібно

"Дуже важливо", "терміново", "стосується кожного", "максимальний репост" ... По мережі шириться фейк про внутрішні паспорти громадянина України

В українському сегменті інтернету активно поширюється інформація, що нібито всі громадяни повинні замінити внутрішні паспорти старого типу (паперові книжечки) на нові пластикові ID-карти до 2020 року, інакше - не братимуть видавати довідки, наприклад, про склад сім'ї, а банки взагалі будуть відмовляти в обслуговуванні ... Крім того, людей закликають терміново ставати в чергу, тому що "буде як із закордонними паспортами".

Традиційно найактивніше обговорюють цю новину саме в Фейсбуці, де її вже встигли тільки "репостнуть" більше 1000 разів, не кажучи вже про обвал коментарів: "О Боже, вже завтра йду міняти ... Хто знає - підкажіть вартість оформлення?", " чому все дуже ввічливо про це мовчать: і на державному, і на місцевому рівнях, і в ЗМІ? "," Господа, хто може про ID-карткою проконсультувати? Обіцяють черзі? »...

Укрінформ спробував розібратися, чи дійсно це так?

Нотаріус з Дрогобича

Ми відшукали автора зазначеного повідомлення - це приватний нотаріус з міста Дрогобич (Львівська область) Олена Куртяк. На її власному сайті notarius.inf.ua в розділі "контакти", є мобільний і стаціонарні номери.

Дзвонимо пані Куртяк:

- Добрий день! Вас турбує журналіст Укрінформу. У Фейсбуці знайшов досить цікаве повідомлення про обов'язкову заміну паспорта-книжечки на пластикову картку, його масово поширюють від вашого імені. Прокоментуєте?

-Раз'ясняю ... Якщо коротко, то паспорта-книжечки, видані до набрання чинності законами № 5492 та № 1474 діють безстроково (до смерті власника) і не підлягають обов'язковій заміні, за винятком втрати або пошкодження. Тут все просто: міняти старий паспорт чи не змінювати - це право людини, змушувати ніхто не має права. Але є одне але". Зараз пенсіонери отримують пенсію в поштових відділеннях по посвідченню або по "паперовим" паспортом. Але вже в 2020 році система зміниться. По-перше, пенсію видаватимуть не на пошті, а виключно в банках. По-друге, банки перейдуть на систему ідентифікації клієнтів за допомогою електронних ID-карт, а значить, якщо громадяни не замінять до тих пір внутрішній паперовий паспорт на пластиковий, то висока ймовірність того, що їм просто відмовлятимуть в обслуговуванні. Тобто, без пластикового паспорта вони не зможуть отримувати пенсії, зарплати, соціальні виплати, оформляти споживчі кредити і т. Д ... "- переконує пані Куртяк.

У Державній міграційній службі запевняють: власникам старих паспортів ніхто не буде відмовляти

Укрінформ поспілкувався з керівником прес-служби Державної міграційної служби України Сергієм Гунько (оформлення паспорта в формі ID-карти здійснює підрозділ ГМС за місцем реєстрації людини (при наявності апаратури для оформлення). В майбутньому подача документів буде можливою через центри адміністративних послуг (у разі наявності апаратури для оформлення) і окреме державне підприємство. - Ред). Переказавши в двох словах розмова з Оленою Куртяк, запитали: невже українцям дійсно варто поспішити, щоб встигнути до 2020 року замінити паперовий паспорт на пластикову ID-картку?

