Строительство »

Заява-позов про відшкодування моральної шкоди

 1. Що таке компенсація збитку
 2. Чи входить сума стягнення в ціну позову
 3. Умови цивільно-правової відповідальності
 4. величина компенсації
 5. Позов про відшкодування моральної шкоди
 6. особливості заяви
 7. Обгрунтування понесених збитків
 8. Позивач і відповідач в позовній заяві
 9. Як довести в суді
 10. Підсудність і підвідомчість позову
 11. Захист проти позову
 12. Строк позивної давності
 13. Приклад з судової практики

Сьогодні фраза «моральну шкоду» стає все більш важливим правовим обґрунтуванням звинувачення - ще 15-20 років тому можливість подати подібний позов навіть не розглядалася, сьогодні ж є реальні шанси обгрунтувати завдану шкоду і відсудити значну суму грошей у відповідача.

Що таке компенсація збитку

Це грошове відшкодування, яке присуджується судом порушника, яка заподіяла моральні або фізичні страждання іншому громадянину, які стали результатом дій, які порушили його майнові права або ж зробили замах на інші нематеріальні блага.

Чи входить сума стягнення в ціну позову

згідно статті 91 ЦПК РФ величина компенсації буде визначена згідно з позовом про стягнення грошових коштів - тобто в прямій залежності від стягуваної суми. Точно така ж залежність є і по статті 103 АПК РФ.

Але держмито, яка виходить із ціни позову, буде застосовуватися тільки в разі позову майнового характеру. Якщо ж позов спрямований саме на компенсацію моральної шкоди, то і розміри державного мита будуть фіксовані і складуть 200 рублів (для фізичних осіб).

Моральна шкода в ціну позову не входить - ціна позову вказується окремо, і вже окремим пунктом проставляється компенсація за моральні страждання.

До держмито за страждання (сказано нижче) додається ще й ціна позову. Також окремим пунктом потрібно подавати прохання про стягнення судових витрат.

Умови цивільно-правової відповідальності

Потерпілий може висувати вимоги про виплату компенсації за завдану моральну шкоду.

Позов повинен відповідати кільком умовам, які і визначать правову відповідальність обвинуваченого:

 1. Наявність факту нанесення моральної шкоди (враховуються як фізичні, так і моральні переживання).
 2. Дії, які порушили особисті немайнові права позивача, або ж зробили замах на його ж матеріальні блага.
 3. Наявність причинно-наслідкового зв'язку між заподіяною шкодою і діями обвинуваченого.
 4. Наявність вини обвинуваченого (в деяких випадках, передбачених законом, і при відсутності оной).
 5. Позов про відшкодування.

Згідно з положеннями, прописаними в Конституції РФ, моральну шкоду стягується в двох окремих категоріях. Спочатку як компенсація в цивільному порядку, і з вибором вирішується питання, куди подати позов про компенсацію.

Тут заява подається в районний суд і там же ставиться вимога стягнути матеріальні засоби з відповідача. У другому випадку компенсація проходить в кримінальному порядку.

Згідно Положення КК РФ позов, сявзанний з кримінальною справою, можна пред'явити будь-якому обласному чи іншого суду.

Але такий позов повинен мати підстави, які мають відношення не виключно до морального збитку, але і до відповідальності відповідача перед законом.

Якщо ж подібне ставлення до кримінальної справи довести не буде (тобто позову не переконає суд), то справу передадуть до районного суду, і воно буде розглядатися вже як позов про компенсацію тільки душевних переживань.

величина компенсації

згідно статті 151 ГК РФ максимальної величини компенсації не існує - тобто кожен потерпілий самостійно буде вирішувати, яку суму запросити з відповідача. І вже районний суд розглядатиме задоволення або відмову на виплату суми, що запитується.

Визначаються розміри компенсації ступеня вини порушника, а також іншими обставинами, які заслуговують на увагу суду.

Суд враховує ступінь тих страждань (знову ж, моральних або фізичних), які пов'язані з індивідуальними особливостями позивача, якому і було завдано збитків.

Також потрібно згадати про те, що, хоча позивач запитує певну суму стягнення, відповідно до Цивільного кодексу, саме суд буде визначати розмір компенсації. Яка б сума не була запрошена, суд власним рішенням визначить її.

Завдання позивача в цьому випадку - зуміти довести необхідність якомога більшої суми компенсації.

Позов про відшкодування моральної шкоди

Ще до того, як подати позовну заяву про відшкодування, завжди є можливість (за бажанням) розібратися і вирішити спір без розгляду в суді.

Не потрібно нехтувати досудовим способом вирішення проблеми - це економить як час, так і кошти.

Заподіювача шкоди в цьому випадку відправляється претензія (письмова), і, якщо сторони згодні, то починаються переговори.

