Строительство »

Податкові відрахування за будівництво будинку

 1. Гість, знайомтеся - Правобот !
 2. Хто може отримати податкові відрахування при покупці (будівництві) житла, земельної ділянки
 3. Які доходи підпадають під майнові відрахування при покупці нерухомості
 4. З якого моменту можна застосовувати майнові податкові відрахування
 5. Скільки разів можна отримати майнові відрахування при покупці і будівництві
 6. Як отримати майнові відрахування при покупці декількох об'єктів
 7. У яких випадках можна отримати майнові відрахування при покупці або будівництві
 8. Коли не можна отримати майнові відрахування при покупці або будівництві

Чи належить податкове вирахування за будівництво будинку, як за покупку будинку?

Так, покладено,

Отримати майнові податкові відрахування можна тільки після того, як куплене або побудоване в Росії майно осіб оформив у власність. До таких об'єктів належать:

 • квартира або кімната;
 • житловий будинок, в тому числі і поки не добудований, а також житловий блок в таунхаусі;
 • земельну ділянку для будівництва власного житла;
 • земельну ділянку під придбаним житловим будинком;
 • частки у всьому перерахованому майні.

Гість, знайомтеся - Правобот !

Інтелектуальний сервіс для підбору судової практики . Думає, як юрист, тільки швидше.

Познайомитися ближче


Такий перелік є в підпунктах 3 і 4 пункту 1 статті 220 НК. Наведено він і в листах Мінфіну від 09.08.2013 № 03-04-05 / 32314 , від 18.04.2013 № 03-04-05 / 5-383 .

Детальніше див. Статті Майновий податкове вирахування. Як оформити і отримати , Отримуємо майнове відрахування: п'ять Лайфхак і матеріал в обґрунтуванні.

Хто може отримати податкові відрахування при покупці (будівництві) житла, земельної ділянки

«Купуючи певне майно, людина отримує можливість зменшити ПДФО, який утримують з його доходів. Такі податкові відрахування називають майновими. З цієї рекомендації ви дізнаєтеся, хто і за яких об'єктів може одержати відрахування при покупці майна.

Які бувають відрахування

Які майнові відрахування можна отримати при покупці (будівництві) житла, земельної ділянки

При покупці (будівництві) житла, земельної ділянки надають такі майнові податкові відрахування в розмірі фактичних витрат:

 • на покупку або будівництво майна;
 • на відсотки по цільових позиках або кредитами, взятими у російських організацій і підприємців для придбання або будівництва майна. Відрахування на відсотки надають і тоді, коли кошти видані в рамках рефінансування або перекредитування, минулих запозичень, взятих на зазначені цілі.

Про це сказано в підпунктах 3-4 пункту 1 статті 220 НК.

У кого є право на відрахування

У кого є право на майнове відрахування при покупці і будівництві житла або придбання земельної ділянки

Майновий вирахування має право отримати податкові резиденти Росії. Такий порядок випливає з положень пункту 1 статті 220, статті 207 НК.

Батьки, в тому числі і прийомні, а також усиновителі, опікуни та піклувальники вправі одержати відрахування на покупку або будівництво майна, оформленого у власність на своїх або підопічних дітей у віці до 18 років ( п. 6 ст. 220 НК ).

Ситуація: чи може житель Криму або Севастополя отримати майновий податкове вирахування на квартиру, яку він придбав в цих регіонах до приєднання їх до Росії

Ні не може.

Право на майнове відрахування при покупці квартири є, якщо на момент такого правочину житло знаходиться на території Росії, а покупець є податковим резидентом.

А в ситуації, що розглядається жодне з перелічених умов не виконано. Квартиру придбали ще в той час, коли Крим і Севастополь не ставилися до території Росії. А жителі цих регіонів не були резидентами РФ. Тому підстав для майнового відрахування за російським законодавством немає.

І навіть якщо зараз переоформити власність за російськими законами, право на відрахування не виникне. Воно є, тільки якщо житло придбали починаючи з 18 березня 2014 року. Тобто з дня, коли Крим і Севастополь увійшли до складу Росії ( п. 3 ст. 1 Закону від 21.03.2014 № 6-ФКЗ , П. 1 і 3 ст. 220 НК, лист Мінфіну від 14.04.2015 № 03-04-05 / 21115 ).

