Строительство »

Зміни в українському митному законодавстві: Тимчасове ввезення

Чув, що з початку року змінилися правила тимчасового ввезення в Україну машин громадянами-нерезидентами

Чув, що з початку року змінилися правила тимчасового ввезення в Україну машин громадянами-нерезидентами. Чи це правда?

Андрій Пітерський, Стрий

Законодавчі акти, що регламентують тимчасове ввезення транспортних засобів громадянами на митну територію України, з 1 січня 2004 року не змінювалися. Тимчасове ввезення як і раніше здійснюється на підставі вимог ст. 11 Закону України №2681-III «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України». Правда, змінилася міра відповідальності за порушення зобов'язань щодо термінів вивозу. Ці зміни дійсно вступили в силу з Нового року, так як були внесені статтею 348 нового Митного кодексу України. Відповідно до неї за порушення громадянами-нерезидентами зобов'язань щодо вивезення транспортних засобів, раніше тимчасово ввезених в нашу країну, тепер передбачається штраф в розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або (!) Конфіскація автомобіля. Старий Митний кодекс (ст. 113) передбачав значно менший розмір штрафу, але його накладення супроводжувала про бязательно конфіскація транспортного засобу. Сьогодні ж застосовується або одна міра, або інша.

Крім того, довести факт несвоєчасного вивезення автомобіля з України зараз досить складно. Справа в тому, що раніше при тимчасовому ввезенні машини на нашу митну територію громадяни-нерезиденти заповнювали на кордоні митну декларацію форми МД-7, де вказували конкретну дату вивезення транспортного засобу. Тепер же такий документ на кордоні не заповнюється. Процедура оформлення тимчасового ввезення автомобілів в Україну стала набагато простіше. На деяких прикордонних митницях вже функціонують так звані зелені коридори, виділені для спрощеного контролю. У паспорт або міграційну карту в'їжджає за таким «коридору» громадянина-нерезидента ставиться штамп про перетин кордону, куди вписується державний номер ввезеного автомобіля. Точна ж дата вивезення непроставляється. А відповідно до Закону «Про порядок ввезення та пересилання» тимчасове ввезення транспортних засобів громадянами-нерезидентами для власних потреб дозволено терміном до 1 року. Але їздити на них без реєстрації в ДАІ можна тільки 2 місяці - потім потрібно поставити автомобіль на тимчасовий облік. При цьому доведеться отримати дозвіл митниці та підписати зобов'язання про зворотне вивезення ТЗ із зазначенням його точної дати.

Від редакції. До речі, Україна найближчим часом приєднається до міжнародної «Конвенції про тимчасове ввезення» - таке рішення прийняла на минулому тижні Верховна Рада. Ця так звана Стамбульська конвенція діє вже в 56 державах світу і суттєво спрощує процес тимчасового ввезення товарів через митниці цих країн. Правда, ввезення буде спрощено тільки для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД). Замість заповнення митної декларації вони зможуть надавати митній службі простіший міжнародний документ (карнет АТА). Він ідентифікує товар і містить міжнародну гарантію покриття ввізного збору і мита. Використовуючи карнет АТА, можна буде тимчасово вивозити в інші країни або ввозити в Україну автомобілі, одяг, взуття, антикваріат, офісну, сільськогосподарську, аудіо-відеотехніку, виставкове обладнання і т.д. Обмеження діють на ввезення витратних матеріалів і предметів, призначених для переробки і ремонту. Відповідно до цього документа компанії, що переміщують тимчасові вантажі по території декількох країн, не повинні будуть оформляти митні паперу і вносити валютні грошові застави на кордонах кожної з них.

Представники вітчизняної Держмитслужби вважають, що приєднання до конвенції полегшить участь українських підприємств у міжнародних виставках і поліпшить імідж України як транзитної держави. У той же час деякі народні депутати зазначають, що це може відкрити нові можливості для нелегального імпорту товарів в нашу країну. Наскільки позитивним або негативним виявиться приєднання до Стамбульської конвенції для економіки нашої держави, стане ясно через 3-4 місяці, коли нові правила тимчасового ввезення будуть ратифіковані на міжнародному рівні і вступлять в силу.

Фото Сергія Орлова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чи це правда?