Якщо ж зазначені переговори закінчуються нічим, то необхідно докласти письмові докази про спробу досудового вирішення проблеми до позову - це цілком може зіграти на руку позивачу.

Подати подібний позов можна як в суд загальної юрисдикції, так і в світовій суд (але тут є певні межі, які визначаються сумою компенсації).

Заява може містити в собі не одну вимогу - позивач вправі об'єднати в один позов вимоги як майнового, так і немайнового характеру.

Компенсувати моральну шкоду можуть не тільки фізичні особи, а й юридичні - наприклад, посадові особи, державні органи, підприємці, фонди і т.д.

Предметом вашої заяви має стати отримання компенсації - вона може бути моральною або матеріальною. Заява повинна містити ті дії суду, які вимагає позивач.

Наприклад:

 • визначення форми і розмірів матеріального відшкодування;
 • визнання законності вимог позивача;
 • стягнення компенсації з обвинуваченого.

особливості заяви

Заява, складене, природно, в письмовому вигляді, має бути підписана або особисто позивачем, або ж його представником.

У позові повинні бути такі пункти:

 • найменування того суду, який розглядає цю заяву;
 • ПІБ позивача з сьогоднішнім місцем проживання;
 • ПІБ обвинуваченого, також із зазначеним місцем проживання (якщо ж позов спрямований на підприємство, то вказати потрібно найменування та місцезнаходження);
 • вимоги, які висуваються до відповідача (посилання на постанови, закони і правові акти);
 • підстави для подачі позову - тут потрібно вказувати докази тих обставин, коли було завдано моральної шкоди;
 • вимоги, що стосуються інших майнових претензій (то, що входить в позов і не стосується компенсації душевних переживань);
 • письмові докази спроби мирного, досудового вирішення питання (то, що було сказано вище);
 • прикладені документи і перелік оних.

завантажити зразок позовної заяви про компенсацію моральної шкоди.

В процесі розгляду суд буде зобов'язаний направити копії позову всім учасникам цієї справи, так само як і копії додаткових документів.

Обгрунтування понесених збитків

Моральна шкода, який буде компенсований, міг бути заподіяно свідомо чи ненавмисно, але душевні страждання позивача повинні бути відшкодовані. Позов повинен мати певні підстави.

Рішення суду, які вважаються незаконними, оскільки спаплюжили гідність і / або честь позивача. Саме в цьому випадку мова йде про незаконне позбавлення волі, коли юридичних підстав було явно недостатньо, так само як і істотних доказів.

Сьогодні фраза «моральну шкоду» стає все більш важливим правовим обґрунтуванням звинувачення - ще 15-20 років тому можливість подати подібний позов навіть не розглядалася, сьогодні ж є реальні шанси обгрунтувати завдану шкоду і відсудити значну суму грошей у відповідача

Про поняття «Моральна шкода» викладено в статті: моральна шкода .

Як скласти позовну заяву про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, читайте тут .

Поширення тих відомостей, які прямо впливають на гідність і / або честь подавця позову.

Обвинувачений буде нести відповідальність, а також зобов'язання по виплаті грошової компенсації, адекватної заподіяному втрат. Ці критерії використовуються як фактори для складання заяви.

Позивач і відповідач в позовній заяві

У позовній заяві відповідач і позивач присутні в різних іпостасях.

Позивач зобов'язаний вказати власні особисті дані:

 • ПІБ;
 • адреса проживання;
 • причину подачі даної заяви. У випадку з моральною шкодою це зазначені моральні і / або фізичні страждання і конкретні обов'язки відповідача;
 • а також суму моральної компенсації.

Відповідач же в подібному позові буде виступати в пасивній ролі - також із зазначеними особистими даними і можливістю оскаржити суму, або ж взагалі сам факт наявності фізичних і / або моральних страждань у позивача, який подав позов.

Як довести в суді

Як вже було зазначено вище, в першу чергу необхідно довести причинно-наслідковий зв'язок збитку і саме тих моральних і / або фізичних страждань, заподіяних позивачеві (згідно зі статтею 151 ЦК РФ саме ці страждання і є моральним втратою, за який і потрібно компенсація).

У подібних справах можуть використовуватися будь-які засоби для доказу провини відповідача - якщо оні передбачені статтями 60, 61,63,75,78 ЦПК РФ:

 • пояснення сторін і залучення третіх осіб;
 • показання свідка;
 • речові, в тому числі і письмові докази;
 • висновок експерта.

Тобто можливостей того, як описати моральної шкоди, цілком достатньо, щоб його довести. Суди зазвичай визнають безперечним доказом подальшу непрацездатність, інвалідність і т.п.