Ситуація: чи може чоловік отримати майнове відрахування, якщо він не є власником житла. Його дружина (власник) хоче відмовитися від вирахування на користь чоловіка

Ні не може.

Право на майнове відрахування має саме та людина, яка придбала квартиру (будинок) або частку в житловому приміщенні. Тобто є власником майна або частки в ньому.

Наприклад, незадовго до шлюбу дружина купила квартиру і відрахування не заявляла. Після заміжжя вона хоче, щоб відрахування на квартиру отримав і її чоловік. Однак чоловік заявляти відрахування не має права - він не власник квартири. І подружні стосунки в такій ситуації не мають значення ( подп. 3 п. 1 і подп. 6 п. 3 ст. 220 НК).

Про те, як заявляти відрахування подружжю, які придбали майно у спільну або загальнопайової власність, см. Як подружжю одержати відрахування при покупці житла в часткову або спільну власність.

Ситуація: чи може військовослужбовець отримати майнове відрахування на придбання житла, якщо квартиру отримав від держави безоплатно. Площа понад норми він оплатив за свій рахунок

Так, може, але тільки в частині суми, сплаченої зі своїх грошей за зайвий метраж.

Дійсно, при певних умовах військовослужбовець може отримати від держави квартиру у власність безкоштовно, але площею не більше норми ( абз. 15 п. 1 ст. 15 , ст. 15.1 Закону від 27.05.1998 № 76-ФЗ). Йому можуть дати житло і більшої площі, але якщо метраж понад норми він оплатить із власних коштів ( Правила , Затв. постановою Уряду від 24.10.2013 № 942 ). Тобто купить додаткові метри.

За загальним правилом при покупці житла громадянам покладено майновий податкове вирахування ( подп. 3 п. 1 ст. 220 НК ). І щоб його отримати, право на відрахування підтверджують, зокрема, договором купівлі-продажу ( подп. 6 п. 3 ст. 220 НК ). Але в даному випадку таку угоду договором купівлі-продажу не оформляють, а становлять зовсім інший документ - угоду про оплату площі, що перевищує норму надання житлового приміщення. А такий документ серед тих, які дають право на відрахування, в ПК не названий.

Розглянувши цю проблему, ФНС вирішила так. Щоб військовослужбовець в такій ситуації отримав відрахування, йому достатньо подати в інспекцію:

 • Угода про оплату площі, що перевищує норму надання житлового приміщення;
 • свідоцтво про реєстрацію права власності на житло;
 • платіжні документи, які підтверджують оплату частини житла з власних коштів.

Тобто відсутність договору купівлі-продажу не позбавить військового права на відрахування.

Такі роз'яснення дані в листі Мінфіну від 17.06.2015 № 03-04-07 / 41216 (Доведено до відома нижчестоящих інспекцій листом ФНС від 22.07.2015 № БС-4-11 / 12866 ).

А якщо для оплати додаткових метрів військовослужбовець взяв кредит, то на загальних підставах він може заявити ще й відрахування на відсотки по ньому ( лист Мінфіну від 04.03.2015 № 03-04-05 / 11316 ).

Ситуація: чи можна заявити майнове відрахування по житлу, отриманого в спадщину, якщо цю квартиру спадкодавець брав в іпотеку і не встиг розплатитися повністю

Так, можна, але лише частково.

Отримавши в спадок квартиру в іпотеку, зобов'язаним банку замість спадкодавця стає спадкоємець. І хоче він цього чи ні, але він повинен буде виплатити залишок боргу і відсотків, які не встиг погасити померлий. Про це сказано в пункті 1 статті 38 Закону від 16 липня 1998 року № 102-ФЗ.

Фактично це означає, що спадкоємець квартиру купує. А при покупці житла покладено майновий податкове вирахування ( подп. 3 п. 1 ст. 220 НК ).

Тому спадкоємець має право отримати майнове відрахування по успадкованої квартирі в іпотеці, але лише в частині тих витрат, які оплатив сам з дня смерті спадкодавця. Це стосується як витрат на покупку квартири, так і витрат на відсотки банку.