Завідувач сектором зв'язків з громадськістю та ЗМІ ДМС України Сергій Гунько

Гунько: "Про що ви говорите? Це не правда. Законодавство України не визначає кінцевої дати дії паспортів громадянина України зразка 1994 року, тому немає обов'язки міняти старий паспорт-книжечку на ID-картку. Більш того, процедура заміни паспорта-книжечки на ID-картку передбачена лише в окремих випадках: зміни інформації, внесеній до паспорта (крім додаткової змінної інформації), отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКНП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням), виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта, закінчення терміну дії паспорта, непридатності паспорта для подальшого вико ня, досягнення 25- або 45-річного віку особою, яка має паспорт зразка 1994 року (за бажанням). Ще одне підставою для отримання послуги - оформлення паспорта замість втраченого або викраденого. Тобто, законодавством не передбачена заміна паспорта зразка 1994 року на ID-карту виключно за бажанням, для цього потрібні вагомі підстави ". (Відповіді на часті питання, як оформити ID-карту ТУТ . - Ред. )

А як прокоментуєте це: до 2020 року банки перейдуть на електронну систему зчитування ID-карт, а значить, якщо клієнт прийде зі старим паспортом-книжечкою - йому відмовлять в обслуговуванні, не виплатять зарплату, пенсію ... Це правда?

"Рано чи пізно все перейдуть на електронні пристрої, але навряд чи це станеться до 2020 року. Власне, що стосується банків, то деякі установи вже поставили відповідне обладнання для зчитування ID-карток, і зробили це для того, щоб не витрачати час на введення персональних даних людини. Але це аж ніяк не означає, що якийсь банк відмовить в обслуговуванні клієнтам-власникам паспортів зразка 1994 року. Не розумію, яка взагалі тут взаємозв'язок? .. "

Заспокоюють українців і в Нацбанку. У прес-службі регулятора повідомили, що ніхто не буде відмовляти клієнтові, якщо той прийде з паспортом-книжечкою зразка 1994 року: "Банки України здійснюють обслуговування громадян з паспортом або іншим документом, що посвідчує особу. При цьому, в Україні використовуються нарівні як новий зразок паспорта в формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ID-картка), так і попередній ( "класичний") зразок паспорта громадянина України у формі книжечки, який видавався громадянам раніше ".

Більш того, на момент написання матеріалу інформацію про нібито обов'язковості заміни внутрішнього паспорта-книжечки на нову пластикову ID-картку спростувало і Міністерство внутрішніх справ України. на офіційної ФБ-сторінці правоохоронне відомство пише: "Через соцмережі в останні дні активно поширюється недостовірна інформація про нібито існування обмежень щодо терміну дії паспорта громадянина України зразка 1994 року. Обов'язки замінити паспорти-книжечки на ID-карти немає. Разом з Міграційної службою звертаємося з проханням не підтримувати інформаційну провокацію і не поширювати недостовірну інформацію, яка може викликати черги і конфлікти в підрозділах ГМС "

Замість висновку:

Схоже, вся ця історія про обов'язкову заміну старих паспортів-книжечок на ID-карти до 2020 року, як і, власне, інформація про відмову банків в обслуговуванні громадян без наявності пластика - скажімо так, дещо передчасна. Відповідне спростування зробили і в ГМС, і в НБУ, і в МВС.

Втім, залишається ще одне питання: навіщо взагалі поширювати за багатьма ознаками сумнівну інформацію? Ймовірно, хтось щось не так зрозумів або не те почув, або взагалі просто повторив те, що вже чув від інших. А далі свою справу роблять соцмережі, наприклад, той же Фейсбук, звідки плітки, домисли і просто неперевірені факти поширюються зі швидкістю світла і так само швидко набирають лайки, репости, коментарі і знаходять "повністю згодних".

Мирослав Лісковіч, Київ

Хто знає - підкажіть вартість оформлення?
Quot;, " чому все дуже ввічливо про це мовчать: і на державному, і на місцевому рівнях, і в ЗМІ?
Quot;," Господа, хто може про ID-карткою проконсультувати?
Обіцяють черзі?
Укрінформ спробував розібратися, чи дійсно це так?
Прокоментуєте?
Переказавши в двох словах розмова з Оленою Куртяк, запитали: невже українцям дійсно варто поспішити, щоб встигнути до 2020 року замінити паперовий паспорт на пластикову ID-картку?
Це правда?
Не розумію, яка взагалі тут взаємозв'язок?
Втім, залишається ще одне питання: навіщо взагалі поширювати за багатьма ознаками сумнівну інформацію?