Тут необхідні підтвердження у вигляді довідок з лікарень, травмпунктів, виписок з історій хвороби, протоколу про адміністративне порушення, пояснень подавця заяви, акта обстеження медиками, а також висновку судово-медичних експертів.

Суд вважає, що чим більший збиток нанесений здоров'ю, тим сильніше були фізичні страждання. Якщо доводити моральної шкоди, то необхідно переконливий доказ, що випробовується болю - саме воно і надається суду.

У разі кримінального злочину компенсація за заподіяну моральну шкоду буде стягуватися в силу закону.

Доказами можуть також служити будь-які відео / аудіо записи і свідчення, а також письмовий документ, якщо образа була нанесено в такій формі.

Можна довести суду необхідність компенсації, якщо надати довідки про відвідування психолога, психіатра чи в лікарню з розладом здоров'я. Природно, в довідках повинна бути вказана причина відвідувань або хвороби.

Доказом може послужити неможливість подальшої соціального життя - до цього ставиться розкриття сімейної або лікарської таємниці або дії, які зганьбили, репутацію, гідність чи честь позивача.

Підсудність і підвідомчість позову

Спори про відшкодування вирішуються як в районних судах, так і в світових. Позови про моральну шкоду розглядаються за місцем проживання відповідача, але якщо його сьогоднішнє місця проживання невідомо - то за місцем проживання позивача.

Варто пам'ятати про те, що немайнові позови в світовому суді розглянуті не будуть - тільки якщо в справі про моральну шкоду є майнові вимоги.

Світові ж судді, в свою чергу, будуть розглядати тільки справи з компенсацією, яка не перевищує 25 тисяч рублів. У деяких особливих випадках мирові судді можуть розглядати і справи з розміром компенсації до 100 тисяч рублів.

Якщо ж сума позову вище, то заява подається виключно в районний суд.

Захист проти позову

Захист відповідача проти позову, спрямованого на отримання моральної компенсації, повинна складатися із доказів відсутності причинно-наслідкового зв'язку між діями відповідача та станом позивача.

Повинно бути подано заяву - заперечення на позовну заяву про відшкодування моральної шкоди або ж клопотання про зниження розміру стягнення.

Варто відзначити, що якщо справа про моральну компенсацію позивач програє, то відповідачу ніхто не може перешкодити зробити зустрічне позовну заяву про відшкодування моральної шкоди реабілітованому.

Природно, якщо справа проходить як кримінального злочину з пунктом про моральну компенсацію, то відповідач повинен бути виправданий у кримінальній справі. Точно так само йде ситуація і з цивільними позовами, де компенсація є лише одним з пунктів.

Строк позивної давності

згідно ст. 1 101 ГК РФ, терміну давності у позовів щодо компенсації моральної шкоди немає.

Якщо ж подивитися на ст. 208 ГК РФ, то там чітко прописано, що захист особистих немайнових прав, куди відноситься в тому числі і моральну шкоду, терміну давності не має.

І знову - якщо звернутися до тієї ж статті, то можна побачити, що вимоги, висунуті після заподіяння моральних і / або фізичних страждань, будуть задоволені лише за останні три роки з моменту подачі вимог.

Крім цього, суд може розглянути прохання пристава-виконавця про відстрочку або ж розстрочення виплати компенсації.

Позовна давність на індексацію компенсації не поширюється на судові рішення, які винесені як результат прохання про відстрочку - індексація суми буде проходити згідно статей 203 і 208 ЦПК РФ.

Приклад з судової практики

Громадянин Н. звернувся до районного суду з вимогою, спрямованим на відшкодування витрат на лікування та компенсацію отриманого збитку, пов'язаним з укусом собаки, яка належить громадянину К. Позовні вимоги задоволені судом повністю.

Пред'явлені докази переконали суд, що громадянин К. в обхід Правил про зміст домашніх тварин, а внаслідок і Акта муніципального освіти вигулював в той день собаку без намордника, а також без повідка - саме це і стало причиною завданої громадянинові Н. шкоди.

Позивач провів два тижні на лікарняному, адже рани не дозволяли вести нормальне життя - крім того, був наявний факт переляку і фізичного болю.

Згідно п.1 ст.151 і п.1 ст.1085 ГК РФ суд задовольнив прохання про відшкодування моральної шкоди, а також компенсації виплат за лікування. Але якби громадянка Н. програла моральну шкоду, то, швидше за все, вже їй суд присудив би заплатити компенсацію за зганьблену честь і гідності громадянина К.

Отже, було перераховано досить багато фактів і прецедентів. Так що тепер зрозуміло, коли подається позов про відшкодування моральної шкоди, і яким чином таку справу можна виграти з максимальним прибутком і задоволенням вимог.

Відео: Що робити, якщо Ви хочете домогтися відшкодування моральної шкоди.