Такі роз'яснення дані в листі Мінфіну від 27.07.2015 № 03-04-07 / 43152 , Яке доведено до відома податкових інспекцій листом ФНС від 29.07.2015 № БС-4-11 / 13308 .

Ситуація: чи може іноземний громадянин отримати майнові відрахування при покупці житла, земельної ділянки в Росії

Да може. Але тільки якщо іноземець - резидент Росії.

У Податковому кодексі немає обмеження на застосування майнових вирахувань для громадян інших країн. Зазначено лише, що право на таке вирахування є у платників податків. Але ж за загальним правилом до них відносять резидентів, а також будь-яких людей, які отримують доходи від джерел в Росії, тобто в тому числі і іноземців-нерезидентів. Тоді чому ж одержати відрахування може тільки іноземець-резидент?

Вся справа в тому, що відрахування можна застосовувати лише до доходів, оподатковуваним по ставці 13 відсотків, за винятком дивідендів. Причому встановленої тільки в пункті 1 статті 224 НК. Доходи нерезидентів же в загальному випадку обкладають за ставкою 30 відсотків. І навіть в декількох випадках, коли для них встановлена ​​окремо ставка 13 відсотків, застосувати відрахування вони не зможуть. Громадянство людини при цьому неважливо. Так, росіянин, який більше півроку жив за кордоном, перестане бути резидентом. Тому він теж не отримає майновий відрахування ( п. 1 ст. 220 , ст. 207 , П. 3 і 4 ст. 210, п. 1 і абз. 3-6 п. 3 ст. 224 НК).

Але от якщо людина змінить податковий статус до кінця календарного року, то він зможе застосувати майнове відрахування. Наприклад, така можливість буде у нерезидента, який, купивши на початку року квартиру в Росії, залишився в ній жити постійно. До кінця року він стане резидентом і зможе застосувати майнове відрахування з усіх отриманих доходів, які оподатковуються за ставкою 13 відсотків (крім дивідендів). В тому числі тих, що спочатку оподатковувалися за ставкою 30 відсотків ( п. 3 ст. 226 НК ).

Детальніше про резидентів і нерезидентів см. Як визначити статус людини (резидент або нерезидент) з метою ПДФО.

Які доходи підпадають під майнові відрахування при покупці нерухомості

Купуючи майно, людина не отримує ніяких доходів, оподатковуваних ПДФО. Зменшувати на майнові відрахування потрібно тільки отримані ним доходи. Наприклад, зарплату або суми, виручені від продажу особистого майна.

При цьому застосувати відрахування можна тільки щодо доходів, які оподатковуються за ставкою 13 відсотків, крім дивідендів (п. 1 , 3 і 4 ст. 210, п. 1 ст. 224 НК).

Зменшити доходи на відрахування можна незалежно від того, сплачено з таких доходів ПДФО чи ​​ні ( лист Мінфіну від 11.04.2013 № 03-04-05 / 7-369 ).

З якого моменту можна застосовувати майнові податкові відрахування

Право на майнові відрахування виникає з того року, в якому дотримані всі умови для їх отримання. Тобто людина раніше не отримував таке вирахування і на руках у нього є документи, що підтверджують право власності на майно. Так, отримати відрахування раніше року, в якому резиденту були видані документи, що підтверджують право власності на квартиру, не можна ( п. 3 ст. 220 НК , Листи Мінфіну від 20.05.2010 № 03-04-05 / 7-271 , від 05.10.2009 № 03-04-05-01 / 720 , від 02.07.2009 № 03-04-05-01 / 518 і ФНС від 02.10.2012 № ОД-3-3 / 3545 ).

Майновими відрахуваннями щодо земельної ділянки під забудову можна скористатися лише після реєстрації права на розташований на ній житловий будинок. При цьому дата реєстрації права власності на землю значення не має ( лист ФНС від 07.03.2012 № ОД-4-3 / 3800 ).

Скільки разів можна отримати майнові відрахування при покупці і будівництві

Відрахування надають один раз в житті. А ось те, як можна використовувати залишок з різниці між отриманим вирахуванням і його граничним розміром 2 000 000 руб., Залежить від того, коли і на яке майно людина вперше заявив відрахування.

Відрахування вперше заявлений по майну, право власності на яке оформлено з 1 січня 2014 року. У цьому випадку залишок майнового відрахування можна переносити і використовувати по іншому об'єкту. До тих пір поки ліміт не буде повністю вичерпаний. Повторним вирахуванням це не буде.

