Строительство »

Відшкодування моральної шкоди в цивільному праві - зразок позовної заяви та порядок стягнення шкоди

 1. Що таке моральна шкода?
 2. Кому відшкодовуються моральні збитки?
 3. Хто несе відповідальність?
 4. Куди звернутися для стягнення шкоди?
 5. Як скласти позов про відшкодування моральної шкоди?
 6. Що потрібно довести в суді?
 7. Як визначити суму вимоги до відповідача?

Дорожньо-транспортна пригода означає псування автомобіля, за яку власник має право вимагати відшкодування матеріального збитку. Одночасно ситуація негативно впливає на психологічний стан учасників ДТП: вони відчувають потрясіння, стрес незалежно від того, чи було завдано їх здоров'ю шкоди. Такі внутрішні переживання здатні надовго знизити якість життя людини.

Такі внутрішні переживання здатні надовго знизити якість життя людини

Що таке моральна шкода?

Поняття моральної шкоди розшифровується в ст. 151 ГК РФ. Це сукупність незручностей, страждань, які долають людиною, чиї нематеріальні блага порушені. Незручності пов'язані не тільки з заподіянням шкоди здоров'ю , Але і з негативним впливом на психіку учасника ДТП. Це стреси, нервові розлади та інші наслідки, яке спіткало потерпілого в аварії.

Відшкодування моральної шкоди при ДТП стягується з винної особи, тобто людини, який був за кермом другого авто. Судова практика демонструє, що компенсацію можна зажадати з таких підстав:

 • Психологічні проблеми, викликані отриманої через аварію інвалідністю, необхідністю тривалого лікування.
 • Душевна травма, пов'язана зі смертю родича.
 • Розголошення третім особам відомостей, що ганьблять репутацію потерпілого і які стали відомі після ДТП.
 • Пережитий стрес, нервові розлади, що стали наслідком того, що сталося.

Важливо! Шкода, завдана психіці людини, не слід плутати з наслідками для здоров'я, які ведуть інвалідність і втрату здатності самостійно заробляти на життя. У другому випадку потерпілому покладається відшкодування матеріального збитку.

Кому відшкодовуються моральні збитки?

Теоретично скласти позовну заяву до суду про відшкодування моральної шкоди має право будь-яка особа, котра зазнала в результаті того, що сталося стрес, психологічні переживання. Найчастіше позови подаються наступними громадянами:

 • Пасажири. Статистика демонструє, що саме вони найчастіше страждають в ДТП від каліцтв або виявляються в числі загиблих. Громадянин має право покарати винного за заподіяння шкоди здоров'ю і моральному стану незалежно від того, в чиїй машині він їхав в момент аварії.
 • Водій авто. Якщо дії другого автолюбителя завдали шкоди його здоров'ю і психіці, він має право скласти позов про компенсацію моральної шкоди.
 • Пішоходи. У момент перетину траси вони знаходяться в підвищеної небезпеки.
 • Родичі людини, яка загинула в результаті ДТП.

Згідно з роз'ясненнями ЗС РФ, приклад моральних збитків перерахованих осіб - необхідність відмовитися від активного способу життя на час або назавжди, біль від травм, втрата близьких, стрес і т.д.

Хто несе відповідальність?

Перед тим, як сісти за кермо, водій зобов'язаний оформити поліс ОСАГО, що страхує його відповідальність перед третіми особами. Зона роботи страховки - відшкодування матеріальних збитків, наприклад, оплата ремонту постраждалого автомобіля. Моральна шкода не є страховим випадком, його компенсація здійснюється за рахунок власних коштів автолюбителя.

Страхування КАСКО також поширюється на випадки псування майна і не покриває можливий моральний збиток. Єдиний виняток з цього правила - компенсація стресу, пережитого страхувальником через те, що страховик затягує з виплатами.

В ролі відповідача за судовим позовом може виступати:

 • громадянин, який вів машину;
 • компанія, якщо транспортний засіб складається у неї на балансі.

Відшкодування моральної шкоди, пов'язаної з пошкодженням авто потерпілого, можливо в разі, якщо суд визнає шофера-відповідача винним. Якщо людині завдали фізичні каліцтва, ДПТ стало причиною його загибелі, компенсація психологічних страждань передбачена автоматично. Не грає ролі, чи винен другий водій або теж став жертвою ситуації.

Якщо винуватець аварії помер, то згідно зі ст. 418 ГК РФ обов'язок по виплаті компенсації не настає. Вона не переходить особам, які беруть його спадок.

Вона не переходить особам, які беруть його спадок

Куди звернутися для стягнення шкоди?

Відшкодування матеріальних збитків, компенсація за пережитий стрес проводиться за рішенням суду. Щоб ініціювати стягнення, потерпілому потрібно скласти позовну заяву відповідно до вимог ЦПК РФ.

Для отримання грошових коштів потрібно звертатися в районний суд за місцем прописки порушника. Якщо машина належить юридичній особі, потрібно попрямувати в орган юстиції за її юридичною адресою. Якщо має місце склад злочину, справа буде слухатися в суді суб'єкта РФ.