Наприклад, таке право є у людини, який купив землю під будівництво, отримав відповідний відрахування, проте згодом розширив ділянку, докупивши землю. А ось щодо відсотків по кредитах і позиках на покупку і будівництво житла правило про перенесення не діє.

Відрахування вперше заявлений по майну, право власності на яке оформлено в 2013 році і раніше. У цьому випадку діють правила того року, в якому виникло право на майнове відрахування. Використовувати залишок на новий об'єкт можна. Відрахування використаний повністю ( подп. 3 п. 1 ст. 220 НК, п. 2 ст. 2 Закону від 23.07.2013 № 212-ФЗ, листи Мінфіну від 23.06.2015 № 03-04-05 / 36283 , від 07.08.2015 № 03-04-05 / 45663 , від 29.06.2015 № 03-04-05 / 37350 , від 21.08.2013 № 03-04-05 / 34150 , визначення Верховного суду від 05.11.2015 № 302-КГ15-13604 ).

Крім того, надана людині раніше пільга по Закону від 07.12.1991 № 1998-1 не може перешкодити застосувати діючий майнове відрахування. Повторного вирахування тут немає. Такий висновок є в визначенні Конституційного суду від 15.04.2008 № 311-О-О і листі Мінфіну від 24.07.2013 № 03-04-05 / 29229 . Однак якщо невикористаний залишок податкового відрахування, передбаченого Законом від 07.12.1991 № 1998-1 , Людина отримала після вступу в силу глави 23 НК, то права на майнове відрахування він більше не має ( лист Мінфіну від 29.04.2011 № 03-04-05 / 7-320 ).

Ситуація: чи можна перерозподілити майнові відрахування при покупці житла в наступних податкових періодах. Подружжя придбали нерухомість в спільну власність через іпотеку і спочатку отримали відрахування по пропорції

Так, можна, але тільки відрахування на відсотки по іпотеці.

Подружжя можуть розподілити між собою фактичні витрати на покупку житла, яке придбали в спільну власність. Але якщо спочатку вони заявили відрахування виходячи з пропорції, то перерозподілити його в наступні роки не можна. Оскільки розмір відрахування вже визначено. Проте, можна перерозподілити майнове відрахування з відсотків, перерахованих подружжям по іпотеці. Ці відсотки вони платять тривалий час, а значить, їх суму можна визначити тільки після погашення кредиту. Тому закон не забороняє подружжю ділити між собою відрахування з відсотків в наступні податкові періоди, навіть якщо сам відрахування з купівлі житла вони отримали виходячи з пропорції. Такі роз'яснення в листі Мінфіну від 11.04.2018 № 03-04-07 / 23937 , Яке доведено до відома податкових інспекцій листом ФНС від 23.03.2018 № БС-4-11 / 7715 .

Як отримати майнові відрахування при покупці декількох об'єктів

Людина може придбати відразу кілька об'єктів. У такому випадку спочатку заявити майнове відрахування можна тільки по одному з них на вибір. При цьому неважливо, який об'єкт купили раніше за інших.

Але якщо після цього залишиться невитрачена частина вирахування, то її можна перенести на інший об'єкт. Такий висновок випливає з підпункту 1 пункту 3, пунктів 8 , 11 статті 220 НК.

Наприклад, купивши ділянку за 1 000 000 руб. під будівництво житлового будинку, ці витрати можна заявити до відрахування. Якщо ж згодом людина побудує будинок і його фактичні витрати складуть 2 000 000 руб., То він зможе збільшити суму заявленого раніше вирахування з 1 000 000 руб. до граничних 2 000 000 руб. Однак заявити окремо другий відрахування (і отримати 3 000 000 руб. Замість 2 000 000 руб.) Він вже не має права.

У яких випадках можна отримати майнові відрахування при покупці або будівництві

Отримати майнові податкові відрахування можна тільки після того, як куплене або побудоване в Росії майно осіб оформив у власність. До таких об'єктів належать:

 • квартира або кімната;
 • житловий будинок, в тому числі і поки не добудований, а також житловий блок в таунхаусі;
 • земельну ділянку для будівництва власного житла;
 • земельну ділянку під придбаним житловим будинком;
 • частки у всьому перерахованому майні.

Такий перелік є в підпунктах 3 і 4 пункту 1 статті 220 НК. Наведено він і в листах Мінфіну від 09.08.2013 № 03-04-05 / 32314 , від 18.04.2013 № 03-04-05 / 5-383 .

Ситуація: чи можна отримати майнові податкові відрахування при купівлі земельної ділянки під дачу або для особистого підсобного господарства. На земельній ділянці згодом був побудований житловий будинок

Так, можна, якщо дотримуються умови.

А саме будівництво повинні визнати житловим приміщенням. А в документах на дачну ділянку має бути зазначено право на зведення на ній житлового будинку.

За загальним правилом майнові відрахування при купівлі земельної ділянки можна отримати, якщо така ділянка призначена для будівництва власного житла. Про це сказано в підпунктах 3 і 4 пункту 1 статті 220 НК.

Якщо зазначені вище умови будуть виконані, то людина має повне право одержати відрахування. Такі роз'яснення є в листі Мінфіну від 15.10.2012 № 03-04-08 / 4-351 , Яке було доведено до відома податкових інспекцій листом ФНС від 10.12.2012 № ОД-4-3 / 20904 .

Ситуація: чи можна отримати майнові податкові відрахування при покупці або будівництві дачі, садового будиночка

Так можна. Але тільки якщо дача або садовий будиночок - житлові будинки.

Відрахування можна отримати по житлових будинках, а не житловим будівлям. Справа в тому, що поняття «житловий будинок» і «житлову будову» не тотожні ( постанову Конституційного суду від 14.04.2008 № 7-П ). Житловий будинок призначений для постійного проживання, а житлову будову - для сезонного. Житлові будівлі, а саме так часто класифікують садові будиночки, які не названі в переліку покупок, на які можна отримати майнове відрахування. Тому при покупці і будівництві таких об'єктів майнове відрахування не пропонують. Такий висновок випливає з підпунктів 3 і 4 пункту 1 статті 220 НК, частини 2 статті 15 ЖК і статті 1 Закону від 15.04.1998 № 66-ФЗ. Аналогічні роз'яснення в листах Мінфіну від 08.02.2018 № 03-04-07 / 7700 (Доведено до відомостей податкових інспекцій ФНС від 15.02.2018 № ГД-4-11 / 2924 ), від 27.09.2017 № 03-04-05 / 62645 , ФНС від 17.11.2016 № БС-4-21 / 21769 , від 19.07.2013 № ОД-4-3 / 13167 .

Як же бути, якщо спочатку садовий будиночок був визнаний житловим будовою? Можна спробувати перевести його в категорію житлових будинків. Для цього будиночок необхідно привести у відповідність певним вимогам. Зокрема, житловий будинок треба облаштувати, так щоб проживати в ньому можна було цілий рік. Його треба електрифікувати, забезпечити опаленням і каналізацією.

Рішення про зміну категорії для такого об'єкта пріймає міжвідомча комісія, Створена уповноваженим органом влади. І якщо рішення буде позитивним, про що буде отримано висновок міжвідомчої комісії, то власник має право отримати належні майнові податкові відрахування.

Такий висновок випливає з підпунктів 3 и 4 пункту 1 статті 220 НК, статті 15 , частини 4 статті 22 ЖК, пунктів 7 , 42 , 48 и розділу II Положення, затвердженого постановою Уряду від 28.01.2006 № 47 . Аналогічний висновок випливає і з листів Мінфіну від 12.04.2010 № 03-04-05 / 10-191 , від 31.03.2010 № 03-04-08 / 10-75 и ФНС від 20.03.2009 № 3-5-04 / 278 .

Ситуація: чи можна отримати майнові податкові відрахування при покупці гаража

Ні, не можна.

Адже гараж не пойменований в перелік об'єктів, при придбанні яких можна отримати майнові податкові відрахування. У нього входять тільки:

 • квартира або кімната;
 • житловий будинок, в тому числі і поки не добудований, а також житловий блок в таунхаусі;
 • земельну ділянку для будівництва власного житла;
 • земельну ділянку під придбаним житловим будинком;
 • частки у всьому перерахованому майні.