Інший спосіб відшкодувати збиток при ДТП - полюбовно домовитися з винуватцем ситуації. Сторони узгоджують суму і тим самим економлять час і гроші, які неминуче витрачаються на судовому розгляді.

Як скласти позов про відшкодування моральної шкоди?

Позовна заява про компенсацію моральної шкоди готується в суворій відповідності до положень ЦПК РФ. Чинне законодавство не пропонує уніфікованого зразка документа, але дає перелік реквізитів, які обов'язково містить папір:

 • найменування органу-одержувача, куди подається заява;
 • ПІБ, контактні дані та адреси проживання учасників дорожньо-транспортної ситуації;
 • найменування документа - «Позов»;
 • опис ситуації, що сталася;
 • необхідна сума;
 • докази вини відповідача з посиланнями на положення чинних НПА;
 • перелік документів-додатків;
 • дата складання заяви і особистий підпис позивача.

Бланк позову, складеного для стягнення моральної шкоди при ДТП, роздруковується в кількості примірників по одному для кожного учасника процесу і суддів. Заява пишеться діловою мовою, позбавленим образливої ​​лексики, зайвої емоційності. Для його грамотного складання незайвим буде скористатися послугами юриста або скористатися зразком.

Якщо ви вирішили стягнути моральну та матеріальну шкоду при ДТП в судовому порядку, обов'язково Супроводьте позовну заяву документами-підтверджень. До їх числа відноситься:

 • довідка про дорожню пригоду;
 • протокол, складений представниками ГИБДД;
 • лікарняний листок, виданий медучреждением;
 • чеки і квитанції, що підтверджують придбання медичних товарів, ліків;
 • оформлені письмово показники свідків;
 • фото- і відеоматеріали;
 • довідка від лікаря, що підтверджує перенесене нервове потрясіння, і т.д.

Список документів-підтверджень для отримання компенсації при ДТП варіюється в залежності від особливостей ситуації, від виду страждань і переживань, викликаних тим, що трапилося.

Що потрібно довести в суді?

Щоб виграти справу про стягнення моральної шкоди, потрібно довести причинно-наслідковий зв'язок між сталася ситуацією і психологічними стражданнями, понесеними потерпілим.

Наприклад, якщо потрібно компенсація шкоди при ДТП через тимчасову неможливість працювати, вести активне життя, потрібно надати медичні документи, що підтверджують лікування, реабілітацію, інвалідність.

приклад:

Громадянин скоїв наїзд на пенсіонера, але шкоди здоров'ю останнього обмежився синцями. На перший погляд компенсації не дозволяється, але потерпілий мав проблеми з серцем, через що пошкодження спричинили сильні набряки. Йому довелося провести два тижні в ліжку і скористатися послугами доглядальниці. При слуханні справи суд встане на сторону пенсіонера.

Якщо мова йде про етичні страждання, потрібно довести, чому позивач дійсно їх поніс.

приклад:

У ДПТ загинув молодий чоловік - єдиний син матері-позивача. Суд зрозуміє глибину її душевних переживань і схвалить розмір стягуваної з винного суми.

Як визначити суму вимоги до відповідача?

Чинне законодавство не пропонує уніфікованого алгоритму, як обчислюється розмір відшкодування. Позивач визначає суму самостійно, керуючись принципами здорового глузду.

Для витребування компенсації немає необхідності доводити провину водія. Згідно ст. 1100 ГК РФ, досить того факту, що особа, яка завдала фізичні або психологічні страждання громадянину, в момент події перебувало за кермом авто.

Як оцінити моральну шкоду? При визначенні точної суми враховуються такі чинники:

 • тяжкість завданих потерпілому каліцтв;
 • вартість витрат на лікування та психологічне відновлення;
 • матеріальне становище позивача;
 • його сімейна ситуація;
 • зобов'язання перед третіми особами (наприклад, кредиторами);
 • деталі події.

Судова практика демонструє, що сума моральної шкоди, яка справляється з винуватця, буде тим вище, чим важче каліцтва, завдані потерпілому. Якщо людиною отриманий тяжка шкода здоров'ю при ДТП, він загинув, сума буде максимальною - до 1-2 мільйонів руб.

Якщо обійшлося без травм, то сума компенсації, виграної в цивільному провадженні буде символічною: від 10 до 30 тис. Руб. При пошкодженнях середньої тяжкості потерпілий може витребувати виплату до 0,5 млн руб.

Чинне законодавство залишає право позивачу і відповідачу оскаржити розмір компенсації, затверджений судом, у вищій інстанції в порядку апеляції.

Що таке моральна шкода?
Кому відшкодовуються моральні збитки?
Хто несе відповідальність?
Куди звернутися для стягнення шкоди?
Як скласти позов про відшкодування моральної шкоди?
Що потрібно довести в суді?
Як визначити суму вимоги до відповідача?
Що таке моральна шкода?
Кому відшкодовуються моральні збитки?
Хто несе відповідальність?