Це випливає з підпунктів 3 и 4 пункту 1 статті 220 НК.

Тому майнові відрахування при їх покупці не надають. Аналогічної думки дотримується податкове відомство (див., Наприклад, лист УФНС по м Москві від 06.03.2006 № 28-10 / 17213 ).

Ситуація: чи можна отримати майнові податкові відрахування на покупку квартири, якщо квартира була згодом продана

Так можна.

Право на отримання майнових вирахувань не залежить від того, у власності квартира у людини або була їм уже продана. Витратившись на покупку житла або навіть на його будівництво, резидент уже вправі одержати відрахування. Причому використовувати виникло право можна будь-яку кількість років до повного витрачання вирахування. Навіть після продажу майна.

Такий висновок підтверджується листами Мінфіну від 31.01.2012 № 03-04-05 / 5-90 , від 25.12.2007 № 03-04-05-01 / 418 и ФНС від 08.10.2012 № ОД-4-3 / 16925 .

Ситуація: чи можна отримати майнове відрахування з квартири, яку придбали за договором пайової участі

Так можна. Але після того, як забудовник передасть вам квартиру.

Громадянин, який придбав будинок, квартиру або кімнату, має право претендувати на відрахування з витрат на покупку нерухомості. Сума вирахування становить 2 000 000 руб. Це загальні правила пункту 3 статті 220 НК.

Якщо ви придбали квартиру в новобудові по ДДУ, є особливості. Справа в тому, що для вирахування потрібно подати до інспекції підтверджуючі документи. Зокрема, при угодах по ДДУ це передавальний акт, за яким забудовник передав, а покупець прийняв об'єкт - квартиру або кімнату в будинку, що будується ( подп. 6 п. 3 ст. 220 НК ). Тому заявити вирахування можна після того, як покупець і забудовник підпишуть акт. І неважливо, коли саме покупець поніс фактично витрати по ДДУ (листи Мінфіну від 29.03.2018 № 03-04-05 / 20082 , від 02.04.2018 № 03-04-05 / 21052 ).

Відрахування при негрошовій формі розрахунків

Ситуація: чи можна отримати майновий податкове вирахування при негрошовій формі розрахунків за придбане житло, земельну ділянку. Наприклад, в рахунок оплати був переданий вексель або використана акредитивна форма розрахунку

Так можна.

Адже в Податковому кодексі немає вимоги про те, що відрахування покладено тільки за придбане житло, яке сплачено саме грошима. Тому людина, яка купила в Росії квартиру, житловий будинок, земельну ділянку для зведення житла або частки в них, має право отримати майновий податкове вирахування. А форма розрахунків тут значення не має. Такий висновок дозволяє зробити підпункт 3 пункту 1 та пункт 3 статті 220 НК.

Розрахуватися за покупки можна, наприклад, акредитивами або векселями. До речі, про останніх: при розрахунках векселями необхідно враховувати певні нюанси. Зокрема, вексель не завжди є засобом розрахунків. Власний вексель засвідчує позику. Тому при його передачі не видається майно, а лише виникає обов'язок погасити борг. Отже, майнове відрахування можна буде отримати, тільки коли оплата покупки або будівництва відбувається векселем третіх осіб. Це віпліває з статей 1 и 75 Положення, затвердженого постановою ЦВК СРСР і РНК СРСР від 07.08.1937 № 104/1341 , і статті 815 ГК.

Таку ж думку висловлено і в листах Мінфіну від 01.09.2005 № 03-05-01-04 / 268 , від 28.03.2005 № 03-05-01-07 / 6 , ФНС від 11.04.2006 № 04-2-02 / 280 , А також в постанові ФАС Волго-Вятського округу від 28.01.2005 № А79-6273 / 2004-СК1-5858 .

Щодо правомірності отримання майнового податкового вирахування при придбанні житла в рамках товарообмінної операції (за договором міни) см. У якому розмірі можна отримати податкове вирахування при купівлі (будівництві) житла, земельної ділянки.

Коли не можна отримати майнові відрахування при покупці або будівництві

Майнові податкові відрахування не можна отримати в наступних випадках.

1. Угода купівлі-продажу житла або частки в ньому здійснена між взаємозалежними особами:

2. Витрати на житло або частки в ньому оплачені за рахунок:

 • роботодавців або інших осіб;
 • коштів материнського капіталу. Навіть коли ці кошти спрямовані на погашення іпотечного кредиту, а не безпосередньо на придбання житла ( лист Мінфіну від 24.10.2012 № 03-04-05 / 7-1218 );
 • субсидій - коштів, виділених з бюджетів різних рівнів.

Також не можна одержати відрахування на відсотки по нецільовим кредитами (позиками). Тобто якщо в таких договорах чітко не вказано, що гроші дано людині саме для цих цілей. Наприклад, людина отримала в банку споживчий кредит, а в умовах договору не сказано, що гроші призначені для покупки житла.

Про це сказано в пункті 5 статті 220 НК і листі Мінфіну від 19.06.2014 № 03-04-07 / 29416 (Доведено до відома податкових інспекцій листом ФНС від 26.06.2014 № БС-4-11 / 12234 ).

Увага: якщо людина неправомірно отримав відрахування з ПДФО, податкова інспекція згадає його.

Якщо інспекція надала громадянину відрахування помилково, його суму истребуют в судовому порядку. Вимога заявлять пізніше трьох років з дати, коли прийняли помилкове рішення.

Якщо людина навмисне неправомірно отримав відрахування, ИФНС стягне його через суд як безпідставне збагачення. Наприклад, громадянин надав підроблені документи в податкову інспекцію. Звернутися до суду інспектори вправі протягом трьох років. Термін відрахують з моменту, коли податкова дізналася або повинна була дізнатися про те, що немає підстав для відрахування. Такий висновок в постанові Конституційного суду від 24.03.2017 № 9-П і в листі ФНС від 04.04.2017 № СА-4-7 / 6265 .

Ситуація: чи можна одержати відрахування при покупці майна у родичів? Наприклад, чоловік хоче отримати майнове відрахування по квартирі, яку в спільну власність купила дружина у його батька

Заявити відрахування по майну, придбаному у родича, можна, але лише за умови, що родичі не є взаємозалежними. Невістка і свекор взаємозалежними не є. Тому відрахування можливий.

Взаємозалежні особи перераховані в підпункті 11 пункту 2 статті 105.1 НК. До них відноситься фізична особа і його:

 • чоловік (дружина);
 • батьки (в т. ч. усиновителі);
 • діти (в т. ч. усиновлені);
 • брати і сестри (повнорідні та неповнорідні);
 • опікун (піклувальник);
 • підопічний.
 • Наприклад, якщо фізична особа купить квартиру у свого батька, то податкова інспекція відмовить йому у відрахуванні. Інспекція не змінить свого рішення, навіть якщо родичі доведуть, що угода була реальною і за ринковими цінами. Ці висновки підтвердив Верховний суд в визначенні від 25.07.2017 № 18-КГ17-92 .

За загальним правилом родичі, які не вказані в підпункті 11 пункту 2 статті 105.1 кодексу, не є взаємозалежними. До них відносяться бабуся, дядько, свекруха, свекор, тесть, невістка, зовиця і т. Д. По угодах між ними можна заявляти відрахування.

У даній ситуації квартира куплена в спільну власність подружжя. А раз так, то чоловік має право отримати майнове відрахування на придбання житла в загальному порядку.

Такі роз'яснення дані в листі Мінфіну від 09.12.2013 № 03-04-07 / 53623 .

З цієї ситуації можна зробити загальний висновок. Коли один з подружжя купує в спільну власність житло у продавця, який взаємозалежний з другим чоловіком, але не з ним, він має право отримати майнове відрахування по цій угоді. Таке можливо, наприклад, в ситуаціях, коли чоловік купує квартиру у сестри або брата дружини. Або дружина купує житло у матері чоловіка і т. Д.

Аналогічні роз'яснення дані в листі Мінфіну від 13.07.2015 № 03-04-07 / 40094 , Яке доведено до відома податкових інспекцій листом ФНС від 16.07.2015 № БС-4-11 / 12517 . »

Тоді чому ж одержати відрахування може тільки іноземець-резидент?
Як же бути, якщо спочатку садовий будиночок був визнаний житловим будовою?
Ситуація: чи можна одержати відрахування при покупці майна у родичів?